1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не можам да ги поднесам моите родители!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Independent92, 17 јануари 2017.

?

Дали сметате дека вашите родители се добри родители?

  1. Да

    158 глас(а)
    74,5%
  2. Не

    54 глас(а)
    25,5%
  1. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Идеалот и перфекционизмот како утописки категории се непостоечки.

    Многу животни избори и предизвици нема да зависат од нас, (на пример како што е изборот на родители кој се случил без наша согласност), но справувањето со истите во подоцнежните години зависи, и е тест за нашата психичка издржливост, зрелост.

    Најлесно е целосната одговорност за неуспехот во животот да се припише на несоодветниот родителски третман, или на негативно - критичкиот став кој влијаел во текот на созревањето, но вистината е дека родителите градат само еден добар дел од сликата која ја ствараме за себе, но тие целосно не ја комплетираат.

    Малку надвор од темата ќе го спомнам и патријархатот кој пушти корени, а е сосем погрешен програм за самореализација, иако многумина од нас потсвесно го имаат усвоено и фураат со него цел живот, и како багаж го пренесуваат на следните поколенија, а после се чудат зошто децата им се имбецили и така во магичен круг.
     
    Последна измена: 19 јануари 2017
    На evangelina.ina и КикиМаус им се допаѓа ова.
  2. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    |( ×100
    Додека не осетиш на своја кожа, не знаеш како е. Си докажавте.
    Не збориме за american family, збориме за родителска незаинтересираност. На секое дете покрај финансиската поддршка, потребна му е и морална. Тоа дете некој треба да го изведе на прав пат. Кога ќе видите некоја статија како некој тинејџер се предозирал, или се самоубил, родителите ги кривите, ама кога детето е уште со здрав разум и бара помош, одма го осудувате и го правите разгалено. Треба малку да размислите пред да кажете нешто.
     
    На potatoface, simply-red, Nausicaa и 19 други им се допаѓа ова.
  3. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Shteta shto site nemame perfektni roditeli kako tebe pa da pisuvame vakvi komentari po temava ...
    feeling very rebelde (facepalm)
     
    На Nausicaa, Chica.Loca, Mr. Right и 7 други им се допаѓа ова.
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Ne se perfektni , doagjale momenti koga ne sum mozela da gi podnesam , ama sega , koga sum i sama roditel .. Velam, dobro e sto seuste gi imam pokraj mene i dvajcata . Znam deka za nekoi raboti nema opravduvanje , nitu za moi postapki nitu za nivni , ama koga ke gi izgubime , ke ni nedostigaat ..
     
    На CrazyOne, КикиМаус, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Tvojot tatko ne e budala sto te tera da rabotis i da zarabotuvas :) taka kje stanes svoj covek, a ne parazit i invalid sto sam neumee da se snajde... sto vi e be deca, jas ucev vo sredno po 8 casa na den, na leten raspust odevme mesec dena na praksa i posle toa sakav da rabotam, moi pari si se moi pari, moeto dzepce da tropa kolku saka neka e sitno ... boze jas kolku losa majka kje bidam hahahah more i losa i mrzliva ma se samo svoj covek da bide, nema na tacna posle odredena vozrast.
     
    На elimkd, buba4e89, КикиМаус и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Се прашувам зошто секогаш кога ќе се отвори ваква тема, веќе однапред знам дека еден куп иритантни небулози и генерализации ќе се изначитам... Како ли да се поништи таа „универзална равенка“ и да ви се објасни дека СЕКОЈ родител НЕ му мисли добро на своето дете, а и многу од овие родители на незадоволни од своето семејство деца - тоа „мислење добро“ го прават на многу неправилен начин?
    За некои од вас, сликата на здраво семејство во кое на детето му е пружена емоционална и психичка поддршка и мотивација од страна на најблиските - е идеализирано холивудско сценарио?!?! А секое дете кое ќе се пожали дека иако му е обезбедена храна, облека и покрив над глава - под истиот тој покрив цела младост не се осеќа психички како во свој дом - е бунтовник без причина?
    Добро бе, дали воопшто се читате што пишувате, луѓе?! :headbang:
    Дечко, за твоиве ставови и начин на изразување можам само најдрско да кажам - ми се згади!!!
    Не те читам првпат вака, не знам што мислиш дека изиграваш со мислењава полни со највулгарни осуди, ама остави си ги тие тешки фрустрации и огорченост пред да пишуваш тука. Вакви луѓе како тебе не се ни за дискусија, ни за форум, најмалку па во чувствителни теми на ваков одвратен начин да лечат комплекси врз осетливи личности што побарале тука совет за некој проблем, а што не ги ни знаат, ни познаваат.
    Засрами се!

    Конкретно на темава и прашањето - за среќа, не се пронаоѓам во ова - благодарна сум на моите родители за поддршката и советите што ми ги давале и ми ги даваат. Но, не можам да речам ниту јас дека имам идеален однос со нив... иако ги почитувам и сакам бескрајно - сепак имаме доста разидувања, имало ситуации на афект во кои ме повредиле со споредувања и обесхрабрувања.
    Имам многу разбирање и емпатија за сите вакви случаи и ептен ме иритираат тие генерализирани ставови дека родителот секогаш е во право, затоа и најизбувлива сум во вакви теми.

    @Independent92, мислам дека и пиша во едно мислење дека си ја олеснуваш само душата пишувајќи за ова тука... Ми изгледаш како одлучна девојка, веќе и си презела чекори за осамостојување. Ти посакувам среќа што побрзо да ја постигнеш целосно таа состојба и чувство на независност :hug:
     
    Последна измена: 19 јануари 2017
    На Anonymous-Mr.Known, Nausicaa, Lella и 19 други им се допаѓа ова.
  7. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.127
    Допаѓања:
    17.693
    Пости ли идеално семејство без проблеми?
    Јас мислам дека не постои но еве нека ме демантираат оние кои сметаат дека постои и знаат некое такво семејство но нивното не е или пак е такво.

    Во секој дом има недоразбирања, судир на генерации и размислувања, правила и закони, спроведувачи на истите и бунтовници. Потрудете се да најдете начин на кој ќе разберете што всушност сака вашиот родител да Ви каже или докаже со своите постапки. Секако доколку очекувате да бидете сватени, морате и Вие да вложите малку труд да ги разберете и нив.
    Лесно е да се биде бунтовник и да се противречи на сѐ што доаѓа од нивна страна (од родителите) но и те како е тешко да се биде родител и во ова брзо и бурно време да се воспита дете и изнесе на "прав" пат.
    Секој родител си има свои методи кои според него се вистинските. Можеби не се, не знам... Но ситуациите во Вашиот дом нека Ви бидат репер за како да или не се поставувате Вие према вашите деца еден ден кога ќе ги имате.

    Можеби мојот пост дава слика за личност која израснала со перфектно семејство без проблеми па не може да ги свати и разбере наназад испишаните страни, но не е така. И во мојот дом имаше постојано проблеми и расправии, казни и забрани, кои тогаш не ги разбирав и бунтував против нив, но благодарение на нив прераснав во човек каков што сум денес и од се срце сум им благодарна на моите родители што биле строги во детството.

    Прочитав еден член погоре кој се жали од својот татко и го нарекува "ненормален" затоа што му налагала да работи и заработува.
    Хах.. Прости пријателче, но треба да се засрамиш од тоа што си полнолетен, притоа здрав и прав, а сеуште чекаш некој друг да те рани и облекува.
    Јас работам од 18 години, а заработувам од 10 години.
    Среќна сум што уште од мали нозе научив што значи да имаш свој денар во џеб, да си самостоен па дури и да помогнеш на оние кои цел живот работат и се жртвуваат за да ти обезбедат се што ти треба.

    Жал ми е за оние деца кои растат во нездрава околина со секојдневни физички малтретирања. Немам зборови со кои би Ве утешила, можам само да Ве посоветувам да останете присебни и сѐ тоа да Ви биде поука за како да не се однесувате утре ден кога ќе имате свое семејство.
     
    На evangelina.ina, Aleksandar1212, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Немој да се прашуваш ич.
    Ама сигурно најдобро што можам ;)
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А кој рече дека имам перфектни родители?
    Те молам не ги извртувај зборовите на твоја прикаска како ти одговара.
    Прости им Боже не знаат што зборат.Амин.
     
    На Aleksandar1212 и Outlook им се допаѓа ова.
  10. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    18.598
    Пол:
    Женски
    Не се сомневам. :)
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Auu epa izvini sto taka vreskase tvojata recenica devojceto i ostanatite clenovi si gi iskazaa svoite maki so svoite roditeli i nekoi od nas ovde gi razbraa.Tocno e deka roditeli ni se i deka kako sto pisa nekoj krov na glava ni dale i deka utre koga ke gi nema ke ni falat ama te molam taa tvoja recenica auu mladi buntovnici vreska nerazbiranje i nesozaluvamje za tie pomalku nesreknite koi se naogaat vo ne tolku odlicen odnos so roditelite.Site imaat razlicni odnosi so roditelite nekoi dobri nekoi ne no ne e ubavo da gi osuduvas drugite za nivnoto mislenje samo zosto ti ne razbiras kako e da rastev vo takva sredina.I seriozno ova tvoe repliciranje mi izgleda mn drsko a veruvaj ne sakas da ti ja otkrijam mojata drska strana ....nego ne sakam da padnam tolku nisko kako tebe i da se ponasam ko 15 godisna srednoskolka zosto toa odamna go pominav inace ubavo ke te stavev tamu kaj sto ti e mestoto.
    POZDRAV :)
    izvinete na off topikot :)
     
    На Mr. Right, Baby-bubu, eca333 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Многу добро разбирам само не искажувам,немам потреба да искажувам на форум.
    Ако јас почнам да кажувам верувај ќе паднеш од столчето на кое седиш.
    А да научиш некогаш да гледаш од страна не ќе да е лошо.
    Жал ми е што имаме спротивставени мислења но тебе не треба да те засега мојот приватен живот. Треба да те засега твоето мислење и полека со нападите ќе рипнеш ќе ме тепаш преку пц па ако гледаме така да се чудам јас каква мајка ти ќе бидеш.
    И така и Бог здравје да ти даде, запомни секој има свој став и немој да ме убедуваш мене,прости си на себе си што мајкати е попаметна од тебе.
    Пријатно попладне.
     
  13. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    вообичаено ми се допаѓат твоите мислења, ама ова ме разочара ту би онест....ко шо кажаа некои членови погоре, не е битен само кровот. побитна е психичката состојба на детето. ко бев мала мн често се соочував со насилници и со нивни закани но моите родители не беа тука да ме заштитат. одвреме навреме мајка ми ќе прашаше дали е се во ред но се останваше на то. ми велеше игнорирај ги. за мене не е то заштита. незнајш низ какви се работи иам поминато и не само јас туку и други членој тука па зато ако немаш разбирање (а го немаш) не коментирај молимте.
     
    На krEM4Eto, Mr. Right, fallenangel и 3 други им се допаѓа ова.
  14. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Prva recenica mnogu dobro razbiram ....auuu mladi buntovnici ...wow ama ubavo razbiras
    vtora recenica ...Bring it on :)
    treta mene mi kazyvas da gledam od strana a citaj ti pogore sto pisuvas uste ednas famoznoto ruganje auu mladi buntovnici
    cetvrta recenica kaj gledas deka pokazuvam zainteresiranost za tvojot privaten zivot moeto izvini sto nemame site perfektno roditeli kako tebe ne znaci deka pokazuvam interes za tvojot zivot hahahhahaa.
    petta recenica ne sum covek sto favorizira nasilstvo i bara kavgi tuku covek sto sekogas ke ripa protiv takvite kako tebe,sto se odnesuva do toa sto ke me zalis kakva majka ke bidam nema potreba zosto nemam namera no i da bidam nekoj den esto mi veli deka ke bidam najdobra :D sepak imam mnogu pogolemo zivotno iskustvo od tebe :)
    fala i ti zdravje da imas :* i ti da si prostis sama na sebe ajde ide procka taman :).Ke i prensam na majka mi sto si rekla ;) i ke ti zakazam kafence so nea cim tolku ja poznavas deka e popametna hahaa :D
    Prijatno popladne i na tebe :*
     
    На Independent92, Mr. Right, Baby-bubu и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Никој не те праша што си поминала и никој ви посочи дека не сте разбрани. Само овдека сите сте паметни, вас никој не ве разбира ако некој си има друг став.
    Кога ќе пораснете ќе си сфатите многу работи,само за некои ќе биде доцна.
    Еден ден ќе си ја бараш мајка, ќр си ја немаш.
    А за коментирање немаш право да ми забрануваш, мојот став е кажан ви се допаѓало вас или не.
    Немаж намера да се докажувам и повеќе да дискутирам.
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.127
    Допаѓања:
    17.693
    @sj *O* мила полека
    Што очекувате од родителите да направат кога имате "проблеми" на улица? Да Ви најмат лично обезбедување? Дали ако се исплачете на нивно рамо ќе си ги решите проблемите на улица? Не, може ќе добиете храброст но ситуацијата ќе остане иста.
    Јас Израснав и сеуште живеам во околина каде Албанците се мнозинство и се однесуваат како каубојци према нас женските. Никогаш, ама буквално никогаш не сум почувствувала потреба да плачам дома на моите родители затоа што имам проблеми на улица или пак да се тиштам во себе зошто моите не се заинтересирани за тоа што се случува надвор од дворот.
    Они си имале еден тон проблеми, уште моите им фалеле.
    Наместо да им плачам, јас храбро и без страв стоев на свои нозе и тепав се што ќе ме 'рчне.
    Ако поради вакви глупости ги осудуваш родителите... :x Не знам што да кажам.
    Свати мила дека, не треба туку мора да застанеш на свои нозе. Родителите не секогаш се тука за да те фатат за рака, мораш да знаеш сама да се бориш во животот со сите предизвици кои ти ги носи.
     
    На Aleksandar1212, Dust и buba4e89 им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Се гледа по тебе колку си зрела и паметна. Штом толку те потресе моето мислење.
    Ајде олади и порасни.
     
  18. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    A be devojce koj roditel ne saka svoeto dete da go zastiti, majka posebno, da ne ti kazuvam na sto sum jas spremna za moeto dete ama IMA situacii koga Mora toa samo da se brani, Mora da se nauci, mene eden den kje me nema I od nego kje se ocekuvaat mn nesta. Bilo I kje bide mn cesto decata prerasnuvaat vo svoite roditeli ama bas vo takvi ko sto ne sakale :) moite se premnogu zastitnicki nastroeni do gusenje, do kontrola I da ne se zgresi nesto, pusti deteto I da se izgori na ringla kje nauci sleden pat tamu ne se pipka, so ogin ne se igra. Taka se taste I sozreva, so prevzemanje odgovornost za sebe, a deka znaat roditeli so pritisok mislejki ti dobro dusata da ti ja izvadat oo I toa kako. Sloboda, nezavisnost I dzepceto da ti tropka zs vremeto se vrti, doagja red I deteto da GI pomaga roditelite.
     
    На Dust, buba4e89 и КикиМаус им се допаѓа ова.
  19. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    кај мене кикуфче МАКЕДОНЦИ се понашаја така кон мене, каубојски и без осет. не албанци. МАКЕДОНЦИ: не е глупост некој да те малтретира и психички да те уништи а родителот да стој настрана и да ќути. незнајш како ми е и те молам значи. поарно ништо не кажвај мила.
     
    На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
  20. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Auu izvini zrela personoo ti najde da mi kazuvas aj uste ednas procitaj si gi mislenjata pa pak obrati se fokus daj na prvoto mislenje :)
     
    На eca333 и sj *O* им се допаѓа ова.