1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не можам да ги поднесам моите родители!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Independent92, 17 јануари 2017.

?

Дали сметате дека вашите родители се добри родители?

  1. Да

    158 глас(а)
    74,5%
  2. Не

    54 глас(а)
    25,5%
  1. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    JBG. Uchete od roditelite kako treba i kako ne treba.
     
    На Istata od vcera, Nausicaa, sonuvana и 4 други им се допаѓа ова.
  2. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Читајќи ги мислењата низ темата, просто се запрепастив од негрижата и несовесноста на некои родители како што се опишани. Чувството на отфрленост и отсуство на семејна блискост не ми се познати затоа што не сум израснала во таква средина.
    Моите родители се премногу грижливи луѓе и посветени на семејните односи што не прави силни и пожртвувани. Воспитувањето и поставувањето таква релација не значи преминување на црвената линија кога станува збор за приватност се додека другиот не почувствува потреба за споделување на нешто лично.
    Почитта е обострана во секој поглед и се што е поинаку ми е несфатливо, иако реално има секакви.
    Не постои идеално семесјтво, но секој заслужува родителско внимание.
    Мајка ми е мојот образ, а татко ми е мојот грб. Не би сакала да замислам каков е животот во поинаква ситуација, иако сум возрасна личност со свој живот во друг дом.
    Родителите се потребни секогаш затоа што таа љубов и топлина се неспоредливи.
    П.С. Се согласувам со констатацијата дека секој не е создаден за улогата родител како што секој не може да биде музичар. Како што музичарот треба да има талент и слух за ноти така родителот треба да умее да процени која животна лекција во кој период (возраст) се учи.
     
    На simply-red, Chica.Loca, okcenzi и 9 други им се допаѓа ова.
  3. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Прочиав од некои членови - дека оние од 18 години веќе немале право да се жалат од родителите зошто веќе се полнолетни и треба да бидат самостојни. И на 18 години, родителите треба да имаат приврзан однос со децата, а и не секој има можност да се отсели и сам да заработува. Освен тоа како што кажав, не се работи само за материјална подршка, туку и морална, што децата треба да ја имаат и на тие години.
     
    На silvija, biGirl, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Секој родител има различни сфаќања, во различно време од ова растел со други стереотипи кои не велам дека не треба да се потруди да ги промени и прилагоди спрема денешницава. Генерациите тогаш и сега се разликуваат. Пример: нормално е да не дозволува да носиш партал за само газот да се покрие, машко да не забега во нарко мафијашки филм кој го налага улицата за да биде фраер. Моментот е судир на генерации односно тоа е најизразито во оние пубертет години кога хормоните ни работат до тој степен да сакаме да ги убиеме или да избегаме од дома. Решение: Трпение обострано и само многу разговор, време поминато со родителите кое со кое ќе најдат двете страни заеднички компромис. Неможе човек кој ве создал вас да не ве разбере! Гледајте на нив како пријател, зашто тоа и треба да бидат! Учете од нивните грешки. Борете се за своите амбиции, доколку не се согласуваат водете инает само со цел да им покажете дека ве научиле да расудувате што е добро, а што не е. Поздрав.
     
  5. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    7.214
    Ako si tolku sposoben i ne ti cinat roditelite , iseli se , begaj od doma.
    Kakvi roditeli se mozes da sudis koga ti ke stanes roditel i ke mu pruzis barem isto sto tebe tie ti pruzile . Demotivatori?Hmm. Sovet ako si pobaral sigurno ti dale svoe mislenje. Nekoj den koga ke gi nemas ke gi barash barem da gi vidis. Sepak sega te izdrzuvaat, ne gi izdrzuvas ti niv. A toa dali trebale ili ne da bidat roditeli , ne si ti vo svojstvo da im sudis.
    Odi nadvor, najdi stan , raboti , bori se i posle pishi ovde kakvi ti se roditelite.
    Mladosta ti e taa sto dava oprost na se sto ke kazes no vremeto ke te nauci da se zablagodaris za toa sto go imas sega.Koj roditel koj go cuva deteto od 2-3 kg mu misli losho, i mu pravi losho?
    Od ustata dvoi, se machi da te odgleda...Sto ti si napravil za niv? Pa site ne se pedagozi, te gledaat kako znaat i umeat.
     
    Последна измена: 19 јануари 2017
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    http://novamakedonija.com.mk/NewsDe...ќерка&id=f4e60736-a8d4-454f-b674-cc7afbef6e23
    http://plusinfo.mk/vest/93506/tatko-siluval-12-godishna-kjerka-vo-kumanovo
    http://zase.mk/tatko-vo-shtipsko-ja-siluval-svojata-maloletna-kerka/
    http://vecer.mk/tatko-2-godini-si-ja-siluval-kjerkata
    http://star.vest.com.mk/default.asp?id=124025&idg=6&idb=1879&rubrika=Crna Hronika
    http://kajgana.com/tatko-od-kochani-go-siluval-svojot-sin
    http://netpress.com.mk/tatko-ja-siluval-maloletnata-kerka-vo-veles/
    http://www.press24.mk/majka-od-bitola-naplatuvala-za-siluvanje-na-nejzinata-11-godishna-kjerka



    Да стварно, кој му мисли лошо на сопственото дете?

    Дај бе престанете веќе со тие клише муабети, родителите не мислат секогаш добро, а и тогаш кога мислат прашање е дали е тоа добро од објективна гледна точка или само во нивните глави.
     
    Последна измена: 19 јануари 2017
    На Anonymous-Mr.Known, Nausicaa, Lella и 13 други им се допаѓа ова.
  7. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Работата испаѓа сит на гладен не верува.
    Нема потреба да бидеш дрска спрема членката, не дај боже човек да дојде да се пожали или да си го искаже проблемот одма сите солите памет.
    Мене муабетите дека секој родител му посакува се најдобро на своето дете ме вадам буквално од кожа.
    И според мене однесувањето на нејзините родители не е океј. Ние ја знаеме само едната страна зошто ја читаме може и таа грешела, сите грешиме и ќепродолжиме да грешиме ама секое дете заслуќува родителска, љубов, внимание и почит. Не е работата само ме хранат, не ме тепаат, не ме малтретираат и бла бла супер родители се. Сфатете веќе еднаш дека не е се во тоа. Ниу едно друштво, ниту еден дечко не може да го надомести она што треба од родителите да го добиеме. Не ми се пишува лично искуство во темата зошто само ќе се изнервирам затоа овој пат така фино ќе си премолчам.
    Има родители на кои кафето со комшиите, гледањето турски серии и милион други небитни работи им се далеку поприоритетни од сопствените деца и тоа е факт. Убаво кажа еден член наназад дека се доаѓа од дома, голема поврзаност имаат и родителите во тоа какви личности ќе бидеме. Неретко гледаме од татко алхоколичар кој ги малтретира дома исто и син алхоколичар, од татко криминалец и син криминалец, од растурена мајка и растурена ќерка итн итн. Има и обратни случаи не го оспорувам тоа ама факт е дека првите се побројни. Идеални семејства не постојат ама секој заслужува родители кои ќе се грижат за него.
    Совет за девојката исто како што и пишале неколку страни наназад, чим веќе си вработена почни да штедиш полека и барај си стан со цимерки под кирија. Можеби ќе даваш пари за кирија ама барем ќе си го имаш свој мир.
     
    На Nausicaa, Chica.Loca, Sanjichka007 и 10 други им се допаѓа ова.
  8. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Не се нервирај. Што е тука е. Извлечи заклучок какви луѓе се твоите и врз основа на тоа одлучи како ќе ги третираш во иднина и во колкава мера ќе бидат вклучени во твојот иден живот. Конфронтирај се со нив ако мислиш дека тоа може да донесе некоја позитивна промена, кажи им што е тоа што им замераш. Или едноставно стави точка и продолжи со животот. Отвори ново поглавје во својот живот. Нема смисла да се прашуваш зошто баш ти си дете на такви родители. Не зависело од тебе. Гледај на тоа како природна непогода. :) Без причина се дешаваат такви ствари, пожари, поплави, земјотреси... Нема објаснување. Едноставно се креваш самата, ја бришеш прашината и продолжуваш понатаму.

    Гледај напред, кон иднината. Извлечи поука за тоа каков родител ќе бидеш и ти самата еден ден. Таа поддршка што ја бараш од родителите ќе ја најдеш во партнерот, барем се надевам. :) Потруди се и најди си некој таков што ќе ти биде потпора и што ќе те храбри во животот. Има многу токсични луѓе во Македонијава што шират негативна енергија, повишуваат тон за глупости и бараат само причина за да се искараат со некого. Што да се очекува кога живеат тука. И моиве се такви во одредена мера. Не им замерам, што да се прави... Ко што викаше поговорката: You can't teach an old dog new tricks.

    Човек како човек, колку и да се труди не може да не прави грешки. А башка што секој од нас си има свои демони, да речеме. Карактерни маани, трауми, влијанија од општеството, последици од воспитувањето на нашите родители... И што да се очекува кога истите тие луѓе ќе треба да воспитаат нивно дете. Сите ние сме сјебани од нашите на свој сопствен начин, некој повеќе, некој помалку. И сега што? Ни останува да бидеме свесни, да учиме, да согледуваме и да се трудиме да постигнеме повеќе од нашите родители.

    Се надевам дека со тек на време ќе добиеш поголема самодоверба, со тоа што самата ќе заработуваш за себе, ќе се грижиш за себе... Ќе сфатиш дека ти можеш, дека имаш потенцијал и спосбоност да изградиш живот каков што сакаш.
    Биди си самата на себе најголема потпора и мотиватор.
     
    На Nausicaa, Lella, Sanjichka007 и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Bonus-Kombinator

    Bonus-Kombinator Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Не ја знаеш ситуацијата, погрешно си разбрала. Јас од него немам ништо, еднаш не ме прашал како си, да не ти треба нешто, да не има некој проблем... Тој не ме тера да работам, јас сам си работам бидејќи ми требаат пари. Ја уништи и мајками кутрата, се испоразболе, единствената личност која ме охрабруваше.
    Не си учела само ти по 8 часа, учам и јас, фаламу на Бога и оценките ми се одлични, плус тоа јас работам преку цела година не само летно време. Мојот ''татко'' е животно со еден збор. Ни на непријател не би му посакал судбина како мојата. Многу е тешко вака кога сам се исправаш на нозе уште на 17 години, без никаква и ничија подршка.
     
    На Nausicaa, Independent92, Mr. Right и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Toa e drugo, a znaes li zosto e tatko ti takov kon vas? Steta za tatko ti iskreno, porano ili pokasno kje padne na vasi race, a ti kje se izgradis kako sto treba, kako covek sto znae sto e semejstvo. Covek bez semejstvo, bez da IMA za kogo da se grizi mene mi se cini deka prvo mn sebe si si uskratuva prekrasni nesta, ne samo obvrski. Tatko ti e nekoj izrod vaka kako sto pisuvas ili IMA nekoi nadvoresni "sovetnici".
     
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Оди сам бори се, најди стан, работи... (facepalm)

    [​IMG]


    Без еден ебан денар, оди бори се ти.
    Добро толку сте без осет или така тренирате?

    Од татко ти чекаш поддршка? Епа не треба...оди од комшијата чекај, ок?


    Луѓево се жалат дека од дома не ги прашуваат ни како се, ни дали јаделе, ни дали се живи....а други коментираат Ехххх тој е родител.....СЕ МАЧИ ЗА ДА ТЕ ИЗГЛЕДА :x(facepalm)

    Еве не знам со најпрости зборови како да ви објаснам дека ПОСТОЈАТ СЕКАКВИ ЛУЃЕ И ДЕКА НЕ ИМ Е ГАЈЛЕ ДАЛИ СЕ ОК СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА.
     
    На krEM4Eto, biGirl, Someonespecial и 14 други им се допаѓа ова.
  12. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Izvini ama ako ne se bori covek od kade kje mu dojde? Od neboto? Ili roditelot e vinoven i neodgovoren ako nema da mu priusti se na deteto sto saka? Mn zrel post, no comment.Ne e sekoja poplaka realna ili pak e vo bes kazana, zarem na forumov nema roditeli sto imaat problem so decata? IMA sigurno ama zaprasaj se zs roditelite molcat?
     
    На Dust, Aleksandar1212, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Најбитно во животот е да имаш поддршка од некого, а од кого би имал ако не од родителот?
    Не е работата само да те роди некој и да те фрли на улица за САМ да се бориш.
    Тој те родил, и ДОЛЖЕН е да те упати по вистинскиот пат да одиш...па ти дали ќе одиш или не, твое си е.


    Што ме боли мене главата зошто молчеле родителите на форумов?
    Што ме засега мене во животот за некои небитни анонимни ликови дали имале порблеми со децата?

    КОј што има проблем нека си пишува кај сака...зошто да се запрашам јас зошто молчеле родителите?

    Зрел е мојот пост за тие што сфаќаат, а на останатите со инка не може да им се тури во мозкот за жал.
     
    На Someonespecial, Independent92, Baby-bubu и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. DiFlove

    DiFlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2016
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.097
    Пол:
    Женски
    Според мене од една страна си во право,но не целосно бидејќи гледаш и самата дека нема секој добри родители а секој родител-не му мисли добро на детето.Не да немаже да му даде шо сака,океј има и такви ситуации но таму родителот не е виновен,едноставно не му е грижа за детето и доколку неможе да му пружи луксуз може подршка која ќе значи,тој шо нема доживеано на своја кожа не знае како е само ова ќе го кажам.
    А за родителите од форумов шо молчат е затоа шо и тие се родители ине верувам дека некој е толку суров како погоре напишаните родители па затоа молчат,туку затоа што немаат зборови и ја знаат вистината.
     
    На Independent92 и sj *O* им се допаѓа ова.
  15. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Tocno ni so inka ni so kofa v glava ne se stava. Nemoj da te boli glava za anonimci nikoj ne ni pobara toa od tebe tuku da razmislis, a ako toa e glavobolka nemoj. Inaku prasanjeto bese za podlaboko da navlezes zs nesto se slucuva, a ne prsti da te bolat od dolgi postovi samo.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Jas ubavo sum osetila za odredeni nesta sto e da ne te razbiraat I da se nema poddrska, toa ne znaci deka moite ne se OK roditeli. Ednostavno nekogas moras Sam na sebe da se potpres I na istomislenici I da turkas napred, ne e lesno ama ishodot koga kje si go vidis na kraj e prekrasen. Deka postojat nesovesni roditeli da, IMA ama ili se alhoholicari, narkpmani, devijantni, svalerka isto moze golem udel da ima, bolest I tn. Roditel PRI zdrav razum ne bi si go ostavil deteto bez poddrska. A kolku roditeli ima od decata svoi sto stradaat ama molcat, nema zbor za toa nikade javno, ne li gledate, ni po forumi nikade. Ovde clenka na dvaeset I kusur God mi rece auuu majka mi toa da si go priusti, mesto mene da mi go dade, takvo nesto ne smee da I se sluci? Aloo a devojkata raboti I uste ocekuva od majka I. E, pa izvinete naseto opstestvo e posebno svrteno kon dobrlbitot na decata, ama privilegii samo ne, ne moze slepi da se bide za obvrskite ako sakame zdravi pravi pokolenija koi svoi semejstva kje oformat.
     
    На Orthophill, Dust и DiFlove им се допаѓа ова.
  17. DiFlove

    DiFlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2016
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.097
    Пол:
    Женски
    Од ова заклучувам дека се разбираме тука некаде и дека сум истомисленик со тебе до некаде
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    @Asparagus ме потресе. Кај ја отворив темава во ниедно време, сеа нема да можам да спијам.

    Пак ке кажам не секој родител му мисли добро на детето и крај.

    Има родители кои се физички присутни, ама психички не.

    Се секавате на девојчето кое се жалеше од таткото дека не добива внимание, дека единствено нешто што добива од него се пари? Дека тој цел ден билда, шета и е опседнат со здрава храна?

    Се секавате ли на дргата феминка која се жалеше дека нејзините не и дале пари да купи книги и да оди на курс, а факултет не идел во предвид ( иако тогаш имаше 13-14 нешто), а родителиве пушеле по 2-3 кутии цигари?

    Друго девојче пишуваше како татко и идел често пијан дома, почнувал да се кара со мајкава и девојчето и нејзината сестра ги тепал, ги тегнел за коса по скали, ги бркал од дома, а мајката ништо не превземала?

    Кој од овие примери за вас е родител?????
     
    На biGirl, Nausicaa, Independent92 и 9 други им се допаѓа ова.
  19. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    A be ima Okcenzi ama ti lugje imaat prvo problem samo so sebe, za sebe ne GI biva, opsesija, koj znae od kakva bolest ili smrt ima fobija ili zeni brka, ima pari I misli se resil. A ova Dr alkohol, ne baraj um kade nema. Ova so ucenjevo na detevo hmm ako covek pusi tolku I tamu ne stima nesto, sekoja familija ima nesto da ne si raat. Pak kje Kazam tie DECA Mora da se bodrat I da ne se otkazuvaat, toa kje gi unisti, ne roditelite. Kje pomine vreme kje se kaat ako dozvolat da podlegnat.
     
  20. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Абе душо како да се борат кога се физички, психики и душевно уништени? Со што да се борат?
    Кажи ми како едно 13-14 год девојче може само да заработи да се школува, ако не смее од праг да излезе, зошто мора да слугува по дома?
    Како едно девојче да има дечко, да излегува со другарки, кога има модрици на лице и е со искубана коса? Како да се социјализира ако ниедна другарка не смее да и влезе дома? Како да оди во школо и да стане да одговара, ако немала време да учи од проблеми дома и со модринка на око?

    Што да прави?
    Само немојте да ми кажете да се обрати во соц. служби, пошто знаеме кај нас системот и институциите како функционираат.

    Што да направи девојето кое е силувано на 10 год од сопствениот татко? Како таа ке ги помине тие трауми? Како таа ке има нормален сексуален живот?

    Колку родители има што ги споредуваат децата со други деца. Ако добие детето 4ка ке речат како можеш да добиеш 4ка а од Петкана детето 5ка? Секогаш има друго дете кое е подобро од нивното. А ако детето побара фармерки, ке речат имаш кров над глава, види од Транајка детето нема фармерки, кути има и полошо. Двојни аршини е највеке што мрзам, а многу родители им го прават истото на децата.
    Ве разбирам и вас што сакате да помогнете, ама од погрешен агол гледате.
    Сватете дека не секој има родител дома. Некои деца се робови.

    Зошто тогаш во теми за абортус, мајчинство итн ги советуваме мајките да обезбедат добар живот па да раѓаат?

    За да бидеш родител треба да си психички зрел, одговорен, финансиски стабилен, изградена личност, здрав и најважното да си најголемата поддршка на детето.
     
    Последна измена: 20 јануари 2017
    На biGirl, Nausicaa, Independent92 и 11 други им се допаѓа ова.