1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не ја разбирам содржината на книгава..

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од biggirlsdontcry, 19 април 2012.

 1. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  162
  Темава ја отворам поради нејасните содржини на книгите.Поточно не дека не се толку јасни но нели,се случува да читаме книга која сеуште неможеме да ја разбереме,пасуси,глави,или само некој дел нејасно напишано и слично.
  Еве јас ќе почнам.Само што ја прочитав книгата „Слугата Јернеј и неговото право“ и не сватив само на крајот дали луѓето од Бетајнова го фрлиле во пожарот или само го тепале со клоци Јернеј,и дали он го подметнал пожарот или пожарот е настанат од сосема друга причина?

  ако модераторите сметаат дека оваа тема е дупла или непотребна нека ја избришат,јас ги пролистав четирите страни на овој дел литература и уметност и не наидов на тема како оваа. :)
   
 2. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.634
  Мене таква ми беше Малиот принц, и од чиста љубопитност би седнала уште еднаш да ја прочитам. :)
   
  На New York13 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  837
  Книга што не сте ја разбрале?

  http://www.google.com/imgres?um=1&hl=en ... 0,s:0,i:68 100 празни страници...некако чудно ми заврши не сфатив дали умре таа или не и дали беше бремена ??
   
 4. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  Книга што не сте ја разбрале?

  Јас мислам дека малиот принц не е лектира за четврто одделение. Незнам за другите ама јас не ја разбрав. Нешто се сеќавам пр. растението баобаб и една роза .... Мислам дека беше така.
   
 5. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.419
  Оваа тема ја барав. Мене содржински не ми е јасна „Играта на ангелот“.
  Па ај ако го има некој Зафон читано нека ми објасни. :$

  Еве конкретно што не разбирам:
  1. Кој е уствари тој што му нуди договор на Давид за да издаде книга? И што и е тој на Кристина, пошто на крајот заедно се споменати?
  2. Кој е Диего Марласка и што точно се случило со него?
  3. Што се случува на крајот од романот т.е како завршува? (Само писмото на Изабела го разбрав од тој дел).

  (не се вакви нереални книги за мене... :wasntme: )
  :D
   
 6. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.890
  И мене не ми е јасна оваа малиот принц...Многу чудна,воопшто не ја разбрав...
   
 7. xxx-ba

  xxx-ba Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  287
  За утре ми е Демијан за во школо па ако може некој да ми ја подобјасни малку. Ја прочитав и многу ми беше интересна, и не е дека баш не ја разбирам ама сигурно има некој што ја разбира подобро суштината... и не можев да сфатам, дали Демијан воопшто постоеше?
   
 8. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
 9. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  И јас не ја разбрав, ама ми беше многу интересна, а не ја разбрав бидејќи не ми беше прочитана „Сенка на ветрот“, треба прво неа да ја прочиташ, па после оваа. Јас обратно направив и сега сум во план повторно да ја читам,за да ми се разјаснат и мене овие работи што ги напиша ти :)
   
 10. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.281
  Се сомневам дека некој ја прочитал, но сепак да си прашам.
  Јас си имам свое сфаќање за книгава па сакам да чујам туѓо.
  Canone inverso?
   
 11. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.174
  Допаѓања:
  28.345
  Пол:
  Женски
  Во ред сега, таа е премногу филозовска.. :!: И јас не ја разбрав, требаше сестра ми да ми каже дека
  оној кој заглавил во пустина, всушност, само си го замислувал Малиот Принц..

  Доста е чудна и тешко разбирлива..
   
 12. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.634
  Повторно имав прилика да ја прочитам, ми требаше за факултет.
  Не е филозовска, едноставно има премногу идеалистички сфаќања за човековата природа.
  Изобилува со метафори кои мало дете т.е ние пред 10 години не сме можеле да ги сфатиме.
  Мој заклучок е дека книгата и покрај цртежите во неа, наменета е за возрасни.

  Пораката лежи во самата посвета на втората страна.

  "I ask the indulgence of the children who may read this book for dedicating it to a grown-up. I have a serious reason: he is the best friend I have in the world. I have another reason: this grown-up understands everything, even books about children. I have a third reason: he lives in France where he is hungry and cold. He needs cheering up. If all these reasons are not enough, I will dedicate the book to the child from whom this grown-up grew. All grown-ups were once children-- although few of them remember it. And so I correct my dedication:

  TO LEON WERTH

  WHEN HE WAS A LITTLE BOY
  "
   
  На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
 13. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.398
  „Сто години самотија“? :?:
  Ја читав кога имав 16год. и искрено тогаш ми беше ... па благо кажано ОДВРАТНА ... тие некои сцени и филозофии мислам дека ми одзедоа сто години од мојот живот :D
  Па ако има некој да ми ја каже суштината на книгата би му била благодарна :*
   
 14. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.186

  Не видов дека има ваква тема и јас го поставив истово прашање, зошто ќе ме мачи ако не го разберам :D исто како да не сум ја прочитала
   
 15. YourBoddy

  YourBoddy Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2014
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  70
  Принцезата на малиот принц.. Ништо не разбрав ми беше досадна и правев напори да ја дочитам и не ја разбрав ама тотално НИШТО :lol:
   
 16. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  МИСТЕРИИ - КНУТ ХАМСУН |(
   
 17. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  3.379
  Јас ја прочитав Глад и ми се допадна потоа си реков дај Мистерии ке земам да ја читам(прочитав дека е добра книга), но не знам за што беше.