1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Новогодишни и божиќни празници

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од ALISA0000, 25 ноември 2018.

  1. Afrodite¥

    Afrodite¥ Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    2.979
    Пол:
    Женски
    На vitamina, Someonespecial, stevemila и 11 други им се допаѓа ова.
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.161
    У контекст на темава да ве разнежнам :inlove::inlove::inlove:

    images.jpg thumb2-christmas-christmas-decorations-interior-christmas-tree-fireplace.jpg slika-7.jpg
     
    На vitamina, Someonespecial, stevemila и 12 други им се допаѓа ова.
  3. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.513
    Пол:
    Женски
    Јас чекам да дојде Декември (waiting),па да ја китам елката.Мала и скромна е,но и убава.
    Многу ги сакам Новогодишните и Божиќните празници.Мајка ми ќе направи кифли и Руска Салата и ќе зготви некое месо.Го сакам вкусот на сето тоа во комбинација со оригинал Кока Кола.
    Битно ми е дома да славиме заедно,а подароците не ми се.
    Без расправии,собрани сите заедно,полни со нови надежи за подобра година.....Се надевам дека ќе биде така. :)
     
    На vitamina, Someonespecial, stevemila и 9 други им се допаѓа ова.
  4. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Декември ми е најубав месец. Ја обожавам претпразничната еуфорија, накитеното, раздвиженоста, а пред се празничните филмчиња кои ми делуваат како бајки за возрасни и макар за момент има некоја магија во тој период. Надежта која си ја гаеме дека кога ќе се преклопат сказалките ќе почне нешто ново, нешто поубаво.
    Поентата на празниците е да се застане за кратко од секојдневието и да се посвети внимание и време на најблиските. Да се собереме на купче и да се потсетиме што е важно во животот - сите да сме здрави и сите на купче. Не е поентата во трошењето во изобилството храна и ви подароците туку во симболиката зад истите.
    Китењето на елката ми е радост како на мало дете. Дури и кафето во шоља со новогодишен мотив ми има поубав вкус.
     
    На J@cqueline, agios, zhap4e и 16 други им се допаѓа ова.
  5. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    [​IMG] Нај убавата тема.
    Што повеќе се ближи повеќе еуфорија ме фаќа.
    Возбуда,возбуда и кај мене а и кај синко.
    Еве напуни 11 години а уште ме прашува дали пакетче ќе му дадам,не е толку до пакетчето колку што е до чинот.
    Повелете во мојот дом за нова година како во JUMBO да сте.
    Божиќ ме асоцира на хармонија и збирно место на фамилијата.
    За бадник обавезно гравче,риба,сарма,тиква костени и тако даље.
    За Божиќ печено месо,руска салата кифлички,погачици,и мојата омилена Васина Торта.
    Имам една традиција да го украсам виното пред да го отвориме.
    Ќе ви пуштам слика нахнадно.
     
    На emkaemka, Alishan30, J@cqueline и 16 други им се допаѓа ова.
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Дечки незнам прашањево дали е за тука, но ако има пресно починат (нема една година) во куќата , дали се крши лепче на бадник?
    Знам слава не се чека, ама ова многу тешко го варам бидејќи омилен празник ми е :(
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.269
    Допаѓања:
    90.934
    Пол:
    Женски
    Заборавив да кажжам додека ја китам елката т.е малечко елкиче имам традиција ми е да пијам какао е па повелете од мене какао 20181127_132539.jpg 20181127_131458.jpg 20181127_131357.jpg
     
    На Alishan30, zhap4e, vitamina и 15 други им се допаѓа ова.
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.161
    завакво нешто никогаш не сум ни слушнала да дискутират некој па така да неам мислење
    По логика некоја ке се крше лебче ама нема да се става за починатиот парче
     
    На stevemila, Dust, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
  9. LejlaD

    LejlaD Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    9.106
    Допаѓања:
    192.672
    Пол:
    Женски
    Кај нас за Василица се бара паричката,наместо на бадник,но никој не ни рече да не вртиме мазник,слава не се чека со гости,но за ова никој не ни рече не треба,за покојниот нормално дека не се остава парче
     
    На Dust, Milobebence, fina erika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Пред многу години, елка китевме една недела пред дочекот за новата година и последниот ден од старата година беше навистина најдолгата луда и забавна ноќ, со оглед на тоа време што сите бевме во девет 21часот во кревет.

    Многу рано сега се китат елки, скоро месец и половина...ми нема драж тоа, нема веќе еуфорија...ма нема ништо, се е извештачено.китат дома за да се покажат на фејсбук...

    Ниту се радувам, ниту украсувам дома...исто ќе биде како секој посран смрдлив ден во оваа наша држава и со овој пуфлаџиски народ.
     
    На J@cqueline, mal.ecka, fina erika и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Да се крши, тоа е за здравјето на фамилијата. Нас поп ни кажа кога почина татко ми, дури и имаше своја слава земено и попот ни рече дека треба да си ја задржиме, мајка ми спрема ручек на тој ден.
     
    На Milobebence, Nine25, ocicka2014 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Божиќ го сакам, сите сме дома на ручек :inlove:убавини, ама новогодишните празници и таа еуфорија не (facepalm)од многу мала останав без татко ми се разболе околу тој период и ми има оставено многу лоши сеќавања... Како Гринч сум .. :?:
     
    На J@cqueline, stevemila, VedaG10 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Кога бев дете нормално како и секое дете се радував на нова година, на елка, пакетчиња, дедо мраз и сл. Но веќе не гледам на нова година како порано, исто обичен и секојдневен ден како и сите останати во годината, ни китам дома, ниту елка ставам, а да бидам искрена пакетчиња сеуште сакам да добивам само тоа ми ја враќа така таа детска радост (иако никој не ми купува);(
     
    На stevemila, fina erika, BlackNight и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски
    Јас едвај чекам да ја китам елката. Оваа година почеток на декември ќе ја правам.
    Се мислам да сменам декорација ( боја) на лампиони.
    Отсекогаш сум сакала еве и уште исто се чувствувам. :D
    Поклончиња секоја година за сите правам и очекувам од истите :$
    Ќе ставам слика штом ја накитам елката.
     
    На vitamina, Кена Рис, stevemila и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Кај нас дома секоја година се обрнува големо внимание на украсувањето. Имаме лампиони во неколку бои, па секоја година се прави некоја различна комбинација. Лани беше црвено- бело- сребрено, а оваа година мислам дека ќе биде нешто со златно, не сум одлучила уште. Целиот салон се преслекува во новогодишно руво :D, од завеси, па до перничиња, прекривачи, украси, чаши... Има многу работа, ама просторот потоа заличува како куќата на Дедо Мраз :)
    Дома не сме големи јадачи, така да не се посветува некое посебно внимание околу храната, освен за Божиќниот ручек, кога се собира целата фамилија. За Бадник спремаме скромна посна трпеза, а повеќе се става акцент на традицијата и адетите кои се негуваат.
    Најтежок дел ми е раскитувањето, ама тоа “задоволство” им го оставам на останатите, затоа што јас сум задолжена за китењето :)
    Инаку, од сега отварам сезона на лимунатка Hallmark божиќни филмови, а во кола ми вртат божиќни песни.
    Посебно омилен дел ми е традицијата што ја започнавме пред некоја година, да си подаруваме со потесната фамилија некои мали и убаво спакувани симболични поклончиња. Било да е пар новогодишни чорапи или крема за раце од цимет или што било друго, сепак внесува многу радост :) А од моите, сѐ уште добивам пакетче ( по можност помеѓу чоколадите, со по некое евренце внатре :D)
     
    Последна измена: 28 ноември 2018
    На vitamina, Gosh, Sky-butterfly и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Порано бев Гринч.
    Сега веќе не.
    Претерувам и убаво ми е.
    Но не експонирам сите да видат.
    Мислев дека нема да се претворам во мајка ми, ама еве го.
    Она е тој тип што уште еленски рогови не носи по улица за време на празнициве.
    Кога ќе чујам дека некој нема да кити елка... почнувам да го убедувам зошто треба да кити. А порано... екхм. Дома моите хепи, мери, надрндале ѕвонци и венци, а јас мрчам...
    Значи, да, станувам мајка ми...
     
    На Hipster, J@cqueline, referentka и 17 други им се допаѓа ова.
  17. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Порано или подоцна во животов од нашата уста излегува нашата мајка :inlove: и јас тоа го велам
     
    На J@cqueline, happygirl, dunika и 7 други им се допаѓа ова.
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Па со години веќе не ја чуствувам таа атмосфера новогодишна. Овој период го сакам ради тоа што сум дома, а ладно е и си одмарам. :D
     
    На stevemila, ALISA0000, toogood и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Gi sakam cestitkite. Ne samo na Fejzbuk da ti cestita nekoj. Ili na telefon. A za trosenje pari, najvise se trosi na hrana, obleka i za izleguvanje. Pa sminka i frizeri. Ja mislam deka nema potreba od tolkavi trosoci.
    Izvinite za latinicata, nemam na telefonot makedonska poddrska.
     
    На stevemila, ALISA0000 и Milobebence им се допаѓа ова.
  20. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.310
    Ја као закоравен атеист, поштувам само Нова година, и почнувам да китам почеток на ноември, наравно у црвено и златно, друго не поштуем.

    Сијалички иам цела година у соба, не користам светло. Ми дава некоја топлина во домата. Па кога ќе си влезеш дома у црна темница, а свети само елката, а надвор паѓа снегче...

    Не знам што е, некоја топлина, некоја носталгија за нешто што поминало, ама и за нешто шо никогаш нема ни да биде...
     
    На Mari*, Hipster, J@cqueline и 9 други им се допаѓа ова.