1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нирвана (Nirvana)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Wild.Child, 22 септември 2010.

 1. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.693
  Nirvana била популарна американска гранџ група, основана во 1987 година во Абердин, Вашингтон. Со нивната рокенрол химна „Smells Like Teen Spirit“ од албумот Nevermind, тие експлодираа во мејнстримот, популаризирајќи го новиот жанр во рокенролот наречен Гранџ од страна на фановите и медиумите. Заедно со нивните врсници од Сиетл, бендовите како што се Alice in Chains, Pearl Jam, и Soundgarden, гранџот станал доминантен во музиката во периодот од почетокот на 90-тите до некаде 1997 година.
  Курт Кобејн (Kurt Cobain) од страна на медиумите бил опишуван како гласноговорник на една генерација, а неговиот бенд како знаменосци на „Генерацијата Икс“. Кобејн ја негирал таа позиција што му била доделена, и продолжил да се фокусира на музиката на својот бенд, издавајќи го нивниот албум In Utero. Иако мејнстрим популарноста на Нирвана беше во опаѓање, нивната најверна публика останала и понатаму верна. Краткиот излет на Нирвана заврши со смртта на Кобејн во 1994, но популарноста на бендот продолжила и по неговата смрт. Осум години по смртта на Кобејн, незавршена демо снимка која што бендот ја снимил во 1994, почнала да ги освојува топ листите во 2002 година. Од нивниот почеток, сè досега, тие имаат продадено преку 50 милиони плочи, вклучувајќи 10 милиони од Nevermind само во САД. Присутноста на Nirvana на радио листите останува непроменета.

  *Превземено од http://mk.wikipedia.org/wiki/Nirvana


  За мене се феноменален бенд чии песни се слушале, се слушаат, а се надевам и дека ќе се слушаат генерации и генерации понатака. :) Најзаслужен се разбира дека е Курт Кобејн, кој пред се многу го почитувам како човек. Еден и единствен, незаменлив на сцена и одличен вокал. Лошо е тоа што бил посветен на хероинот.
  Има многу докази дека всушност Курт и не се самоубил, туку бил убиен од пријатели на Кортни. Но не ја гледам причината зошто полицијата би приктивала докази, не гледам цел. Но сепак би умрел од предозираност.

  Што мислите за Нирвана ? :) Сметам дека има многу да се зборува на темава.
   
  На mileystar, jungle, stewart и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.801
  Нирвана - легенди на гранџот. Мене ми будат премногу спомени, бев дете тогаш кога се појавија, и ги обожававме многу, дури премногу, шутки се правеа на нив правилно во локални клубчиња и мислам дека немаше тогаш човек кој не знаеше да ја испее цела Smells Like Teen Spirit. Јас сепак најмногу ја сакам Rape Me ептен ме орасположува во билокое време на некојси чуден начин - сепак песната не е нели „птички пеат во парк и цвеќенца цветаат“ :)
  Браво Вајлд за темава :rock: повторно ме врати назад во 90тите, а Нирвана се секако еден од најдобрите рок бендови кои иако беа кратко на сцена сепак оставија голема трага во едно убаво време.
  Штета за Курт, преголема. А кревам палец за поранешниот нивен член Dave Grohl, ептен ги сакам Foo Fighters, ама тоа е веќе друга тема :)
   
  На stewart, Annath и Wild.Child им се допаѓа ова.
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.806
  Ќе ви кажам без да ве лажам (ептен поетски расположена :D ):
  Им ја знам само Smells like teen spirit, а за Rape me, да не прочитав во постот на Пирамид, никогаш не ќе ми текнеше дека е нивна.
  Ет така една исповед. Иначе музикава нивна би можела да ја слушам само во моменти на нервоза, пошо агресивна ми е некако.
   
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.308
  Допаѓања:
  123.898
  Нема ден да не си пуштам некоја песна од Нирвана на јутјуб. Кога сум раположена - се знае, смелс лајк тин спирит :). Периодов навлечена сум на Абаут а грл, а мнооогу ја сакам и Кам ез ју ар.
   
  На Annath, spellbound и Wild.Child им се допаѓа ова.
 5. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  327
  Смелс лајк тин спирит, најака песна, секогаш ја пуштам кога сум расположена, и кога пијам, едноставно ми дава енергија таа песна, како и на видео спотот, Курт и јас лудувам наоколо, ама не со гитара, туку со нешто што ке ми се најде во близина....хехехе :rock:
   
 6. smileyy

  smileyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  На maja.kostovska му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.693
  На jungle, Grunge, maja.kostovska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. m.dejzi

  m.dejzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  do sega site komentari na temava se za albumot nevermind a ne za nirvana, site go znaat imeto ama vo muzikata nikoj im nema navlezeno... duhot na nirvana ne se naogja vo iskomercijaliziranite pesni tuku podlaboko vo istorijata! kade se drugite albumi od cela diskografija? a neobjavenite pesni?

  koj od vas ama iskreno ja ima slusnato pesnava od nirvana...? ili pesnive... aj ke prikacam poise linkovi za onie sto gi sakaat nirvana!!

  http://www.youtube.com/watch?v=kO4BF67pvsc

  http://www.youtube.com/watch?v=5BE1KRj5 ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=mRFYdtC5 ... re=related
  [mod-kirilica:1tp8n9fu][/mod-kirilica:1tp8n9fu]
   
 9. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.693
  Инаку албумот Nevermind е албум на Nirvana, така да со самото тоа што се спомнува албумот се води дискусија и за групата. Бај д веј, не видов на темава никој да пише дека Nevermind му е омилен албум. А со тоа што сите ја знаат Smells Like Teen Spirit не мора да се подразбира дека истиот им е омилен албум. Погрешно си сврзала некои коцки во глава.

  Песнава не е од Нирвана. Оргиналната верзија е Le moribond од Jacques Brel, а Нирвана ја обработиле на англиски.

  Поздрав. :hai:
   
  На Velvet му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Smells Like Teen Spirit песна што никогаш нема да ми здодее, песна што може да ме крене на нозе. Ја обожавам. :rock:
   
 11. m.dejzi

  m.dejzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4

  Tоа што сите коментираат за Smeells like... значи дека не се dovolno едуцирани во врска со андерграунд движењето, а со самото тоа што им се допаѓа групата изразуваат желба за гранџот и општо погледот на андерграунд луѓето. Целта ми е да им го проширам познанството на оние што незнаат доволно и да се прошири кругот на гранџерите. Не само Нирвана туку понатаму Breeders, Sonic Youth, Queens of the stone age, Stone Temple pilots итн. да не набројувам... :)


  Ете гледаш како и ти научи нешто ново, ги анализираше убаво песните и прочита дека препеана. :hai:
   
 12. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.693
  Извини, ама ти во случајов научи нешто ново. Песните од Нирвана ги имам анализирано многу време пред ти да не „просветлиш“ со твојот пост. Впрочем, да знаеше дека оргиналот не е од Нирвана и да беше длабоко запознаена со нивната филозофија немаше ни да ја постираш, нели како голем фан. ;)
  Темава е конкретно за Нирвана, а ако сакаш да коментираш за Гранџ, молим лепо на соодветна тема.
  Нит сум дојдена тука да мерам кој е поголем фан, ниту за да прекопувам необјавени траки. Чисто информативно, ја имам цела дискографија на Нирвана во компјутер, сосе анплагдот од Њу Јорк. Сум ги слушала и за добро утро и за добра ноќ. ;)
  Јас само уживам во музиката на Нирвана која е легендарна, се слушала, се слуша и ќе се слуша генерации и генерации натака доколку успееме да ја пренесеме.
  Извини, ама не е на мое ниво да продолжам со дискусијава на овој начин. :hai:
   
  На Golden, Macushkaa, JoxyTheFreak и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  745
 14. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.693
  На денешен ден, 20.02.2011, Курт требаше да наполни 44 години.
  Повеќето се прашуваме какви ли ќе беа песните, како ли ќе изгледаше, но сите прашања за жал остануваат без одговор.

  Почивај во мир. :bow:
   
  На stewart, lolyta777 и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
 15. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Недела 21:30 во La Kana несо ке имало за негов 44 роденден.
  Влез бесплатен
  Сакам да идаамммм!!!  Почивај во мир !!
   
 16. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.554
 17. imorena

  imorena Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  2.858
  Пол:
  Женски
  http://www.youtube.com/watch?v=aWmkuH1k7uA
  Мојот фаворит...Нирвана своевремено ми беше омилената група. Ги знам сите песни и ги имам сите албуми :)
   
 18. cvekje13

  cvekje13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  34
  среќен роденден курт <3
   
 19. HeartlySmile

  HeartlySmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  50
 20. stewart

  stewart Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  30
  За мене едни и единствени.
  Нема ден а да не пуштам барем една песна.

  Курт пак, е исто така легенда, незаменлив вокал. Многу ми е жал што хероинот до некаде го уништи и направи толку кратко остана на сцената. :?: