1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не можам да ги поднесам моите родители!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Independent92, 17 јануари 2017.

?

Дали сметате дека вашите родители се добри родители?

  1. Да

    158 глас(а)
    74,5%
  2. Не

    54 глас(а)
    25,5%
  1. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Veruvam, ama znam I deka pepelaskite mozat da stanat carici. Poentata mi e, pokraj ovie deca koi navistina imaat problem drugite da ne se slepaat I da zloupotrebuvaat sto Na kraj za NIV los kje bide ishodot, za nikoj drug. A resenie iskreno vo takvi slucaevi ne znam sto da Kazam, majkata treba ako tatkoto e predizvikuvac da go resava semejnoto nasilstvo, ili obratno tatkoto, baba dedo, nekoj Mora da se vmesa. Iskreno ne sum videla takvo nesto, sekade ima problemi, jas vozrasna imav strasni pritisoci od moite, mozok da ti prolupa, sama si pa, sama si ama ne potkleknav I denes istite moi roditeli sfakjaat deka sum imala pravo. Taka sto ne znam, sekoj od nas nesto treba da pomine vo zivotot porano ili pokasno.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Види, кога бев прв семестар, во фамилија на мајка ми се случија неубави работи од кавги, смрт, поделба на имот итн. Мојот факултет беше навистина тежок.
    Јас ке седнев да учам ( најчесто навечер) мајка ми не можеше тој период да спие, па ке станеше и несвесно започнуваше да кажува работи за фамилијата. Еднаш, два пати, десет пати и и реков, те молам жено остави ме имам колоквиум. Ме остави два дена, ете ја пак одново. Несвесно и јас започнав да се нервирам за неправдата што се случуваше во тој период. Почнав и јас да мислам на тој проблем наместо на материјалот кој го учев.
    Мајка ми понервозна, ке се истуреше на татко ми. Ете ти кавга. Го паднав колоквиумот. Дома пак кавга со братучедка на мајка ми. Одејки во продавница да купам сок, од што бев изреволтирана што тие две се оправаа со сати, паднав по скали и ногата ми беше во лонгета 3 недели.
    Од нервоза навечер почнав да си ги крцкам забите и да ја стегам вилицата. Сабајле кога ке станев не можев да џвакам. Главоболки имав секој ден.

    Кога се освести мајка ми и беше премногу криво и тајно си плачеше, ама бидна веке.
    Не ја обвинувам, таа ми е мајка и јас секогаш ке бидам тука да ја сослушам.
    Не направи ништо намерно за да ме повреди, а и ден денес и е тешко.

    Сакам на кратко да ти кажам дека родител може да те зезне и несвесно, ама тој што е паметен и прав родител ке се освести и ке гледа да ти надокнади, а не да те турка во провалија.
    Што требаше мајка ми да ми рече “ како можеше глупава да паднеш по скали? Кај ти беа очите?“ или пак “ неписмена си штом не си положила, глупа си тупа си итн“ Фала богу тоа не го има ни помислено.

    Многу родители се истураат на децата за своите грешки, свесно и несвесно.
     
    На biGirl, Nausicaa, Independent92 и 7 други им се допаѓа ова.
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Да не беше мајка ми нормален родител и да продолжеше со нејзините маки, јас немаше ниеден колкоквиум да положам, ке имаше расправии дома, па обвинувања како не сум способна, па ке бараш било каква работа, може и таа ке излезеше од работа и ке седеше дома, а јас ке требаше да плакам сметки, па ке мењав работни места, па секакви газди, колеги малтретирања итн.
    Ебати родителството ако мислиш на себе и ако чекаш детето да ти се оддолжи само за тоа што си го родила и некако едвај исчувала а во меѓувреме си го уништила максимално.
     
    На Dennings, Nausicaa, Independent92 и 6 други им се допаѓа ова.
  4. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.212
    Ne sum drska samo ja kazuvam vistinata od svoe iskustvo.Ako covek e finansiski nezavisen togash ako ne mu se dopagaat roditelite ili partnerot treba sa se iseli i da razmisluva so svoja glava.Nie ne gi birame roditelite nitu roditelite nas ne biraat. Sekogagash ima pricina zasto toj roditel e alkoholicar, ili taa majka "razvratna", no toa e niven problem koj deteto ne moze da go reshi.Deteto treba da ima sila da se izdigne so svoite dobri osobini nad roditelite a ne da im sudi. Mladosta mu dava energija da si go izmeni svojot zivot. Roditelot ne e supermen no pravi najdobro sto moze i sto znae da pravi za deteto. Na vozrast od 26 god treba da se zanimavas so svojot zivot a ne so zivotot na svoite roditeli. Sredi go svojot zivot, najdi parer, odgleduvaj deca, napravi dom, i bidi prekrasen roditel.Omrazata kon lugjeto koi te sozdale nema sa ti pomogne da bides podobar covek.No i toa se fazi od zivotot ke pominat no se karakteristicni za pubertet i nesozreanost.
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.212
    Ova se isklucoci i se za lecenje , ne se normalni lugje..No tie odednas ne stanale takvi.Okolinata morala da primeti nesto a molcela. Toa se ekstremni slucai .
     
    На Dust и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  6. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Како тоа околината ќе примети?! Овие деца после вакви грозоморни дела бел ден не сакаат да видат, а не па надвор да излагаат. Од кај да знаеме ние дека во некој дом до нас има силување? Секој дом и секое семејство си знае што точно му се случува кога ќе се затвори вратата.
     
    На sparklie, eloves, Nausicaa и 9 други им се допаѓа ова.
  7. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Navistina postojat losi roditeli,za zal.
    No samoto cuvstvo na postojan gnev kon niv,moze da napravi eden den da se razbudis vo nivnite cevli,so nivnite zborovi vo usta.
    Mora da im se prosti,poradi sopstveniot napredok,sto pobrgu,toa podobro.

    Tesko e toa dodeka si mlad,nemoken i isplasen,no so emotivna distanca od situacijata,sepak e mozno.
    Go baras samo ona sto e covecko vo niv i cvrsto se drzis za toa.
    Mora da prifatis deka zivotot ne deli ednakvi karti na site i da ne gledas vo tudjiot dvor,tuku od sopstveniot da izvleces maksimum.

    Mozno e toa,sekako. :)

    Golema podrska za site onie mladi dusicki,koi vo momentov patat,osameni nekade.
    Veruvajte deka dobroto ceka nekade na vas i deka eden den i vie ke bidete srekni.
    Se e minlivo,pa i losite momenti,eden den ke bidat minato .:)
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Не ме болат прсти од долги постови, туку ОЧИ ме болат од латиницава твоја.
    8-|

    Кога ми пишува некој со латиница не можам баш сериозно да го сфатам :wasntme: пишто само тролови пишуваат така...
    Додуша и тие се опаметија па почнаа да ја отфрлаат латиницата.

    И то...
     
    На Orthophill, Baby-bubu и crimson им се допаѓа ова.
  9. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Latinica pisuvaat trolovi, a ne postovi samo kolku da se kaze nesto? Of pak prasanje, izvini da ne te boli glava, kisss
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Зошто ти и неколку членови само одите од тема на тема и мрчите?
    Цитирате кој ќе ви излезе прв пред очи и се карате.

    Ни сте пишале свое мислење или став, туку мора да се испокараш со некој.
    Имате друга попаметна работа во животот?

    Оф пак прашање на кое што ќе добијам одговор пишан со латиница... Не мора да ми враќаш и онака ми бодеш очи по сите теми.
    Киссссс
     
    На Someonespecial и Bonus-Kombinator им се допаѓа ова.
  11. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Prvo ne se karav ako mislenje koe ne se slozuva so tvoeto ti bode oci toa e tvoj problem, nemam namera ni tebe ni nikomu da mu ugoduvam, kazav sto mislam, a ti pisuvas i referati so navredi t.e obidi zs za navreda ko sto gledam do sega bi trebalo da go esapam tvoeto mislenje, a ne e za esapenje bas. I ne me citaj po temite, nemas takva obvrska. Muah :)
     
    На eca333, buba4e89, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    ако некој од твоите родители е насилник/пијаница/коцкар/криминалец или просто кажано НЕродител и ти ќе бидиш????!!!!! абе луѓе слушајте се шо зборате АЛОООООО!!!!!!!!!!!!!
     
    На krEM4Eto, Petar80 и Bonus-Kombinator им се допаѓа ова.
  13. one_girl

    one_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    @Independent92 потполно те разбирам, навистина е тешко кога не можеш да се потпреш на сопствените родители. Да знаеш дека не си единствена, но ова нека ти биде мотив за да успееш сама да се справиш со тешкотиите во животот, да се избориш над неправдите, да се снајдеш да живееш сама, работиш, да најдеш вистински луѓе кои ќе те ценат и тогаш сигурна сум дека ќе им биде жал на твоите и ќе ти се восхитуваат. Но тие не се твои непријатели, биди цврста и снајди се сама во животот, но немој да ги мразиш. Прости им и извлечи поука како ти да се однесуваш со твоите деца во иднина. Поздрав :*
     
  14. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Shto ne ti e jasno na tebe?
    Prochitaj povtorno ako ne ti e jasno.
    * Uchete kako treba i kako ne treba*
    Se chitam shto zboram. Ti se slushash shto ZBORASH ?
    Kalibriraj go maloumniot um i nauchi da chitash.
     
    На blueeparadise, JollyGirl и Baby-bubu им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    И сега откако ве прочитав се мислам..
    ЗОШТО се спомнуваа родители кои се физички насилни, психички..или деца силувани од страна на родители?!

    Знаете дека семејното насилство е казниво со закон, силувањето исто така.. зошто тие родители ги споредувате со оние кои едноставно малку внимание и поддршка им дале на децата?! Или оние родители кои не знаат баш како да се однесуваат со децата?!..

    Ноу комент. Ми се згади ручеков:x:x
     
    На eloves, Aleksandar1212, Petar80 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Затоа што некои членови продолжуваат да го повторуваат и вртат истото клише дека буквално секој родител му мисли добро на детето и заслужува почит. :)
     
    На biGirl, piglet1, eloves и 14 други им се допаѓа ова.
  17. Bonus-Kombinator

    Bonus-Kombinator Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Закон има во Македонија? Ме насмеа.. :rofl: Ситиот на гладен не му верува.. Едноставно не се нашле во ситуација како мојата или како на некој друг со несреќна судбина па не веруваат, ги разбирам потполно.
     
    На biGirl, eloves и okcenzi им се допаѓа ова.
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Да НО немаше потреба да се стават такви психички пореметени монструми на тема која е поставена да се дискутира за сосема нормални родители.. (нормални во смисла на физичко насилство, силување и сл):)
    Да, види молим те.. Има закон во МК. За казнување има закон не се секирај, за воспитно-поправни активности нема..
    Оди силувај некого, нека те пријави па да видиш дали нема да лежиш:x
    Ако пред тоа не те дофати подолгата рака..
     
    На Aleksandar1212 и Petar80 им се допаѓа ова.
  19. Bonus-Kombinator

    Bonus-Kombinator Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Деморкатија на хартија во пракса диктатура. Се срамев да кажам но ќе кажам, сум пријавувал семејно насилство и можам да ти гарантирам дека законот не се применува. Дојдоа дома полицајци и ми викаат што да му правиме дечко на таткоти? Закон ли е тоа?
     
    На Nausicaa, Chica.Loca, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    A mislis ti deka maloletno dete pod 10 god bi znaelo sho treba a sho ne? Treba nekoj so zdrav razum da mu ukazi i ako ne roditel togas koj? Kalibriraj go TI tvojo maloumen um i misli sho zborash nareden pat.
     
    На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.