1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не знам дали сака да ми врати

Дискусија во 'Канта' започната од kristina4, 15 декември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. kristina4

  kristina4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Zdravo ve molam za pomos veke odam so deckoto 4 godini,se smirivme pred 5 meseci jas mu raskinav i jas go pobarav posle da se smirime koga doznav deka ima druga a prethodno mislev deka ne go sakam se bese dosadno veke so nego go ostaviv zaradi drug i nakraj nisto ne bide so toj i se vrativ kaj nego so toj sto odev 4 godini no toj bese so druga i taa ostana bremena no toj mi kaza deka neja saka i deka ne saka da se zeni so nea oti e bremena no majkamu se mesase ne sakase da abortira taa, jas odev sekoj vecer kaj nego bidejki togas svativ kolku mi znaci koga bese na rabot da go zagubam i posledniot pat koga otidov majkmu mi kaza deka ne doma i da ne dovagam poveke bidejki treba da odlucat sto ke pravat so drugata i mene me ispadi a porano se bev kaj niv tamu i spiev a sega zaradi edna so koj bila nekolku pati i ostanala bremena me otfrli mene.na kraj taa abortirase i toj se vrati kaj polse dva meseca.no bese tesko i se uste tesko ne sakase da izlavame, nekse kaj nego da odam,kriese deka e pak so mene,se odnesuva kako da ne mu znacam.i jas mu velam zsoto pak se vrati kaj mene ako taka se ponasas,toj veli bidejki te sakam,ne znam veke to prodlzi i ne znam sto da pravam nikogas ne odime na kafe toj postojanoe na rabota samo vecerno vrem se gledame kaj mene dovaga.ne znam dali sak da mi vrati za kao jas postapiv so nego pomossss ve molzam
  [mod-kirilica:tnicmle8][/mod-kirilica:tnicmle8]
   
 2. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.298
  Пол:
  Женски
  ljubovni problemi

  Не знам што си очекувала??? Самата требало да бидеш свесна и да се тргнеш настрана во целата таа ситуација, не е мал проблемот, и за него и домашните, а пак да не зборам за девојчето, уште ти си им фалела да им седиш на глава.
  И имала мајка му 100% право што не те пуштила да влезеш, мора нели некој да ти каже кога тебе не ти текнувало сама да се повлечеш.
  И мора да сфатиш дека ти воопшто не си жртва во ситуацијава... стави се само на местото на девојчето кое кој знае какви маки претргало.
  За сегашнава ситуација не знам што да ти кажам, освен да го оставиш да си дојде на себе, тоа што го поминал не е несекојдневен проблем, нормално дека му треба време, може и од дома го притискаат., уште фали ти да го напињаш.
   
 3. kristina4

  kristina4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  ljubovni problemi

  devojceto e naj krvio bidejki taa znaela deka e bil so mene 4godini i taa namerno ostanala bremena za da ja zeme
   
 4. Mistery

  Mistery Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  1.626
  ljubovni problemi


  мислам дека девојчето не е криво уопште....биле они заедно, биле интимни, ризикот да остане бремена значи постои...Незнам јас како ти ја обвинуваш неа за ситуацијава...Едно само ќе ти кажам !!!! Не го брзај, остави го да се ослободи сам по себе !!!! ако го брзаш само ќе се зафркнеш...очигледно те сака штом покрај се е пак заедно со тебе....послушај ми го советов, остави се само да се намести, нема да зажалиш...а девојчето не ти е криво уопште според мене

  hope it works out !!!
   
 5. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  ljubovni problemi

  Девојчето можеби е криво што се вмешало, а дечко ти не е крив? :worried:
  Како и да е, да знаеш дека никогаш нема да биде исто :x
  Секогаш ќе те мачи тоа во себе, во некои моменти ќе му преговараш за стореното...
  Ти најубаво си знаеш дали да останеш со него или не.
  А за тоа дека не излегувате, па полека, не го напнувај. Полека само. И тој поминал низ бурен период.
  А ти веќе ако си одлучила да поминеш низ цело тоа, и да бидеш со него, подржувај го и биди секогаш со него кога е потребно.
   
 6. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  ljubovni problemi

  Нешто неможам да си објаснам....дечкоти бил со тебе 4 години со неа само 5 месеци и таа остана бремена...? :?:
  Па што мислел тој, ако те сакал тебе нема да ја остави нејзе бремена.
  Можам да замислам како му е на кутрото девојче заради абортусот :worried: , можеби да не си напињала ти таа сега ќе имала бебе. Стави се на нејзино место, гледај ги работите од нејзина страна и ќе сватиш што се случува. Можеби таа сега го окривува дечко ти дека тој е крив, тој си ставил мисла во глава дека навистина е така, и се кае и се нервира. Штом ти вели те сака, чекај да ти го покаже тоа. Тоа е голем стрес и за девојката и нејзиното семејство, а и семејството на дечкоти. Тие можда не му даваат да се гледа со тебе. Не е едноставна работа абортусот, иако за тебе не претставува ништо големо.

  Сепак се надевам дека се ќе се среди, седниси и намира, искрено заборувајте со дечкоти и за целата ситуација. Ти го имаш ли прашано него да ти објасни се? Незнаеш ништо што како, а креваш паника.
   
 7. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  Да девојчето воопшто не е криво тој бил со неа откако ти си му раскинала така да според мене воопшто не е виновна таа за ништо баш највеќе истрпила таа преживувајќи го абортусот.А него му треба време да се среди самиот , да се средат дома неговите сепак и за нив не е лесно.Штом е тој со тебе после се сигурно те сака остави некое време да помине.
   
 8. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Јас мислам дека треба секој по свој пат да си тргне, зошто ова што се случило меѓу вас не е мала работа. Мислам дека при секоја најситна кавга, ова ќе избие на површина. А не знам како можеш да ја обвиниш само девојката за тоа што останала трудна...!?!?!?! Па и дечко ти не е баш невин... Не знам, јас никогаш не би можела да се вратам во таква врска... Едноставно се случиле пресериозни промени меѓу вас кои никако не можат да одат на добро. Тоа е мое мислење.
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.887
  Допаѓања:
  65.904
  Пол:
  Женски
  Врскава нема иднина. Ова што се случило секогаш ќе биде меѓу вас. Ќе ве демне. И на најмала караница ќе се спомнува. Подобро додека е време расчистете ја работата. Не е веќе важно кој е крив, се случило што се случило, нема назад.
   
 10. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  331
  Каков дечко,каква девојка,па причинителот на сето ова си ти.Нема што да се прашуваш дали сака да ти врати или не,јас да сум била на негово место ќе сум си останела со девојчето што носела негово дете,барем била покрај него и го сакала,а не пак да се враќа кај тебе.За што? За можеби некој ден пак тебе да ти текне да се предомислуваш во врска со твоите чувства спрема него? Ах,од овакви како тебе што не знаат што сакаат во животот,ќе си патат и тие што знаат што сакаат.
  Битно вие сте им ја запечатиле судбината на девојчето и на нероденото дете,па сега како сакате така правете.
   
  На Mistery му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Не, не kristina4... Тие двајцата се одговорни за тоа што останала трудна девојката! Претпоставувам дека се и дајцата возрасни и во овој современ свет слушнале за заштита од бременост...така да тие се двајцата одговорни за бременоста! Бебето не си го направила сама...туку некој друг и го направил (во случајот дечко ти)
  Мисам дека дечко ти е разочаран од тебе, со тебе е бидејќи те сака, ти простил...но не може да заборави! Можеби го мачи совеста бидејќи ја оставил другата девојка,која била бремена од него...мислам дека секој нормален човек би се чувствувал лошо ако направи таков грев! Исто така возможно е и да се срами од средината за тоа што ти простил,испаднал слабак пред другите... и најверојатно сето тоа заедно го тера да се однесува малце ,,погрубо,, кон тебе!
  Мој совет ти е да бидеш стрплива, почекај сам да се помири со ситуацијата... остави му време да се среди! Можеби ќе потрае подолго но не си во ситауција да очекуваш нешто повеќе!
   
 12. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  јас тебе не те разбирам како ти воопшто сакаш да си со него после се што се случило?сте иделе толку долго,сте раскинале,ти можеби не си ни била со некој друг,а он уште дете и направил на некоја си таму?па на крајот на краиштата и што маж ќе беше кога дозволил да абортира?не морал да се жени,ама можел да си сноси последици како што е ред колку и да е тешко.се на се,треба што побрзо да се оттргнеш од него.
   
 13. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  913
  За љубов се потребни двајца така да не виновно девојцето што останало бремено па абортирало ниту дечкото. Ако една чашата се скрши како и да пробуваш да ја залепиш нема да биде истата. Јас мислам времето ќе покаже дали вие двајцата навистина се сакате или не, времето е лек за се, па затоа не избрзувај. Мој совет ти е кога еднаш вратата си ја затворила немој повторно да ја отвараш, отвори нова врата во животот што ќе те направи посреќна и позадоволна, што ќе ти донесе поголема сигурност и самодоверба.
   
 14. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Кристина јас само едно прашање ќе ти поставам, бидејки немам никаков коментар за твое прашење :x , Како таа намерно останала бремена за да ја земе? Мислам банално размислување и жално за девојката , а голем аут за тебе.
  Сори за коментаров на навистина ме изненади :fubar:
   
  На Lolipop23, soledad и Mistery им се допаѓа ова.
 15. kristina4

  kristina4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  hahahah ne taka sto misles toa devojce ne naivno site ja znat vo gradot kakvae ,jas ne deka ne sum bila sigorna vo moite custva kon nego tuka mi bese zdosadila negovata ljubomora sekogas samo so nego da bides,da ne se druzes so drtugarkite da bides izolirana od se da ne mozes da otides na kafe so rodnini so drugarki.samo so nego deni nok ne se delfme ni za spienje toj spiese kaj mene sekoj den moite go sakaa kako nivno dete,se dodeka ne digna raka na mene on i mi se zaknuvase deka ako go ostavam ke me ubie,ili ako otidam so drug ke go ubie nego,toj odese so nea a jas ne smev da odam so drug bidejki toj koga doznaes odma se iprecuvase.
   
 16. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  331
  Епа јас не знам како можете да барате совет,а приказната воопшто не се доловува? Твојот проблем беше приложен од сосема друг аспект, а тука луѓето се трудат да помогнат, дискутираат до бескрај :^)
  И ако постапувал со тебе така како што си кажала сега, што бараш пак покрај него?
   
 17. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.597
  Убаво си кажа Rainbow, врската нема апсолутно никаква иднина.
  Можеби тој ќе прејде некогаш преку сето ова, а можеби нема.
  Ти ќе мора да се извинуваш цел живот и да одиш на прсти, зашто реално сносиш голем дел од вината.
  Остави го настрана девојчето, каква и да е, она доживеала најтешка драма и непоправлива штета и траума.
  А ти си го оставила, заради друг.
  Дури и да се случи такво ЧУДО и магично да се средат работите помеѓу вас, неговото семејство и најблиските секогаш ќе те гледаат со презир.
  Биди си сигурна во тоа.
  Ако сакаш таков живот и таква борба, повели.
   
 18. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.464
  Да не ти мрдало газето на тебе(да не го откачеше и да не отидеше со друг), сега немаше да бидеш на ова дереџе! Нели ти било досадно со него? Или од кога проба со друг, и виде дека не иде, се враќаш кај 2та виолина? А што мислеше ти, дека тој тебе ќе те чека и нема да оди со други? :?: Извини, ама во случајов си ти крива! и СИГУРНО дека девојката немаше да забремени, дечкото да ставил кондом!
  И јас а и многу други девојки имаме долги врски, па не ги откачуваме дечковците! јас мислам дека ТИ НЕ ГО САКАШ само те здоболело она женското, од кога тој фатил друга! Така да, живот тече даље ќе си најдеш друг! И мислам дека ДОВОЛНО ДОЛГО си со него за да не размислуваш на овој начин од типот САКА ДА МИ ВРАТИ....Седни со него, направи муабет, па што биде нека биде :)
   
 19. kristina4

  kristina4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  jas ne sum go ostavila zaradi drug tuku deka moite custva ne bea kako porano,se pominav so nego duri koga toa se sluci jas probav da se samoubijam,no za sreka me spasi drugarkata na vreme
   
 20. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.464
  :o :tmi: Девојко ЗА ДЕЧКО ЛИ? |( до кај отиде светов! А што е тој толку повеќе од тебе извини, па ти да се убиваш? И што ако се убиеше? ЌЕ сменеше нешто?? па ти треба СЕБЕСИ ДА СЕ САКАШ ПОВЕЌЕ ОД БИЛО КОЈ ДРУГ БРЕ! бракови од 20 години со деца пропаѓаат, па за врска ли не можеш да пребродиш? Ќе си најдеш друг МЛАДА СИ ЦЕЛ ЖИВОТ Е ПРЕД ТЕБЕ! :)
   
  На Renee му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.