1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Николас Спаркс

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од L0ve, 3 јуни 2011.

  1. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    A Walk to Remember,The Notebook,The Last Song,Message in a Bottle,Dear John...прекрасни дела :inlove:
     
  2. smurfettee

    smurfettee Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Предобар писател.. Ја прочитав 'Драги Џон' и 'Последната песна' - прекрасни книги .
     
  3. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.707
    Пол:
    Женски
    Човеков е значи цар!
    Секоја му чест,си ја знае работата...Омилен писател ми е жими се’.Знае в срце да те погоди и со зината уста да те остави.Човеков е нема што,цар бе цар!Туку да не се повторувам,овој филм в година излегува,април онаму...книгата веќе била излезена.Ја има ли книгата некаде по книжариве во Македонија или воопшто не е донесена во Македонија?
     
  4. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.426
    Пол:
    Женски
    Еден моите омилени писатели е токму тој . Ми се допаѓа начинот на кој пишува и се изразува . Како те внесува во книгата и те тера да се соживееш со неа . Како ти да си непосреден набљудувач и си присутен кога се извршува токму тоа дејство .
    Најомилена , негова книга ми е " Последната песна " .
     
  5. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.707
    Пол:
    Женски
    Значи човеков не е нормален!Или јас не сум нормална..не знам кое од овие двете...Значи втор пат во животот плачам за филм.Прв пат плачев кога гледав Хетфилди и Меккои а сега The notebook.Значи плачев кога ја читав Порака во шише,Последната песна и сега солзи ми се нароснуваа гледајќи го The notebook.
    Човеков ми е омилен автор и значи не знам..немам...немам зборови за да кажам за овој човек.А бре..му симнувам капа:bow:И голема чест ми е што ја имам дома неговата книга Најдоброто од мене8)
     
  6. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно омилениот автор, само што ја прочитав "Најдоброто од мене", a претходно ги имам читано "На прв поглед" и "Страници за нашата љубов" и останав без зборови, првпат ми се случува да заплачам додека читам книга. Филмовите се друго, ефектите и глумата лесно можат да измамат солза, но ретко кој може преку пишано дело да го постигне тоа. Во план ми е да ги земам сите негови дела, вреди да се имаат во домашна библиотека. Незаменлив
     
  7. Brooklyn Baby

    Brooklyn Baby Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Просечен писател, го читав порано. Убаво пишува и немам забелешка но ниту една од книгите нема заплет кој го достигнува врвот...
     
  8. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.707
    Пол:
    Женски
    А дали The longest ride има некакви шанси да ја преведат на македонски и да се донеси во Македонија?Без никакво размислување веднаш ја купувам!А и за филмот сум љубопитна дали ќе го даваат во кината низ Македонија,каде што Скот Иствуд ќе биди во главна улога...
     
  9. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Ги имам прочитано:
    -Одлука
    -Чекори на сеќавање
    -Страници на нашата љубов
    -Спасување
    -На прв поглед
    -Последната песна
    На „Чекори за сеќавање‘‘ се изнаплакав..и на другите ама на оваа...
    Еден од моите омилени автори :bow:
     
    На simonna.a му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.568
    Допаѓања:
    80.643
    Пол:
    Женски
    Читала некоја од новиве на Спаркс?
    Го немаше еден период, последниве две години пак се активирал со нови книги. Многу сум љубопитна да видам какви се и дали нешто се променило во пишувањето и во концептот на развивање на случувањата во книгата.

    The Return му е од лани:
    [​IMG]


    The Wish излезе пред некој месец:
    [​IMG]

    Ако некоја ги читала нека сподели дал ги бива или не. Јас ќе видам на која би ѝ дала шанса, уште сум во процес на размислување. :D
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Гледам дека првата има малку полоши критики, за разлика од втората. Желбата ми е на киндл, ама никако да и дојде ред. Сепак, ќе и дадам шанса, мислам нешто од него добро ќе ми дојде за периодов.
    Се надевам за плачење е. :D
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.568
    Допаѓања:
    80.643
    Пол:
    Женски
    Доста и опадна рејтингот на оваа што излезе лани. Којзнае од кога ми е ставена на Гудридс и само следам што се случува со неа, а никако да ја фатам. :lol:
    И новата ја префрлив кога излезе, а кога ќе ја читам којзнае. Ќе гледам сега кога сум послободна да ја разлистам барем, инаку ќе ме копка каква е. А ако е за плачење супер, во тој филм сум и баш ќе се погоди. Шмрц, шмрц. :D
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.