1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нијанси на декоративна козметика (Makeup swatches)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 19 јули 2015.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.573
  Допаѓања:
  80.651
  Пол:
  Женски
  Често наидувам на вакви теми по странски форуми, а и овде неретко се поставуваат прашања во врска со одредени нијанси на производи од декоративната козметика, па мислам дека темава би ни била многу корисна, посебно кога станува збор за каталошка козметика. :)

  Во оваа тема ќе поставуваме наши слики од нијансите на конкретни производи од декоративната козметика без разлика на брендот, со цел полесно да стекнеме впечаток дали бараната нијанса ни одговара или не.

  Пожелно е да се постават фотографии на кои добро ќе се гледа нијансата од продуктот нанесен во мала количина на нашата рака (swatch) и задолжително да се напише називот на производот и нијансата за која станува збор.
  Примери во спојлер.
  [​IMG]

  Мој предлог е, темата да функционира на принципот прашање-одговор, за да избегнеме непотребни оф-топици. Муабетите околу карактеристиките на бараните произоди да ги задржиме во соодветните теми и преку ЛП.

  Навалете. :lol:
   
  Последна измена: 19 јули 2015
  На sugarlips, SV1911, ku4ence и 17 други им се допаѓа ова.
 2. CirezD

  CirezD Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2014
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Ајде за почеток, еве ги моите омилени Авон кармини и Голден Роус кармини :)
  11758969_1087246507955201_1065996667_n.jpg 11737163_1087246471288538_2027896054_n.jpg

  Доколку некој користи Менхетен пудри, ме интересира Nude нијансата, за овие зборам http://1.bp.blogspot.com/-u43YIOIE6Us/UdHdACYYZTI/AAAAAAAAAXo/VOSG5MGdzfE/s400/aaa.jpg
  Ја пробав Beige кај другарка, супер ми е ама темна е нијансата за мене, па ако некоја користи, споделете инфо со мене :)
   
  На okcenzi, crazylady, SV1911 и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.573
  Допаѓања:
  80.651
  Пол:
  Женски
  @CirezD, само молба до тебе и до сите други кои ќе постираат swatch-еви - пишувајте ги и имињата или бројките на нијансите, за да не препрашуваме.
  Ми помина времето за редактирање, инаку ќе го напишев и ова. :D
   
  На leni_794, rainbowec, Jordanovska-K и 3 други им се допаѓа ова.
 4. CirezD

  CirezD Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2014
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  ^ Помислив ама заборавив, еве ги:
  -Avon: Neon orchid color trend; Amfthyst color trend; Sheer Mauve; Rose Mauve; Purple Hyacinth; Matte Ruby; Pout; Rich merlot; Radiant Raisin
  -GR: 98; 65; 07 matte; 03 matte; 20 matte
   
  На Mishela и Winter Lady им се допаѓа ова.
 5. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  26.046
  Пол:
  Женски
  CAM02906.jpg Ајде κо за пρв пат ρозевите бисеρи од Авон само нив ги имам во телефон , κозметиκата 90% ми е од Авон па κој е заинтеρесиρан неκа пρаша слободно било што :*
   
  На toogood, irenna и eloves им се допаѓа ова.
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.882
  Допаѓања:
  102.916
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Petra777, sugarlips, crazylady и 32 други им се допаѓа ова.
 7. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  26.046
  Пол:
  Женски
  Κаρмин за апсолутна боја Авон :Radiant Rasian , Lovely Cherry,Pink Renewal,Rich Merlot,Matte Blossom,Red Velvet.
  Ги пишав од долу по ρед од виновата. CAM03571.jpg
   
  На Nausicaa, CirezD, rainbowec и 5 други им се допаѓа ова.
 8. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.882
  Допаѓања:
  102.916
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На mssuniquee, boci79, okcenzi и 22 други им се допаѓа ова.
 9. CirezD

  CirezD Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2014
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  11759644_1087701517909700_903273979_n.jpg 11774238_1087701681243017_590354450_n.jpg

  На втората слика од долу кон горе корективни бисери, во средина сјајни и најгоре бронзени бисери
   
  На Petra777, eloves, SV1911 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  26.046
  Пол:
  Женски
  Луκсузните κаρмини на Lux : Авон:пρвиот е Silk Apricot, Rose Silk,Lustering Nude и последниот Pink Satin.Мене не ми се џопаѓа оваа κолеκција на κаρмини исцρтав повеќе патии за да се познава убаво ..не се κојзнае што κаκо што ги ρеκламиρаат во κаталогот јас ги земав на тестеρ. Последниот е најубав и пρвиот не е лош. CAM03632-1.jpg
   
  Последна измена: 22 јули 2015
 11. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.883
  Допаѓања:
  4.879
  Пол:
  Женски
  Еве дел од мојата скромна колекција на кармини :) Сите на Авон,освен овој Silver Pink тој е Орифлејм...И матот на Голден Роус што воопшто бојата не е лична од она што е.
  Инаку на рака и на уста карминиве не изгледаат исто...
  DSCN3613edited.jpg DSCN3614edit.jpg
   
  На eloves, crazylady, SV1911 и 5 други им се допаѓа ова.
 12. ModernMuse

  ModernMuse Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  Дел од моите кармини... To be continued:)
  PhotoGrid_1437659972926.jpg
   
  На eloves, glittergirl, SV1911 и 6 други им се допаѓа ова.
 13. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  26.046
  Пол:
  Женски
  Лукс Авон камена светла пудра :) CAM03775 (1).jpg
   
 14. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.880
  Допаѓања:
  13.403
  Финтата е да ја ставиш на кожа за да се види поубаво нијансата, а вака ништо не се гледа.
   
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.882
  Допаѓања:
  102.916
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Flower27, Petra777, sugarlips и 12 други им се допаѓа ова.
 16. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.922
  Допаѓања:
  81.318
  Пол:
  Женски
  Молививе од nyx ми се број еден. Најдобри се според мене. IMG_20151112_125220.jpg
  IMG_20151112_124921.jpg
  IMG_20151112_3.png
   
  На Fatalnata, CirezD, Winter Lady и 5 други им се допаѓа ова.
 17. glittergirl

  glittergirl Популарен член

  Се зачлени на:
  12 март 2015
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  2.678
  Пол:
  Женски
 18. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.922
  Допаѓања:
  81.318
  Пол:
  Женски
  IMG_20151113_2.png
  IMG_20151112_125750.jpg
  IMG_20151113_1.png IMG_20151112_130210.jpg
   
  На Petra777, buba4e89, macka91 и 3 други им се допаѓа ова.
 19. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.882
  Допаѓања:
  102.916
  Пол:
  Женски
  Sleek palette V2 mattes

  [​IMG]
  [​IMG]

  Сенките се нанесени без прајмер претходно. Одлично се пигментирани освен нијансите Dune , Pillow talk и Flesh кои ги користам како база. Оваа ми е единствена и омилена палета само со мат сенки.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Petra777, eloves, rainbowec и 5 други им се допаѓа ова.
 20. rainbowec

  rainbowec Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  795
  Допаѓања:
  5.083
  Пол:
  Женски
  Леле за ова Sephora - Marvelous Mauve би убила! :lol:
   
  На Jordanovska-K и koritsaki им се допаѓа ова.