1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нови музички правци?

Дискусија во 'Музика' започната од Bright, 6 јануари 2012.

 1. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.502
  Верувам дека колку толку имате определено што вас ви годи да слушате, а што не. Имате омилени пејачи и пејачки, омилени групи, песни...
  Во текот на животот (особено во тинејџерството) знаеме да преминеме од еден во друг вид музички правец. Менуваме ставови и мислења, менуваме и изглед за музиката.
  Јас на пример до 8мо одделение си слушав рап (под влијание на брат ми), потоа свртев на рок (хард рок, рок н‘ рол), а сега сум во еден алтернативен mood во кој верувам дека ќе се задржам подолго.

  Eве ја листата колку музички правци постојат
  Music Genres

  Alternative
  College Rock
  Goth Rock
  Grunge
  Indie Rock
  New Wave
  Punk
  Anime
  Blues
  Acoustic Blues
  Chicago Blues
  Classic Blues
  Contemporary Blues
  Country Blues
  Delta Blues
  Electric Blues
  Children's Music
  Lullabies
  Sing-Along
  Stories
  Classical
  Avant-Garde
  Baroque
  Chamber Music
  Chant
  Choral
  Classical Crossover
  Early Music
  High Classical
  Impressionist
  Medieval
  Minimalism
  Modern Composition
  Opera
  Orchestral
  Renaissance
  Romantic
  Wedding Music
  Comedy
  Novelty
  Standup Comedy
  Country
  Alternative Country
  Americana
  Bluegrass
  Contemporary Bluegrass
  Contemporary Country
  Country Gospel
  Honky Tonk
  Outlaw Country
  Traditional Bluegrass
  Traditional Country
  Urban Cowboy
  Dance
  Breakbeat
  Exercise
  Garage
  Hardcore
  House
  Jungle/Drum'n'bass
  Techno
  Trance
  Disney
  Easy Listening
  Bop
  Lounge
  Swing
  Electronic
  Ambient
  Downtempo
  Electronica
  IDM/Experimental
  Industrial
  Enka
  French Pop
  German Folk
  German Pop
  Fitness & Workout
  Hip-Hop/Rap
  Alternative Rap
  Dirty South
  East Coast Rap
  Gangsta Rap
  Hardcore Rap
  Hip-Hop
  Latin Rap
  Old School Rap
  Rap
  Underground Rap
  West Coast Rap
  Holiday
  Chanukah
  Christmas
  Christmas: Children's
  Christmas: Classic
  Christmas: Classical
  Christmas: Jazz
  Christmas: Modern
  Christmas: Pop
  Christmas: R&B
  Christmas: Religious
  Christmas: Rock
  Easter
  Halloween
  Holiday: Other
  Thanksgiving
  Christian & Gospel
  CCM
  Christian Metal
  Christian Pop
  Christian Rap
  Christian Rock
  Classic Christian
  Contemporary Gospel
  Gospel
  Christian & Gospel
  Praise & Worship
  Southern Gospel
  Traditional Gospel
  Instrumental
  J-Pop
  Jazz
  Avant-Garde Jazz
  Big Band
  Contemporary Jazz
  Cool
  Crossover Jazz
  Dixieland
  Fusion
  Hard Bop
  Latin Jazz
  Mainstream Jazz
  Ragtime
  Smooth Jazz
  Trad Jazz
  K-Pop
  Karaoke
  Kayokyoku
  Latino
  Alternativo & Rock Latino
  Baladas y Boleros
  Brazilian
  Contemporary Latin
  Latin Jazz
  Pop Latino
  Raíces
  Reggaeton y Hip-Hop
  Regional Mexicano
  Salsa y Tropical
  New Age
  Environmental
  Healing
  Meditation
  Nature
  Relaxation
  Travel
  Opera
  Pop
  Adult Contemporary
  Britpop
  Pop/Rock
  Soft Rock
  Teen Pop
  R&B/Soul
  Contemporary R&B
  Disco
  Doo Wop
  Funk
  Motown
  Neo-Soul
  Quiet Storm
  Soul
  Reggae
  Dancehall
  Dub
  Roots Reggae
  Ska
  Rock
  Adult Alternative
  American Trad Rock
  Arena Rock
  Blues-Rock
  British Invasion
  Death Metal/Black Metal
  Glam Rock
  Hair Metal
  Hard Rock
  Metal
  Jam Bands
  Prog-Rock/Art Rock
  Psychedelic
  Rock & Roll
  Rockabilly
  Roots Rock
  Singer/Songwriter
  Southern Rock
  Surf
  Tex-Mex
  Singer/Songwriter
  Alternative Folk
  Contemporary Folk
  Contemporary Singer/Songwriter
  Folk-Rock
  New Acoustic
  Traditional Folk
  Soundtrack
  Foreign Cinema
  Musicals
  Original Score
  Soundtrack
  TV Soundtrack
  Spoken Word
  Vocal
  Standards
  Traditional Pop
  Vocal Jazz
  Vocal Pop
  World
  Africa
  Afro-Beat
  Afro-Pop
  Asia
  Australia
  Cajun
  Caribbean
  Celtic
  Celtic Folk
  Contemporary Celtic
  Drinking Songs
  Europe
  France
  Hawaii
  Indian Pop
  Japan
  Japanese Pop
  Klezmer
  Middle East
  North America
  Polka
  South Africa
  South America
  Traditional Celtic
  Worldbeat
  Zydeco

  Многу се, знам. И не дека се‘ сме слушнале, но баш ме интересира вашето гледиште на тоа дали во иднина ќе се развијат нови музички правци, различни од сите овие. Основните (рок, рап, поп, џез, реге, класична, кантри...) биле создадени на времето кога се измислиле нови инструменти, а сега тоа некако и не иде, компјутерот како да го прекина тој развој.
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. hollywood4me

  hollywood4me Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Do sedmo odd. slushav toa shto davaa na tv,hitovi i nashi i stranski...potoa od sedmo pocnav sama da go otkirvam svetot na muzikata(koja e mojot zivot ushte od koga znam za sebe) i sfativ deka obozavam rock...klasicen rok,osobeno od osumdesetite...i povremeno slusham pop-rock; pop/hip-hop i maaalceee rap,koga se zezam vo drushtvo :D

  [mod-kirilica:4iicn70k][/mod-kirilica:4iicn70k]
   
 3. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Интересна тема :) .

  Македонска музика од типот на Тоше и Каролина отсекогаш сум слушала и сакала.Тоа е единственото нешто што е константно и не се променило.
  А инаку сум сменила многу музички правци.Кога се сетам дека како мала слушав бугарски ми иде да си умрам од смеа.Потоа во 8-мо оделение верувале или не слушав српски турбофолк (уште се чудам како сум можела тоа да го слушам :) ).Па од прва година почнав малку странско но сеуште си слушав и српско(тогаш Аспирин беше многу популарна :tmi: ).
  При крајот на втора година почнав да слушам рок и се заљубив во таа музика.На телефон си имав цела дискографија од Бон Џови,Ганс енд роузес,Вајтснејк и други рок изведувачи.Од тогаш па се до сега слушам исклучиво квалитетна поп и рок музика.Турбофолкот не го поднесувам до тој степен што и на некоја веселба (каде што се подразбира таква музика) не можам да го слушам и поднесам.
  Рап и техно никогаш не сум слушала дури и се сеќавам еден период ми се чудеа како тоа техно да не сум слушала,тоа било модерна музика и бла бла.Но јас си останувам на мојот став дека според мене техното не е музика.

  Што се однесува до второто прашање мислам дека за жал добрата и квалитетна музика изумре уште во почетокот на векот.Сега се повеќе се слуша електронската и компјутерски правена музика која како што реков за мене не претставува музика.Ако се развијат некои нови правци тоа сигурно ќе бидат некои глупости како техно,транс,хаус.Ретко кој слуша музика свирена од вистински инструменти и со добри текстови.Па поради тоа мислам дека нема шанси да се појави правец кој е еднакво добар како класичниот рок,џезот,блузот и други.
   
 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.502
  Би го потенцирала ова прашање за да не дојде до недоразбирање за што е поставена темата ;)
   
 5. Towelie

  Towelie Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  687
  Па воглавно се се сведува на поджанрови на веќе наведените,новите жанрови углавно се производ на фузија на 2 или повеќе правци. За различни,па незнам,овие генерации веќе не се толку иновативни да смислуваат нови жанрови,туку само за да вадат пари од старите,правејќи преработки,хитови што ќе се слушаат еден месец и остало,музиката веќе одамна не се сфаќа толку сериозно и одамна не е тоа што беше,уметност.
   
  На Sara123, Offspring, Bright и 5 други им се допаѓа ова.
 6. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.572
  Колку сум музички необразована...
   
 7. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.398
  Пол:
  Женски
  Топла вода неможат да измислат, се е врз база на миксови ремикси и искривување на старите правци.
  Незнам како вие размислувате но според мене, добрата музика изумира :|
  Соул, џез, фанк,блуз,рок анд рол ретко кој слуша, и се помалку се застапани во музиката денес.
  Ми се чини дека се` се оди кон елетроснизација на музиката, нема веќе бас гитара, нема клавир нема саксафон. Се е тоа програмски средено и измонтирано.
  Јас сум песимист во однос на новите правци на музика. А не сум нешто посебно музички образована, освен што знам да читам ноти,да свирам на флејта(блок) за да навлегувам конретно, но сум разочарана.
  Песните се повеќе и повеќе ми се послични и крадени од каде не.
   
 8. Towelie

  Towelie Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  687
  Старите правци на музика,како соул,џез,блуз,фанк,рок итн се чуваат единствено во олдскул хип хопот(семплување на стари песни),језда и тој е веќе во изумирање. Ремиксите на песни со додавање на транс синтисајзер,дупца дупца и аутотјун не ги сметам,тоа е упропастување.
   
 9. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  663
  Ум... малце е безвезе ова со правците во музиката, ама ајде...

  Основни се џезот и класиката, мама и тато на се она што слушаме.
  Освен електронска музика, од типот на драм енд бејс, техно, транс и слични тракатанци кои се производи без музичка вредност... (No hard feelings) Не е да мрчам, ама ептен го претераа.

  Инаку, со квалитетно изведени вметнувања на елементи од друг жарн, во X песна, многу често се добиваа ремек дела, али о том, по том. :)

  Единствен микс меѓу жарнови што поштувам е трип хоп, џез фјужн и ска.

  И ондак то.
   
 10. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.605
  Допаѓања:
  59.392
  Пол:
  Женски
  До седмо слушав рап, хип хоп, поп, рок, турбофолк. Потоа почнав да слушам само рок и поп. Во прва средно слушав рок, метал и панк. Така беше до втора на факултет кога почнав да слушам и рап-повторно. Сега се зависи од расположението. Има периоди кога слушам рап, има периоди кога слушам поп, некогаш откачувам на српски ама не отепани турбофолкери, нешто позабавно, но сепак најмногу сакам и слушам рок, метал, панк и гранџ.Поретко слушам реге, техно и класична музика. Инаку, можно е во иднина да се појават нови правци.