1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не можам да ги поднесам моите родители!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Independent92, 17 јануари 2017.

?

Дали сметате дека вашите родители се добри родители?

  1. Да

    158 глас(а)
    74,5%
  2. Не

    54 глас(а)
    25,5%
  1. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Drugar, ne mozham na vakva tema da go preskoknam moeto mislenje ( koe e mnogu golemo ) zatoa kratko i jasno kazhav edna rechenica vo koja kazhuvam mnogu bitna rabota...
    Najgolemite borbi vo zhivotot se da se pobedish sebe i da funkcionirash sinhronizirano so roditelite.
    Ovaa tema na muabet e od mnogu sushtinsko znachenje bidejkji se raboti za egzestencijalen format.
    Nie sme plod na nashite roditeli. Roditelite se plod na nivnite roditeli. Nivnite roditeli se plod na nivnite roditeli.
    Site sme plod na ZHIVOT i mora da nauchime kako da go zhiveeme i shto pretstavuva on vo sushtina. :)
    [​IMG]
     
    Последна измена: 20 јануари 2017
    На sonuvana, Dust, krEM4Eto и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Од дел од коментарите сум :x
    @Outlook значи според тебе што сака нека прави родителот, на детето кое нема самодоверба, не може да се социјализира, нема од кого да побара подршка, не му е никој крив, туку тоа самото зошто има низок морал? Абе треба, точно дека треба да се избориш, ама лошо однесување на родителот ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ не се оправдува. Има деца кои цел живот имаат трауми од родителите, ама не, пак си се криви нели, бараат сожалување, не сакаат да се потрудат да застанат на свои нозе. На 18 ајде може ќе се потруди тоа дете да се избори ама до тогаш? Самото ќе заработува и на 10 години? Самото ќе си ја поправа психата која се уште не му е ни оформена? До 18 треба, а и понатаму, мора да има подршка, ама и во тој случај според некои од вас самото ќе си биде криво што потпаѓа на родителските зборови и е повредено од нивната негрижа. За да има волја да се издигне на 18, дотогаш треба таа волја да му биде дадена од родителите.
    Родител кому не му е грижа за детето Е за осуда, без разлика на возраста на детето.

    Солзи ми идат кога гледам како пишувате без врска, а дел од вас можеби не ни почувствувале на своја кожа, и тоа не велам како 18 години, туку како деца кои само што почнале да го учат животот.
    Како јас на таа возраст можев да се изборам, кога немав ни на кого да се потпрам и сè околу мене ми беше непознато?
     
    На Bender Rodriguez, eloves, Chica.Loca и 13 други им се допаѓа ова.
  3. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    @Prijatelot се ова е убаво што си се потрудил да пишеш реферат, со слики и се тоа...само уште да си пишел на крилица па да можевме да го прочитаме нештово :) :!:

    Боде очи и најмала реченица на латиница, а не па олкав реферат.
    Читаш, читаш и ти се губи концентрација...

    Само прочитав дека некој ЈАДЕЛ и ЕБ*Л, пошто со големи букви си ги пишал па ми паднаа во очи (lalala) :smoke:
     
  4. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Ne e cool da gubat lugjeto koncentracija i da im go peram mozokot so latinica zatoa go rediktirav muabetot... Ne mozham da pishuvam na kirilica vo momentov. Sorry!!!
    A inache volkot Jadel i EB#L i mu bil vratot debel. :)
     
    На krEM4Eto, Outlook и sj *O* им се допаѓа ова.
  5. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    @Prijatelot Браво на муабетот оваа и претходната страна, и што се разбравте со @sj *O* на крај. :D :dance:
     
    На sj *O* и Prijatelot им се допаѓа ова.
  6. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Од што ти идат созли мајке ти хаххаха извини ама ме насмеа ... добро бе, "деца" мислите дека некој седнал на форум и онака без везе си пишува без да знае за што пишува, без да искусил ??? Какви 11 години хахха ццц кој зборуваше за 11 годишни деца, деца или читајте што пишувам и за кого и за кој авозраст или не ми реплицирајте глупости па, одзгора и да плачете. Што од 11 год до 18 тоа ти е прашањето ? За 11 годишни деца има поширока фамилија, на крај караева институции, А искрено не прочитав препорака искуство вака плачејки мислам да ги посоветувате од паталечки аспект туку само овој е крив оној е крив, баш ми гајле кој е крив, решение ми треба ќе ви каже тоа дете ако не ви каже така мисли, можеш да се кладиш во тоа. А што био советувале вие 11 год дете, таткото му мавнал шамар нешто згрешило или што и да е, плу сто во темава вметнавте семејно насилство,а види ДЕВОЈКАТА ШТО ЈА ОТВОРИЛА ТЕМАТА, КО ЈАС ДА СУМ ЈА ОТВОРИЛА ПРЕД НЕКОЛКУ ГОДИНИ, ЗБОРУВА ЗА НЕЗАВИСНОСТ АЛООО (facepalm)(facepalm)(facepalm) Друга работа ние на темава се надоврзаме за возрасни над 20год ДЕЦА, а не малолетни и читај убаво пред да лееш солзи. Деца, бунтоништвото некогаш носи напредок ама водете сметка како ќе го канализирате истото.
     
    На krEM4Eto, buba4e89 и Prijatelot им се допаѓа ова.
  7. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Не, не, не требаше да го бришеш тоа што си пишал пошто беше стварно добар коментар...само за доброто на сите ти кажав ако можеш да пишуваш на кирилица ....за и тебе да не ти биде залуден трудот, а и ние со ќеиф да си прочитаме што си пишал :) :angel:
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Preferiram konciznost taka shto mojot komentar beshe suvushen i ne beshe vo kontex na temava.. izbegav malku.
    Kje pishuvam na temava i na kirilica, mozhebi malku podocna ako se razvie nekoja poseriozna diskusija...
    Ako pravime muabet na nivo treba da znaeme shto zborime i koja e celta na muabetot. :) @JollyGirl
     
    На JollyGirl и sj *O* им се допаѓа ова.
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Многу е смешно, абе ептен! |( :@
    Девојчето лично го имам запознаено од форумот и е една од најпрекрасните личности што сум ги запознала, и иако сме толку блиски ја читам само во теми како На срце ми лежи како се чувствува заради атмосферата во нејзиното семејство. Којзнае уште колку чувствителни особи што никаде не се отвараат по ова прашање, ве читаат и тебе и уште по некој што се правите тука многу директни и искрени, а всушност немате никаков осет и обзир што пишувате! Во срце ме здоболе ко на мене да си ми реплицирала, засрами се!

    @Tan4ence :hug::hug::hug::hug::hug:
     
    На Chica.Loca, biGirl, piglet1 и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Девојче вие по колку години имате ? А кој рече дека не е прекрасно девојче ? Каде јас пишував за 11 годишни деца ? И што лошо пишав ? Дека децата на родителите треба да работат и да се борат во животот? Тоа е лошо ??? АКо е така, немојте да работите посебно тие над 18год, никако и се ќе се реши. Еј, боже мили ццц
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    Ве читам и се чудам од некои мислења и ете, нема да мечам личности туку ќе дам едно најопшто мислење во врска со тема - родителство. Не секој човек можи да биди родител, не секој човек сака да биди родител. Ако родителот решил да го остави детето во дом не значи дека никогаш нема да го сака, а и обратно ако родителот го задржи детето не значи дека ќе го сака. Родителството е повеќе од примарна социјализација, кров над глава и леб на маса.
    Ете ги гледам моите родители и поврзувањето на потопли врски на ниеден од двата не им е приоритет ама јас работам на тоа да бидат поактивни со брат ми, зошто со мене направиле промарш. И успева и за прв пат по толку години, прифаќаат мислење и мислам дека сме на иста страна. Ако едно дете има дури и најмал проблем, незначителен, кој ете некој тука ќе скокни дека на толку години успеал сам да го реши - ако тоа дете побара само помош од родителот, родителот е должен да му помогни на детето. Да, родителите имаат работа, да родителите имаат обврски, да родителите имаат проблеми и да родителите имаат живот надвор од семејството ама, тие решиле да прокреираат, да имаат деца, иднина од било кои причини, дали да му се продолжи стеблото, дали зошто сакаат дете и е себично да го остават само да расти без да го шуткат повремено, помалку напред. Дете особено во пубертет ситниците ги сфаќа трагично, тоа е и обично период кога детето не е најблиско до родителот ама кога и тоа малку ќе го побара од нив - ако не го добие, и не мислам материјално туку на морална поддршка, поттурнување напред, несебична поддршка - тогаш зошто има дете? Колку да има?
    Што ете е исто така битно да се знај е дека не секогаш работите одат како што сакаме. Дури и родител кој најмногу го сака детето можи да направи важни пропусти, до одредено ниво дури е и нормално. Еден ден ќе бидам мајка и се плашам, најискрено се плашам дека нема да бидам добар родител. Многу се плашам од тоа. Или ќе бидам престрога или ќе ги разгалам, или барем сама би одела во крајност, ќе ми треба некој да ме контролира. Мислам дека еден родител би бил успешен ако ги слуша критиките на децата и се поправува на истите зошто родителството не е еднострана врска, туку двострана.
     
    На Bender Rodriguez, Independent92, evangelina.ina и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Секој се плаши од тоа дали ќе биде добар родител, секоја грешка на детето родителот знае да ја земе врз себе, ете јас згрешив, не го воспитав како што треба и тн. НОРМАЛНО КОГА ЗБОРУВАМЕ ЗА НОРМАЛНИ СЕМЕЈСТВА, А НЕ ЗА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО. И во ред е и да се олесниш и испукаш, не те разбираат, не те поддржуват и тн. ама се додека човек не престане да се гледа себе си како жртва на овој оној, едноставно на животот, се ќе си тоне. Едноставно ние сме господари на нашите животи и голем дел зависи од нас забиберено од судбината.
     
    На Dust и theowndemon им се допаѓа ова.
  13. Independent92

    Independent92 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Сакам само да кажам дека без разлика што вака виртуелно се обратив чувствувам некое психичко олеснување и ви благодарам на сите кои што ме сфативте зошто навистина ми значи кколку и да звучи клише навистина ми значи, најверојатно најмногу ме разбираат оние кои поминале низ истото, воопшто не сум среќна што прочитав дека не сум единствена, искрено се надевав дека нема да има некој таков, но реалноста е друга, таквите родители постојат, посебно ги ценам мислењата на објективните членови кои иако не го доживеале истото имаат способност да сочуствуваат и да ја разберат ситуацијата.
    Од друга страна членовите кои не се согласуваат делумно ги разбирам и знам дека е тешко да го разбереш она што некој друг го чувствува, особено доколку не сте имале таква ситуација и се надевам дека никогаш нема да имате прилика да го почувствувате таквиот родителски однос.

    Кога родителот ќе ти пружи љубов, сигурност, доверба во тебе, ќе ти даде поддршка и почит за твоите одлуки онда имаш доволно самодоверба и сила да се справиш со секој на улица, не сфаќајте толку буквално дека сметаме дека требало боди гарди да бидат нашите родители обидете се да ја сфатите позадината на таквиот страв и несигурност кај едно дете, моите до толку беа/се критички настроени кон мене со омраза што целиот средношколски и адплестценски период дури секоја моја гестикулација ми беше промислена не можев слободно да гестикулирам плашејќи се од осуда дека некој ќе ми најде прибелешки како моите дома што секојдневно го прават тоа, значи ја сум помирена дека се такви ама последиците по мојата личност беа многу големи, не можев да се дружам, не можев да искачам, многуу ама многу се трудев барем малку да ја вратам самодовербата.
    Мој став е дека доколку некој лично смета дека не би бил добар родител и педагог не е никаков грев да нема деца баш напротив грев е да има а да ги уништи и претвори во несигурни личности кои што нема да можат да го живеат животот со полн здив!И не можам да им го простам тоа, впрочем и не им е грижа дали нешто би им простила или не.
     
    Последна измена: 20 јануари 2017
    На Dennings, Chica.Loca, Lella и 12 други им се допаѓа ова.
  14. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Мислам дека сите едногласно ќе се согласиме на темата дека е најдобро да сме финансиски независни тогаш ако не сите барем поголемиот дел од проблемите би се репиле ама колку е можно да си финансиски независен во нашата држава и со нашите приходи е навистина една дискутабилна тема. Како и да е нема потреба да бегаме од темите, тука не се разговара за финансиска незавиност а и твоите муабети држат вода до некаде ама работата е што тука разговараме за нешто сосема друго.
    Никој овде не рече дека родителот е супермен и дека треба да го задоволува детето со се што ќе му текне ако зборуваме од финансиски аспект.
    Девојката над мене убаво појасни, џабе ми се мене и пари и автомобил и скап стан ако јас до себе го немам она што секому му треба тоа е родител. Џабе ми е мене се во животот ако му најтешкиот период во животот, еве пример пубертетот до себе ги немам родителите тоест ги имам ама само физички присутни. Ако родителот не те посоветува, не те поддржи. не ти посвети внимание тогаш кој треба? Комшијата?
    Секој во животот заслужува да биде сакан прво од родителите па после од сите други. Гледаме ние улиците разни примери и факт е дека децата кои не почуствувале љубов и внимание од дома, го бараат на други начини на други места, немаат трошка самодоверба и ред други работи да не наредувам примери зошто има различни, а не сакам да се најде повреден или навреден никој од мојот пост.
    И девојката има 23 години, не може да е уште во пубертет чим пишува јавно за својот проблем значи тој проблем и постои и сака барем малку да си олесни.Сигурно дека еден ден и таа ќе се отсели, ќе има свое семејство ама најдобро е што таа знае и прифаќа дека нејзините грешат и и е јасно барем каков родител не би требала да биде.
     
    На Bender Rodriguez, Chica.Loca, mira.mira и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Finansiskata nezavisnost pa, duri I da e delumna mn pomaga,ako ne Dr imas so sto da se branis vo takvi sitacii. Jas ne sum tinejdzer ama mn se pronajdov vo temava. Jas nikogas ne sum imala prob so samodoverba, od dete sum ako treba ratoborec,od dete mn raboti za sebe pravev sama, site deca odea so roditelite jas odev sama I moite nikogas nemaa problem so mene ama nikakov,ucev,ambiciozna,mirna I se bese OK. I od dete moite posebno tatko mi pozastitnicki bese nastroen. Kako zivotot naglo mi se smeni,od Edna strana bese ti kjerko mozes se, ne mozes ni da se pozalis deka preku glava ti e nekogas, od Dr strana AAA ne to a, ne kako ti se sama li kje bides I toa tolku se opsednaa so toa dobri 3 I povekje god mozokot mi prolupa,site granici GI pomina. Jas sum se sto nikoj od moite ne e, crna ovca u familija,maskudanka sto so maski raboti se zanimava, I sto se ne.Jas ne bi trebalo moite so oci da GI poglednam ama vremeto donese srekja kjerkata e maskudanka, srekja ne ne poslusa,a mn sum neposlusna, doktor ne stanav, resiv sama kje ziveam I bi, izlwguvam od sekoja zona na komfort za NIV nekogas ne sfatliva, nie edvaj go skinavme lanecot narecen poslusnost, zs ova e moj zivot, jas odlucuvam ne nekoj drug. A zs kjerkata sega trca nasekade I za NIV zatoa sto znam deka se od prokleti nivni stravovi I grizi bespotreba I sega sme mirni :) kako kje resis sine taka :) ama dodeka dojdov do toa j si znam kako bese. I ne sum ljuta zs jas sum Dr tip covek iako sum nivno dete, kje go nadminat site toa I pak kazuvam vo normalni okolnostj, ne semejno nasilstvo.
     
    Последна измена: 21 јануари 2017
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Дечки, aј дa рaзјaсниме нештo. Првo. Девoјкaтa, јaс, @Someonespecial , @Tan4ence сме веќе вoзрaсни луѓе, oсвен @Ketchup кoј без рaзликa нa гoдините рaзмислувa мнoгу зрелo кaкo зa свoи гoдини. И кoлку пaти чoвек требa дa пoвтoри зa дa сфaтите декa не е вaжнo дaли еднo дете имa 14, 15 или не ти знaм кoлку гoдини, декa мoже дa имa пoвеќе oсетенo бoлкa и дa имa пoгoлемo искуствo oд некoј вoзрaсен чoвек. Сфaтете декa некoи децa, зa жaл, сoзревaaт мнoгу пoрaнo oд свoите врсници зaтoa штo сaмиoт живoт гo нaлaгa тoa, a некoи штo имaaт вo гaзoт пo 40-50 гoдини се пoнaшaaт кaкo неизживеaни тинејџери.

    Не знaм зoштo упoрнo се кoнтрaте нa темaвa сo нaс кoи нaвистинa имaме прoблем. Кaкo првo не е убaвo зa читaње, ние штo имaме прoблем. Зa нaс не е убaвo. Би ви пoсaкaл бaрем нa мoмент дa зaстaнете oд нaшa стрaнa зa дa пoчувствувaте кaкo е и кoлку бoли. Имa луѓе кoи никoгaш не дoживеaле вaквo искуствo кaкo @Baby-bubu и @Someonespecial , a се пoлни сo рaзбирaње и им блaгoдaрaм штo се тaкви личнoсти. Штo пoстoјaт вaкви личнoсти кaкo нив. А, вие кoи не мoжете бaрем зa мoмент дa oсетите кaкo ни е нa нaс зaтoa штo ви фaлaт емoции или пaк не сaкaте тoa дa гo нaпрaвите, не пишувaјте. Еве, нaјискренo ве мoлaм. Некa oвaa темa биде нaменетa зa нaс и зa сите oние кoи имaaт рaзбирaње. Дa мoжеме слoбoднo дa се искaжеме кoгa веќе немaме нa кoгo, a и дa дoбиеме и пo некoј сoвет или утехa oд луѓетo кoи се пoлни сo рaзбирaње.

    Јaс знaм и сум свесен декa сите луѓе не се исти. Рaзлични луѓе, рaзлични кaрaктери, aмa бaрем имaјте oсет штo пишувaте друг пaт.
     
    На sparklie, Dennings, Chica.Loca и 19 други им се допаѓа ова.
  17. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Mene me zaboraj....a i jas iam vakov problem....
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Stellata

    Stellata Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Голема штета е што во нашето општество е табу да се разгледува темата нарцисизам, какви родители се нарцисистичките родители и кои последици оставаат врз нивните деца.
    Не е ниту решение, ниту утеха некоја да му кажеш на дете или млад човек дека ќе се осамостои и ќе се тргне од таквиот родител. Последиците си остануваат со тој човек во текот на животот, оти и како возрасен, тој човек секогаш е дете на нарцисистички родител.
     
    На Independent92, eloves и crimson им се допаѓа ова.
  19. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    Многу голема улога играат родителите во животот на едно дете. Се знае тоа дека на детето секогаш пример му е родителот од истиот пол, барем најчесто е така. Тоа во каква средина ќе израсне детето, како неговите родители бирале да се однедуваат, односно начинот кој го бирале да пристапат кога требало нешто да го подучат, пофалат, искарат игра огромна улога во тоа каков карактер ќе формира тоа дете низ годините. Ако еден родител го тепа своето дете и тоа го бира како воспитна мерка, не е за чудење после ако тоа дете кога ќе израсне во жена влезе во некоја насилна врска и си трпи и го смета за донекаде нормално. Еве дури немора ни да го тепале, доволно е да гледало како неговите родители имаат таков насилен однос.

    Некои од децата кои се растени во такви средини може се погодиле да се природно поборбени од некои други, со поцврсти карактери и на крај се ќе си излезе како што треба, и нема да останат со некои поголеми трауми и штети од неправилното воспитување и недоволната љубов и грижа од своите родители. Затоа што до некаде навистина не си ги бираме родителите, и свесен човек го прифаќа тоа што неможе да го смени и бара начин како да продолжи понатаму и на долга стаза неговиот живот да се промени на добро. Никогаш никој и ништо нема да може да му ја пополни таа празнина што тие неодговорни родители му ја оставеле, но тој е свесен дека тој за ништо не е крив и заслужен за ова и не дозволува да се огорчува и вечно ова да го прогонува.
    Но како што кажав вистински треба да имаш многу цврст карактер за да се постигне ова.
    Многу почесто децата од вакви фамилии имаат чувство на многу ниска вредност, никаква самодоверба и тотално се неспособни да се осамосталат самите.

    Не секој е за да биде родител, и не секој родител му мисли добро на детето. Неможам на никој од овде што си ја кажал маката да му кажам дека го разбирам и знам како му е, затоа што дури и кога јас би израснала во таква средина пак неможам да разберам како одредрна поединка се осеќа по ова одредено прашање. Многу фактори играат овде, и за секој е различно. Сакам само да ви кажам на сите дека вие за ништо не сте криви, и да се трудите колку што можете вие самите да се изградите во личности со цврсти карактери, затоа што ова ќе ви служи вам во животот, а ова само да ви биде пример како еден родител не треба да се однесува. Бидете силни.:hug:
     
    На Mr. Right, Chica.Loca, Independent92 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Овде се изначитав што не, и сама немам поарни родители, :!: Само што моето не е бунтовници, туку криминална серија.
    @Dust јас ќе те демантирам, закон навистина нема ни ронка|(
    Е сега кај мене имало и психичко и физичко и се.
    Му благодарам на татичко што го полнеше Фришидерот (скоро па никогаш) и му благодарам што и тоа јадење ми го вадеше преку нос, затоа сега имам витка фигура. За самодоверба имам многу наследна ми е од него:lol:, фала му на бог што имам памет па сите негативности ги преточив во позитивен живот:party: Татко немам, тој се изгуби во своите глупости, од голема родителска љубов еден за друг не постоиме. Мајка ми можам да кажам дека ми била подршка само кога имаше со што да се гордее пр за оцени и медалји ( :!: Финансиската подршка не беше од родителите, така имав пари мерени) ама и мајка ми ме има повредено премногу, за подршката и благодарам и затоа и го стедив животот, ја тргнав од мизеријата и замислете:o За разводот бев виновник, а сега за убавината ни не ме споменува. На телефон ако сама не се јави јас не ни ја барам. Живеам сама затоа што буквално бев исфрлена и од неа на улица (не дека ќе живеев со неа и мажот и нов, БАРЕМ НЕ МОРАШЕ таа сама да си ја изгнаси устата).
    Вака накратко ова е мојот се на се позитивен живот. Не ги обвинувам, но се гордеам сама на себе што сите тие лоши сцени не ме направија иста како нив. За сега сум добра дури совршена девојка :inlove: Се надевам дека ќе бидам и совршена мајка.
    Она што не може да ве уништи ве прави посилни :rock:
     
    На Mr. Right, Chica.Loca, Doris123 и 4 други им се допаѓа ова.