1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Новогодишни пакетчиња/подароци за деца

Дискусија во 'Дете' започната од џунџуле, 11 декември 2016.

 1. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  1.484
  Пол:
  Женски
  Сакав тема во која ќе споделиме идеи за нпвогодишните подароци. Имам прилично голем број на дечиња, па веќе навостона и немам идеја што на кого да купам.
  Не сретнав конретно ваква тема, ако треба секако кантата е тука.

  Имам од 6 месеци до 11 години дечиња. Околи 12 дечиња и сите ми се блиски. Навистона не знам што оваа година а и не можам баш да шетам со бебуш. Секоја идеја ми е добродојдена.
   
  На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  31.966
  Ubava tama!
  Nekoj moze bas od ovde da si najde idea za spremanjeto na paketce.
  Ne znam kolku ke ti pomognam ama ajde ke probam.
  Za najmalite moze da zemes kasicki, sokcinja, biskviti ( toa sto jadat na taa vozrast ) mozes i bodi ili corapcinja, komplet kapa, sal, rakavici, nekoja slikovnica itn.
  Za pogolemite cokolado, nekoj denar moze ( bez preteruvanje i so ednoto i so dr, ) :D nekoja kniga, recnik....
   
  На cresa-jagoda, snegulkata и џунџуле им се допаѓа ова.
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  На фб има многу страници што изработуваат новогодишни пакетчиња. Исто те фаќа и вака кога ќе одиш сама да купуваш.
   
  На cresa-jagoda и џунџуле им се допаѓа ова.
 4. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  1.484
  Пол:
  Женски
  За да биде поинтересна темава од аспект на идеја, може да споделиме и што сме купиле за нова година за нашите најмили, постирање на слики секако се добродојдени.

  За најмалите се мислам глодалки некои убаво да земам бидејќи се во фаза на вадење заби.

  Побарав помош околу идеја бидејќи родендени, нови години, и други поводи некако се исцрпија идеите.
  Книги, играчки и гардероба беа најчесто купувани.
  Ама веќе не остана ништо за оргиналност.
  Особено кај поголемиве дечиња.

  @buba4e89 ќе прочепкам на фб.

  @Monella ти благодарам на советот.
   
 5. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.878
  Допаѓања:
  133.487
  Пол:
  Женски
  Можиш по едно тањирче и шоља новогодишна да им земеш на големите и во шољичката чоколатца, ако се големи чоколатца јадат сигурно.
  За малите ја би она што највише се троши кај бебиња ке им помогнеш на родителите, влажни марамици, шампонче, пакетче пелени ако знаеш кои ги користат...
   
  На koritsaki, cresa-jagoda и џунџуле им се допаѓа ова.
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.399
  Допаѓања:
  33.958
  Пол:
  Женски
  Баш со маж ми ρазговаρавме на оваа тема и одлучивме наместо паκетчиња, да им κупиме облеκа на сите деца. Баρем тоа ќе биде поκоρисно од паκетчињата.
   
  На џунџуле му/ѝ се допаѓа ова.
 7. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  28.334
  Јас најчесто за крај ги оставам подароците и досега играчки купував. Ама дечките пораснаа, нит веруват во Дедо Мраз, нит на елка се радуваат, нит играчки посакуваат.
  Туку блиски ми се, и стварно сакам да им купам нешто а и секако си очекуваат,јас како тетка, вујна и нина не сакам да ги разочарам!
  Ќе купам нешто како друштврни игри (монопол, не лути се човече) за деветгодишните батковци.
  Дадичките (13 - 14год) ќе ги изненадам со марама или ракавици.
  Другарчињата на ќерка ми кои имаат по две години ќе ги израдувам со некоја сликовница.
  Тоа е засега во план,а можно е да има и измени.... има време, ќе видиме!
   
  На cresa-jagoda и џунџуле им се допаѓа ова.
 8. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  1.484
  Пол:
  Женски
  @snegulkata доколку ти значи информацијава има убави попусти во просветно. Ете јас сепак за мојата бебушка се одлучив за книга.
  За дадичките видов од оние топлинки за уши ми се допаднаа, можно е тоа да купам.
  А за батковците уште не знам. Можно и по една блуза, ќе видиме.
   
  На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
 9. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  1.484
  Пол:
  Женски
  IMG_20161212_172404.jpg Мојот новогодишен подарок за мојата бебушка.
   
  На toogood, cresa-jagoda, iki26 и 2 други им се допаѓа ова.
 10. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.289
  Допаѓања:
  31.582
  Пол:
  Женски
  I jas do nekade pravam plan. Na bebinjata,devojce i masko,ke im kupam dvostrani ramki,jas ke im stavam nivni sliki od ednata strana,a za drugata strana ima glina pa se pravi otpecatok od race ili noze na bebete.
  Na detenceto od 3god,mu kupuvame paketce i igracka ili slikovnica(mi dadovte ideja)
  E vnucite na brat mi se malku problematicni,edniot 4god.ke pomine so nekoja kola na upravuvanje,a drugiot 7god.e zainteresiran samo za hoverboard(ako tocno go napisav)i samo toa mu se vrti niz glava,ama roditelite za toa neka mu ja mislat,od mene kje dobie nekoj projektor za crtanje ili paketce so knigi na toper. Za sin mi godinava,tato od zemja tugina prati patiki i motor igracka. Dosta mu e.
   
 11. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.981
  Пол:
  Женски
  Совет што да купам на 10 месечно бебе?
  Немам идеа, а кума сум .

  Да земам некоја играчка (количка) плус што друго можам да земам за да го направам убаво паќетчето.
  Само тоа бебе ми е оваа нова година.
   
 12. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.289
  Допаѓања:
  31.582
  Пол:
  Женски
  Kolekcija kozmetika,kasicki,sisinja,cajce,ligavki...
   
  На cresa-jagoda, џунџуле и bokace им се допаѓа ова.
 13. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  1.484
  Пол:
  Женски
  Или некоја музичка играчка можеш како на пример клавир со повеќе мелодии, со звучи на животинки.
  Има и книги со мелодии.

  Можеш и инстант кашички наместо пакетче.
   
 14. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  1.484
  Пол:
  Женски
  @LaDyDoLl за баткото можеш и секако не оргинал ама леги коцки, и има едну проекти од метални прачки треба фигура да направи. Од јамбо ги купував.
   
 15. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.289
  Допаѓања:
  31.582
  Пол:
  Женски
  Имаат такви,но него не го интересираат воопшто.Помислив и на слагалица со 1000парчиња,номалиот ќе му ги загуби и ќе му смета :D
   
  На џунџуле му/ѝ се допаѓа ова.
 16. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.250
  Допаѓања:
  72.671
  Ние годинава имаме едно бебенце од 9 м и му купивме точаче/проодувалка. За нашето сеуште ништо не сме купиле, ама има само 6м. Дали има и каде сликовници за таа возраст?
   
 17. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.194
  Пол:
  Женски
  За таа возраст меки сликовници. Ги имаш по сите книжари.

  Мене дечки носењето облека како подарок за мало детенце не ми е новогодишно пакетче. Се знае на што се радуваат децата, играчки и чоколади. Во тоа е духот на овие празници. Облека поклонувам за родендени.

  Јас сум во филм на старите пакетчиња што сум ги добивала јас на времето, чоколади+мала играчка и тоа спакувани во пакетче од целофан со машничка. Веројатно такви ќе ги направам, имам 4 дечиња на возраст од 3-7 години, а за едно бебенце од 5 месеци ќе смислам што...Веројатно ќе биде комбинација од кашички+ една глодалка како играчка :)

  За бебе сум подарувала и пакетче-кашички со лигавче, капче и шалче+кутија инстант каша...колку да се одбележи. И така бебињата не разбираат :D
   
  На LittlePinky, џунџуле и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 18. danata

  danata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  5
  Dali ima nekoj prasano kolku se novogodisniye paketcina od HIPP i sto sodrzat vnatre.. Gi vidov na reklama i mislam ako se sodrzajni i prikladni na cena, mozat da se kupat za bebuski
   
 19. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.908
  Пол:
  Женски
  Jas nemam mali decinja od rodnini se e golemo moeto e najmalo,pa eve za moeto ke kazam,zasto ne jade nis samo na cice e paketcinjata ke bidat polni so alistenca,taka barem babite se pofalija,ako ima nekoe paketce so hrana nema da e steta mama i tato se ovde :P
   
  На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Beautiful_girl..

  Beautiful_girl.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  315
  Пол:
  Женски
  Незнам што да купам за внукичката малечка е 5 години што да и земам? лани и зедов пакетче со милка прозиводи и барбики играше долго време годинава сакам нешто поспецифично и поинтересно некоја идеја? и купив фустанче интересно е многу ко невестичка ќе ми биде ама и нешто друго сакам да земам.
  На внукот 2 години си го тргнав змиулчето од џебот и му купив акумулаторско Bmw ќе се израдува лепотанчето мое, тетка сум им ги сакам бесценето души моии оддамна ми велеше дека за нова година сакал дедо мраз да му донесе кола и јас затоа му купив.
  ии некоја идеја за децата од пријателите? 13 годишно е едното а другото 6 годиншно, на 13 годишното му купив сликовница(идејата од вас ја презедов) и пакетче ќе земам ама на 6 годишново?