1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Не)оправдана грижа за своите ќерки

Дискусија во 'Дете' започната од Bitter-Sweet, 19 јуни 2018.

  1. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    А што ако јас си заминам веднаш по јавувањето? Што ако, еве седиме во нечиј стан, јас и останатите во дневна, таа и дечко и во спална соба?
    Или уште полош пример, што ако бега од часови? Некои класни се јавуваат на родителите доколку некое дете не дојде на училиште, ама некои класни не го прават тоа. Мајката знае дека детето е на училиште и има 7 часа, а детето последните 2 часа оди во парк и пафка или има секс на купа???

    Не знам дали по светот е вака, ама овдешните жени се неверојатни контрол- фрикови за тотално небитни работи, а после чудно е зошто синчето не сака да се оддели од сукњата на мама.
     
    На Lolo5, mal.ecka, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    А не е ли подобро уште порано да им објасните што е правилно, што не, наместо после да им дишите во врат и да ги контролирате нон стоп?
    Ама сепак, факт е дека може од строги родители, децата да бидат со слаб карактер, да прават се што им е забрането, и дека може дете чиј родител не го контролира да израсне во стабилна личност која знае што е правилно што не.
    Пак ќе речам, сето што може да им се случи или што може тие самите да направат зависат од нивниот карактер или се случајност.

    За мајка ми на пример е незамисливо и срамота јас да отидам кај дечко ми и да бидеме сами таму.
    Пред две години, кога немав дечко две недели жива ме јадеше еднаш кога ми каснеше циклусот, а сега не сакам да замислам каква би била. Ама ова е главно поради тоа што не знае каков став имам за ваквите теми, не од загриженост.
     
    На Lolo5, Joi, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.846
    Пол:
    Женски
    Децата или може да прават неодговорни работи позади грб, или понатаму во животот, дури и во брак, да се јавуваат кај родителите за некои одлуки кои веќе би требало сами да можат да ги донесат. И тоа ги погодува и синовите, и ќерките. И не знам што е полошо. Познавам еден случај, каде жената е скоро 40год. мажена и со дете, и сѐ уште нејзините на некој начин ја контролираат. Мешање во брак, во воспитување дете, во големи и мали работи. И што ако не останала трудна на 15год. и не правела "глупости" како другите тинејџери, кога е зависна од родителите, несигурна и не може да донесе најобична секојдневна одлука. Тешко е да си тинејџер, ама уште потешко да си родител. Ова си го имам одамна размислувано, и сѐ уште не знам како би се однесувала кога ќерка ми ќе биде тинејџерка.
     
    На Lolo5, Rebecca_R, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Не знам колку време имаш дечко и колку ви е сериозна врската ама прочитав дека имаш 19 години, да имаш 15 па да ти брани ама искрено ова за мене е глупост.
    Што има лошо во тоа да одиш кај дечко ти, ко божем не можеш на друго место секс да имаш или пак да ја излажеш и да отидеш кај него.
    Мислам дека треба да и објасниш некои работи дека не си веќе дете и не може за се да те контролира.
     
    На Lolo5, Rebecca_R, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Ne zrtvi tuku utre da bidat poslusni domakinki de, kakvi zrtvi, neka si gi vospitaat sinovite prvo deka zenite ne se seksualni objekti, toa gusenje kaj zenite predizvikuva namaluvanje na samodoverbaa a so toa moze lesno da ja upravuva nekoj maz utre ili nekoja svekrva..
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Ajde de pola i poveke sto imate brat do kolku izleguval on do kolku vie, toa e ogranicuvanje za mene, jas do 11 toj do sabajle..nemam brat ama mnogu me nerviraat takvi roiteli..