1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ние околу и преку 40...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од lunicka, 5 ноември 2014.

?

Во која старосна група спаѓате?

  1. 30-35

    570 глас(а)
    57,2%
  2. 36-40

    247 глас(а)
    24,8%
  3. Над 41

    171 глас(а)
    17,2%
  4. Над 50

    8 глас(а)
    0,8%
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Love 83

    Love 83 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    @Dentina кажувај како успевате да ги држите на некое одредено растојание мајкитее ??Па мојава ако еден ден пропуштам да и се јавам ,лута ми е 3 дена :D
    Едно време ми беше супер дека со пораки пишување слабо и иде ама сега научила звучни пораки да пушта па ела сопри :rofl:,на секој саат се нешто има за кажување или прашување .
    А мм за тел воопшто не е напорен само ептен ако е хитно .
     
    На bittersweet, WildMk, Kate Rina 93 и 12 други им се допаѓа ова.
  2. LejlaD

    LejlaD Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    193.597
    Пол:
    Женски
    Никој не ме бара по тел.дури ни мајка ми,и таа чека јас да ја барам,ако не ја побарам дента одма -ти е гајле дали сум жива(facepalm):devil:.Детево само ако му требам нешто,тоа ептен ретко,мм да умрам скраја да е нема да знае,нема навика да ме бара,а ако за нешто звонал мора да сум на закачалка -одма да се јавам:@.Заклучок само кога им требам ме бараат.Маживе не отупуваат,туку избегнуваат докажување,вплеткување во долѓи муабети и сл. со нас оти веќе научија дека не се излегува на крај со жена.Така да наместо отупени нагоре одат:D,паметни си се тие-ова го вели жена која дома мажи има(свекор,маж,синови,девер)
     
    На Kate Rina 93, m.i.g, Sofi.ja и 18 други им се допаѓа ова.
  3. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.957
    Хаха , јас дифтар сум по природа, и како студент со нив се слушав еднаш неделно. Кога имав бебе само повеќе. Инаку постепено , кога се прес6еливме 2 пати неделно, па еднаш, па и тоа ми е многу оти исти муабети ми врти. Плус ако не си на исто место прераскажување на средби и настани ми е ту мач. Нели се филтрирано за родителско уво. Керка ми фино им раскажа сега за треви пробување дека вујко и пробал ко бил. Ужасии :D. Не и кажавме дека е забранета тема.Конкретни работи ми се зборат. Со маж на фб чет сме стално. Ќерка смс или звони оти нема нет на телефон. Не сум секој период од денот расположена за муабет. На работа па ич. Цело време е испланирано, нема празен од. Над глава на пац. нема шанса. На пауза сакам опуштање. И така. Мада јас сум друга категорија. Екстровертен интроверт:devil::nod:
     
    На WildMk, Kate Rina 93, Peco и 9 други им се допаѓа ова.
  4. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    Чао другари :)

    Ај тема да ми помогнете ако можете.
    Колку внимавате какви обувки носите? Јас воопшто не. :tmi: Си пропатив последниве години со стапалата. Неколку дерматолози сменив, еден куп креми мачкав/м, забрането ми е да носам синтетика и чорапи во боја, исклучиво бели и памук, а такви немам ниедни. Морам конечно да си набавам.
    И плус си купувам кинески патичиња ако ми се свиѓаат.
    И сега мачкам крема ама џабе. Ме чешаат и од чешање рани ги напраив.
    Никогаш не сум сакала нешто многу патики ама од класичните секогаш сум имала или Адидас или Најк од поефтини брендови, и сум ги носела со години, ама пак ми потеле нога. Се мислам дали да земам старки, никогаш сум немала, ми стојат како најмалце материјал да имаат на нив, може кожа да диши полесно со нив?! А овде ги носат и на зима па би ми се нашле.. Носи некоја да сподели искуство и дали се удобни?
    Или да знаете некои други обувки што се добри за стапала?!

    Мијам стапала неколку пати на ден, и само шлапам креми (Препорачани или препишани, не земам ништо на своја рака), и се е џабе ништо не ми помага, многу се нервирам. :|
     
    На WildMk, Kate Rina 93, M&M и 12 други им се допаѓа ова.
  5. Love 83

    Love 83 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    Па да во право си ...и мм често знае да ми каже дека сама сум си крива ,јас од почеток така сум ја навикнала кога се роди бебе што како секој ден прераскажувања и сега она си е навикната .
    Ништо ...морам и јас така да почнам ,да си ги проретчам разговорите :D
    Фала ти :)
     
    На WildMk, Kate Rina 93, duffi и 9 други им се допаѓа ова.
  6. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @Yowannty јас премногу сериозно ги сваќам обувките.Претежно се движам пеш,особено дур живеев во Мк,па се водев по девизата дека морам да си ги чувам стапалата.Кола се менува,ама они ми се за цел живот(fingers)
    Чорапи носам исклучиво бели до глужд,а од обувки 95% од времето сум во патики.Старки носам и ми се удобни,иако не се наменети за премногу долго одење.Да не зборам колку се лесни за комбинација.
    Ако сакаш удобност,Скечерс се меѓу првите според мене,како и сите running модели на остантите брендови.
    За стапалата да не ти се потат,можеш навечер да ги држиш во леѓенче со вода и морска сол,ако ти дозволува времето сега:)
     
    На bittersweet, M&M, Peco и 15 други им се допаѓа ова.
  7. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    51.356
    Пол:
    Женски
    @Yowannty никако кинески кондури...јас носам штикли на работа, секакви ама само кожни , а патики немам реално многу време да ги износам па едни носам со години а стартките се супер за секој ден и за комбинации и за удобност (кога пешачам подолго први на список ми се тие)..
     
    На kuc, dunika, duffi и 8 други им се допаѓа ова.
  8. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Yowannty старки за мода се ок, ама за пешачење не. Ако се движиш многу пешки, тогаш не ти препорачувам. Инаку да, лесни се многу на нога, не потат, а плус и многу се фраерски. Јас лично ги обожавам :)Но од аспект на удобност, би ти рекла барај друго. Ванс се исто платнени, имам еден пар, и би рекла горе доле исти се со старките, не се за долго одење.
    Според мене, модел на патика што би ти препорачала е - за трчање. Квалитетни секако, кинески никако :!: Најмеки се, горниот дел е најчесто како мрежа, па се ултра удобни и меки и се приспособуваат на нога. Јас преферирам Најк од патика, секогаш, ама од сите брендови имаш running shoes. Чорапи носам црни, бели и сиви. Боите одамна ги баталив, впрочем како во целата моја долна облека :D

    Мене ми е екстра битно да носам квалитетни обувки (и патики и штикли и се’ останато, на тоа не штедам пари). Мајка ми има испакнати кокалчиња (оние странични коски кај палците) од носење се’ и сешто во младоста, па не сакам да ми се случи истото. Сега ништо не и’ ја поправа настанатата штета. Чувај си ги стапалцата и цени си ја удобноста :)
     
    На bittersweet, eta, kuc и 16 други им се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    @Yowannty за чевли и патики ич не жалам пари. Кинески само еднаш купив и пропатив. За патики, убедливо Скечерс, и тоа со мемори пена. Јас имам и зимски и летни модели, друга патика со очи не сакам да видам. Пошто на работа стојам, најпрактични ми се баш патиките. Со Скечерс се преродив, немам болки во кичма после напорен ден. А ако носам други обувки, после долго стоење и половината и петиците ме болат, не можам ни да се исправам. И за пешачење се одлични, дури и по нерамни терени (читај планина) испробани.

    Денес лабав денов, уште не ми се верува колку брзо ми летна неделава. Сега одмор дури за Нова Година ќе биде, порано нема шанси да земам нешто, а сакав, бар некој продолжен викенд да си направам, да тркнеме малку на планина. Ама тоа тек напролет. Сега ништо. Мм се лути, законски имам право (и јас тоа го знам), ама праксата вели друго. Само две недели можело, повеќе не сум смеела (!?) а ова сега ми го сметале ко гест на добра волја |(
    Македонска работа.
     
    На bittersweet, kuc, mal.ecka и 15 други им се допаѓа ова.
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Зависи ако е со операција стига цената до 100е па и више на приватно. Конретно во мое село единствениот орален хирург koj работеше во болница, замина во пензија па мора приватно да вадеш осмица ако не може регуларно да се извади. Моите горни осмици ко млечни заби се извадија, од лесно, ама за долната си пропатив. Докторката пот течеше додека го извади, коа извлече едно забиште со огромни корења да се чудиш мој ли е од некој коњ ли е изваден :D
     
    На WildMk, kuc, happygirl и 12 други им се допаѓа ова.
  11. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.329
    Допаѓања:
    91.532
    Пол:
    Женски
    Исто и моите се такви
    Јас имам два пати ваѓано и два пати испишав историја.
    Првиот пат докторката се качи над мене сестрата ми ја држи главата а чистачката столицата мајка ми за мене сирота ќе се онесвестеше.
    Мкни мкни забов никако да се извади и за среќа дојде мажот на др кој е хирург за заби влага и вики што и правиш на девојчево?
    Др па заб и вадам
    Нее не и вадите заб душата и ја вадите
    Зеда клештите и за минут готово.
    Вториот пат мм го освестуваа у ходник мене ми вадат него му се слоши па го прскаа со вода го враќаа у живот.
    На другата столица до мене имаше еден дечко му правеа заб стана и почна да бега др вика страм да ви е женава не претна а вие мажи се онесвестивте и бегате :D.
     
    На bittersweet, WildMk, Kate Rina 93 и 15 други им се допаѓа ова.
  12. Love 83

    Love 83 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    Хаха ,баш и мм е таков (facepalm).Вака се сили за на забар а кога ќе седне мислиш помал од мравка станува.
    Еднаш требаше да вади заб ама највероватно не му делувала анестезијата па од пусти срам од забарката ,кој знае каква болка си трпел само да не покаже слабост :?:.
    Блази им на женскиве стоматолози ,маживе (не сите се разбира )највеќе слабост пред нив покажуваат .:)

    Кога сме на тема забари ,ако може @Annath да ми каже ,мм баш деновиве треба да вади заб ама требаше да пие една доза амоксиклав .Уште прошла недела он си ги заврши ама од пусти страв не отиде одма и сега ако оди има уште дејство лекот или за џабе пиел ?
     
    На WildMk, kuc, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    @Yowannty

    Само Скечерс патики со мемори пена,не постои подобра патика од таа.Без конкуренција се,врв.
     
    На marlonbrando69, eta, M&M и 9 други им се допаѓа ова.
  14. mareane

    mareane Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    8.210
    Допаѓања:
    259.739
    Пол:
    Женски
    Детево прави пици,јас дремам на нет.Некоја млада мајка би рекла блазеси ти.А ха ...
    Сакам удобна чевла и не би жалела пари за тоа.Еве сега сум во потрага ама тенок ми е џебот за убава и квлитетна есенска обувка.
    А за мажи и заби не прајте муабет ,мм кај да е до вилици е дојден од страв од забари.
     
    На WildMk, kuc, mal.ecka и 12 други им се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    @Yowannty умни одговори ти дале погоре. Патики веројатно Скечерс се најдобри, ама јас од патики во животот имам само 2 пара, па лично не можам да потврдам. Цел живот сум носела кожни чевли, претплатена на Пеко и Алпина во МК, од ко дојдов овде се препородив во кожни, анатомски/ортопедски чевли. Кај нас и во поголемите аптеки има секција за анатомски чевли. Е сега изборот не е незнам каков, ама пристојна класика е секогаш ин. И лично поудобни ми се за одење и не ме потат, наспроти спомнатите 2 пара патики.
    Да не го спомнувам брендот по стопати, веќе ги имам изнафалено, јас ја замислувам Јовка во вакви:)
    [​IMG]
    Ако е да се суди по модните блогови, вакви и со бело чорапче одат(hollest).
     
    На eta, WildMk, Skorpija25 и 9 други им се допаѓа ова.
  16. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    Фала девојки многу на мислења.
    Морам да си ја сфатам озбилно работава и да си барам чаре, оти вака не ја бива веќе.
    А од патики ич не се разбирам.. морав да гуглам да видам за што зборите. (facepalm)

    Не е толку дека сум штедела пари, повеќе од немукает. И татко ми покоен имаше проблем со стапалата, па тој редовно ми држеше лекции дека подобро е да имам едни обувки ама добри отколку 10 пара кинески, секогаш кога ќе се вратев од локално дуќанче со некакви патичиња. :tmi: И дерматолози и креми и масти и не знам дали некој чувал нозе повеќе од мене во легенче.. сега ептен ми е сериозно.
    Се гадам од стапала и носени чорапи генерално, па ги чешам од што стигнам само со рака да не ги допрам.. рани ми се, плус еден прст близу ноктот ми загнои. Утре ден ќе треба по дете да трчам морам да ги средам до тогаш, годиништа го имам проблемов. :tmi:
    Дур бев трудна ми требаа некои лесни патичиња што нема да морам да се наведнам за да ги облечам и без врвки и земав едни од лидл. На 3то носење еден прст ми дојде близу гноење и ги баталив. Ги најдов пред некој ден и баш се прашував зошто не ги носам. Ете зошто. Кај ме боли грб, кичма и раце, сега прстов 2 дена до срце ме пецка.

    Морам итно да купам нешто посаглам оти вака не ја бива. Како ми иде на нервоза, сите чорапи и обувки што ги имам да ги џитнам вканта. ]:)

    @Biljarkata Лелее воопшто не се мој стил. :wasntme: :D Ама ќе мењам и стил ако треба, до таму е дојдена работава. :bug:
     
    Последна измена: 20 септември 2019
    На kuc, M&M, happygirl и 10 други им се допаѓа ова.
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    @Yowannty штом те боли грб и кичма, анатомски да си бараш:!:.
    Ако е за стилот, кажи што стил да бараме, јас според аватарот и идејата дека живееш во земја на вечно сонце се водев:D.
    Лидло наводно има анатомски, ама не се кожени. А им се токмев да порачувам од е-шоп, ама штом е така, ништо од бизнисот. Пари си ми заштедила;).

    ПС. Како експерт за не-патики, за патики сум чула дека требало да купиш број поголеми одколку чевли што носиш. Спортскиов дел од екипата може да коментира, дали има или нема врска.
    ППС. После бременост ногата малку како да ми порасна, сум чула дека и тоа е можно (не баш дека расте ногата де, ама заради тежината се зголемува притисокот на коски од нозе итн. медицински сум нестручна да објаснам). Може и тебе ти е време да си набавиш новички, квалитетнички.
     
    Последна измена: 20 септември 2019
    На kuc, M&M, Sofi.ja и 7 други им се допаѓа ова.
  18. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.337
    Допаѓања:
    83.597
    Пол:
    Женски
    @Yowannty јас како голем обожавател на старки ќе ти кажам дека не се за долго пешачење и стоење.Ама јас ги носам и во пролет и лето,есен, зима ги обожавам:inlove: со се ми одговараат абе љубов ми се долги години :DЗа на работа неможев да најдам обувка удобна уште што не купив се изнадавав на пари ама откако купив Скечерс се препородив абе како боса да одам преудобни ми се.

    Не сум во тек со муабети баш ама ајвар направивме со свеки да знаете:D
    Јас конечно ќе се опуштам и уживам деновиве фала богу дочекав одмор :whew:

    Имајте убав викенд друштво :f:
     
    На bittersweet, eta, Skorpija25 и 17 други им се допаѓа ова.
  19. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    @Biljarkata пратив маж да ги слика првите што ќе ги најде :rofl:
    6C1F4D02-6BBA-44F9-A094-10B1F9D9FE57.jpeg
    Не се баш кинески-кинески, ама се џубре.
    Иначе и ја сум старки тип поише, што никад немал старки во живот. :D
    Ништо, чим сите сте едногласни за скечерс, такви ќе земам, иако ги гуглав и вака ич не ми фаќаат око. :tmi: Ама приоритети. :!:

    Тенкју вери мач! :hug:
     
    На eta, WildMk, kuc и 13 други им се допаѓа ова.
  20. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    @Yowannty јас сега си купив на Скечерс со мемори пена и се препородив. Инаку само старки носев, ама не се удобни за долго одење.
    Еве ги
    20190725_181219.jpg 20190725_181223.jpg 20190729_163824.jpg

    Го извадив забот. Како мало дете врескав(facepalm). За 5 мин работа.
    Е сега уште плукам крв. До кога? После два час се напив само вода со Ефридол. Да не се искрварам?
    Црна хорника сум значи.
    Имам уште еден минимум за вадење:worried:
    .
    @Annath?
     
    На marlonbrando69, WildMk, Skorpija25 и 12 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.