Новинарството како професија - зошто да, зошто не?

Дискусија во 'На работното место' започната од RosettaStone, 21 јануари 2020.

 1. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Бидејќи не најдов ваква тема каде што би споделувале лично мислење за оваа професија или лични искуства решив да ја отворам.
  Целта е да продискутираме дали би избрале ваква професија или веќе сте дел од оваа фела, зошто да, зошто не?
  Дали сметате дека како објективен новинар може да се просперира во Македонија без пристрасно фаворизирање на одредени политички опции и без креирање лажни вести за состојбите во земјава, животите на јавните личности?
  Колку нашите новинари ги користат привилегиите од нивната професија и дали се доволно заштитени при извршување на нивните задачи на терен и дали доволно финансиски се вреднува нивниот труд?
  Дали сметате дека кај нас има квалитетно новинарсто и квалитетни новинари и издвоите некои или повеќето влегуваат во оваа фела за да искористуваат привилегии или понатаму работат на сосем друга струка?
  Па еве да започнам со мое лично мислење, само мислење бидејќи немам лични искуства на оваа тема.
  Новинарство како професија според мене да, зошто да? Кретивноста и слободата во пишувањето пред се ако си објективен новинар под ничии влијанија.
  Новинарите ги користат привилегиите од нивната професија но сметам дека треба повеќе да се насочат кон информирање за социјално загрозени лица кои имаат потреба од услуги и пренасочување на средства за нив, за неправилности во искористување на услугите од Министерство за труд и социјална политика и други ситуации кои со медиумско експонирање би имале побрза завршница.
  За заштитеност на работното место мислам дека се претежно безбедни но сметам дека кога одат на терен особено и порано кога оделе во конфликтни подрачја дека треба да има лице од обезбедување со нивната екипа, како што во банки-маркети си има такво лице.
  За финансии мислам дека треба да имаат повисоки примања за да не потпаѓаат под корумпирачки активности како случаите на Латас и Ивона и многу други кои јавно не се познати а во фелата добро познати.
  Од новинари чии текстови сум ги читала и ми оставиле позитивен впечаток би ги издвоила Горан Михајловски- СДК за слободоумни, Лејла Сабит исто секогаш имала убави и реални текстови, Снежана Лупевска-Созен и многу други. Но меѓу новинариве има и некои кои влегле само заради привилегии а немаат предиспозиција за оваа професија и на крај често завршуваат на работни места за кои стручно не се квалификувани.
   
 2. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.006
  Допаѓања:
  74.053
  АКо немаат факултет за новинарство, не смеат да се кажуваат новинари. Ако некоја професија подбивам и мразам, а особено не почитувам тогаш тоа е неистражувакото новинарство.
  За самоименуваните неписмени новинари, апсолутно не трошам нокти.
   
  На SnowWhite8 и RosettaStone им се допаѓа ова.
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.230
  Пол:
  Женски
  Не би рекла дека се исплати да си новинар. Имам разговарано со еден комшија и се жали дека слабо ги плаќаат. Само ако се плеткаш со власта му е мајката.

  А оние такозвани новинари? Не ги бива и нема да ги биде.
   
  На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
 4. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  2.703
  Допаѓања:
  52.771
  Секоја чест за вистинските новинари, оние објективните. Се плашам само дека се малцинство.
  Освен тоа и многу ризична професија може да биде.

  А ако нешто мразам, тоа се необјективни ,,новинари'' што си раскажуваат приказни и си кажуваат личен став наместо да известуваат.
  Не поднесувам и напумпани, сензационалистички наслови, само за поголема гледаност/кликови. Тоа треба да се казува, бидејќи се создава непотребна паника.
   
  На SummerGirl и RosettaStone им се допаѓа ова.
 5. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.566
  Допаѓања:
  9.644
  Пол:
  Женски
  Во Македонија продавач на пуканки не можеш да си ако не си со власта, не па новинар.
   
  На RosettaStone и Just.do.it им се допаѓа ова.
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.230
  Пол:
  Женски
  Не ги сметам за новинари оние кои ги измислуваат вестите. Па уште и кога ќе се случи нешто не кажуваат точни информации. Битно да им се прочита веста.
   
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  16.476
  Допаѓања:
  149.159
  Нема 'објективни' новинари во Македонија.
  Ни еден!
  Се' зависи од тоа кој го финансира медиумот.

  Истражувачко новинарство е мисловен поим
  Ни сум го видела, ни ќе го видам во догледно време кај нас.

  Новинарството кај нас е копи-паст.

  Едит:
  Би сакала да бидам новинар и тоа многу...
  Само не во ваква атмосфера.
   
  На daylight, Waverly Raven, RosettaStone и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  И јас многу би сакала, ама новинарка за сериозни теми не само марионетка за забава на народни маси.
  Сепак и кај нас има еден дел кој е премолчуван дискриминација по полова основа и објективизација на жените новинарки, еден дел од оваа професија која и покрај сите предизвици дава дополнителна тежина.
  Сепак една има проговорено на оваа тема и нормално продолжи да биде од новинарка само писателка.
  Ана Јовковска што исклучително ја ценам
   
 9. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.444
  Допаѓања:
  3.081
  Македонското новинарство, (независно од идеолошката припадност на новинарите) е воглавно препишувачко/прераскажувачко новинарство со низок преведувачки квалитет кога се во прашање странските - најчесто српски, хрватски, американски... извори со сензационално срочени наслови и плитка содржина на статиите. Типичен дебилен пример: „Таа сакаше да направи нешто, но потоа ѝ се случи ова!„ - Која таа? Што сакала да направи? Кога? Што ѝ се случило потоа? Извор?.

  Ако сакате да станете квалитетни новинари a ѝ мислите добро на македонската јавност, сериозно поработете на истражувачките вештини и правописот на македонскиот јазик+користете лектор.

  И не пишувајте за небитни теми од регионот како на пр.: Страотна катастрофална сообраќајка во близина на Средњи Курајберовац(а да наведевте држава?); На братучетка ѝ на првата комшивка на познатата балканска пеачка (за која првпат од написот дознаваме дека била позната) ѝ се родиле по третпат мрсулковци.

  Вистински добар новинар треба да умее да ги постави вистинските прашања кај вистинските луѓе за проблемите и збиднувањата во општеството со (доколку е можно) ги наведе предложените решенија и алтернативи за истите.
   
  Последна измена: 26 јануари 2020
  На RosettaStone и tina2018 им се допаѓа ова.