1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не можам да ги поднесам моите родители!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Independent92, 17 јануари 2017.

?

Дали сметате дека вашите родители се добри родители?

  1. Да

    158 глас(а)
    74,5%
  2. Не

    54 глас(а)
    25,5%
  1. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    За тоа што може да стане мета на предатори се сложувам со тебе.
    Но ако сама мисли дека може да издржи и да се снајде со работа, нејзина си е одговорноста.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.055
    Допаѓања:
    76.056
    Пол:
    Женски
    Ок е да заминеш ама без да кажеш ништо, тоа не е ок.
     
    На IRBBB, Anie93, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.558
    Допаѓања:
    171.457
    Пол:
    Женски
    Ова е многу голема грешка..
    Да имаш за синот ама да немаш за ќерката, така?
    И она треба као да се помири..?
    Зошто? Затоа што е женско?
    Кој не би сакал да е подалеку од токсични луѓе еве не знам..

    Ама знам дека да замине без да им каже каде оди не е во ред.
     
    На SV1911, Istata od vcera, Bella ••• и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.483
    Пол:
    Женски
    Пола форум гласал дека нема добри родители, а пола и повеќе дома до 30-та година дома зависни од нив, ле-ле. :)
     
    Последна измена: 9 март 2022
  5. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    7.209
    Ocigledno deka e toksichno semejstvoto I vrskite vo nego, no moraat da se smirat emociite.Taa ne moze nitu da gi prevospita svoite roditeli vo momentov, nitu da go ubedi tatkoto da zivee na drug nachin I da se odnesuva poinaku.
    Toa sto zavisi od nea e da se smiri, da uchi Ili da se obrazuva I da ima svoja profesija od koja moze stabilno da zivee I da bide samostalna. Ne podrzuvam da bega od doma bez znaenje nekade da se krie od roditelite zasto moze vo drugi problemi da potpadne. Vremeto mozebi ke gi izmeni rabotite I Kako sto stareat roditelite ke sfatat deka tamu kade sto se nadevale kaj sinot ke nemaat takva povratna reakcija .Zivotot ke im dade lekcija. Sepak nitu eden roditel kolku I da greshi ne priznava na maloletno dete.Egoto na roditelite vo ovoj slucaj e mnogu golemo.Jas ne gi opravduvam niv, no znam deka ne moze nisto da smeni devojkata so beganje od doma.
     
  6. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Во светот нормално е после 18 години да се снаоѓаш, да живееш сам, да работиш... само кај нас е грев најголем, па родителите да не се лутеле, па бегала од дома. Затоа сме такви какви што сме, до 40 години од старите чекаме за кафе пари.
     
    На Istata od vcera, Ugly Duckling, Acronia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.697
    Допаѓања:
    15.079
    Пол:
    Машки

    Извини сте го научиле ова од 18 работел се снаоѓал, мадина голи, освен ако не дила дрога да ми извиниш, ама тоа е друга приказна, бајка шо сте ја слушнале негде. Овде кај нас еве како просечен човек со средно образование, па и факултет откако ќе завршиш каква работи ти се нуди овде и дали мислиш со една минимална кон долната граница на просечна плата да речиме 20-21 илјада да земаш дали можеш да задоволиш свои потреби и заштедуваш пари?

    Системо ни е така инсталиран да е за бубшваби- survival. :D
     
    На Angie1432, Anie93 и mira.mira им се допаѓа ова.
  8. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    И во странство исто не можат на почеток доволно да заработуваат, па на почеток живеат со цимери, си плаќаат соба и сл. Да државата ни е мизерна, ама и луѓето ни се мрзливи и се тоа си влече да сме вакви какви што сме топтан.
     
    На mKdevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Смешно звучи ова. Не е кај секого така како што мислиш.
    Само затоа што вас не ви се отворила врата не значи дека треба да серете врз туѓи можности и успеси на млади години.
    Срамота.
     
  10. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.697
    Допаѓања:
    15.079
    Пол:
    Машки

    Имам роднини и во странство, не цветаат и растат на дрво парите како шо мислите и се по закон итн. Само читај како подебуваат во Германија и слично. :)

    Да не должам на темава, не е баш за тоа.
     
    На buba4e89 и Angie1432 им се допаѓа ова.
  11. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Последна личност сум на која треба да и објаснуваш вакви ствари.
    Само, не потценувај, тоа ќе кажам.
     
  12. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.697
    Допаѓања:
    15.079
    Пол:
    Машки
    Овде завршувам со разговорот, и не, не потценав никого.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.558
    Допаѓања:
    171.457
    Пол:
    Женски
    Имам 6 братучеди во Германија и една внука од братучед..

    Сите на 18-19 заминаа од дома да студираат, после студии продолжија да живеат со цимери се додека не најдоа стабилна работа и дечковци/девојки
    После тоа се преселија со дечковците/девојките и со нив си делеа кирија.. еве скоро сите се сега во брак освен внука ми и сите заработуваат самостојно и си плаќаат сметки.
    Само на еден од нив дедо му им купи стан, пошо поимотен беше а имаше само една ќерка која што патем е жена на братучед ми..
    Додека беа на факултет работеа различни работи, кој преведуваше, кој чуваше деца, чистеа станови, работеа во маркети, косеа тревници..свашта работеа. Од родителите пари никој не побара.
    Не велам дека не ги частеле по некој денар т.е евро од мерак, дека не им купувале по нешто, ама ова кај нас што се случува е претеризам и младината станува страшно мрзлива.
     
    На SV1911, azelea, mKdevojce и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.697
    Допаѓања:
    15.079
    Пол:
    Машки
    Во ред се извинувам ако побудив некаков револт, немав некаква намера. Во склоп на темава, има секакви родители и овие се чести проблеми како што ги има членката. Најдобро е да ја посоветувате некои ако имаат направено таков чекор колку е тој голем... и колку и да се лоши нејзините родители, не значи дека некој подобар и подоверлив ги чека со отворени раце за баш нив да им помогни, баш напротив. Светот е посуров, особено ако знае дека имаш некоја слабост, во случајов да нема дом, пари, итн.

    Мое мислење само што можам да изнесам околу нештово е дека семејството може да ти биди или рај или пекол.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  15. _Naumche_

    _Naumche_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    1.185
    Пол:
    Машки
    Проблемот е во целото општество, родителите може и незнаат поинаку и нив ги учеле така син да се има е благослов, чувај ја и ќерката ама повеќе давај на синот, ќерката ќе се омажи ќе си најде нов дом од парите што ќе ги дадеш за неа нема да останат дома....
    Најголем проблем е тоа така се воспитани, дали од нивните, дали од животот што го живееле не се снашле незнаат како едноставно не знаат поинаку.
    А верувам дека сите родители си ги сакаат децата, само незнаат како со нив.
    Има родители пиат, се коцката, ги малтретираат децата за нив тоа е нормално па што ќе станат посилни, како на друг начин да им се објасни..
    Мое мислење е дека на секој пар што чекаат мало треба бесплатно да одат на курс, да им држат предавања и психолози, педагози да им кажат како се постапува со дете, како да му кажеш што е добро.
    И едно многу важно децата не треба да се учат дека машките се над женските не дека машките во се се подобри, а женски ништо не знаат и треба да се потценуваат.
     
    На Bettina23, edna_malecka, mira.mira и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Tea95

    Tea95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Луѓе моите ќе ме полудат некој ден!
    Татко ми ми влегува во фејзбукот и ми контролира со кој се допишувам и ми ги чита пораките. Денеска ми влегол во сметката на банката и ми гледаше во на што сум трошела пари, и ми се развика зошто сум претплатена на Gley. Ако ми заѕвони телефонот цело време ме прашува кој ми ѕвони. Не знам што да правам?
     
  17. gladiola37

    gladiola37 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2020
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Ako rabotis Iseli se od Doma.
     
  18. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Ако си малолетна е ок.Ако си полнолетна разговарај и објасни му дека тоа ти смета и дека ќе ги сменеш лозинките ако продолжи.
    Ова не е нормално.
     
  19. Tea95

    Tea95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Полнолетена сум, ги сменив лозинките, му реков да не ми се меша во се, и си заминав во соба. Еден саат ми стоеше на врата и ми се обраќале со висок тон: дојди да ми објасниш што купуваш и зошто си претплатена на тој Глеј.
     
  20. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Девојче ако си 95та родена имаш полни 28год тераш 29год. Стварно е срамота татко ти да ти се меша во животот и на што трошиш пари поготово ако сама си ги заработуваш.А па лозинки ич не треба да ти знае ни па да помисли да се уклучи. Се прашувам како воопшто ги дознал. Или разговарај со него дека не треба да ти се меша, или пак ако е посесивен, подобро исели се од дома ако заработуваш. Некои родители не разбираат дека детето пораснало.
     
    На mssuniquee, sino.o.oka, crimson и 2 други им се допаѓа ова.