1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Николас Спаркс

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од L0ve, 3 јуни 2011.

  1. potterholic

    potterholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    419
    Ги немам прочитано книгите но ги имам гледано филмовите и можам да кажам само едно WOW.
    Сите филмови ги имам гледано а омилени ми се The last song и A walk to remember.
    И сум се скинала од плачење.Многу допираат до срцето,прекрасни се.
     
  2. kolace22

    kolace22 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Гледај го и Nights in Rodanthe, прекрасен филм, секако базиран на истоимената книга од него :)
     
  3. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Чат-пат сакам да го читам Спаркс и ги имам прочитано:
    - ‘‘ Прибежиште “
    - “ Страници на нашата љубов “
    - “ Одлука“
    - “Порака во шише“
    - “ Прошетка за паметење“
    - “ Последната песна “
    ДОбри се сите, лесни за читање и релаксирање :)
     
  4. rozy

    rozy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    121
    Го обожавам и него и неговите книги супер се мојата омилена е деар јохн плачев ког ја читав но и ткава сум јас плачам на скоро секоја книга...!
     
  5. O.l.i.v.a

    O.l.i.v.a Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    122
    Мислам дека нема попредвидлив автор од Спаркс. Ја прочитав "Порака во шише" пред 4-5 години и баш и немаше некој WOW ефект. Како да се очекува тажен крај, дури и ќе се изненадев ако сите останеа живи. А од тогаш ги гледам само филмовите, и тоа од љупобитност, да видам што е тоа што сите толку ги трогнало па топло ги препорачуваат ко must see филмови. И си смислив игра," погоди кој ќе умре?" По првите 30 минути сите се победници.
    Единствено што ми се свиѓа е тоа што никогаш не ги остава ликовите што се најблиски со личноста што ја збришал писателов, сосема изгубени и безнадежни. Секогаш се некако припремени и соочени со реалноста, и не губат желба за живот. Затоа кога би препорачала некоја книга или филм од него, тоа би било на некого што се соочува со смртен случај на близок, и се поистоветува со некоја од неговите приказни.
     
  6. xoxo.Martina

    xoxo.Martina Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    198
    Ја имам читано само порака во шише ... прекрасна книга ... а филмови ги имам гледано a walk to remember , dear john , last song , а исто и порака во шише го имам гледано филмот ама книгата е 100 % поубава
     
  7. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    За жал немам читано ниедна книга :doh:
    али го имам гледано A walk to remember, се изнаплакав...
    За летово на листа ги ставив сите негови книги и морам да ги прочитам
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Од човеков има прочитано неколку, ама во сеќавање само ми е останата Порака во шише. Ептен добро се сеќавам на книгата иако одамна ја имам читано.
    Ја имам прочитано и Одлука, ама еве сега воопшто не ми текнува за што беше.
    Исто и Вистински верник не ми има оставено посебен впечаток.
    Имам на листата за читање од него неколку, Среќник, Кривина на патот и уште некоја мислам, ама ги оставам за кога ќе сакам ептен да го пуштам мозокот на пасење. :)
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Моментално ја читам Ноќите во Родант, прекрасна љубовна приказна како и сите негови книги, ем ќе те расплаче, ем ќе ти даде надеж дека вистинска љубов постои и дека победува над се.
    Кога ги читам неговите книги, си викам зар навистина некаде во светот постојат толку романтични и совршени машки :)
    Од него ги имам прочитано Одлука, Страници за нашата љубов, Порака во шише, Прошетка за паметење, и еве сега сум при крај со Ноќите во Родант.
     
  10. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Иако на сликава вели movie, јас би рекла книга :) исто е
     

    Прикачени фајлови:

    На Hayley и Nevermore им се допаѓа ова.
  11. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ќе бидам најсреќна кога ќе ги прочитам сите негови книги. Многу добар писател е Спаркс, чим знае да ме расплаче. Затоа чекам лето да дојде да се зачленам во библиотека има сите негови книги да ги прочитам :D Инаку до сега само две негови книги имам прочитано, али затоа сите филмови базирани според неговите книги ги имам изгледано :)
     
  12. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Добар писател е, имам читано неколку негови книги. Посебен впечаток ми остави „Порака во шише“, се сеќавам и дека плачев додека ја читав :( :(
     
  13. bobby.pin

    bobby.pin Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    29
    Го обожавам, посебно неговата Последна песна.. цела ноќ не спиев за да ја прочитам и се утепував од плачење
     
  14. loveBlair

    loveBlair Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    19
    Јас навистина сакам да ја прочитам книгата "Најдоброто од мене" но никако да ја најдам... А и сакам да ја прочитам на англиски јазик, а тоа уште повеќе ми ја отежнува работата...
     
  15. Miss.Baller

    Miss.Baller Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    56
    За сите оние што кажуваат дека Николас Спаркс е лигав, тинејџерски и говорат дека нема врска од пишување очигледно е дека немаат душа и не почуствувале вистинска љубов, оној што има почуствувано ќе ги почуствува и испишаните емоции во книгите :)
     
  16. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Можеби најдобриот избор за сите непоправливи романтичари како мене :inlove: :$
     
  17. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Го обожавам човеков навистина му ги сакам книгите предобри се.Една од поомилените ми се Последната песна и филмот го гледав.Го гледав и ''NoteBook '' а сега планирам да ја читам Драги Џон и не се сомневам во тоа дека ќе стане дел од моите омилени книги. :*
     
  18. deedee0

    deedee0 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    364
    Може да ми кажете каде можам да ја најдам A wakl to remember за читање на нет? :)
     
  19. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    Тука.Можеш да ја читам онлајн а можеш и да ја симнеш. :)
    http://www.epubbud.com/book.php?g=D3QJNVXB
     
  20. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Секоја чест! Инзвонреден писател е. Сакам да ги читам неговите книги. И знам да пуштам по некоја солзичка...