1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Новогодишни и божиќни празници

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од ALISA0000, 25 ноември 2018.

  1. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Najubavi momenti mi se ovie, novogodisnite boziknite. Pravenje bozikni kolacinja, se osekam ko dete koga bev. So godini ukrasuvav so takva ljubov, euforija. Potsvesno so taga... Mectaejki da se motk aokolu mene mala dusicka i srekata da bide potpolna. Gospod gi poslusa moite molitvi i godinava okolu mene dur ukrasuvam se motka mojata ljubov malecka. Dedo mrazovci na site strani, ukrasi. Iako malku ja karam da ne faka za da znae deka ne treba. Toplo cokolado, ubav film. Sekako dur spie bebus. Ne mi se mrda od doma okolu ovie praznici. Uste elkata da ja nakitam i spremni sme.
    Vo tek se kupuvanje na podaroci za najmalite. Eden kup gi ima godinava, neka se zivi i zdravi.Sinoka pisuvav cestitki ko malo dete .
    Nostalgija po nekoi luge sto godinava nema da se doma, tatko mi brat mi so semejstvoto i edna licnost koja ne bese fizicki do mene, no ja imav. Poveke ne e pokraj mene.. Zamina.
    Se raspisav
     
    На Dust, ALISA0000, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
  2. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас да ви кажам, налет честитки по фејзбукот, се тоа е не знам како да кажам.. онаа "мех" замислете си само колкава беше среќата кога пред прагот од домот среќававме честитки, која радост беше тоа ?!
    :inlove:
    Не викајте дека не.
    Или чекаш да ти стигне честитка по пошта :inlove:
    Или едвај чекаш да отидеш во школо и да најдеш 5 честитки на клупата :inlove:

    Ај кажете дали беше една огромна радост или не?!

    Лично јас осеќав неопислива радост кога пред врата неочекувано ќе најдев честитка :inlove:

    Па се сеќавате на оние поскапите со лски?
    Како бинго да си добил
    Или таквите што свиреа?

    Искрено, постојат ли сеуште овие работи??

    Цела среќна туткаш у џеб 30 денари и после школо купуваш за сите честитки одиш дома и пишуваш црташ :inlove::inlove:

    Магија, магија магија..

    Времиња..
     
    На kikin, Dust, J@cqueline и 14 други им се допаѓа ова.
  3. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Preubavi vreminja. Mi falat. Zatoa a godinava spremiv polno cestitki za site decinja. Bas preeska im kazuvav na decinjata od komsikata. Ostanaa podzinati. Pogolemoto detence vika mamo sakam da dadam vo skolo cestitki. Bi sakala nekoi raboti da se vratat da pocnat decata da ziveat normalen zivot bez fb, insta i takvi moderni gluposti
     
    На mal.ecka, LiliBoz, ALISA0000 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.400
    Многу ги сакам празниците. Праќам и по неколку честитки, и добивам исто. Не се многу, 2-3, ама радост голема ми се.

    По социјални медиуми не честитам.
     
    На ALISA0000, Dadusicka, Bozica1980 и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Heartagram

    Heartagram Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    8.779
    Пол:
    Машки
    Предлог за елка. :DСе кити пред перење на алиштата.:D
    Превземено.
    FB_IMG_1543651328129.jpg
     
    На iki26, ALISA0000, Dadusicka и 10 други им се допаѓа ова.
  6. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.344
    Допаѓања:
    91.770
    Пол:
    Женски
    Ено од преубавите сеќавања од детството праќање на честитки.
    Пишување со многу љубов креативност па праќај ги т.е оставај ги кому на праг на некои во поштенско сандаче па внимаваш да не те забележат убавина.
    Па на роднини надвор од градот им праќавме преку пошта колку бев возвудена кога ги испраќав дупло бев посреќна кога поштарот ќе дојдеше на врата и ќе ми донесеше честитка..
    @vitamina ме врати во едно преубаво време и ми разбуди преубави спомени.
     
    На ALISA0000, Dadusicka, dunika и 4 други им се допаѓа ова.
  7. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Ме врати назат кога поштарот со душа го чекавме ,а ако некој во комшии ни беше на местото на марката пишувавме ,поштар дрема марка нема , па цртавме срценца елки и сл ...хаха, оваа година само неколку ќе пратиме со мерак :e::e:
     
    На ALISA0000, stevemila, vitamina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас пишував "место марка еве шарка" :D
     
    На ALISA0000, petunija77 и Milobebence им се допаѓа ова.
  9. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.344
    Допаѓања:
    91.770
    Пол:
    Женски
    Ме инспириравте оваа година и јас да испратам на драги луѓе честитки.
    Го правев ова до пред 12г но сега сакам повторно,уште да има мене кој да ми испрати честитка т.е да се сети на мојата среќа не би и имало крај.

    Поради овие спомени и прекрасни мигови ги обожавам празнициве.

    @stevemila гушки до принцезата :hug:
     
    На LiliBoz, ALISA0000, petunija77 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Јас ја немам сеуште онаа предновогодишна еуфорија . Не знам зошто , ама одамна ја изгубив . Се сеќавам , кога бев дете , мајка ми ќе ги симнеше елката и сите можни украси , во дневната соба . Јас и сестра ми со нетрпение чекавме да ги донесе од поткровјето , дури и одевме на секоја секунда да ја прашаме до каде е . Кога украсуваше , редовно и ги земав оние светличавите ленти ( јас срми ги викав , не знам зошто :rofl: ) и играв со нив . Играјќи ги кинев (facepalm) . Ми се лутеше зошто ги кинев , па викаше по мене . На страна што цела соба беше хаос :devil: . Лампиони имав еден куп . Највеќе од дедомразовците што пуштаат светличави минијатурни циркончиња ( оние сребрените и златните :) ) . Па кога ќе се улепев целата со нив , па кога ќе шлапнев на очи , ставав ролка на главата и .. тадаам - спремна за настап ( во филм дека сум Џеј Кеј (facepalm) ) го грабнував далечинското од тв и така се шетав по куќата (facepalm) . Носталгија ме фаќа за тоа време , а богами и смеа :rofl: . Дома не се прибирав , освен за да си ги исушам ракавиците од детските игри . Не ретко го терав дедо ми да ме влече со санката , но подоцна се договаравме со децата од улица да се врземе сите со санките и постарите од нас да не влечат .
    Пред Божиќ , баба ми правеше комат по 10 тави небаре цела војска сме дома :rofl: со купуз , праз , тиква , јаболко , урда , месо , без ништо ... Јас и дедо ми редовно се каравме дали во 7 ќе гледаме вести или Том и Џери :rofl: . Мирисот на печени костени го напуштав со тешко срце , кога излегував маскирана за Бадник , а му се враќав со радост :D и љубопитност , за колку пари сум потешка , и колку благо ќе имам на располагање без да ги чепнам благите на мама ( кои секако беа " за гости " ) . Колку труд вложуваа луѓето да украсат дома , да ги постават сијаличките .. Денес , како да нема време за сево ова . Брзо се живее , луѓето доаѓаат преморени од работните места ..
    Еуфоријата е изгубена со самото тоа што едноставно ретко кој има време да украсува како некогаш .

    Јас ќе купувам нова елка годинава за малишаниве мои . Онаа од лани ја искривија цела и демолираа , од неа ќе направам некој украс , венче или нешто слично . И онака таа ја земав од мојте , за да не купувам , знаев дека ќе ја уништат :rofl: . Годинава се поголеми , повеќе разбираат .
    И јас неделава ќе купувам пакетчиња за најмалите и најмилите . За нашите , за дечињата на кумовите ..
    Можеби е сеуште рано за да ја има онаа еуфорија кај мене , со оглед на тоа што , мајка ми секогаш ја украсуваше елката околу 10-15- ти во месецот . Се надевам дека до тогаш ќе ме фати празнична еуфорија :D .
     
    На J@cqueline, ALISA0000, sleepingbeauty и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Јас обавезно секоја година на моите внуци им праќам честитики по пошта, и им оставаме пакетчиња таму каде што тие би посакале, претходно ги прашуваме, каде би сакале Дедо Мраз да им остави подарок пакетче?
    Се радуваат, китиме елка обавезно и убаво ни е :)
     
    На ALISA0000, fina erika, stevemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Eve ja mojata elka:P malata se plasi. I za podobro zasto ke ja demolira:lol:
    IMG_20181202_144344.jpg IMG_20181202_144354.jpg IMG_20181201_194136.jpg
     
    На emkaemka, LejlaD, vitamina и 10 други им се допаѓа ова.
  13. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.631
    Допаѓања:
    152.288
    @stevemila абе пеперутче оваа твоето :inlove::inlove::inlove::inlove:
    пиши адреса у инбох ја ке ти пратам

    лелел алат да ти е за постот колку убаво е коа го читаш браво
    честика ни стигнува преку пошта само до мојата баба и дедо и од мајак ми и татко ми
    и како да прака народ по пошта коа 50 денари кошта една
     
    На CrazyGirl15, stevemila и Milobebence им се допаѓа ова.
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.631
    Допаѓања:
    152.288
    20181203_214016.jpg
     
    На emkaemka, Doozy, Lilit и 18 други им се допаѓа ова.
  15. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.631
    Допаѓања:
    152.288
    20181203_230101.jpg 20181203_230227.jpg 20181203_230157.jpg 20181203_230122.jpg
     
    На emkaemka, Doozy, LejlaD и 17 други им се допаѓа ова.
  16. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
  17. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.631
    Допаѓања:
    152.288
    20181203_231004.jpg 20181203_230846.jpg 20181203_231210.jpg
     
    На emkaemka, Doozy, LejlaD и 16 други им се допаѓа ова.
  18. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.344
    Допаѓања:
    91.770
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила за прекрасниот гест исто ко да сум примила честитка од тебе ти благодарам уште еднаш :hug:јас сеуште немам накитено кога ќе накитам пуштам слики.
    Сакам нови лампиони а и годинава поради домашното милениче ќе биде малку поинаку накитено морам секаде се качува ќе направи хаос за секунда па ќе морам да размислам елкичето и украдите на кои недостапни за него медта да ги поставам.
    @stevemila принцезава го топи срцето мило сонце најубаво преслатка е душичка.
     
    На ALISA0000, stevemila, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    На ALISA0000 и LiliBoz им се допаѓа ова.