1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не можам да ги поднесам моите родители!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Independent92, 17 јануари 2017.

?

Дали сметате дека вашите родители се добри родители?

  1. Да

    158 глас(а)
    74,5%
  2. Не

    54 глас(а)
    25,5%
  1. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Не знам колку знаеш, ама над тие полицајци има други оддели..а над тие оддели, други сектори..
    Ако тие не знаат што да му прават, ти ќе ги поучиш..дисциплински.

    Закон има. Само бидејќи луѓето не веруваат во него, не ги користат сите можности за негова примена.
    Ако ги искористиш, ќе има ефект
    И тој ефект ќе биде надалеку виден..
     
    На Abeja, Victorian и Petar80 им се допаѓа ова.
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Па кога не се разбираат од збор дека не сите родители се најпрекрсни, мора да се остават и линкови за доказ...пошто толку им е мозокот на некои да сфатат.

    Не знам што ве вознемируваат толку тие линкови.
    Едноставно не ги отворајте, ама тоа нема да ја промени реалноста дека постојат СЕКАКВИ родители....и физичко и психичко малтретирање е подеднакво лошо.

    Замисли дома влегуваш и одма почнува татко ти да пцуе по тебе, да фрла со предмети, да те навредува, да се кае што си роден, да неќе да те погледне...Поголема психичка тортура од тоа има?
     
    На piglet1, okcenzi, eloves и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Bonus-Kombinator

    Bonus-Kombinator Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Јас мака имам незнам што да правам ти ми велиш по други институции да одам.. Офф Господе. Што треба повеќе да направам ? Пријавив во полиција, тие се должни на народот да му помогнат и заштитат, а јас да ја оправам државата немам време навистина. Јас за леб неможам да заработам а ти што ми велиш. Јас те разбирам што ми велиш но немам време за тоа. :) Закон во ПРОКЛЕТАВА држава има само на хартија.
     
    На okcenzi, Baby-bubu, JollyGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    To donegde go praj tatko mi. Ako ne po mene po nekoj drug. Zgora na se SE KRSTI I SE PRAJ VERNIK VO BOGA! A ja krshi najgolemata bozja zapoved...sram mi e od nego.
     
    На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bonus-Kombinator

    Bonus-Kombinator Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Додека не се изгорат како ќе знаат дека боли?
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Како сакаш разбери ме..макар и како жена без чувства .. нема да замерам..
    Ама.. како дипломиран детектив со 2 грама искуство на темава си земам за право да ти кажам -
    Ако сакаш да најдеш начин, ЌЕ ГО НАЈДЕШ. Нема да кукаш дека државата и законите не чинат, туку ќе бараш начин да го истераш своето. Додека седиш и објаснуваш на форум мислам...

    И додека е време, да прекинеме со офтопик во темава..
    Ако ти требаат совети за правни мерки, знаеш кај да ме најдеш

    Ти посакувам се најдобро :)
     
    На Petar80 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  7. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    @Bonus-Kombinator ко што се сеќавам мислам дека уште си малолетен, епа не ти преостанува ништо друго освен да стиснеш заби и да го игнорираш тоа бесчувствителен човек до тебе.

    Кога ќе завршиш средно веќе нема да зависиш од никого...
    Знам дека треба поддршка од родители, ама пошто од твојот нема абер, тогаш веќе секако ќе бидеш поспремен и физички и психички, па ќе бараш повеќе платена работа....
    Кога ќе завршиш средно барем нема да имаш должност да учиш.
    Секако и сега се трудиш, ама тогаш повеќе ќе се посветиш кон работата, па здравје еден ден и сам ќе се школуваш :) ќе бидеш горд на тоа.

    @sj *O* жал ми е што имаш таков родител, ама за жал не ги бираме ние родителите.
    Додека живееш под ист покрив со него, најдобро игнорирај го и не ги слушај неговите празни навреди, па кога ќе бидеш психички и физички спремна за да се осамостоиш, тогаш сама ќе решиш дали воопшто би имала контакт со таков човек.
     
    На krEM4Eto, Independent92, Bonus-Kombinator и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Bonus-Kombinator

    Bonus-Kombinator Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Уште ова и завршивме. Од ова само странство е спасот! Ќе кукам бидејќи државава е ср*ње навистина. Дека е добра може да ти каже некој кој земал 100 евра од глас, и кој оди по митинзи за сендвич и сокче.
    Реков и знам дека закон има, но не се применува. Наместо државата да помага на тие кои им е најтешко ти велиш на тие кои им е најтешко да ја оправаат државата. Те разбирам, но ти нема да ме разбереш бидејќи не си осетила како е да си малтретиран од родителите, да си без пара во џеб, да те избегнува секој.
    На 17 години јас се уништив работејќи најтешки работи по градилишта само за да преживеам, пријавувам насилство државата не реагира како да го истерам своето? да се убијам единствено.
     
    На okcenzi и sj *O* им се допаѓа ова.
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Не сум одела на митинзи ..ни за сендвичи ни без сендвичи.. не сум одела никако :) А евра за глас никој не ми дал.. ама фала ..
    И пак ќе речам дека е добра :) .. за едни мајка за други макеа, ама сите земји се такви. Вчера или завчера пишав за САД на форумов... може да се извлечат поуки

    Никој не ти брани да заминеш..
    Ако силно сакаш да заминеш има прилики за Дубаи, Катар...и поплатените - за на брод :)
    Не мора одма западна европа.. мора да се почне од некаде.
     
    На evangelina.ina, Petar80 и Doris123 им се допаѓа ова.
  10. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Овие шо врескаат дека секој родител им мисли добро на децата се кладам дека се новопечени мајки (или на пат да станат мајки) кои стравуваат дека еден ден и нивните деца ќе се жалат од нив. :)
    Златни, кров на глава и леб на маса не значи дека родителот те сака и ти мисли добро.
    Има нешто многу повеќе од кровот и лебот во заедницата наречена семејство.
     
    На sparklie, *Amethyst*, biGirl и 17 други им се допаѓа ова.
  11. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Штом се отвори ваква или слична тема,веднаш има многу мислења каде што се поддржуваат родителите,а се обвинува тој што ја отворил темата. Не е единствена само таа што ја отвори темата во таква ситуација,ги има многу. И на форумов има доста што имаат слични или исти проблеми со родителите. Иако сум израсната во семејство со грижливи родители,сепак мислам дека НЕ секој заслужува да биде родител и НЕ секој родител му мисли добро на своето дете. Пример ми е девојката што ја отвори темата „Што ако сопствената мајка се кае што ве родила“ кога напишала дека мајка и’ влетала во соба додека девојката имала односи со нејзиниот дечко,а напишала и дека мајка и’ и’ рекла дека се кае што ја родила уште кога имала 10 години заради обична детска глупост и тоа со смирен тон. А имаше многу што се фатија за сексот.
    Да не одам офф топик,за @Independent92: Штом веќе имаш работа,тогаш почни интензивно да бараш стан и да се преселиш. Исто така поразговарај со психолог или психијатар за да си ја средиш самодовербата. Верувај нема ништо лошо во тоа да разговараш со психијатар,зашто и тој е стручно лице,па ако не ти помогне психологот,тука е психијатарот.
     
    На *Amethyst*, biGirl, okcenzi и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Pak nishto ne si sfatila. Mojata kalibracija vo odnos na tvoeto IQ e zhivotinski chin. Nema smisla za toa..
    Po prosto ne mozham da objasnam ali kje elaboriram shto sum kazhal za da mozhesh da ja prenesesh poentata.
    * Uchete kako treba * Od samoto nashe ragjanje nie uchime od nashite roditeli kako da zhiveeme na Zemjava.
    * Uchete kako ne treba * Podocna, koga imame porazvien analitichen um, mozheme da prepoznaeme shto e dobro i shto e losho. Najprosto > kako se chustvuvate taka e. Chuvstvata ne lazhat.
    Primer> Ako nekoja glupa kuchka isfustrurana od zhivotot i od nedostigot na penis ja istura frustracijata vrz svoeto chedo , taa kuchka zasluzhuva da umre na najbrutalen nachin, isto taka i tatkoto ako e svedok na toa i on go pravi istoto ,zaedno treba da bidat izedeni od gladni ulichni pesovi...
    Toa e moeto mislenje za neodgovornite lugje. Site bi gi ubil na najbrutalni nachini. Grevot kje si bide platen kako i da e .... Gospod kaznuva i toa do mnogu kolena ....
    Moe e ako vidam takva situacija da deluvam vo momentot i da go sprecham toa ako mozham.
    Deteto ne smee da strada poradi glupavosta na Roditelot!!!!
    Dali me razbra sega shto sakam da ti kazham ????
     
    На Indiegurl и Dust им се допаѓа ова.
  13. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Te sfakam ama ostaj nema veza.....sea ne mi e veke bitno....ostaj.
     
  14. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.599
    Допаѓања:
    34.212
    Од искуство само ќе ви кажам, без секој се може, и секој може да биде РОДИтел, но ретко кој може да биде мајка и татко.

    Памет у глава, и биди подобра мајка на своите деца.

    Само ти можеш да си помогнеш, и никој друг. Со среќа.
     
    На okcenzi, eloves и Dust им се допаѓа ова.
  15. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Da ne se sfatime pogreshno vo nikoj sluchaj. Navivam za dobra svest, dobri dela i dobri lugje.
    Sekojdnevno se boram i jas... i pomagam kolku shto mozham na tie shto im treba pomosh.
    Univerzalnata pomosh za site nas e da se nasochime kon svetlinata i da si pomagame ...
     
    На krEM4Eto и sj *O* им се допаѓа ова.
  16. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Ubo milo mi e :hug:
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    m2! :hug: Drzhete se cvrsto i bidete PODOBRI od vashite roditeli !
     
    На krEM4Eto и sj *O* им се допаѓа ова.
  18. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    :hug: se trudam kolku sho mozam
     
    На krEM4Eto и Prijatelot им се допаѓа ова.
  19. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Брaвo зa @Prijatelot и зa @sj *O* . Е, вaкви мислењa ми е мерaк дa читaм. Некa прoдoлжи темaвa вo oвoј прaвец. :)
     
    На sj *O* и Prijatelot им се допаѓа ова.
  20. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    фала :$:hug:
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.