1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нимфоманија

Дискусија во 'Секс' започната од crazyinlove19, 17 јуни 2012.

 1. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Барав, но не најдов ваква тема...

  Што мислите за ова нарушување? Дали е болест која може и мора да се лекува и кои се причините за зависност од секс?
   
  На aleksandar307 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tarzan

  tarzan Нов член

  Се зачлени на:
  30 јули 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  12
  Којзнае што е.Во секој случај не е некоја лоша болест
   
 3. mihaela.barbi

  mihaela.barbi Нов член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  138
  Мое мислење дека многу често ја лепиме оваа етикета дека некоја девојка е нимфоманка, само затоа што според нас таа има поголема потреба за секс, а понекогаш и од завист сакајки некоја особа да навредиме, доколку ни презела дечко итн.
  Значи прво нема бројка која би се сметала за нормална, туку желбата за секс е индивидуална како и на кој начин ќе ја задоволиме таа потреба. Постојат и ретки случаи кога оваа потреба или појава им го нарушува нормалното функционирање на тие особи, и е потребно да побараат стручна помош.
  Значи нимфоманија е неконтролирана потреба за секс, бидејќи гледам дека има само 1 коментар на оваа тема па си реков омладиве можеби не го знаат знаењето на овој збор.
   
  На ku4ence и J.F.Ryan им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.928
  Допаѓања:
  75.526
  Пол:
  Женски
  Нарушување е. Многумина имаат чести потреби за секс и се сметаат за нимфомани но всушност заразени се со таа болест тогаш кога тие потреби ќе им ометаат во нормалниот живот. Таков случај во моето опкружување немам сеуште сретнато.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zokipoki.1

  zokipoki.1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2016
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.288
  Пол:
  Машки
  Vo vistinska smisla lice nimfomanka sigurno e bolest i bespomosna navlecenost kolku i da ima sex..sigurno i treba da se leci..no sigurno postojat i licnosti koi isto taka mnogu sakaat sex no sepak ne se vo istata grupa
   
 6. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.776
  Пол:
  Машки
  Што мислите за машките Нимфоманс ????
   
 7. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  2.268
  Пол:
  Женски
  Машкото нарушување од овој карактер се нарекува сатаријаза.
  Мада, и не е некое лошо „нарушување“, пострашна е асексуалноста која 80% од популацијава ја има.
   
  На XstrongerX и Prijatelot им се допаѓа ова.
 8. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.776
  Пол:
  Машки

  Раскажи нешто повеќе околу тоа....
  Имаш знаење, пушти нешто навака. :)
   
 9. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.593
  Допаѓања:
  42.630
  Пол:
  Женски
  Имам размислувано на темава..и некако ми е чудна нимфоманијата како појава.Знам личност која беше нимфо ама не знаев како изгледа сето тоа додека не го гледав филмот Nymphomaniac..се запрепастив кога видов што е всушност нимфоманијата..сосем другачије ја замислував.
  На пример за ова што мислите? https://www.crnobelo.com/zivot/ljubov-i-seks/495-spiela-so-1000-mazi-za-samo-8-godini
  Сфаќам дека сексот е потреба и нормална појава.Ама не ми е замисливо колкава е таа желба за односи за да имаш 1000 партнери или силни нагони.Мислев само животните не можат да се контролираат.
  https://www.kafepauza.mk/zanimlivosti/malku-poznati-fakti-za-nimfomanijata/
   
  На Desi1991k и marchebt им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.174
  Се надевам дека од 2012 до сега сте научиле..
  Да. Болест е нимфоманијата.
  Се лекува/регулира.
   
  На Tanjamm и gjoker4e им се допаѓа ова.
 11. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  Нимфоманијата е сериозно психолошко нарушување. На таквите луѓе не задолжително им се сведува животот на луда забава, авантуристички секс. Исто е задоволување на зависност како прејадување на пример. Не носи особена сатисфакција освен моментална и физичка. Додека голем број на партнери носи ризици од СПБ. Затоа што контролата кај овие луѓе е потешка со тоа спаѓаат во ризична група која не постојано користи заштита.

  Единствен пат е континуирана апстиненција и советување. Обично има тригер кој предизвикува вакво однесување. Последици од емоционално, сексуално злоставување...
   
  На Bozica1980, JuLleE, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
 12. mentalmk

  mentalmk Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  228
  Пол:
  Машки
  Јас имам голема желба и потреба за секс, но предпоставувам дека далеку од тоа дека сум нимфоман.. предпоставувам дека ова е сериозна болест која не ти дозволува никако да имаш задоволство од сексот. Т.е. предпоставувам дека никогаш не си задоволен и секогаш сакаш повеќе.. колку повеќе имаш толку повеќе сакаш, што верувам дека не е ни малку убаво.. А сигурно во можеш да закачи неколку сериозни заболувања обидувајќи се за го задоволиш нагонот.
   
 13. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.854
  Допаѓања:
  11.014
  Знам женско кое буквално не бира, и ќе легне со сосед, со дечко на другарка, со брат на другарка итн. Значи предизвикува, и веднаш се фрла на секс, без разлика кој е, каков е. Еднаш бвеме во Охрид, при што и таа беше во друштво, и викна еден дечко да ја носи во раце во водата, му се залепи за тело, абе што да кажам, може и правеле нешто под вода. А сите гледаа, што се случува и беше крајно глупаво. Одвратно е. Тоа е немање контрола за мене. Да не бираш дали некој е помлад, или е 20 години постар, туку само да мислиш да дојдеш до машки полов орган е одвратно.
   
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.174
  Не мора да значи дека е нимфоманка.
   
 15. marchebt

  marchebt Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2018
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Машки
  Таа сигурно не е нимфо, само е љубител на сексот
   
 16. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.174
  И тоа не мора да е точно...
  Може само сака да флертува... а секс нема баш толку, колку што си замислува Тања.
   
 17. LoneWolfGuy

  LoneWolfGuy Популарен член

  Се зачлени на:
  3 август 2017
  Пораки:
  744
  Допаѓања:
  1.220
  Пол:
  Машки

  Ту кому да му верувам личност со кого израснала или личност која си носи заклучоци од една порака. Хммм дилеми
   
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.174
  И што ако израснала со нејзе?
  Мислиш ти се' знаеме за блиските?

  Би се изненадил да знаеш колку бисексуалци имаш во твоја близина.. пример..
   
 19. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  Едно е нимфоманија, друго промискуитет.
   
  На Bozica1980 и WildMk им се допаѓа ова.
 20. LoneWolfGuy

  LoneWolfGuy Популарен член

  Се зачлени на:
  3 август 2017
  Пораки:
  744
  Допаѓања:
  1.220
  Пол:
  Машки

  Пророчицата повторно се јави. Ајде пророчице просветли ме и кажи ми колку има бисексуалеци до мене во моја близина (претпоставувам ми зборуваш за мои пријатели и пријателки).

  Го очекувам твојот одговор.
   
  На Dragonfly*** му/ѝ се допаѓа ова.