1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нова година... Обичен премин од една во друга година, или...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Barbie-mwa, 11 декември 2010.

 1. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Како ја доживувате новата година како пречек, ве зафаќа ли новогодишната еуфорија или едноставно знаете дека после 31 декември следи 1 јануари? :)


  Јас на 31 се чувствувам некако посебно..мн возбудено, среќно...Мислите ми се фокусираат на вечерта, со нетрпение чекам полноќ...Го сфаќам тоа како заминување на нешто старо и доаѓање на нешто ново...емотивка сум, па можам и да заплачам од среќа и возбуда :wasntme: :D И самиот период пред Нова година го обожавам! :)
   
 2. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.303
  Пол:
  Женски
  Едноставно можам да кажам дека ми е сеисто дали ке дојде нова година или не така и така минува времето...лета...едноставно и овде можам да го постирам текстов ...

  Преспиј ја Новогодишната ноќ


  Ништо ново околу Нова година. Ќе ја имате истата пијана насмевка, ќе ги јадете истите сендвичи и голтате истото шампањско. На ТВ екраните истата...  ...програма, а детето од комшии ќе ги фрла истите петарди.

  На 1-ви јанури повторно ќе се прашувате зошто славите Нова година. Затоа – на спиење!

  Зошто?

  1. Ќе биде иста како и старата година. Еднакво подобра и еднакво полоша. Зошто толку галама, огномети, одбројување на секундите?

  2. Не морате да носите никакви одлуки. Во екот на забавата се чувствувате подготвени да го промените светот и околните планети, да го исчистите снегот пред маалскиот драгстор каде секојдневно се лизгате и паѓате и конечно да се откажете од цигарите.

  Но, да, ќе дојде кобниот 3-ти јануари и ќе сфатите дека ништо не се променило па зошто би се менувале вие?  3. Зачувајте се од ТВ радијацијата. Зарем не ви е доволно 365 дена секојдневни вести, серии, новости, драми?

  ТВ- програмата би требало да доаѓа со предупредување дека е опасна за конзумирање во новогодишната ноќ бидејќи тогаш зрачи со посебно театрални глупости, во главно снимки од пред 1 недела каде одбројуваат, се радуваат и глупираат.

  4. Одложете ја цирозата на црниот дроб. Спиењето ќе ве спаси од нејасните навики да го промените бројот на календарот со неколку литри алкохол.

  Ако веќе морате да пиете направете го тоа на пример на 4-ти јануари. Зошто? Нуди гарантирано подобар провод.

  5. Ќе имате повеќе пари следниот ден. На место парите плеснати за 5-6 часа викање, пиење, урлање и потоа комирање за наредните 5 дена, ако си преспиете ќе се разбудите далеку побогати и поспосбни. Подобро не може.

  6. Среќна нова и честитаме – станавте татко/мајка! Да, да, да во оваа ноќ се зачнати многу деца. Затоа, зачувајте си го либидото за себе и својот кревет.

  7. Ќе бидете поубави на 1-ви јануари. Очекувате новата година да ви даде успех, среќа, остварени желби, а првото што вие и го сервирате е вашата згужвана, и отечена фаца. Не е фер. Отспијте здрави 8 часа и докажете дека новата година не мора да започне така грдо.

  8. Ќе дојде и без да ја чекате. Поштарот можеби ѕвони два пати, но календарските промени доаѓаат без да чукнат. Зошто ви се светликави тоалети, сакоа, чевли кои никогаш нема да ги облечете повторно?

  9. Опуштете се, другите се забавуваат и во ваше име. Место да се мачите, да тропите пари и да губите време, знаете дека сите кои ќе се сетат на вас ќе ви се јават и ќе ви пратат порака па ќе ви ја доловат целата атмосфера.

  10. Ќе дојде пак. Ако сметате дека минатата година не сте направиле важни работи – не се секирајте, имате нови 365 дена!

  НАЈПАМЕТНО!!!
   
  На okcenzi и sanaqualia им се допаѓа ова.
 3. Queen.S

  Queen.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  381
  Извини Кенди ама поглупо нешто немам прочитано ( не знам од каде е извадок и кој го напишал) :^) Ама очигледно пробал/а да се направи паметен |( -Нот!!

  Чекај бе...па миљарди луѓе слават НГ и сега се нашол некој ‘‘паметен‘‘ да каже дека треба да се преспие заради тој и тој и не знам колку разлози :|
  Па тогаш преспијте го и роденденот, и велигден и многу други битни дешавки за вас ( да не набројувам сега )....Што има врска ќе има следен :^) Преспијте го целиот свој живот!
  Разбирам дека не е иста еуфорија како кога имаш 15, 16 17 ( затоа што е ново ) Кога се спремаш 2 месеци пред...кој, каде, со кого, како...
  Иначе да се вратам на темава ја сакам новогодишната пред и по еуфорија...најубав дел од годината ми е, најсакан...и зошто да не има некоја ноќ што ќе го обележи сето тоа! Сакам да сум во ново облечена, сакам да трошам пари, сакам со дечко ми да ја поминам било каде таа волшебна ноќ...сакам да се надевам дека ќе биде подобро следната година, сакам снег, сакам елка, сакам поклони...Се сакам повржано со Новата Година! :P За мене не е обичен премин....за мене е нешто ново во следните 365 дена!! Сакам вакви убави работи кои го прават поубав животот!!
   
  На Angel-Adriana и Barbie-mwa им се допаѓа ова.
 4. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Пречекот на новата година за мене претставува прославување на успесите од старата и кроење на нови планови за во новата година. Самиот факт дека ми претстојат нови 365 дена да ги остварам моите цели и замисли, прави да се чувствувам еуфорично! Нема причина сето тоа да го преспијам! Ја сакам атмосферата која владее во Скопје околу празниците, тогаш едноставно не можам да бидам лошо расположена. Прославувањето не мора да значи трошење на голема сума на пари, пијанчење, прејадување со салати и месо или нешто слично. Прославувањето може да биде едноставно слушање на оние убави новогодишни песни (за кое си имам направено цеде и си го слушам секоја година), дружба со најблиските покрај убаво украсена елка. Јас имам толку убави спомени од прославувањето на новата година, што навистина ќе зажалев ако ги преспиев!
   
 5. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Јас пак насловот го разбрав на друг начин. Во 7мо одделение имавме англиски домашна работа да напишаме и ние да избереме наслов

  -One year more или
  -One more year.

  И со тоа да кажеме дали ни поминала годината онака или пак сме доживеале многу работи и поради кои ке ја паметиме таа година.

  Но да се вратам на темата, дома да седам за нова година ноу веј! Се спремаме со другарките, трчај таму, трчај ваму. Ете конечно си најдовме мал кафич каде ни се погодија и другите што ке слават. Скоро сите ги познаваме и си живееме па се надеваме ке си поминеме топ. Денес бев на пазар и се изнакупував, скоро сум спремна само уште некои ситници. Па ни останува уште да чекаме да дојде 31 и забавата може да започне. :rock:
   
 6. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Ја сакам Нова година и ми се допаѓа целата таа еуфорија, украсеноста во градовите, разните сијалички и новогодишни песни, па и надополнето со снегче.........прекрасно е. Значи не ми е обичен премин, но и не му придавам којзнае какво значење како во средношколските денови. Повеќе значење им придавам и на празниците кои следат со Нова година, како Бадник, Божиќ. Значи на сите заедно празнични денови и на прекрасната атмосфера која ја има насекаде тие денови. А конкретно за Новогодишната ноќ, не ми прави задоволство тршењето на пари, пијанчења и такви работи, туку едноставно посакувам да бидам со дечко ми и блиски, преферирам домашна атмосфера и јадење, муабетење и добра музика :). Така, како и лани, најверојатно ќе ја поминам и оваа новогодишна ноќ.
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.472
  Допаѓања:
  63.972
  Пол:
  Женски
  Еуфорија-not. Секоја година е се потапа и потапа. Обичен ден сум си поминала поубаво отколку за Нова Година. Премногу форсирање, премногу галама... Тоа китењето ме убива во поим. Не можам да објаснам зошто, ама не можам бре. И за што? За менување на датата. Па сигурно на 1 јануари нема да имаш нова работа, нов дечко, нови пријатели... Животот си тече како и секогаш.
   
  На okcenzi, Special.Someone, sanaqualia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. zenska

  zenska Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  338
  се изгуби еуфоријата за славење нова година, барем јас така мислам. Сите одат во дискотеки, кафани и сл, а за што? За истата журка од минатиот викенд само платена 3 пати поскапо.
  Други викенди сум си поминувала многу поубаво отколку за нова година последниве 3 години

  Поентата е да се слави а не да се пијанчи и на 1-ви никој на ништо да не се сеќава
   
 9. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Мрчатор :D
  Се зезам, истото и јас би го рекла. Особено за китењето. Ниту елка ставам, ниту пак се заморувам нешто особено околу тоа. Луѓето мислам дека си бараат причина за славење, а мене не ми е до тоа дојдено. Нема од први јануари животов да ми се смени, ниту пак лошите работи ќе изчезнат. Затоа исто ми се фаќа. Нова Година? Па што?! |(
   
 10. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Нова година е обичен премин од една во друга,прославувањето останало веројатно како обичај,иако нема да промени тоа нешто.Слично мислење имам со Рејнбоу,Офспринг, штознам порано ми беше еуфорично,но сега не,можеби самото прославување е колку да се видиш со друштво или слично,незнам, секој различно размислување има.
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.472
  Допаѓања:
  63.972
  Пол:
  Женски
  Преспивањето на Нова година сепак имало и добри страни :D
   
 12. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Не ми се верува дека девојче од 17 години го има напишано и подржано ова :worried:
  Кенди јас мислам дека ти пишував во темата ''Ем сингл ем без другарки'' како и многу други форумџики но гледам дека ништо не допрело до тебе.

  Новогодишната ноќ си е убава сама по себе, немора ништо ново да донесе, доволна е само таа предновогодишна еуфорија да ми го крене расположението.
  И да, ниту на мене не ми се сите коцки наредени во животот но ЈА САКАМ НОВАТА ГОДИНА ПРЕМНОГУУУУУ
  :inlove: :l: :makeup: :d: :^: :smoke: :~: :l:
   
  На pink4ever и TheCandy880 им се допаѓа ова.
 13. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Mинатата година си поминав најлошо за Hг,бевме на музика,игравме,ама не е исто да си сам без фамилија,бев тажна длабоко во мене ;( Cе надевам оваа година ке биде подобра,имаме во план да ги посетиме моите роднини во друг град,и со нив да ја поминиме Hовата година :angel: Cе надевам нема да ја замрзам Hовата година во иднина,отсекогаш се радував на тој ден :?:
   
 14. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.587
  Новата година со текот на времето си го изгуби сјајот и ентузијазмот, се стопи некаде помеѓу хаосот во државата, тон неплатени сметки и кредити. :x
  Многу разбирливо е дека никому не му е дојдено до Нова година.
  Мене тоа да признаам помалку ме боли.
  Секој ден не е Нова година, исто како што секој ден не е Велигден. ;)
  Значи за мене има симболика, не дека преку ноќ магично ќе се сменат и средат работите, ама е премин кон поубаво, надеж за подобро утре, ноќ за замислување најубави желби, целата поента е да се наполните позитивна енергија. И да ја испратиме старата година.
  Сакам и ќитење елка и украси, додуша, не кичести и поголем дел од нив ми имаат некој беден сјај, токму затоа си ќитам по мој вкус и искрено се радувам.
  Ни кога сум била на дното и најдепресивна и тажна никогаш не сум помислила да ја преспијам Новата година.
  Ма ни под разно.
  Никој не не' тера да се радуваме насила, едноставно пробајте да извлечете максимум од вечерта, за да се чувствувате поубаво со самите себе. И за себе. ;)
   
  На tessie, okcenzi, vinozito1 и 3 други им се допаѓа ова.
 15. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  Eдвај чекааам Нова Годинааа :~:
  И дај боже некое снегче така Дедо Мраз да пуштиии да му се порадувамее... :rofl:
  без разлика каде сум,со кого сум мене ми е НАЈУБАВО.
  Петарди ке фрлам и јаас.. Некако така од среќа :P
  Целата атмосфера, елки, украсени улици, огномети, божиќни филмови, петарди, новогодишни реклами е нешто незаменливо :inlove: :inlove: :inlove:

  На мене ми е дојдено до Нова Година па макар да треба и дома да ја пречекам :wasntme:
  Џинг бел, џингл бел цацко ослабел, па јадел, па јадел, па се здебелел... :rofl: :rock:
   
  На OrdinaryGirl и Trendafilka им се допаѓа ова.
 16. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  многу си ја сакам нова година..улици полни со снег :inlove:. огномет , пркалици, љубов,украсена елка со лампиони :lol:,божиќен чорап па внатре парички,подароци....
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На soledad му/ѝ се допаѓа ова.
 17. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.102
  Пол:
  Женски
  порано многу повеке се трудев околу нова година. каде, со кој.... сега не толку (скоро па и ич) најбитно ми е да сум си со моите најсакани.сите што ги знам поинаку гледаат на оваа вечер од порано. мислам дека и беспарицата си го направи своето... инаку ја сакам атмосферата пред нова година.. посебна ми е.. секаде накитено, снегче, мирисот на коштанчиња на плоштад..
   
 18. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Славењето на нова година во изминатите години искрено ми беше ужас. Убава е новогодишната ноќ, но не ми се допаѓа повеќе начинот на нејзиното славење. Не би скала да ја преспијм ни под разно, сепак не е како сите вечери, но не би сакала ни да лумпувам ко да нема утре. Сакам да сум дома, со тие што ми требаат и доста е како за почеток на нова година.
   
 19. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Можеби е ноќ, како и сите ноќи, но оваа ноќ со себе ни носи нешто посебно..
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  НОВА Година... значи нешто НОВО, нешто поинакво. Еден од побитните датуми во годината кога мајка ми ми купува нешто ново без да има потреба да ја убедувам, затоа што во спротивно не си дозволувам да купувам се‘ и сешто кога ќе ми текне. Економската ситуација во мојот дом тоа не ми го дозволува. И не дека нешто ќе се смени после ТОЈ полноќ и точно е дека ќе постојат ноќи кога ќе си поминам многу поубаво, но ете тогаш сакам да верувам во таа Новогодишна магија дека после десетсекундното одбројување се‘ ќе биде поинакво. И тие неколку дена ме држи таква еуфорија и ми дава сила чиниш светот ќе го променам.
  И обожавам кога насекаде светкаат сијалички, по сите домови по прозорците, кога ќе си го накитам дома мизерното малечко елче од ‘87-мата со три пати повеќе лампиони собирани низ годиниве, кога мајка ми ќе ги стави белите јамболии врз мебелот... тоа ми дава топлина. Ваквата сценографија прави да се чувствувам дома дури и кога не би била дома...
  Таа вечер сите насмевки ми се посебни, драги; таа вечер ги сакам сите... без исклучок...
   
  На Beautiful_girl.., atala, A-j-a и 2 други им се допаѓа ова.