1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ние околу и преку 40...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од lunicka, 5 ноември 2014.

?

Во која старосна група спаѓате?

  1. 30-35

    570 глас(а)
    57,2%
  2. 36-40

    247 глас(а)
    24,8%
  3. Над 41

    171 глас(а)
    17,2%
  4. Над 50

    8 глас(а)
    0,8%
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    14.259
    Пол:
    Женски
    Теории на заговор..хмм,фармацевтска индустрија е најголемото зло,татко ми имаше неизлечива болест,ставен во ремисија,со рецидив,се врати,знаеш што те чека ама се надеваш,бараш чаре,викаш ајде барем до свадбата моја да издржи,нудат лек,еден циклус терапија 4 ампули,кај нас една ампула 1200 евра,ги наоѓам во Турција екстремно поефтини 440 евра,стигнуваат,ги отворам,еден нокт прашак....маме ни ебаа,толку ќе кажам.
     
    На eli25, M&M, Peco и 10 други им се допаѓа ова.
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.110
    Допаѓања:
    100.233
    Пол:
    Женски
    Апсолутно
     
    На Dust, LejlaD, JuLleE и 2 други им се допаѓа ова.
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    А не ви е чудно што корона има смртност околу 15% и хара, а антракс аероген има смртност 95% и е под контрола?
    Мислам..пак ќе речам не се убедувам, обожавам вакви дискусии, само со пола уста можам да зборам:|
     
    На eli25, Dust, Роберт 7 и 11 други им се допаѓа ова.
  4. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.401
    Допаѓања:
    81.597
    Пол:
    Женски
    [
    Короната- има 2-4%смртност какви црни 15% и останати измишљотини.
     
    На eli25, WildMk, duffi и 5 други им се допаѓа ова.
  5. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    47.735
    Пол:
    Женски
    Здраво женски

    Корона ни тропа на врата.Знаејќи ја спремноста на нашите здравствени власти,маф ни е работата.Уште вчера читам дека термалните камери на аеродром не работеле,не добиле таква препорака нашиве од сзо.Колку Македонци работат во Италија?Пола Источна Македонија.


    Во теории на заговор не верувам,Ден Браун ми е интересен за читање,ама дека е реално нешто од тоа,не верувам.
    Знаете ли само колку нови вируси ќе се
    појават со промена на климатските прилики,со топењето на мразот на Северен Пол?

    Само да се молиме да не не најде,друго нема.
    Некаде прочитав дека децата ги одминува овој вирус.
    Во Италија е паника,што е нормално.Ломбардија е најбогата област во Италија,со административен центар Милано.Во ек на модни случувања,има туристи од цел свет.Лесно може да премине во глобална пандемија.

    Да билдаме имунитет,самонтоа ни останува.
     
    На eli25, Dust, kuc и 16 други им се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Мхм, во право си. Сеа проверив.
    Еве ремикс на измишљотината:

    Ако корона има смртност ОКОЛУ 5% и морталитетот зависи од хроничните болести што ги има пациентот, што правиме со антраксот кој е под контрола а е со огромна стапка на морталитет!?
    Ај назад на поентата сеа, не на мерење его :)
     
    На Роберт 7, LejlaD, ♡BuBaLe♡ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Нема вирус за кој не се смислила теорија на заговор меѓу луѓето. Вирусите постоеле многу пред нас. Дека придонесуваме некако придонесуваме. Погоре спомнавте климатски промени на пример. Ама буквално за секој вирус теорија излезен од лаб? Мене смешни ми се таквите теории. Мораш да размислуваш дека за се не лажат инаку испран ти е мозокот.
    Не читам вести, тук така само одвреме на време и гледам да не се предадам на параноја бидејќи мислам дека треба и за преживеаните да се пишува малку. Вака публицистички само ширење паника, не фала, создава чувство дека секој што се разболел умрел. Грип имав ептен тешко поминав ама без никаков лек освен парацетамол за главоболка. А од грип колку умираат ехе
     
    На eli25, WildMk, mareane и 7 други им се допаѓа ова.
  8. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.978
    Допаѓања:
    233.227
    Пример видете бројки на смртност од грип и на Корона.
    Пример цели училиште, деца се болни.
    Настрадаа возрасните, лица со намален имунитет и веќе постоечки болести.
    Не е алармантно?
    Сакам да верувам дека не е толку опасен и дека поздината е друга.
     
    На eli25, mareane, duffi и 6 други им се допаѓа ова.
  9. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Ау, понеделнички, посабајле, "тешки" муабети паднале.
    Незнам за Корона, нас изгледа пак не нападна бактеријата што предизвикува шарлах. По се гледано ќе да е таа, комбинирана со инфекција на двете уши, тт што не се спушта подолго од 4 часа и така. Ова е мојата реалност, не е теорија на заговор.
    Прееска во чекална со 30души плус ( се возрасни) со детево со тт, направија проблем да влезам преку ред, оти "и они чекале", а малава ми спиеше на раце.
    И ова е реалност тука, а не теорија.
    Друго немам што да кажам, два дена одмор земав, после ќе видиме како ќе иде.
    @NarCis@ сакав уште пред некој ден да ја прашам. Ко да сум те разбрала дека накај Карпош живееш? Ако да, пиши ми пп да те носам со мене на пилатес ако си расположена :) за децата ќе се организираме некако
     
    На bittersweet, eli25, Dust и 25 други им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.239
    Човечки е да се наседне на заговор, било од секојдневието меѓу две комшивки, било за крупни работи.

    Природно е да не веруваме во нешто што е лошо и што не демне, отколку да веруваме дека не е наменето за нас и дека се работи за заговор (болести на сиромаштијата, зараза пуштена од авион, антракс пуштен преку плик...)

    Читаме книги, гледаме ТВ (сега па достапни ни се и странските програми а некои од нив се специјализирани за вакви теории) и затоа на целокупното човештво му се случува да верува.

    Ништо страшно и озбилно
     
    На kuc, Kate Rina 93, Yowannty и 7 други им се допаѓа ова.
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.111
    Пол:
    Женски
    Ко теле у шарена ве читам. Мож и не треба, за џабе се узнемиравам само.
    Идам да се тушнам и после на депилација. Ич не ми се иде, ме умре главата скроз...
     
    На eli25, kuc, Kate Rina 93 и 12 други им се допаѓа ова.
  12. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    На kuc, Kate Rina 93, M&M и 15 други им се допаѓа ова.
  13. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Од пред некој ден се прашувам што ќе биде со веќе планираните неколкудневни екскурзии за 8 март во Италија?Што може да очекуваме после тоа.
    Имам три познанички не се откажуваат:sweat:
    Смешна сум им била, сум мислела на глупости(facepalm)

    Не ве поздравив...:hai::hai::hai:
     
    На eli25, kuc, Kate Rina 93 и 16 други им се допаѓа ова.
  14. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.111
    Пол:
    Женски
    7мица? Сакам едно кругче. :inlove:
    Ја иам астра и форд од 60ееес друга ако сакаш . 8)

    Јес да најмногу сакам кругче во реинџ ровер и чироки, ама и ова ми е рај за очи. :D
     
    На eli25, Kate Rina 93, Yowannty и 8 други им се допаѓа ова.
  15. LejlaD

    LejlaD Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    9.102
    Допаѓања:
    192.610
    Пол:
    Женски
    Ми го зеде зборот од уста-прашањето де,еве ѓи од селово наше 8 мо Мартовски за Италија(немало гајле)уплатено било....
     
    На kuc, Kate Rina 93, Yowannty и 10 други им се допаѓа ова.
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    битно тие да си поминат убаво де :) ако фатат ќе прележат. ако пренесат на некое дете со хронична болест, јбг, ненамерно било :) свесност у минус ..
     
    На eli25, Dust, kuc и 9 други им се допаѓа ова.
  17. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Што знам,може да кажам дека е теорија на заговор,ти можеш да кажеш не е,а вирусот зема жртви.
    Па и тие што се постари со хронични болести се луѓе,да не заборавиме.
    Факт е дека фармацијата е јака гранка , и дека профит е во прашање.Но во последниве 10 г.не памтам една зима да поминала без некоја да речам светска болест.И за Короната зборат ова она а мислам дека Светска здравствена организација се уште не засукала ракави како што треба.
    Не е ова кучињата лаат, караванот врви,нешто друго е во прашање,ама моето ограничено познавање на оваа област не ми дозволува да тврдам нешто со сигурност.
    А претпоставки ,чуму ни се?
    П.с.страшно е кога ќе сфатиш дека ти се ограничува чувството на слободата, да останеш врзан во својата држава,па во својот град,па не дај боже во својот дом.
     
    На Martka, eli25, Dust и 18 други им се допаѓа ова.
  18. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Тргнав демек да пишувам колку е раат денов, кога постовиве горе - и ме фати блага параноја.
    Не знам дали е заебанција сето ова, немам сознанија да не верувам, истовремено знаејќи каква гнаса е човечката раса, на сѐ помислувам.

    Тотален лаик сум, немам ни претстава што може да биде (или веќе е).

    А за иронијата да е поголема, денес сум подобра и си носам шпагети болоњезе за ручек на работа:|
     
    На eli25, kuc, Kate Rina 93 и 14 други им се допаѓа ова.
  19. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.455
    Допаѓања:
    27.163
    Пол:
    Женски
    Добар ден на сите.

    Јас одморна и со нови сили напред. За ова со Ковид -19 (Корона) не знам што да мислам. Се си мислам дека е некоја човечка грешка со вирус избеган од контрола за која се молчело (слично како Чернобил) отколку да е теорија на заговор. Пред некое време се појави во сите светски медиуми дека Кинезите во 2014 отвориле баш во Вухан лабораторија за испитување вируси. Имало сомнежи дали да им се даде дозвола или не, ама биднала работата. Така што се нешто на тоа ми мириса.

    Е сега колку и како е опасен тоа никој не знае сеуште. Главниот проблем сега е што не можат да најдат како е проширен вирусот во Италија. Само се надевам дека нема никој од таму со вирус тука да дојде, зашто имаме многу во тој регион работници од тука. Плус еве планирани шетања за 8 Март нели од тука таму.

    Друго немам што многу да кажам. Убав ден денес а јас на работа. Толку.
     
    На eli25, Kate Rina 93, wendy2 и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.736
    Вчера кога слушнав дека вирусот е распространет во Италија, во прв момент ме фати малку страв дека е блиску, ама после си викам - живеј! Појачав витамини кај сите во фамилија да зајакнеме имунитет и тоа е.

    Е сега, во жариштето не би одела. Баш и не мора, макар и уплатата да пропадне.

    Не ме интересира дали е теорија на заговор или не. Се што сакам да знам е како да се зајакне имунитетот, не само ради Корона, туку за максимална заштита од сите вируси.
     
    Последна измена: 24 февруари 2020
    На bittersweet, eli25, Dust и 20 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.