1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Новости од модниот свет

Дискусија во 'Мода и стил' започната од la-chicka, 31 мај 2011.

 1. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Како што гласи темата, тука можеме да дискутираме за сите новости од модниот свет :) - околу новите модните трендови, да постираме слики од нови колекции од некои брендови, да си разменуваме модни совети и сл. :)

  Еве јас ќе почнам со нешто што најдов на нет...  H&M веќе ја презентира својата колекција за есен - зима 2011/12

  Во стилот на 70-тите, плетени и кожни парчиња, широки ѕвонасти панталони, ретро принтови и класични палта. Колекцијата изобилува со топли тонови како кафеава, крем, пригушена портокалова, темно црвена како и смарагдно зелена и сива.

  Еве во прилог неколку слики од колекцијата :)
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Предлагам сликите да ги ставаме во спојлер па тој што сака да види ќе си отвори, да не се создаде само слики слики и слики :)
   
  На Champs.Elysees, Hipster, Chocolate.me и 4 други им се допаѓа ова.
 2. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Повеќето девојки тука сме фанови на Лобутин :)
  Па еве ја новата есен-зима колекција, која освен чевлите со нитни кои се втор ред трети и плавите чизми другите не ме воодушевуваат ич. Може ај и тигрестите малку да ми фаќаат мерак :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Оние со пифките огромни, со белата чипка чизми, а па копитана две во последен ред одвратно, нагон на повраќање :fubar:
   
 3. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.214
  Пол:
  Женски
  Еко-Мода како тренд. Еве нешто од модните додатоци актуелни за ова лето изработени од природни еко- материјали.
   

  Прикачени фајлови:

 4. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.214
  Пол:
  Женски
  Nautical style не е нов моден тренд, но е многу актуелен ова лето.
   

  Прикачени фајлови:

  На jessica24 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.214
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

  • nautical.jpg
   nautical.jpg
   Големина на фајлот:
   31,9 KB
   Прегледи:
   653
  • nautical_style.jpg
   nautical_style.jpg
   Големина на фајлот:
   70,2 KB
   Прегледи:
   653
 6. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  Лејди Гага изберена за модна икона?!
  Бог да чува. :^)
   
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Пеперминт ја мешаш темата, тоа што ти го поставуваш не е новост, тоа е тренд за оваа сезона, сликите се стари со месеци. Тоа не е новост :) Има други теми за трендови, за must have...

  A Гага како модна икона не можеше поразголено да ја прими наградата а и прослави :o
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  :puke:

  Иначе беше пред 2 недели промоција на зимската колекција на Манго погледнете :wasntme:
  скратена
  http://www.youtube.com/watch?v=1hNDrBRF2Ic

  целосна верзија
  http://www.youtube.com/watch?v=ycfN8okrnDk
   
 8. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  263
  Гага ми стана одвратна! Аманте бе модна икона да не почнат луѓево да носат долна облека со шилци :doh: никогаш не ја сметав ниту ќе ја сметам за каква било икона.
   
 9. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Погоре ги постирав новите лобутинки од есенската и зимската колекција.
  А излегоа и фотографиите од кампањата направени од Питер Липман, кампања која привлече многу внимание.
  Еве зашто :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Секоја им чест на идејата :clap:
   
  На AlicaInWonderland, ludoto19, baguf4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Знаеме дека H&M секоја година соработуваат со некој познат дизајнер како на пример ланскава година тоа беше Lanvin претходно Lagerfield, Stella McCartney а за годинава ангажирана е Донатела Версаче.
  Па ќе видиме каква е колекцијата во ноември кога ќе биде презентацијата ;)
  [​IMG]
   
  На la-chicka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Miss.Waldorf

  Miss.Waldorf Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  16
  Не ги пратам многу новостиве =)
   
 12. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.214
  Пол:
  Женски
  Нешто од зимската колекција на H&M 2011
   

  Прикачени фајлови:

 13. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  дел од новата колекција на (лето и есен) од H&M
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 14. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.640
  Есенска колекција на H&M :
  [​IMG]
  [​IMG] :inlove:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
 15. NoirSerpentine

  NoirSerpentine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2021
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  1.522
  Пол:
  Женски
  Барав некоја тема за модни критики, не најдов па и оваа ќе послужи :lol: ама со мислење кое ќе одговара

  Ако размислиме нема многу „новости“ во модниот свет ама може да размрдаме тема зошто како што читам, авторот мисли на моментални трендови.

  Мене веќе ништо не ми е јасно и трендовите заради влијанието на социјалните мрежи и интернетот толку многу и брзо почнаа да се менуваат, а ова особено ми е загрижувачки зошто знаеме што прави фаст-фешн облеката за околината и колку ја загадува.

  Како што гледам, се враќа еден вид поинакви ѕвонести пантолони кои имаат шлиц на средината под потколеницата заедно со топуци-високи потпетици (штикли?). Моментално актуелни се и преголеми (оуверсајзд) сакоа и палта. Не знаев дека такви како закачени на закалачка и пантолони кои се влечат пола метар зад кондурите или си ги газат - ќе биде мода, јас сум била модерна уште од мала во палтата на дедо ми :rofl: (бед џоук, знам).

  Сигурно испуштам многу. Не можам веќе да сум во чекор, многу се :D
   
  На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  1.418
  Гледам во последно време зачестиле носењата на каиши и „харнес“ стил на каиши (околутелни) и почнале да се нормализираат во стрит модата. Мене ми изгледаат интересно и ми се допаѓаат како аксесоар.
   
 17. nevermet18

  nevermet18 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  5.160
  Допаѓања:
  12.873
  Пол:
  Женски
  Мене ми немаат смисла. Немаат некоја улога освен за лик. А и сигурно модата ќе им помине до есен.
  Се согласувам со @NoirSerpentine. Нема смисла веќе брзата мода. Секој втор ден нешто ново е во мода. Нема некои нови трендови да се задржат, а и ништо од ова што е во мода моментално не ми се допаѓа...
   
  На OmniaVanitas и NoirSerpentine им се допаѓа ова.
 18. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  1.418
  Многу работи во модниот свет немаат смисла ама не мора сите од смисла да се носат, некои се носат и заради украс, како што напиша и ти :) Пример за тоа би било брош. Има некоја смисла освен украс? Не. Ама е убав да се носи.
  За минење - нека помине, ама барем стана малку попопуларно за разлика од претходно каде што се карактеризираше како нешто „за срамота“. Тие што си носеа претходно, сега ќе имаат малку подостапни опции, како што се случи со нестандардните бои за коса. Голем дел го напуштија тој стил ама фарбите дефинитивно станаа подостапни за оние кои постојано си ги носат. Тоа е едно од добрита страни на модата :)
   
  На nevermet18 и La Stilla им се допаѓа ова.
 19. nevermet18

  nevermet18 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  5.160
  Допаѓања:
  12.873
  Пол:
  Женски
  Па да, имаат попристапни цени, али тоа не значи дека и квалитетот останал ист. Баш напротив, квалитетот е опаднат. Еве бев низ трговски, на слика сѐ изгледа убаво (да речеме во Зара, Манго итн), во живо материјалите се никакви, бетер од партали за бришење прашина. Уште при првото перење ќе се уништат. Буквално за едно носење.
   
  На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.
 20. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  1.418
  Не ги ни земав во предвид тие (и тоа отсекогаш не само за сега и за ова), најмногу зошто го делам истото мислење со тебе и зошто колку и да се интересни некои парчиња, малку ми е смешно кога ќе видам дека сите се облечени во истата облека (коментаров не е наменет за „финансиски пристапно“ зошто живеам во реалноста и знам кому-што му е достапно, туку како критика на брзата мода). Повеќе мислев на оние специјализирани продавници и рачни изработувачи. Ако ништо друго, сега е полесно да се најдат.
  А секако, треба да има и такви средни (зошто за македонски стандард дури и нивното не е евтино) опции што ги има во фаст-фешн ланците. За жал, во македонија нема продавници „на старо“ за да можам ги вбројам како опција. Но за таа сметка има куп маалски бутици и продавнички. Работата е само кој сака да ги најде.