Новата Вера Хуманизам

Дискусија во 'Канта' започната од AngelinaLoli, 16 февруари 2020.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Се шири новата вера Хуманизам низ Европа.Дали ќе станете следбеници на оваа нова вера што ја прочитав на интетнет?
   
 2. zolev

  zolev Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2015
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Машки
  Линк од каде што прочита постирај.
   
 3. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Тоа одамна беше...незз ладе да го најдам..
   
 4. zolev

  zolev Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2015
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Машки
  Тебе ти се допадна тоа што го прочита?
   
 5. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Па да..мн нови вистини прочитав..
   
 6. zolev

  zolev Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2015
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Машки
  А тоа е?
  Сподели , која е вистината , ако се потрудиш и линкот да го најдеш би било супер.
   
  На WildMk и AngelinaLoli им се допаѓа ова.
 7. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Договорено.
   
 8. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Хуманизмот учи дека Адамовиот грев е човечка традиција,и дека не ппстј Адамов Грев,така што Исус умре заради неговото Покаеније оти никој не го слушаше,оти и он рекол дека ние сме родени од ПредАдамовата Духовна и Трлесна Невиност(што е периодот пред Адам да згреши).Така што Хуманозмот учи дела Исус не умрел заради демек да не избави нас од Измислениот Адамов Грев.Хуманизмот учи дека сите сме невини,а не грешници.Новата Вера Хуманизмот ја мрази Горделивоста што е Свештеничката Теологија што е напошана од Фарисејските Свештеници што имаат Лажна Јавна Побожност пред нивноит духовно слеп народ,како што прочитав на интернет.
   
 9. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Господ е Антитроичен!Бог не е дух оти Бог може и без Светиот дух да преживее.Така учи новата вера Хуманизмот,како што ја прочитав на интернет.Хуманизмот учи дека Бог не е Троичниот Христијански Јехова,оти Бог не е од Христијанското Светото Тројство...
   
 10. zolev

  zolev Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2015
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Машки
  Толку?
   
 11. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  920
  Допаѓања:
  14.348
  Пол:
  Женски
  Да да скроз само на Интернет прочита и ич не си некој Јеховин сведок шо дошол на форум да збира нови членови.
  Ептен advanced ова а, нема веќе одење по врати. :D
   
  На Amellie13, cresa-jagoda, Mishela и 12 други им се допаѓа ова.
 12. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Не..Ова е извадок од Библијата"Тој што зборува против Светиот Дух, нема да му биде простено ниту на овој свет ниту во светот што ќе дојде“. - Марк 3.29.А овака Хунамизмот го преведува ова:"Теолошките фарисејски Свештеници ,зборат преку нивната небожја теологија против Антитеолошкиот свет дух што е Хуманизмот.Ова е од интернет.
   
 13. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Па не сум јеховин сведок,оти мојот антитроичен Бог е апстрактното ништо(од мојот атеистички аспект),и мојот Бог не е Јехова.
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.949
  Допаѓања:
  52.651
  Пол:
  Женски
  Не е на арно да си ставаш во глава се' што ќе прочиташ на Интернет. :worried:
   
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.108
  Пол:
  Женски
  Зошто верувањето ти се базира врз негирање и контра некоја друга вера?
  Не е нов концепт, неодамна сретнав за нив во една книга напишана пред 15-20 години. Ништо оригинално, потсеќаат на лавејанците, ко копии едни на други, same old.
   
  Последна измена: 16 февруари 2020
 16. Stephen Amell

  Stephen Amell Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  13.490
  Пол:
  Женски
  Кажи ми кој е невин? Сите имаме направено барем еден грев во животот.
   
 17. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.092
  Допаѓања:
  161.036
  Пол:
  Женски
  Не знам каде и за што читала членкава уствари, ама со хуманизам дефинитивно нема врска овој опскурен и конфузен наратив. Хуманизмот ниту е вера како прво, ниту е нешто ни прилично ново (хуманизам и ренесанса ваљда rings a bell од историја уште за основно образование). Тоа е едноставно филозофија која го става човекот со неговата слобода и благосостојба (индивидуално и колективно) на прво место. Се преплетува и со вредности како рационализам и секуларизам, т.е. тврди дека можеме да бидеме исполнети, да најдеме цел во животот и да имаме морални вредности без верување во натприродни сили и авторитети.

  IMG_20200216_145044.png
  Да, постојат асоцијации и организации кои се залагаат за слобода како на вероисповед така и од религијата, одвојување на религијата од образованието и други институции и сл.
  Може да се рече дека хуманизмот како животна филозофија и идеологија е покомпактен и го дефинира светогледот на оние што се идентификуваат со него, за разлика од атеизмот што е само отсуство на верување во божества - но дефинитивно не се работи за религија, а уште помалку верска заедница.
  И да, и мене *ми се допаѓа* и апсолутно поддржувам сѐ за што екшли се залага (секуларниот) хуманизам, и не значи дека сум се *приклучила* на некаква секта :D
   
  На Amellie13, RosettaStone, Nigredo Odor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.108
  Пол:
  Женски
  https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_humanism
  Ова се тие, на хуманизмот гледаат како на вера (за инает од христијанството :?:) и не полнете офтопици.
  Ако ја најдам повторно книгата, ќе го постирам делот со цитати од нивните претставници или не знам како да ги наречам, припадници на оваа вера, можеби... не знам дали беше вера до пред некое време, само хуманистичка струја со изразито антитеистички ставови. Го препознав наративот што го изнесе членката.
   
  Последна измена: 16 февруари 2020
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.454
  Допаѓања:
  19.291
  Пол:
  Женски
  Уште малце ќе поверувате ако на интернет пишат дека говното е свето нешто @AngelinaLoli тешко тебе
   
  На RosettaStone и DiCaprio им се допаѓа ова.
 20. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.231
  Допаѓања:
  4.827
  Пол:
  Женски
  Глупости
   
  На DiCaprio и Kimberly11 им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.