1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не сакам свадба затоа што...

Дискусија во 'Свадба' започната од elisabeta, 6 јануари 2013.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Свадбената церемонија ја сфаќам како кич-ситуација и непотребно трошење.Јас сум за скромна забава со најблиските.
     
    На tinka-mace, Mishela, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. unamiedelabc

    unamiedelabc Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Јас би сакала мала забава само со најблиските и тоа дома, па ќе има бар за пиење и нешто за каснување гостите сами да се послужат. За музика дефинитивно нешто опуштено и тивко(како на пр. романтични балади, малку класика) пуштено на музички систем. Не сум голем фан на големи свадби, како што е тука традиција, со 300 гости, и нема место за дишење.
    Мојот комшија има преубава градина позади куќата, па ги имаше викнато роднините и најблиските пријатели, имаше бенд кој свиреше акустични covers од некои познати песни(а направија супер рок cover на Bad Romance :clap: )
     
  3. mesecinka13

    mesecinka13 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdr imam edna konkretna situacija koja mi stvara mnogu nervoza i problemi so verenikot, ve molam vase mislenje.otkoga me pobara za zena i napravivme veridba i otkoga se otvori prasanjeto za svadba se otvorija kupp nervozi i problemi pred se kaj mene kako idna nevesta.moite roditeli sakaat svadba i kao ke zemat kredit muabetot e deka toa e ednas vo zivot, a negovite se povlekoa celosno so komentar nie nemame pari za svadba ako imate prajte si.i sea jas sekoj den se nerviram pred se kako moze ednite da bidat zrtva i da dadat a drugite da dojdat kako gosti na svadbata.Za sreka ziveeme sami i ne sme zavisni od nikogo no ova mi e golema dilema dali da pravam svadba i da gi zaglavam mojte ili da otkazam se i da nema nisto takvo.Ikskreno jas sum tip sto odsekogas sum sakala da bidam nevesta i da pravam svadba no sea eve ima problem za da ja realiziram taa ideja.kako i da e se mislam ako se zaglavime nie da ja finansirame svadbata sto ke praime ponataka,ve molam za mislenje.pozz |( |(
     
  4. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.631
    Пол:
    Женски
    ^Па сеа ако едната страна нема пари за свадба нож под грло неможе да им се стаи дека по секоја цена на децата мораат да им напраат веселба.Крај краева и немора да правите кој знае колку голема свадба напрајте си за вас најблиските па така ке поминете поефтино.Вереникот твој што вели ?!? Нема да бидете ни први ни последни кои самите си ја финансирале свадба.Знам многу луге на кои старите им рекле немаме ние пари ,вие ако имате правете си ... Сепак поглупо ми е заглавување во кредити кои ке ги отплакам со години за да најадам куп народ и да се облечам во бело отколку да не правам свадба и да си поминам само со ручек и веселба со најблиските.
     
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.224
    Допаѓања:
    124.279
    Прво, дали ТИ сакаш свадба?
    Втото, дали твојот сопруг сака свадба?
    Трето, мислиш ли дека е фер твоите кредит да земат за свадба?
    Четврто, ако твоите сакаат свадба, која си ти да кажеш дека и свекор ти и свекрва ти треба да сакаат свадба и да земат кредит кој ќе го враќаат со години?
    АКо ТИ сакаш свадба, маж ти сака, твоите сакаат, напрајте си. Што има да чекаш од свекор ти и свекрва ти?! Или мора и они да земат кредит, без да сакаат?!
    АКо живеете сами и сте независни од никој, направиете си сами свадба ако сакате. Ако твите имаат желба да ти подарат нешто, нека земат кредит и нека ти дадат кеш.
     
    На tinka-mace, mimiiiii, Captain-Omni и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    -Големи трошоци се
    -Нервози и време околу спремање, посебно за непотребни тракатанции
    -Начинот на овдешните свадби не е по мој вкус
    -Знајни и незнајни гости
    -Менталитетот на народот (рекла-казала, околу што било како било)
    -Ми личи на смешката: 100 гладни и 2 будали
     
    На tinka-mace, makedonkamak, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    21.660
    Пол:
    Женски
    Не сакам свадба бидејќи не ми се фрлаат толку многу пари за само еден ден, кој ќе помине набрзина додека да трепнам. Претходно ќе има еден куп нервози, а немам трпение да се расправам со такви ситни нешта во животот. Многу поважно ми е дали и како ќе ми биде среден станот во кој ќе живеам со идниот сопруг отколку тоа што ќе речат комшиите и роднините од 3то колено кои сум ги видела само еднаш во животот.

    Не сакам да се задолжувам ни јас, а ниту пак моите дома да земаат кредит - тоа не доаѓа во предвид!

    Во контекст на муабетов, вчера бев на свадба кај едни роднини и се згрозив од луѓето. Ако верувате ми се повраќаше од тоа колку за никаде беше целата таа церемонија! Одамна не бев видела толкав простотилак на едно место. Поминува невестата пред ручекот да ги собере поклоните во плик, и ја слушам збори со сестра и "А да одиме и кај музичарите, да собереме некоја пара и од нив?" Мислам, шта речи?! :puke: Па едно време имаше изненадување за младоженците, дојдоа свирачи на зурли и тапани, и ги качија овие двајцата на тапанот а човекот долу тропа ли тропа. Сигурно саатипол траеше тоа мачење за ушите на сите гости, пола сала се испразни. А свекрвата беше приказна за себе - трчаше наваму натаму цело време како мува без глава, наресена целата со светкава бижутерија, се качуваше на маса на сред сала како таа да е главна, а не младоженците. Да знаев дека ќе биде така за никаде, немаше ниту да одам!
     
  8. MucenceS

    MucenceS Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    не сакам свадба затоа што е скапо а ни трребаат тие пари за дома да си досредиме а и искрено не ги сакам никој од кај него во фамилија со мали исклучоци.. :)
     
  9. hristinnnna

    hristinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    171
    Добро ќе беше да беа 100. :lol:
    Он Топик.
    Не сфаќам како не сакате да го одбележите тој ден, или пак само една обична церемонија и тоа е тоа.Не велам да се кани цел град со 200 поколенија уназад, али сепак, еднаш во животот се мажиш, еднаш си невеста, колку од толку треба да се има осет.Иначе ова е мое мислење, баш дека ме заболе за муабетите рекла казала.
    Еве јас мојава свадба вака ја замислувам.Од моја страна сигурно ќе има нешто помалку од 100 луѓе.Еве 70 нека бидат.И од негова страна исто, па доволно е свадба со околу 200.Во некој убав ресторан, со сите адети, и после тоа во некој кафиќ да се продолжи вечерта.
    Има време за мене иначее, назад ми е зимата. :rofl:
     
  10. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Штом ти сакаш свадба, веројатно и вереникот твој сака претпоставувам, направете. Колку можете толку. Ако од твоја страна има 100 души, не мора и од кај вереникот да има толку. Поканете ги само најблиските од негова страна. Сигурно можете да поканите десетина души и сами да финансирате :)
     
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Ако твоите се спремни да заглават во долгови за свадба, а неговите не се, не значи дека твоите се жртвуваат, самите така одлучуваат и другата страна нема врска со тоа. Ни јас не би заглавувала во долг за свадба во никој случај. Повеќе би рекла дека ќе бидат принудени да дојдат како гости. Во иднина ќе имате многу поважни трошоци и попаметно е за тогаш да постои опцијата кредит. Али македонска работа...
     
    На tinka-mace, makedonkamak и MacenceEna им се допаѓа ова.
  12. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Компромис.
    На твоите ќе им објасниш дека сватовите не се во финансиска состојба за да прават класична свадба. А сепак дека не би сакала да се откажеш од својот сон да бидеш невеста. И затоа ќе го сведете бројот на гости на минимум. А за да не ги навредиш твоите дека тие плаќаат, а сватовите не - обидете се со вереникот самите да ја платите свадбата. Нозете ќе ги пуштите до каде оди чергата, ќе скратите на некои непотребни работи и ќе го задржите она основното што ја прави свадбата како чин.
    Со вереникот ќе се прерачунате дали ќе можете финансиски да си дозволите само најблиските да ги викнете. И супер кратење на списокот на гости - до прв братучед, без деца, најблизок круг на пријатели, а од работа се доставува една групна покана и самите колеги одлучуваат кои двајца ќе го претставуваат колективот. По две тетки/чичковци да има секој од вас и секој од нив по две деца - еве да речеме 30 луѓе вкупно со се бабите и дедовците. Уште 30 пријатели. 6 колеги. 10 домашни со се вас. 76-80 гости.
    За 80 гости има различни опции кои нема да ви го опустошат паричникот- на принцип на шведска маса може да биде не мора порции, музиче да викнете од оние што свират староградска музика по ресторани, наместо ресторан да изнајмите простор во еве на пр. коњички клуб во Волково (или нешто слично) и маса со кетеринг (околу 8 евра е солиден кетеринг) итн.
    Така на крајот ем свадба ќе направите, ем нема да навредиш никој од родителите од двете страни, ем нема многу финансиски да се заглавувате (ако двајцата работите тогаш оваа идеја е изводлива).
     
  13. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Моето мислење многу се поклопува со она на Cka. :clap:

    Сепак, сакам да искоментирам. Сметаш ли дека е нормално да заглавите ти и маж ти до гуша во долгови, да ги заглавите твоите и неговите родители до гуша во долгови за еден ден да ги частите ручек вашите блиски и далечни пријатели? Меракот го разбирам, ама зауздајте го, не му дозволувајте на меракот да ве закопа во следните 5-10 години да не можете да се извадите од долгови.
     
    На citiesinflames, makedonkamak, Bozica1980 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.133
    Допаѓања:
    88.428
    Пол:
    Женски
    Не сакам непотребни трошоци.
    Не сакам да си отежнувам на тој "најбитен ден" затоа што го нема најважниот човек во мојот живот.
    Не сакам собирање на гости од 13то колено, рода која ја имам видено еднаш или ниту еднаш во животот.
    Не сакам да глумам принцеза која го нашла принцот.

    Сакам обележување на тој ден, матично, црква со буквално најблиските и после тоа ручек, вечера во некој ресторан.
    Моите најблиски роднини се само 30тина луѓе. Колку можам и од тоа да скратам не знам, но ќе се потрудам тој ден кога ќе дојде да не правам фешти и заглавување во долгови само за да не каже некој дека не сум го обележала тој ден. Не ме интересира кој што мисли, важно ми е само јас и Тој да се договориме што сакаме и како сакаме.
     
    На Mishela, makedonkamak, bittersweet и 3 други им се допаѓа ова.
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.542
    Пол:
    Женски
    Ако свекор и свекрва ти немаат пари за свадба, нека не канат никој. Нека бидат само они, браќата/сестрите на твојот вереник, и толку. Твоите нека викнат гости колку што сакаат. Така беше и кај мене. Неговите немаа пари за свадба, па не викнаа никој. Беа само они, браќата на маж ми со семејствата и едни пријатели на маж ми (им бевме старосватови на свадбата). Од моја страна ги поканивме најблиските. Не сакав многу да го трошам татко ми, иако имаше финансии за да покани повеќе гости. Си направивме убава веселба со 50 гости.

    Не ми се допаѓа тоа што твоите сакаат да земат кредит за да ти направат свадба. Не е убаво да заглават во долгови за еден ден. Понатака во животот има побитни работи за кои што може да се земе кредит.
     
  16. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Затоа што би ги уложила у милион други побитни работи, отколку да ги глеам 'свадбарките'
    [​IMG]
    свиснати на моите/неговите тетки дур мафтаат со марамче, и јадат кременадла :D
     
    На makedonkamak, mims-89 и irena.1 им се допаѓа ова.
  17. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Трагично како се гледа на ваквите весели настани од страна на многу млади луѓе. Највеќе морав да искоментирам заради тоа моите/неговите тетки, бидејќи тетка е прилично близок род. :tmi:
     
  18. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    3начи се беше у знакот на сарказамот :D
    Jас си коментирам од мој аспект, какви веселби, какви бакраџи, да заглавувам со +5000е кредит за 4 саата оро?
    Mа нема шанса бе.
    Aјде нека не бидат свадбарките на тетка ми, ете на комшиката ќе ги турам :rofl: .
    Bесел настан да- во тесен круг со најблиските да!
    Tаа свадба е цел наш стан опремен со нов мебел :)
     
    На Lovely93 и Glasna им се допаѓа ова.
  19. Psihologue

    Psihologue Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    57
    Не сакам турбо фолк свадби на бескрајни ора и падање во несвест колку ме сакаат сите, но обавезно сакам да ја видам мојата девојка заедно со мене во црква и прекрасен бел фустан којшто ќе ја одсликува нејзината фигура, дух и шарм. Жената е прекрасна и зрачи кога е во невестински фустан. Сакам chill out свадба, сакам оро пред мојата куќа, сакам и да гледам други свадби. Луѓе, едноставно преубав е филингот кога гледаш среќни луѓе.

    Само денес поимот брак, свадба, деца го изгуби своето значење. Фрлање огромни пари за свадба којашто после година дена се сведува на развод и неверства.
     
    На Umbrella22 и Cka им се допаѓа ова.
  20. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Повеќемината (од друштвото ) па и Х други личности се со ист став ,дека несакаат свадба |( .Незнам зошто но сигурен сум дека незнаат што сакаат или се лажат себеси (па и другите) така .Свадбата како чин на одбележување на ново поглавје во животот нетреба да се споредува со патувања ,ваква или таква музика или храна од каде и каква ...
    Јас би рекол дека сакам умрени работи ,можеби не во онаква форма како што се практикуваат кај нас свадбите но нешто приближно и (малце традиционално ).Како личност сум воспитан да угодам на луѓето ,посебно на другата половина НЕЛИ :tmi: (доколку не отиде во екстремност :devil: ) .
    Подароците се најосетливата тема на сите свадби ,каков подарок да се однесе па ако било пишано (во плик) дали некој ке биде навреден ( и колку тоа во плик се подразбира ) немам зборови од таква малограѓанштина,некултура и непочит ( од младоженците ) .Или нека прифатат колку и да е ,или нека напишат мин сума .. (они се жалат на крајот НЕЛИ ... )
    Нешто слично како муабетот со девојка во бело облечена на туѓа свадба :!: ... Смешки сме ние балканците само наоѓаме причина нешто да не ни чини ...
    Инаку (кога ке ) се прави свадбата сакам мислење од важните страни, кој што нема да бидат битен фактор што ке се одлучи а замислата да се има или НЕ свадба ке се реши тогаш во склоп со мн други работи (на младоженците ) .Да се скрати една желба,еден сон на девојка поради страв (од тетки што ке кажат , да не се потрошат пари за 1 ден , или дали ке има ова ли она ич не ме плаши.. ) .
    А за музика-та хмм традицијата во модерна варијанта :wasntme: (можеби :lol: ) ....
     
    На Nati.P, Lovely93 и Rubiii им се допаѓа ова.