Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нова свесност

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од cristaline, 8 мај 2011.

 1. cristaline

  cristaline Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  16
  За отварање на оваа тема бев инспирирана од фактот дека на планетава има премногу страдање ,а ние луѓето не сме свесни дека сме тука во овој миг за да ги доживееме сите овие настани кои се случуваат во моментов на планетава за да научиме како да го промениме општеството и општествените норми и начини на живеење. Медиумите и општеството ни наметнуваат норми и правила според кои "би требало" да живееме,несвесни за моќта на самите нас и нашиот ум кој е предводен од нашето битие и неговата моќ во креирање на сопстевната судбина.
  http://www.youtube.com/watch?v=1NgBAAM4 ... dded#at=67
  Би сакала да ги слушнам вашите коментари во однос на ова.
   
 2. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  ^ Интересно и вистинито видео, браво за темава :clap:
  Јас имам прочитано дека на 21.12.2012 луѓето ќе „еволуираат“ во четири димензионални суштества.
  Моментално ние луѓето сме 3 димензионални суштества и живееме во 3 димензионален свет, но на 21.12.2012 нашата свест ќе дојде на повисоко ниво и ќе влеземе со четврта димензија.
   
 3. maca-23

  maca-23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  179
  а нели викаа дека светот ќе се распадне
   
 4. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  Ех како да не, светот ќе се распаднел :^) незнам кој верува уште во тие глупости.
  Како може светот да се распадне токму на 21.12.2012, од што ќе се распадне светот ?
  Светот нема да се распадне, но верувам дека на тој ден „ нешто ќе се случи “ . :!:
   
 5. maca-23

  maca-23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  179
  дај боже така да биде и јас не сакам да верувам ама секаде по интернет пишуваше и со ова земјотресите во последно време се уплашив не дека ќе се распадне баш на таа дата ама дека полека полека ќе се распаѓа
   
 6. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  Па нормално дека планетава Земја ќе почне да се распаѓа кога ние луѓето не се трудиме да ја сочуваме и ја уништуваме (свесно и несвесно) во секој можен поглед.
  Ние луѓето мора да се свестиме за последиците кои што ќе ги има планетата Земја од нашето неодговорно однесување кон неа, мора да престанеме да ја уништуваме Земјата доколку сакаме да ја сочуваме.
   
  На Bitter-Sweet и Gordana10 им се допаѓа ова.
 7. maca-23

  maca-23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  179
  да ама нека не биде во скоро време уништувањето :D
   
 8. cristaline

  cristaline Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  16
  :) Јас колку што знам ,нема да се уништи ништо ако ние не дозволиме или не го уништуваме постепено,со нашата несвесност.Значи многу ми е мило што сепак има луѓе на кои им е важна оваа тема ,затоа што сепак се работи за нашата иднина и за иднината на нашите поколенија.Планетата мора да претрпи одредени промени ,но зошто не плашат сите тие зејотреси,цунамија,пожари и ред други елементарни непогоди кога од секогаш постоеле ?! Сега се малку поинтензивни тоа е точно, но "секое зло за добро нека е :),што и да е ке помине" како што се вели во една песна :) Но, дека мора да дојде до трансформација на свесноста ,мора сакале ние или не .Така да мили мои менувајте се ,подигајте ја својата вибрација преку медитацја и молитва ,живејте преку чисто срце и светла душа ,смејте се ,простувајте,сакајте,давајте,бидете понизни ,прифаќајте ги другите со сите нивни маани и доблести затоа што лесно е да сакаш некого кој е добар тешко е да го сакаш оној кој е лош онаков каков што е ,бидете светлина за да осветлите се околу себе и да не постои темнина ,негативен поларитет,тага......"ВЕ САКАМ СИТЕ'' беше честа реплика на нашиот Тоше и беше вистинска ,така и јас сега ви велам навистина ве сакам сите онакви какви што сте со сите маани и доблести затоа што јас немам право да судам ,јас имам право само да љубам и да бидам љубена,вистински од срце и душа :).

  http://youtu.be/e9sTM9zRpvo
   
  На Draginja и glosipgirl им се допаѓа ова.
 9. bojana26

  bojana26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2010
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  3
  а тоа што викаат дека на 21.овој месец ќе било крај за Европа?Што мислите и дали верувате во тоа? јас не би сакала да верувам.
   
 10. cristaline

  cristaline Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  16
 11. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  198
  нема светот да се распадни точно на 21.12 2012.. туку крајот започнува... земјотреси, поплави, цунами, природни катастрофи насекаде.. и ние незнаеме што имаме се додека не го изгубиме.. всушност човекот ја уништува својата планета.. иднината е само во наши раце, неможе светот сам од себе да исчезне
   
 12. cristaline

  cristaline Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  16
 13. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.262
  Допаѓања:
  168.767
  А за која 4-та димензија мислиш????
  Јас колку што знам 4Д е времето во моментот кога се гледаат првите 3 димензии-висина,тежина,должина.

  Па и ехото кое што е 4 Д е гледање на плодот во истиот момент кога се движи,значи моментот се следи,не е неколку секунди после движењето туку точно моментот.
   
 14. Lenni

  Lenni Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  50
  Новата свесност е новата ера, новата енергија, енергијата на Водолија. Како прогресивен знак Водолијата ретко помислyва на минатото, тоа е Фyтyристички знак. Периодов е праг на новата ера, ерата на Водолија. Претxодно траеше ерата на Рибите (од Воскреснyвањето на Исyс Xристос до крајот на 2012) Прагот на ерата на Водолија налага приФаќање на минатото, автентичност во постапките, без претxодно воспоставени параметри на однесyвање, и приФаќање на мигот, живеење во мигот, сегашноста. Зашто, со животот во сегашноста го поплочyваме патот на иднината. Иднина во ера на Водолија. Ера во која ќе владее самопочит, констрyктивност, креативност, љyбов спрема ближниот, оригиналност и автентичност.

  Најдобрите квалитети на Водолијата можевме да ги препознаеме прекy нашиот Тоше (Водолија беше негов знак, подзнак-Бик, Месечина во ЈареЦ, Венера yправител на наталната карта, СонЦето на врвот на 10 поле-поле на кариера. Тоа се главните карактеристики на наталната карта на Тоше.) Утре е неговиот 32 Роденден. Носталгијата е Физичка, носталгијата боли, состојба на "без зборови" само празнина. Но неговата енергија живее, и ќе живее, засекогаш. Да, Тоше има само датyм на раѓање. Господ да ги благослови неговите родители.
  Те сакам Тоше
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.183
  Пол:
  Женски
  Само дали и воопшто ќе се научи како да се промени светот.Планетава ја уништија, џабе не се сите торнада, поплави и не типичново време за јуни, кога наместо топло да е, врне, истура и студи.Можеби за страдањето, делумно се виновни луѓето.Некаде во светов, некои гладуваат, а на друго место, трети од што имаат премногу пари, па незнаат што да прават со истите, а наместо да ги искористат за подобри цели, за сосем небитни работи ги користат.Се уништува се, кај преку храна, па луѓе имаат и здравствени проблеми, а поради тоа што истите и од што немаат пари, па не можат ни да платат, за да се лекуваат.А згора на тоа и меѓусебно се уништуваат.Која свесност? Ништо веќе не ме изненадува.
   
 16. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  6.993
  Пол:
  Женски
  Чим ја преживеавме 2012-та, ќе ја поминеме и 2020-та. :wasntme:
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 17. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.718
  Допаѓања:
  24.625
  Пол:
  Женски
  Искрено , гледам како светот се буди полека но сигурно . Се повеќе протести низ Америка , се поголем отпор на народот . Можеби до 2012 бевме замајувани , но конечно се будиме по 2012 , полека но сигурно . Младите се се посвесни за многуте проблеми на човештвото и тоа е добро , знак дека се будиме .