1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не можам да ги поднесам моите родители!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Independent92, 17 јануари 2017.

?

Дали сметате дека вашите родители се добри родители?

  1. Да

    158 глас(а)
    74,5%
  2. Не

    54 глас(а)
    25,5%
  1. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    ako taka ti pravat togas ako so zbor ne se tepaat, zakani se I realuziraj ja zakanata pa, da vidis dali kje ti prijdat
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Без разлика на националност ...
    Станувам и го претепувам..
    Next please(fingers)

    Ако сама не научиш да се заштитиш на улица, родителите многу и не можат:)
     
    На evangelina.ina, smb asr, Aleksandar1212 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.714
    @sj *O* види вака, не знам како ти е но знам што значи улица и тоа многу добро. Израснав на неа, сеуште се справувам со каубојциве, суште во ташна носам боксирач и џебен нож. Знаеш зошто? Затоа што сум сватила дека проблемите треба односно морам сама да си решавам.
    Родителите се луѓе од крв и месо исто како и ти. Не можат да се распарчат на сите страни.
    Тебе кога ќе ти дојдат истипити, кафиња и фитнес па не знаеш каде попрво да се свртиш И стигнеш а камоли они. На што попрво да мислат, што попрво да направат.
    Знаеш дека те сакам и почитувам но те молам немој да бидеш толку размазена. Голема девојка си веќе, мораш да почнеш да го гледаш животот низ очите на возрасните и да ги прифаќаш проблемите како составен дел од него, да учиш како сама да ги решаваш.
     
    На krEM4Eto, Aleksandar1212, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Ако некоја мајка не го дала детето во дом, туку решила да го чува, значи го сака? Сериозно? Колку само деца се жртви на семејство насилство, трпат физичко и псиихичко малтретирање, колку пати се згрозувам кога слушам дека некој татко си ја силувал ќерката... И сето тоа се случувало под ист покрив со кој живеат со родителите, не во дом. И вие ми кажувате дека тие родители се за почит?
    Имам кажано и претходно, ако една личност одгледува дете, автоматски не значи дека таа личност за детето го мисли најдоброто. И што ако тоа дете е најадено и облечено, кога неговите родители кон него се како странци, кога со нив тоа не може да разговара за проблемите , кога се плаши дека за секоја своја постапка ќе биде осудувано.
    Ако не сте почувствувале на своја кожа, не зборете без потреба, па и родител да сте. А најлошо е на едно дете од 7-8 да не му е дозволено да си го живее детството, психички да е заморувано за настани за кое е многу незрело и младо да се справи, да биде обвинувано за проблемите на родителите, на негова одговорност да биде да ги решава истите. Зборувам зошто знам како е...

    Инаку @Independent92 ако веќе имаш 23 години, би те советувала да се отселиш, а ако имаш време да си најдеш и некаква работа. Верувам дека навистина има неодговорни родители како што кажуваш, така да и јас ти посакувам среќа што побрзо да си го организираш животот и да не зависиш од никого :hug:
     
    На Nausicaa, Lella, theowndemon и 14 други им се допаѓа ова.
  5. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    јас то и го прам. ама немој да си ми рекла размазена. сеа е веќе друго, сфатив како треба да се справувам со проблеми. ама во текот на сите малтретирања бев МАЛА. и зато требаше некој да ми помогни и кажи шо како ама немаше кој. иначе и јас те сакам ама сфати ме те молам...
     
    На krEM4Eto, Dust и КикиМаус им се допаѓа ова.
  6. DiFlove

    DiFlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2016
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.097
    Пол:
    Женски
    Добро девојки си затеравте со инаетот..а @buba4e89 можеш малку да ги опуштиш нервите и смириш страстите,девојките само кажуваат мислење и не биди толку нервозна прифати малку критика.
     
    На Annora, Nausicaa, Independent92 и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Devojce zboruvas za devijacii I semejno nasulstvo, a ovde do sega toa ne bese tema I ne mu e mestoto tuka na postov. A ako sakame seta vina na svetov nekomu da ja prefrlime kje se najde nekoj I za toa.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас сум одлично, се гледа кој не прифаќа критика. Но, ајде нели секогаш ќе пишам мислење Бубаче е таа што не прифаќа критика. Нека ви служи на чест. :)
     
  9. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Најинтересно ми е кога мајка ми ќе каже ние сме ти дале покрив над глава, храна, облека и тоа значи дека ние те сакаме и ти нас треба да не почитуваш. Особено за мојот (не)однос со татко ми, кога ќе ми рече ама он тебе те сака, само што не знае како да го искаже тоа. А дали моите родители се подразмислиле дали некогаш седнале да разговараат со мене, еве мајка ми ќе ја земам за пример, да ме сослуша, да ми помогне за нешто, она "разговарала" само таа кога ќе сака, и тоа за теми од типот цело време се шеташ, не си седнала да учиш, оценките вака, оценките така или хм, среди си ја собата...
    Дали некогаш се запрашала дали мене нешто ми се случува, можеби имам некаков проблем, можеби на крај памет не ми е до учење. Туку, да не излажам, сега на овие години почна да се сили и да сака да разговара со мене, ти мене ништо не ми кажуваш, ти криеш од мене... Аман бе, сега ли почнавме да изиграваме родители? :) И убаво ја пресеков, каде била тогаш кога сум растела, сум се развивала, за детето да има доверба во тебе, се седнува и се разговара со него уште од мало, а не сега.
    Па, уште се налути, а што да не сакаш да кажеш дека сега е касно? Да, мамо, извини ама касно е. :)
    Иако сепак, поблизок однос можам да речам дека имам со мајка ми, зошто со татко ми искрено мака ми е и да комуницирам воопшто.

    Туку, смешно ми е кога родител или било кој друг ќе ги каже следниве зборови: "Ќе видиш ти убаво еден ден кога ќе ме нема, што ќе правиш без мене, а сега како се однесуваш..". Да, ќе те нема, но ќе ме нема и мене и сите други на светов. Тоа не е никакво оправдание да ти се однесуваш како што се однесуваш, да не употребувам погрдни зборови, и да го малтретираш психички/физички детето.
     
    На simply-red, Nausicaa, Lella и 16 други им се допаѓа ова.
  10. DiFlove

    DiFlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2016
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.097
    Пол:
    Женски
    Извини вака може некој не мисли како тебе па има право на напише што мисли
    А малку препрочитај си ги текстовите и вики дали прифаќаш
     
    На Mr. Right, Independent92, elimkd и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Кажувам еден вид неодговорност на родителите, а нели сите родители им мислеле добро на сите деца? И нели дете кое барало морална подршка и мирна средина од родителите било разгалено? Сепак и тоа кажува какви се родителите и колку им е гајле за децата и истото ја спречува добрата комуникација меѓу детето и родителот.
     
    На Nausicaa, Independent92, fallenangel и 2 други им се допаѓа ова.
  12. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    за сите шо велат дека детето мора да се справува само за да зајакни-то важи само донегде! ако се работат за закани кои го загрозуват животот на детето или поќе од то, родителот МОРА ДА ПРИСТАПИ И ДА ПОМОГНИ! оти детето е сеуште под негов надзор. а ко ќе порасни и наврши 18 год, то е веќе сосем друго. а неподдршката можи негативно да влијае на детето, ако е чуствително, да го фрли во депресија или анксиозност, скраја било полошо. ова пак, е за оние шо велат детето треба да стегни заби и да се сјачи. да, ама треба и поддршка. додека е МАЛОЛЕТНО.
     
    На krEM4Eto, Independent92, Tan4ence и 2 други им се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па и другите треба да прифата друго мислење. Супер ми се мислењата, па кој сфати сфати кој не ич не мора. Седете и тапшајте се по рамо,мислете никој не ве сфаќа и дека само Бубаче не прифаќа критика,гледај само во мене, не гледај од страна. ;)
     
  14. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Toa sto go procitav e povekje od neodgovornost I se vo eden kosh ne treba da se stava. Ni nasite roditeli ne odrasnale vo sovrseni uslovi pa, imaat semejstva denes I se grizat za NIV. Procitaj GI ubavo postovite na decata koi se zalat I na sto se zalat. Sekoj ne e spremen na deteto moralna ili materijalna poddrska da mu Dade od red pricini ama toa ne e opravduvanje da ne se borat svoi lugje da stanat tie DECA zs posle 20 god. A boga mi ne se DECA vekje, samo se DECA za mama I tato I svetot taka kje GI gleda sakale vie ili ne, I svetot kje IMA mn socustvo, a mn malku lugje navistina kje pomognat.
     
  15. DiFlove

    DiFlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2016
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.097
    Пол:
    Женски
    Не грижи се ќе гледам во тебе;)
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eca333

    eca333 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2017
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 во ред е да си кажеш свое мислење /став или критика но тоа нека биде твое а не во едно име за сите да зборуваш . За тебе ова можеби е филм или млади бунтовници но за некој е реалност некој навистина има проблем.Дајчитајте се што пишувате.
     
    На Nausicaa, Lella, Mr. Right и 6 други им се допаѓа ова.
  17. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Idi pa dokazi i
     
    На Mr. Right, fallenangel, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Понекогаш, се стварно смешки живи, да ти е мерак со нив да живееш, ама повеќе понекогаш ств не ги поднесувам, пошто сеуште мислат дека сум без памет и ме третираат како детенце, понекогаш мислам дека им е страв да се соочат со тоа дека сум порасната више, меѓу тоа, тоа е тоа батка и јас несакам, али оди објасни им уште си живеат 90's времиња, неможам да поверувам колку се назад со мозокот сеуште. Па и ред други работи, мислам знаете...
    Не ги бираме родителите тоа е тоа, се помирив шо се вика |(
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.714
    После се што сѐ изначитав на темава, сакам форумов да продолжи да постои уште многу години и еден ден на истава да ги читам постовите на нашите деца, да видам какви родители ќе бидеме ние во нивните очи.
     
    Последна измена: 19 јануари 2017
    На krEM4Eto, Nausicaa, theowndemon и 10 други им се допаѓа ова.
  20. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Да криви се родителите за се, а најмногу затоа што не ги оставаат децата на улица да израснат, добило слаба оценка, не вика по детето, туку по наставникот, при најмала пречка во животот родителот е крив, не дал совет, не бил морален мотиватор, родител е од крв и месо, прави грешки, и ние истото ќе го правиме, а монструми ли се во странство што после 18тата год. го остава да се снаоѓа, му ја покажува врата. Од се да се правело драма
    Никогаш и покрај се нема да кажам дека беа и се лоши родители, нити затоа што не застанале да ми помогнат со училишните проблеми, зошто мајка ми никогаш не ми кажа зошто тато секогаш кога ќе дојдев дома е послаб и тоне, зошто секогаш девојките на брат ми беа третирани како кралици, никогаш не ме прашала до колку саат сум заглавила над проклетите книги, нити дека брат ми секогаш добивал поголемо внимание.... ако е пијаница, коцкар, неработник, не кукај извлечи поука
    Ако сакате сите по список цитирајте сеедно
     
    Последна измена: 19 јануари 2017
    На Aleksandar1212, Dust, sanjaeva и 2 други им се допаѓа ова.