1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нова година... Обичен премин од една во друга година, или...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Barbie-mwa, 11 декември 2010.

  1. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Исто! И јас си осеќам новогодишна еуфорија и ми е среќен ден. :wasntme:
     
  2. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Секако дека не е исто како секоја вечер самата вечер си носи нешто посебно во себе си носи некоја еуфорија и само од себе си изгледа возбудливо но не е тоа тоа што беше порано порано пред еден месец сите се спремаа се договорааа а сега веке не но како и да е интересно е. Не е битно кај си битно е соо кого си
     
  3. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Јас воопшто не сакам никакви празници, а посебно не нова година. Не сфаќам зошто толку фама се крева околу таа вечер, бидејќи за мене е тоа - само уште една обична вечер.
     
    На Ana3567 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Изговор да се опијаниш и направиш стока , да лудуваш и забавуваш на секаков можен начин.

    И после да имаш материјал за наредните 1-2 месеца да се фалиш на другите како си поминал лудо
     
    На richgirl998 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    Не е ништо особено,обичен нов ден,уште едно изгрејсонце.

    НО и причина плус за виткање сарми,правење руска салата,кифли,месо и куп чоколади за децата .Полни стомаци и филмови на ТВ.Многу смс,тел.јавувања,одење по гости кај најблиските.

    Јас ги сакам овие празници,убаво ми е кога се сите дома,па подготовките,пакетчиња под елка.

    Сега дали дека сум постара,се радувам на Нова Година заради тоа што децата се радуваат.Кога бев јас мала,имаше многу честитки кои се праќаа на домашна адреса,а денес таа магија е заменета со напредниве технологии.

    Она што не ми се допаѓа се средствата за обележување на истата.Не ми е јасно кое е задоволството да се пукаат петарди на секој чекор.Само вадење од памет.Среќа поднамалени се последниве години.

    Во секој случај,сите имаме планови и желби,и најчесто сите се надеваат на нивно остварување.Кога?
    Од Нова Година.
     
    На Hipica и Elena69221 им се допаѓа ова.
  6. leighton23

    leighton23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    1.681
    Уште 2 месеци пред нова година се прават планови кој со кого, каде, кој што ќе облече, па ние женските фризури, шминки, нокти...еден куп трошоци како да е незнам каков голем спектакл. Кога ќе дојде вечерта да се излезе и да се прослави женските се натпреваруваат која е поубаво облечена и нашминката, а машките кој повеќе ќе испие, тие па што се сингл си бараат забава за една вечер и воглавно тоа е.
    Некој ќе ја дочека со саканите и блиските, друг со непозната личност во кревет, трет воопшто нема да ја дочека бидејки ќе заспие, четврт во болница на инфузии бидејки бил ''фраер'' и испил најмногу и така натаму.

    Јас ги обожавам новогодишните празници, ја сакам таа новогодишна еуфорија и магијата која се чувствува во градот. За прослава ми е најважно до мене па биде саканиот па онда све остало.
     
  7. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    За тие што ке седат дома е само обична вечер,а за тие што ке лудуваат и не баш. Јас сум од тие вторите. 8)
     
    На Dvolicen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.337
    Допаѓања:
    83.597
    Пол:
    Женски
    Порано едвај чекав Нова Година планови месец време унапред се правеа ,сеа веќе не е така барем за мене. Сакам да славам Н.Г али не какопорано сега си сакам интимна атмосвера со дечко ми или пак со друштво онака домашна атмосвера муабети заебанции .Не сакам кафани несакам ора и чочеци ко не нормални,пијани насекаде, па де некоја тепачка ќе излезе :D А и не ми е јасно зашо бе на Н.Г мора да се игра оро некој ќе каже еееј ако нема народно не е Нова Година . :?: Јас напротив немислам така !
    Пример лани со дечко ми си бевме на трансче во борис трајковски (поубаво здравје) Никој нити те гледа како си облечен ниту се замара со тебе ниту те оговараа неее бее сите си терат свој филм :D
    И да ви кажам најубавата Нова Година ми беше до сеа ! (ај да не бидам офф топик доста раскажував :D )

    Сепак не осудувам никој за тоа како ја доживува Н.Г тоа е лично право кој како му одговара така нека си слави :D
    Ај чао сега :D
     
    На Lella и richgirl998 им се допаѓа ова.
  9. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Едвај чекав да дојде Нова Година да излеземе со друштвото,но со тек на време сфаќав дека тоа може да се прави и во обичен ден.Дискотека како не плаќаш незнам колку пари за влезница имаш 2-3 пијачки гратис цела вечер си таму ќе посакаш уште една па уште една,вака собери друштвото дома некаде во станче најади се напиј се потоа после полноќ сакаш излези сакаш остани забавувај се. Мора да има тепачка,пијаници,чад од цигари,гужва,загушливо...Затоа и не ми се оди по дискотеки :D
     
  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Почетокот на новата година никогаш не сум го гледала од аспект на прославувањето. Таа ноќ единствено ја гледам како симбол на нови почетоци и нови можности. Повод уште еднаш да се прослават сите успеси од старата година, со надеж дека ќе има уште многу во новата. Новата година често е и причина да си дадеме ветување за одредени цели кои сакаме да ги оствариме.
    Некако, први јануари по некоја симболика е најубав ден за тоа.
    Затоа никој не почнува диета од четврток, сите го чекаме понеделник :)
     
  11. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Искрено мене Новата Година преставува само како што е наведено во насловот премин од една во друга година,што има тоа толку прославување,пфф ниту славам ниту сум прославувала нова година.И што прославувања,фрлени пари за премин од една година во друга... :?: па и на крај на краевите секој си има свое мислење,некој слави некој не.... :)
    Единствено се радував што од 31.12 ни е распуст :)
     
  12. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.095
    Пол:
    Женски
    За мене е значајно бидејќи зад себе оставам се и почнувам отпочеток :)
     
  13. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.476
    Допаѓања:
    5.789
    Пол:
    Женски
    Според мене не мора да биде којзнае каква забава за да се помине убаво, но сепак имам некое суеверие дека како ќе си поминам за нова година така ќе ми тргне наредната :)
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    За мене Новата Година е премин од една во друга година. Не е ништо посебно. Како помала едвај чекав да дојде Нова Година, а сега ми е сеедно. Не и придавам никакво значење.
     
  15. Chica-Linda

    Chica-Linda Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    20
    Новата година симболизира на нов почеток,нови промени со надеж дека ќе биде подобра од претходната така да ова многу влијае на психата на човекот тој да се залага да си ја подобри состојбата што според мене не е обичен премин од една во друга година :)
     
  16. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    За мене обичен премин од една во друга година.Ништо посебно спектакуларно,драматично или значајно.Не можете да го заборавите минатото и да почнете од сегашноста.Секогаш има нешто што не се заборава брзо и лесно.Само,секој со својата среќа
     
  17. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Нов почеток и обично тој период имам време за се :D
     
  18. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Порано за нова година чувствував некоја поголема еуфорија,многу се радував,скоро цел месец замарање каде ке одиш,со кого,што ке облечеш,каде ке се шминкаш,како ке ја направиш косата и каде.И на сето ова потрошиш мноооогу пари.Ми се чини дека сите 365 дена од едната год се радував и мислев само на прославата за НГ.Ама веке не е така,сега го чувствувам како и било кој друг ден,и понекогаш ми е жал што е така.
     
  19. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Мене уште не ме фатила новогодишна еуфорија, чудно :?: да не нешто не е во ред со мене :D

    Исто и за мене, обичен премин од една во друга година. Порано се радував уште од ноември и едвај чекав да дојде, се договаравме по сто пати што, како... Купував честитки, лампиони... Сега не се ни сеќавам кога купив лампион последен пат. Сеедно ми е, како секој обичен ден :)
     
  20. hristinnnna

    hristinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    171
    Од една страна ми е онака сеедно.немам некоја новогодишна или зимска еуфорија, буквално ништо не осеќам.Можеби затоа што нема снег наадвор, којзнае. :^)
    А од друга страна пак едвај ја чекам новогодишната ноќ.Јадење пиење, пијаење, играње цела вечер јухуу убавини.И исто така значајна мие бидејки почнувам се од почеток.Оваа 2013 ја поминав лежерно, не направив ништо, ама баш ништо корисно за себе, се сеќавам дека само тонев и тонев и доста свесно го праев тоа :fubar: .Ова е одличен начин или можност да променам нешто кај себе, уствари многу работи :hai: .