1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не можам да ги поднесам моите родители!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Independent92, 17 јануари 2017.

?

Дали сметате дека вашите родители се добри родители?

  1. Да

    158 глас(а)
    74,5%
  2. Не

    54 глас(а)
    25,5%
  1. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.212
    Site roditeli gresat nekoi nesvesno nekoi svesno poradi x pricini.Normalno e da ima sudir na generacii. I moite gresele i sum gi obvinuvala na moi 20 godini no na 47 god sfakam deka taka znaele i umeele da pravat. Daj Boze da bidete podobri roditeli od svoite roditeli.A ako gi prasas i moive doma i tie ke ti recat kolku gresam iako se trudam sekoj den za niv.Se e normalno i e faza na sozrevanje.Teshki samo roditelite da se problem a da nema drugi problemi, tie se reshlivi.Eden den ke gi snema i ke nema greshki.Zivotot e minliv gledajte ja pozitivnata strana sto imate roditeli pa makar i najloshite sepak gi imate. Jas gi nemam.
     
    На Outlook и eloves им се допаѓа ова.
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Гледајте на позитивната страна дека имате родители...е сега тие ако ве тепаат, ако ве пцујат, ако ве омаловажуваат, ако се каат што ве родиле, ако не им е гајле дали сте живи...............со еден збор АКО ВЕ УНИШТИЛЕ ПСИХИЧКИ, не е битно :sun:
    Битно се покрај вас :l:


    (facepalm) (facepalm)
     
    На fast_and_curious, *Amethyst*, Bender Rodriguez и 18 други им се допаѓа ова.
  3. Independent92

    Independent92 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Лесно е да се каже гледај на позитивната страна али да го доживуеш тој психолошки садизам секојдневно не знам дали би можеле истото да го кажете, ми го уништија животот, пропуштив многу работи, ок ајде малку оптимизам како што некои велите, може ќе се средам и од сега па натаму ќе биде во ред но трагите никогаш нема да се избришат а пропуштеното никој не може да ми го врати а јас никогаш нема да имам родители, во права смисла на зборот.
     
    На okcenzi, Someonespecial, Glasna и 3 други им се допаѓа ова.
  4. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    е ко ги немаш шо збораш Божееее цццццц |((facepalm):punch: (оти ми иди да ти манам една за то шо го кажа, озбилно).....овде некој стварно мака си има а ти не си ни свесна шо збораш....
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  5. my heart cry

    my heart cry Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Roditelite se tie sto ve sozdale vi darile zivot, postoite blagodarenie na niv. Losi, arni, kakvi se takvi se - vasi se i edni se.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Paris38

    Paris38 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    72
    сакајте си ги родителите пошто ние сме ги одбрале ние сме се родиле од нив
    еве едно прашање до вас кога последен пат сте ги гушнале родителите , од нова година на нова година
    изразете вие малку повеке љубов кон нив и тие ке изразат кон вас :hug:
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.212
    Ccccccc mani mi ma....stvarno golema maka si imas...cccc sho zborash be, ja se uplashi. Aj osvesti me , prosvetli me.
    Ja te gushkam . Cccccc ne se nerviraj, ti treba nervi ko ke bides majka da ne greshish pa da te mrazi deteto.
     
  8. Stellata

    Stellata Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Убаво се накалемени од своите родители и членовите без емпатија кон оние што си ги испишаа чувствата од неродителска грижа, само што овие не се свесни какви ќитки се за мирисање.
     
    На Independent92, Mr. Right и Someonespecial им се допаѓа ова.
  9. I I

    I I Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2016
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    625
    Пол:
    Машки
    Ма немој. Подобро никогаш човек да не стане фамилијарен, ако одиме од гледиштето дека нашите деца треба да се среќни ако се само живи, здрави и не гладуваат. Ами каде се емоционалните потреби?
    Стварно ептен сте незрели ако вашето родителство или идно родителство го темелите на тоа вашите деца да се само здрави и живи, а вие ни со прст не сте мрднале како родители да им овозможите живот каков што имаат нивните врсници. Ова од искуство го кажувам и точно знам како одредени деца се чувствуваат.
     
    На Tanjamm, Bender Rodriguez, Оленка* и 6 други им се допаѓа ова.
  10. my heart cry

    my heart cry Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Има деца кои точно знаете како се чуствуваат ама има и родители. Секоја приказна има две страни. Како ќе му е на родителот детето да зборува дека ги мрази. Па сите во животот не сме удоволени со нешто, сите имаме кавги и негодувања. Сметам дека треба родителот да се почитува, бидејќи како и да е никогаш не би посакал лошо на своето дете. Има и многу разгалени деца до тој степен што од презадоволство на секое ускратување за нешто или ќе се селат/ ѓи мразат родителите/ не се сакани.. Има разни ситуации, не сум родител сеуште а за мојава незрелост изнесена од ваша страна нема да коментирам.Никаде не спомнав да се живи и здрави децата а не е битна емоционалната страна но ок. Напишав само дека треба да се почитуваат своите родители па какви и да се, тие ни се едни и единствени. И даааа...моите родители немаа можност да ме удоволат да осетам задоволство како сите врсници, беа среќни што не сум гладна жедна што сум жива и здрава...и ги сакам најмногу на свет! Патем има многу незрели луѓе, имате потполно право...
     
    На Orthophill, mira.mira и LanaDelR им се допаѓа ова.
  11. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    ДА ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ИАМ!!!!! И НЕ ЗНАЈШ КАКО МИ Е ДА ЗБОРАШ ВО МОЕ ИМЕ!!!!! ВО ТВОЕ ИМЕ ТАКА ДА ЗБОРАШ, МЕ РАЗБРА?????!!!!!!!!
     
    На Tanjamm и okcenzi им се допаѓа ова.
  12. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    A shto e so onie deca shto rastat vo disfunkcionalna sredina,a deca kade se izlozeni da pretrpuvaat semejno nasilstvo m??Tuka ne stanuva zbor za rasprdeni deca,kako nekoi pogore shto se izjasnija..Dolgi godini so profesijata moja sretnuvam ushte poloshi i pozagrozeni sluchaevi,shto na nekoj moze nema ni da mu padne na pamet deka nekoe tolku malecko detence pretrpuva shokovi od svoite roditeli...Nie tuka moze na tipkive shto shtrakame da pametuvame do sto I edna I nazad,ama kolku od vas imaat pominato takov trnil pat izlozen so trajni posledici za da delat soveti od tipot kako so sitiot na gladniot ne mu veruva!!!...Treba da vi e jasno deka kako shto site deca ne se isti,taka I roditelite ne se..ne e nekoja teshka filozofija pa da ne moze da se sfati!!!
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. my heart cry

    my heart cry Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Veruvam ima nekoja tema za semejno nasilstvo koja e vistinskata da ni iznesete del od vasata profesija i da podiskutirame site.od toj aspekt
     
    На LanaDelR и mira.mira им се допаѓа ова.
  14. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Postoi tema za semejno nasilstvo na forumov,megutoa protiv zakonski e da jas zastanam i da otkrivam "nichii zivoti" bilo kade I pred kogo,se znae za kade se ovie sluchaevi, kade treba da se prijavat vo soodvetni institucii shto Se zadolzeni za tie problematiki(socijalno,policija,zdravstvo,advokatski zdruzenija,sud I itn da ne nabrojuvam sega) ..muabetot pogore mi beshe deka Da,postojat zlostuvani I matretirani deca od sopstvenite roditeli na zal...
     
    На okcenzi и my heart cry им се допаѓа ова.
  15. хОхси

    хОхси Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2016
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    146
    Сигурно често слушаш какви такви но родители ти се. Твоето бегање од дома сметам дека нема да ти го реши твојот проблем туку и напротив ке доведе до поголем притисок од нивна страна.
     
  16. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Не е баш бегање ако има 24 години :)
     
    На Rebecca_R, Mr. Right, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски

    Ма на 24 години луѓе имаат по 24,000 евра заштедено, други имаат и по 2 деца, а некој мисли дека ако побегне од дома, побегнал од не-знам-каде. :rofl:
     
    На okcenzi, Оленка*, Independent92 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Ти мор на шо мислиш ц ц ц :rofl:
     
  19. Kacikakacika

    Kacikakacika Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Не можам да најдам посоодветна тема! Не можам да издржам веќе не можам. Го мразам мојот живот поради овие што ми се нарекуваат родители. Ги мразам и нив. Човекот што ми се кажува татко денес ме праша што сум направила со стан и му кажав дека најдив двајца цимери многу паметни дечко со висок просек на врвни факултети и бараме уште една цимерка. Тој ми рече ти глупа ли си како може со машки кучко една што ако се случе нешто таму што ако останеш бремена нема шанси ни со девојче што ако е некое курвиште сама има да бидеш у собата и нема со никој друг ни да излегуваш ни ништо. Не можам. Мислам дека со очи си го гледам крајот на мојот живот. Доста беа 19 години малтретирање.
     
  20. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    ^Омг. Без коментар. :x
    И другар мој делеше соба со уште две девојки па ниту една не затрудне. :D
     
    На mira.mira и Feminka22 им се допаѓа ова.