1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нов на работното место - страшно!

Дискусија во 'На работното место' започната од babyketi, 16 февруари 2010.

 1. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Pocituvani moi forumdziki...kako sto znaeet jas sum nova na moeto rabotno mesto.....
  Kako da se uklopam?
  Kako da ne em mrazat ,a nemora ni da me sakaat kolegite?
  Kako da se dokazam kolku vredam,a da ne predizvikam ljubomora?
  Kako da prasam sto me interesira ,a da ne bidam pogresno sfatena?
  Kako da bidam bliska so kolegite (ne mora prebliska) ama da se druzime dobro?
  Kako da bidam prifatena ,a sepak da gi istaknam svoite kvaliteti?
  Ajde vie sto rabotite podolgo vreme NE E VAZNO KADE I STO ,ajde pisete mi VE MOLAM!
  Pozdrav..
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Нешто интересно прочитав пред некој ден, вели : " Не ја знам формулата за успех ама ако сакаш ќе ти ја кажам таа за неуспех-: Пробај да им удоволиш на сите. " Има вистина во ова.
  Биди си тоа што си, онаква кава си, она што ти можеш да го направиш е да не се замеруваш со колегите, да не се расправаш, на почеток многу работи ќе треба да преќутуваш. Не зависи се од тебе, зависи и од колегите.
  Во секој случај штеди си ги нервите и срќно на новото работно место .
   
  На Mini90, ♡BuBaLe♡, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.894
  Допаѓања:
  198.320
  Пол:
  Женски
  Babyketi, еве некои мои совети... јас уште немам работа, ама ќе се потрудам да помогнам....

  Почитувај ги колегите, нивното мислење, нивните ставови и нивната работа, не се вмешувај во трачеви и оговарања, биди пријателски расположена и секогаш спремна за помош (ама да не те искористуваат)...
  Работи си ја својата работа најдобро што можеш, дај се од себе, ама чесно, без подметнувања и фалење со туѓ труд, не се плаши да прашаш ако нешто не ти е јасно, или не знаеш како треба да го сработиш... поарно да прашаш два пати, па и трипати отколку да згрешиш затоа што си молчела...
  Понекогаш може со колегите да отидете на кафе, на пијачка или слично, за да се зближите малку, да видите кој каков е вон работно време - така се создава и попријатна атмосфера на работното место...
  Во секој случај, биди она што си, не треба да глумиш нешто што не си, затоа што не можеш цело време да глумиш... не се сомневам дека ќе бидеш прифатена, мислам дека си прекрасна личност, и нема зошто да се плашиш... само без форсирање, се ќе си дојде на свое место! ;)

  Ако ми текне уште нешто, ќе пишам....


  П.С. Евенстар овде... никот си го сменив, ми досади :lol:
   
  На teteks му/ѝ се допаѓа ова.
 4. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  616
  Пол:
  Женски
  Бејбикети според мене треба само да си трпелива, за тоа што сама можеш да го направиш не барај помош од другите , за блискоста со нив те разбирам како ти е дека се чувствуваш како да си вон екипа, утре еве ти повикај ги на кафе почни пополека во зближувањето зашто многу луќе не се тоа што изгледаат, сепак со тек на време ке се уклопиш да не се секираш. Цени си ги квалитетите што ги поседуваш биди реална и итра, се друго само ке си дојде. Поздрав и со срека на новото раб место. :up: и како што ти кажа девојката над мене почитувај ги коклегите и нивните мислења но не потпаѓај под нивно влијание да те искористуваат, зашто од тоа нема нешто полошо...
   
 5. JATAGAN

  JATAGAN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  154
  Moe mislenje , bidejki si nova ne bidi preterano ljubezna (da ne recam da se ligavis) nitu pak bidi preterano profesionalna, najdi sredina bidi umerena vo se, a posle 1-2 nedeli opustise i ke se vklopis vo nivnata sredina , bidejki i tie treba da se naviknat na tebe.
  Za 1-2 nedeli bidi onakva kakva sto si , bidi sto poprirodna taka jas mislam deka ke bide najdobro.
  SAMO NIKOGAS NE POCNUVAJ LICNA KAVGA PORADI RABOTATA, KAVGATA ZA RABOTATA TREBA DA BIDE STRUCNA RASPRAVIJA I DA TRAE SAMO VO PERIOD DODEKA E PROBLEMOT i posle toa se treba da bide po staro.
  I za kraj, PROBLEMITE STO GI IMAS NA RABOTA , ne nosi gi doma :D

  Pozdrav
   
 6. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  DRUGARCINJA FALA VI MNOGU!!! :D :D
  Ubavi soveti mi davate i ke gledam da gi ispocituvam..
  Pisete mi pak ako nesto vi tekne,sekoaj pomos e dobredojdena!
  Uste ednas FALA MNOGU!
   
  На IvanaJenner и Tanjamm им се допаѓа ова.
 7. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.700
  Допаѓања:
  130.181
  Бејбикети, рано е да се вклопиш, само два дена си таму. Дај си време, а дај им време и на колегите да те запознаат. Природно ќе дојдат ти работи. Биди таа што си - мислам дека на форумов нема некој што има лошо мислење за тебе, па зошто би имале и колегите?!? А и нема што претерано да се зближуваш - пријателите чувај ги за дома. Трачеви и споделување проблеми - никако. Кај мене на работа луѓето нон-стоп се менуваат, па некако ми стана нормално ова незближување на работа. Ок е да размениш по некоја шега и слично, ама приватни муабети се за дома.
  Дека ќе се однесуваш максимално професионално не се ни сомневам. Само немој да бидеш крута, биди ведра, како што си и овде. Мене мислам дека најмногу ми помогнало тоа што секогаш сум била фер и фина со сите колеги. Затоа каде и да сум работела, кого и да прашале за мене, сите имале добро мислење. И тоа не било поради работата што ја вршам - зошто до скоро не ми ни беше толку тешка и одговорна работата, туку баш поради односот кон луѓето. А до сега имам сменето 5 работни места :D .
  Е сега биди свесна дека ако си добра - ќе предизвикаш љубомора, барем кај некој. Ама тоа е нормално.
  А и секако може некој да не те сака, можеби некој имал близок човек што е надевал дека ќе го примат а те примиле тбе - па сега ти си му крива... секакви луѓе има. Ама ич да не ти е гајле.
  Колку што имав прилика да те запознаам овде, малку си остра, во смила дека не преќутуваш - ова не знам дали и колку би ти било од корист, особено на почеток.
  Потруди се да се вклопиш и да бидеш ок со сите, макар и некој да не ти се допаѓа. Колегите за жал не можеме да ги бираме.
  На почеток нормално е да прашуваш - сите прашуваат. Гледај тоа што можеш да го научиш сама - научи го, ама ако ти треба премногу време за тоа, или не можеш да се снајдеш - прашај. Јас кога почнував имав милион прашања, ги умрев од прашување колегите. И сега кога треба да почнам да се занимавам со некоја нова област дома се убивам од читање.
  Тоа што јас мислам дека ќе ти падне најтешко - може нема врска, е да се навикнеш на новото темпо. Стигнување на време на работа со мало дете, кога ќе биде болен да бидеш сконентрирана да работиш...

  Секој почеток е тежок, ама верувај во себе, како што веруваме сите ние тука во тебе. Ако треба, на почеток вложи повеќе труд - читај и дома тоа што можеш.
   
 8. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Fala Ariel...
  Ke se obidam da bidam prifatena i da dadam se od sebe....
  Za precutuvanjeto...pa vo praksa ,koga i ne sum bas vo pozicija da kazam sto mislam,znam i da si precutam.
  Ovde e drugo,ovde na forumot,po mene,ne ni treba da precutis.
  Ovde treba bas da kaze sekoj sto misli za da pomogne na drug i da se razviva diskusijata.
  Svesna sum deka ne sum menadzrka tamu i deka sum na najdolnoto skalilo i si cutam i se trudam da bidam sto e mozno po profesionalna.
  Ama koga si naj nov i ostanatite malku se osecaat po dominantni,ama mene toa ne mi smeta...BICE DANA ZA MEGDANA!
  Sakam samo da si ja izvrsuvam uspesno rabotata,ama od druga strana jas ziveam so edno prokletstvo ,kade i da se pojavam ,a toa e ljubomorata sto ludjeto ja osecaat koga jas sum prisutna ,najcesto bez pricina.
  Sigurno imam nekoj mehanizam ,koj podsvesno go iskazuvam ,a toa e da predizvikuvam ljubomora sekogas i sekade,a STVARNO voopsto ne sakam toa da mi se slucuva i mnogu patam poradi toa.
  Posakuvam samo da ne dojde do toa ,zosto mi e preku glava .
  Sakam ludjeto da me poglednat realno i bez nekakvi si "naovcari" pa mislam deka toa e mojot najgolem strav.
  Jas sum mnogu posveten rabotnik.Mnogu brzo rabotam i "mi sece sekirata" mnogu ,pa brzo ucam i uspevam vo razlicni zadaci,a toa e ...hmmmm...koga se raboti vo kolektiv...
  Mada sekoj si ima posebna rabota i pozicija ,pa se nadevam deka nikoj nema da se oseti zagrozen.
  Hmmmm...se molam samo toa da ne go predizvikam....
   
 9. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.700
  Допаѓања:
  130.181
  Како и да е, не се секирај... ќе биде ок.
  И мене тоа Биќе дана за мегдана ме држи кога некој нема доверба во мене.
  Инаку кога си нов секогаш другите се доминантни... лечење фрустрации...
  А тоа што секој си има посебна работа е супер, помалку шанси за љубомора.
  Е сега што викаш дека луѓето ти љубоморат - веројатно затоа што цврсто стоиш на нозе, и имаш смодоверба. Обично сите им љубоморат на такви луѓе. А подобро нешто од самодоверба - здравје...
  Значи биди таква каква што си, врши си ја работата, и се ќе биде ок.
   
 10. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  57
  Не знам како е да си нов на работно место, ама знам како е да ти дојдат нови колеги...На претходните 2 места кај што работев, бев нова, но меѓу луѓе коишто ги познавам со години и ми се добри пријатели (иако понекогаш тоа е лошо затоа што си земаат за право да ти кажат се и сешто дури и она што во принцип би требало да си го премолчат), а и на ова работно место кога почнав да работам ги познавав луѓето колку толку. Е сега од септември ми дојдоа 3 нови колеги, и верувајте ми, воопшто не беше лесно, особено што се работи за 2ца малку постари од мене и 1 жена малку помлада од мајка ми...Е со нејзе си имав најмногу проблеми. Таа дојде со размислување дека мора да биде како што ќе сака и ќе каже таа само затоа што е најстара. Првите два три месеци беа ужас...Никако не можевме да се разбереме, само поради фактот што таа не сакаше да го прифати она што и го кажував од неколкугодишното искуство на местото кај што работам...За среќа, имав голема поддршка од директорката, па на неколкупати дури и „плеснав во лице“ дека некои работи овде не фукционираат онака како што таа си замислила...Сепак, после некое време, кога и двете се навикнавме на фактот дека сме „остри камени“ и научивме некои работи да премолчиме, работите почнаа да си доаѓаат на свое место...Секому му треба време за прилагодување...И на тој што е нов, но и на оние старите затоа што доаѓа „свежа крв“ па понекогаш може да се почувствуваат загрозени и со сета сила ќе се обидат своето знаење да си го задржат само за себе, па дури и по некоја сопка да стават само за да покажат дека тие дошле таму пред вас...Но верувам дека со текот на времето секој ќе си легне на брашното и работите ќе бидат нормални се дури не дојде некој нареден кој ќе биде нов, а вие ќе бидете стари таму...
   
 11. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  LA FILLE fala ti na sovetite ...posebno me bendisa toa sto govoris od aspekt na "star" kolega..pa bi te zamolila da mi kazes ,kako bese so pomladite kolegi..kako tie se prilagodija i isto taka sto se osnovnite greski sto gi pravat novite ,a treba da ne gi pravat...
  PLS pisi mi!
   
 12. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  57
  Кети, кај мене е малку специфична ситуацијата затоа што тие се странци, јас сум единствена Македонка, па мора постојано да ги слушам нивните кукања како овде е многу поразлично од идеалната држава од каде што доаѓаат тие...Тешко им е се уште да сфатат како ние функционираме на малку поинаков начин отколку тие...И уште потешко им падна што мораа на некој начин да се потчинат на некој којшто е помлад од нив, а и во некои области со помалку искуство. Но сепак, јас сум локална, а тие не се ... Но вообичаено мислам дека секој почетник веројатно ги прави истите грешки. Сепак, колку и да не ни се допаѓа мислењето на другите, мораме да го прифатиме, барем дури да стекнеме некаква доверба кај нив затоа што тие се сепак во таа фирма подолго отколку што се тие... Но и да не го изгубиме своето јас...Јас доста често морав да ги потсетувам дека ова е Македонија, дека сме далеку од совршенството, (и морам да признаам дека понекогаш не можев да се исконтролирам па да им плеснам дека ни кај нив не е се така идеално како што кажуваат и да престанат да плачат) морав да им кажувам како многу од работите треба да ги прават за да бидат како што треба...Понекогаш мислам дека дури, на некој начин, го злоупотребував фактот дека сум постара таму, а и тоа дека сум Македонка и ги знам работите, па на два три пати им покажав кај им е местото, и нормално тие мораа да го прифатат тоа...Не знам како би било кога би имала нова колешка/колега од Македонија.
   
 13. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  O.k LA FILLE fala ti mnogu ...na sovetite...ke dadam se od sebe!
   
 14. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Не знам друго што да ти кажам освен-Почитувај се себеси,и почитувај ги другите.Секогач докажувај ги своите способности,но не нападно,туку секогаш учтиво и љубезно,и уште ова,секогаш биди насмеана кон сите.Насмевката ги придобива колегите.Ова го научив од татко ми.
   
 15. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Pomina i prvata rabotna nedela.....
  Kolektivot mislam deka mi e ,kazano so eden zbor KRUT.
  I jas na prva topka sekogas izgledam mnogu kruto,samobendisano i ostro ,a ustvari VEZEEEE NEMA!
  So sigurnost znam deka ke go smenat ovaa mislenje sto go imaat sega za mene,a ZNAM deka ne e bas naj sjajno! :D
  Epa,so da pravam ko taka me stvoril Gospod da sum kruta i ostra od nadvor ..
  Toa e mojot mehanizam da ne me povredat ludjeto ,ama mnogu loso izgleda na prva!JBG-ke bide podobro!
  Krajno jas tamu ne otidov da stvaram prijatelstva ,tuku da rabotam ,a koj sto misli za mene ..pa :roll:
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  jas mislam deka pomegu takvite kruti, ostri i silni luge na prv pogled sekogas ima nekakva netrpelivost, no dlaboko vo sebe pocit i visoko mislenje za drugiot...
   
 17. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  DAJ BOZE DA E TAKA..osobeno ona vtoroto!
  Ma...mislam deka se e prasanje na vreme,a posle ke se vidi ,koj so koj moze da se vari! :lol: :lol: :lol:
   
 18. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  74
  ahhh babyketi, vazno e sto si najde rabota, a najvazno e da si ja sakas rabotata... drugoto e "Svaka cuda za tri dana"... jas ke ti zboram od moe iskustvo bidejki rabotam skoro 8 godini na 4 razlicni mesta... i sega veke tuka ke bide trajno izgleda...
  Na pocetokot ke im si interesna ili da ne recam cudna na kolegite bidejki si nova i si top tema, no so tekot na vremeto ke se naviknat i ke te prifatat takva kakva sto si... najbitno od se e kako sto ti kazaa i drugite, bidi si ona sto si, i vo nikoj slucaj nemoj da glumis, bidejki cel zivot ne se glumi... vtoro, nemoj od pocetok celosno da se opustis bidejki ne znaes so kogo se si imas rabota, lugeto se najrazlicni, sekoj so svoite maani... no na pocetokot poveke kupuvja-otkolku da prodvas, a toa bi znacelo, poveke procenuvaj a pomalku davaj im moznsot da te procenat, za da znaes na sto si i so kogo se si imas rabota... za da mozes posle po lesno da si se pokazes... za prasuvanjeto, mislam deka e ok da prasas od postarite kolegi, no prfasuvaj za nesto sto mislis deka navistina treba da se prasa a ne za sekoja sitnica (za da ne si vikaat kolegite, sto ja donesoa ovaa koga vrska si nema so rabotenje) :D , mislam deka ti go skrsi mrazot, prvata nedela pomina, i mozebi uste vtorava ke bides top tema dodeka se naviknat na tebe, a i ti se naviknes na rabotnite zadaci se dodeka ne stane rutina, posle ke bide polesno, a veke po lesno ke se cuvstvuvas tretata nedela, koga veke ke se naviknat na tvoeto prisustvo i nema da im bide veke interesno... sepak zavisi od mestoto kade sto rabotis, e sega moze da naletas na dobri, fini kolegi, no moze i sprotivnoto, sepak od site tie ke se najde srodna dusa, odnosno nekoj koj ke ti odgovara poveke (bidejki ne mozat site da bidat ljubomorni i losi) i vo spodeluvanje na iskustva, i da doruckuvate zaedno ili kafe da se napiete... no kraj kraeva i dokolku ne najdes takva licnost, golema rabota, si imas ti prijateli nadvor... no sepak poznavajki te spored komentarite, sigurna sum deka ke se sprijatelis, no i sigurna sum deka ke ima luge koi ke ti ljubomorat poradi cvrstiot karakter koj go poseduvas ;) ti posakuvam se najdobro.
   
 19. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  FREE fala ti za sovetite!Osobeno mi se svidja onoj ,kade sto velis poveke da "kupuvam"otkolku da "prodavam". :D
  Mnogu pozdrav do tebe!
   
 20. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  20
  VOOPSTO NE E STRASNO MOZEBI MALKU CUDNO I NEPOZNATO NO INTERESNO :) JAS PO SEBE SI ZNAM PROBAJ SO SITE DA SE VKLOPIS I DA BIDES OK SO SITE A SVE DRUGO SAMO PO SEVE KE SI DOJDE POZITIVNO :)
  POZDRAV