Новата Вера Хуманизам

Дискусија во 'Канта' започната од AngelinaLoli, 16 февруари 2020.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.438
  Допаѓања:
  95.557
  Пол:
  Женски
  На AngelinaLoli му/ѝ се допаѓа ова.
 2. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  U pravo ste.
   
 3. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Хуманизмот како што прочитав на интернет, учи за Адамовиот грев и дека не сме родени вини од некој си црквено измислен Адамов Грев,(без разлика дали правиме др несакајки грешни гревови што не праваат да бидеме вини).
   
 4. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ама оваа тема
  Secular humanism нема ништо со учењево вајда за Адамовиот Грев.
   
 5. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Јас не сум против никоја вера,туку така прочитав на интернет дека Апстрактното Антитроичното Ништо што не е Јехова е Господ од Атеистички Аспект како што веруваат Теистите кој не веруваат во никоја религија но веруваат само во Теистичкиот Хуманизам што е од Атеистичкиот(кој е контра соте религии) и веруваат од Антирелигиозен аспект..
   
 6. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.034
  Пол:
  Женски
  Водат црна кампања против христијанството. Ставовите им се обратни од христијанските и тоа им е база на „верата“. Неконструктивен пристап, неоригинален.
   
  На AngelinaLoli му/ѝ се допаѓа ова.
 7. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Се слагам со тебе!Но ако Хуманизмот учи дека можеме да најдеме цел во животот,тогаш јас прочитав одбратно на интернет дека Хуманизмот од сега започна како вера да се шири.Прочитав дека Хуманизмот учи дека оваа не е живот што го живееме туку е Физичка Илузија која ги цитира Исусовите зворови кој се "сакај ги непријателите како себе си",но Хуманизмот тоа го преведува "се дур ја живееме Физичката илузија на планетава,се немаме себе си оти немаме душа,но го имаме антидушевното ништо што се софпаѓа со нашата физичка илузија(матријалниов живот),дур се немаме себе си, немаме и непријатели дур ка живееме оваа физичка илузика",ова свее е од верата хуманизам ,а не од филозофијата Хуманизам..
   
 8. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Знам дека се против Христијанството...Тоа не е ферски...но прочитав дека Хуманозмот сака сите да бидеме едмакви и да не се делиме на католици,православни,протестанти,мормони,јеховини сведоци...
   
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.818
  Допаѓања:
  114.789
  А муслимани, хиндуси, јудеисти, будисти...?
   
  На AngelinaLoli му/ѝ се допаѓа ова.
 10. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Прочитав дека тие религии со се Христијанството се од сатанскиот паганизам(шро е најстарата светска религија според Хуманозмот)..Хуманизмот не ги дескримиранира овие религии само не го подржува..така си прочитав...
   
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.818
  Допаѓања:
  114.789
  А кај го читаше сето ова?
  Линк, или измислуваш сама.
   
  На flawless_ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Мн одамна го прочитав...само сега сакам да споделам што прочитав...
   
 13. flawless_

  flawless_ Активен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2020
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  426
  Пол:
  Женски
  Глупост до глупост.
   
  На RosettaStone и Sejfullai им се допаѓа ова.
 14. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Знам...
   
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.818
  Допаѓања:
  114.789
  Јас многу одамна прочитав, дека нема ништо хумано во навреди и делења.. па дури и да се 'паганистички' религии.

  Ај сега преиспитиај си ја филозофијата.
   
  На RosettaStone, Sejfullai и ane.bella им се допаѓа ова.
 16. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Припадниците на оваа нова вера шро пред тоа само беше Филозофија се викаат Хуманисти...
   
 17. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ова не е моја филозофија..ова све е од интернет...
   
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.818
  Допаѓања:
  114.789
  Па шо туку го пропагираш наоколу?
   
  На RosettaStone и Sejfullai им се допаѓа ова.
 19. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.494
  Допаѓања:
  6.089
  Пол:
  Женски
  Многу знаеш за нешто кое одамна си го прочитала. Се помниш ама каде си го прочитала тоа не помниш. :?:
   
  На RosettaStone, Sejfullai, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.034
  Пол:
  Женски
  Нешто да се прај. Досада убија.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.