1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нова година... Обичен премин од една во друга година, или...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Barbie-mwa, 11 декември 2010.

  1. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Единстевно нешто кое не го сакам е претераното китење со фустани, светки и сл. на повеќето девојки. А се друго што носи таа ноќ сакам. И убаво ми е. Навистина, може секој ден, секој миг да ти биде убав и весел, ама магијата кога сите луѓе во светот го чекаат тој полноќ, е сосема друга. Не се потресувам, ама воопшто не сакам да бидам сама дома, како кутре на улица и да се правам ладна на сите кои се среќни околу мене. И најискрено, мене НГ ми е преубав предвесник на Божиќ, ги уживам сите тие денови, спремања, црква, мисирка, благо, од 31 до 14 :lol: Ене брат ми веќе ги става ламбичките низ цела куќа, има ли поубаво од тоа? :inlove: Како што секој нов ден носи нови нешта, така и секоја НГ носи нови убави и „помалку“ убави предизвици и нешта :)
     
  2. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.235
    Допаѓања:
    5.657
    Пол:
    Женски
    Не ми е нова година нештo Woooow, како што некои ја мислат ама сепак е прослава. Сепак еднаш се слави(еве пример сеа)премин од 2010-11 :)
    Си сакам новогодишна еуфорија.. китење елка, лампиони, светилки! :inlove:
    Цел град свети! :inlove:
     
  3. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    Сега ќе пробам да ви го објаснам моето видување за Нова година :lol:
    Еуфорија ме фаќа тоа секако, особено денот на 31-ви и на 1-ви се чувствувам така позитивно и празнично :D Никако не би сакала да ја преспијам новата година, но тоа не значи дека сакам да ја прославувам помпезно со некакви трендовски наметнати обичаи и прослава од 3 вечери. Е тоа ми е жива глупост, значи следува прашањето каде за нова година? потоа каде за ВТОРА вечер од нова година? :tmi: Алоооооо бре па каква втора каква трета, не е ова ивкова слава, се знае еднаш се чека Нова година и потоа се останато спаѓа во обично излегување и забава. Не ми е проблем и кафана, кафич, дискотека, домашна атмосфера, викендица.....што сака нека биде, битно е да бидам со луѓе кои ми значат, да ми биде весело и пријатно и да си посакаме СЕ најубаво кога ќе се поклопат стрелките......мнооогу силно да се изгушкаме и бакнеме :lol: Ме нервира онаа вечташка помпа која се создава кога луѓето се подготвуваат за таа една вечер, сакам работите да течат природно, мирно, да се почувствува оној новогодишен и божиќен дух, а не да биде се тоа како да мора по секоја цена да се прават фешти и циркузи за дочекот.
    Сега малце за тоа што претставува Нова година....лично за мене тоа е уште една повеќе или помалку успешно проживеана година, како во компаниите што прават извештаи за годината што изминала, така и јас си правам моја анализа и си согледувам што сум направила, што сакам во иднина да постигнам и како треба да го постигнам тоа. Се разбира дека нема тој ден нешто драстично да смени, но ете така тоа ми е како една запирка која се става за да се продолжи понатака подобро и поквалитетно :)

    Имам уште многу да пишувам, ама ете се надевам дека успеав барем малце да ја опишам новата година од мој аспект 8)
     
  4. zoki-poki

    zoki-poki Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    370
    Ги прочитав одговирите на повеќе луѓе на темава и заклучив дека следната поговорка е точна:
    Оптимистите чекаат до 24 часот за да се осигураат дека новата година ќе дојде..
    Песимистите чекаат до 24 часот за да се осигураат дека старата година си отишла....
    за мене, 31.12 е само еден ден на календарот... :?:
     
    На TheCandy880 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски

    Совршено кажано јас се согласувам со тоа 31,12 само уште еден ден од календарот..
     
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Како што кажа Гоу, се ми е донекаде јасно, ете има луѓе кои сакаат да си прослават. Ама не ми јасно втора вечер бре?! Да се чека на пример во домашна атмосфера па да останало од јадење/пиење од предходната вечер во ред. Ама за втора вечер се потресува народов по кафичи и ресторани |( Што е сите се жалат леб дека немаат да јадат. Аздис |(
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. zoki-poki

    zoki-poki Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    370
    Фала за поддршката но морам една работа да забележам - јас имам 31 година, ти 17...
    Девојче, или си созреала предвреме (а ако си, жалам што не си била подолго време дете, верувај ми, поубаво е), или се чуствуваш осамена на прослави, па не ги сакаш таквите денови...
    На твои години со душа чекав нова година...и филмскиот маратон за нова година :D
    Сега за мене 31.12 е обичен ден затоа што вообичаено е еден од понервозните денови на работа. И затоа што толку пати до сега сум го славел да се ми е исто...ти се верува пред некој ден не можеше да ми текне на минаата нова година... Жена ми ме потсети што сум правел... :worried:
     
  8. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Оууу, јес, реприза на нова година |( Полноќ на 31-01 е едно, ама фрлање пари за реприза тоа не, личи да се излезе ако ти се излегува, кај што си одиш обично, а не да се светљуцавиш пак...(јас најчесто си седам домче за втората вечер, мезам се што мама направила, домашната атмосфера си ја подготвувам за понатаму цела година, да не ми е куќата празна :D ) И пак ќе кажам, Божиќ иде, поубаво од тоа нема, коледе,Бадник,секој ден е убаво празнично :) А не да се натрескаме за втората, третата, па тако даље вечер од НГ.
     
  9. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Веќе ништо не е како порано...радо би седела дома и би одмарала,отколку да глеам фаци кои ми глумат лудило ;)
     
  10. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    http://www.youtube.com/watch?v=4TMwBFK2qHI

    Овој период е магичен, забораваме на маките, се собираме најблиските......тоа е посебно чувство на исполнетост! Нова година и Божиќ се едни од најубавите празници!

    п.с од песнава се наежувам целата......многу убава реклама :)
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Вака гледано Нова Година може да се каже како обичен ден од кој се преминува од старата во новата година.Но Нова Година не било тоа доколку ја нема онаа новогодишна магија,онаа новогодишна атмосфера,снегче,украси насекаде,накитени елки,она спремање па кај за нова година ...и сл.

    За мене не е битна само таа вечер,туку и тие денови пред Нова година и отпосле.
    Сепак таа вечер симболизира надеж за подобро утре,поголема среќа и убави нешта во новата година што следува и вреди да се прослави :)
     
  12. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    На темава имаше дел од напис дека Нова Година не е ништо повеќе од обичен ден. Јас сум емоционална по природа, и за мене Нова Година и сите празници околу неа имаат големо значење. Во тој период сите мои пријатели се скоро слободни, па можеме да надокнадиме за периодот кога не сме имале време да се видиме. Исто така, затоа што не сум моментално во Македонија обожавам празници за да си дојдам дома и да се видам со моите најблиски. Еве и една напис зашто 31 декември е навистина посебен ден :)

    1. Сетете се како беше некогаш

    Ви текнува сигурно на онаа нестрпливост кога бевме помали да дојде новогодишната ноќ која можевме да ја минеме со своите пријатели. Притоа, договорите за тоа каде ќе се слави, кој ќе дојде и што ќе се купи, беа на ниво на политички самит. Најчести локации каде славевме како помлади беа изнајмени станови во кои можеше да се лумпува до зори. Сигурно и сега можете да се потсетите на тоа чувство и да го поттикнете да ви се врати

    2. На Нова Година започнале безброј љубовни приказни

    Одите со друштво во некој кафич, ресторан или стан во кој врие од луѓе и загледувате непозната личност кон која чувствувате инстант привлечност. Познато ви е од некаде? Сакале признале или не, многумина од нас ја користат оваа вечер за да запознаат некого, а многу често планот се покажува како успешен. Малку алкохол, една песна која ќе ве погоди во срце и ќе почнете да симнувате или да ви симнуваат ѕвезди.

    3. Празниците носат позитивна порака

    Никој не може да негира дека градот во кој живееме се менува кога се ближат празниците. Излозите се накитени, луѓето ги носат оние смешни капи на Дедо Мраз, дома задолжително ја китите елката, а уште ако биде зимата наклонета и да ни подари снег, се доловува совршена празнична идила. Луѓето се попозитивни и си посакуваат едни со други желби за подобра наредна година. Едноставно, воздухот е поинаков кога новогодишните празници стапуваат на сцена.

    4. Затоа што е забавно

    Многу луѓе, алкохол, музика, собрано друштво и едногласно одбројување до полноќ. Секоја година го правиме истото, но, ниту времето е исто ниту пак ние. Затоа и оваа година одбројувајте ги последните секунди од старата година која изминува и наздравете со своите пријатели за новата која следи.

    5. За да не зажалите после

    Вообичаено ден по лудата новогодишна ноќ, сите раскажуваат за своите доживувања. Немојте заради својот бојкот да зажалите и да останете без своја приказна оваа година. Можеби додека седите дома во своите папучи ќе ви биде ќеф што не мора да се веселите на турбофолк музика или да се туркате во гужва, но ден подоцна токму тоа може да ви недостига.

    Извор: http://brkajrabota.mk/lifestyle/zivot/p ... ata-godina
     
    На pink4ever му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Нова Година си имам скоро секој викенд, доколку имам сили и пари. Понекогаш си имам и во четврток, или во среда. Спонтано, знаете како е - ќе се договорите за на кафе, а завршувате во некоја од омилените дискотеки или кафани до сабајле. И со денови прераскажувате како било.
    Никогаш не сум била fan на 31 декември, и не знам дали некогаш тоа ќе се промени. Руска салата и кифлички можам да јадам билокога. Новопечениве богаташи денес си купуваат приватни огномети и ги пукаат во билокое време од годината. Да се дотерам и да се почуствувам посебно можам и на 3 април, или на 27 јуни. Ако сакам. Не знам зошто морам да се силам да се чуствувам посебно само еден ден во годината?!
    Сакам спонтани, непланирани работи. А прослави и еуфории во име на заработувачка и невидена масовна комерцијала баш и не ми се потребни. Па уште и кога ќе влезам билокаде и сите ми дишат во врат и се буткаат небаре ќе изгубат ценети секунди ако не го купат омилениот украс точно во тоа време, ми доаѓа да земам микрофон и да најавам пожар во шопинг центарот - ајде сите мрш надвор! :)
    Повеќе ги почитувам тие тивки моменти кои ги поминував со родителите дома за време на едниот и другиот Божиќ. Само ние, мирисот на елката и звукот на тишината. После сите караници околу тоа како не постигнуваме да ја средиме трпезата ниту да ја испржиме рибата, знаевме да се смириме сите и да поминеме прекрасни моменти заедно.
    Сега веќе ни тоа го нема. Значи не ми ни иде со сила да тврдам колку ги сакам празниците кога едноставно не ги сакам.
    А први јануари е симбол на тоа дека ми остануваат уште помалку зимски денови за броење додека не пристигне пролетта :)
     
    На strangewoman и girl1985 им се допаѓа ова.
  14. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Новата Година е убав начин да се заокружи еден период. Убаво е да можеш да ставиш точка и да почнеш отпочеток да броиш, да се трудиш, да работиш...инаку би се изгубиле во бесконечноста .
    Не дека треба да чекаме Нова Година за да свртиме нов лист , ама па полесно е кога знаеш дека не си единствениот што решава да промени нешто во својот живот.
    Барем јас така ја доживувам Новата Година :)

    Не е важно каде ќе славам или што ќе носам , важно е да знам што сум направила до тој ден и што сакам да постигнам следната година.
     
    На lovely91 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    како и секој обиЧен ден и после доЧекот нисто не се менува се е исто нисто не е ново :D
     
  16. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    кога ќе светат безброј светилки, и кога темното небо ќе биде шарено на полноќ од прекрасниот огномет, и кога ќе запалите прскалка и ќе се радувате на НГ со чаша вино, сок, шампањско и сл. во раката, кога ќе излезете надвор за да го набљудувате огнометот, а ќе незнаете кај да го барате или од каде точно доаѓа.. кога ќе слушате петарди кои децата ги пукат (инаку мн. ги мразам), кога ќе слушате музика, кога ќе бидете облечени или свечено или во пижами, а сепак нема да ви студи покрај топлата можеби домашна атмосфера, поради друштвото со кое сте.. е тоа, Богами не се случува секоја вечер туку-така.. е тогаш се случува преминот од една во друга година, па сакале или не - се радуваме.. :)
     
  17. LilMissBossy

    LilMissBossy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    203
    Јас ја сакам Новата година и целиот тој амбиент за време на новогодишните празници.Сакам да гледам украсени куќи,да светкаат,украсени елки,дворови,околу тебе најблиските,надвор снегче,а дома топличко ммм најубаво :) :inlove: Не сакам јуриш по кафани и дискотеки,со истите фаци и атмосфера како секој викенд...Затоа годинава во куќичка малце подалеку од Скопје,со најдрагите од друштвото 3-4 дена и да си прославиме вечерта Нова година и да си се одмориме малце во природа со снегче :) Едвај чекам! :party: :music:
     
  18. milce

    milce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Nova godina ,ukrasi kitenje.Pa normalno deka seto toa e prekrasno.Vo celo maalo bev edinstvena sto kitev uste koga se omaziv pred 20 godini.I zboruvanja...Kako i se kiti,kako ne ja mrzi na studov,kako ova kako ona.....A posle kazuvaat leleee izleguvame navecer po dvorovite da si pouzivame vo gledkata sto si ni ja napravila so krasenjeto???Nemozam da gi svatam????Koga ke slusnam kitenje na elka im bilo glupo???!!!!!!!!!E pa aj da kitime elka srede leto???????????Pa normalno praznicna atmosvera ,moze ne da e preskapo skromno no koga ke si vlezam vo mojot dom mi e............prekrasno prosto se voodusevuvam kolku mi e praznicno.Taka e i za bozik taka e i za veligden taka e i za Nova godina.Si gi sakam nasite ubavi pravoslavni praznici i na site vi ja cestitam novata 2011 godina so zelbi za mnogu zdravje sreka radost i uspesi .Pozdrav


    [mod-kirilica:3b9yk5ra][/mod-kirilica:3b9yk5ra]
     
  19. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Нова Година не е нова година ако не си со оние што ги сакаш , и ако не си поминуваш НАЈУБАВО ! Оваа нова Година ке биде најубава за мене :) ( Ја знаете таа групата на фб : Сакам бакнеж на новогодишната ноќ) јас ке го почувстувувам тоа , бидејќи со срценцето заедно на нова година . :inlove:
     
  20. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Најпрво Среќна Нова Година на сите многу здравје,љубов,среќа и успеси.Нова година за мене оваа година помина многу нормално без некои посебни спремања бидејќи беше како обично излегување само што во 12 си честитавме.