1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нов почеток во друг град?!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од sonuvacka, 5 ноември 2010.

  1. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Доста сум размислувала за оваа и сакам ваш совет, мислење
    Ете веќе неколку недели не одам на работа, тука немам дечко, немам другарки, едноставно празна сум, секој ден иста приказна, Единствено добро во моментов ми е Црвен Крст.
    Сакав да заминам надвор од Државава, да одам кај татко ми, да живеам со него, да започнам нов живот таму, Али од друга страна па татко ми е човек со чуден карактер, додека е трезен е се океј, фин, секоја желба ми ја исполнува, ме разбира али тоа само кое трезен, но кога и да се напие збори требало вака, па онака бла бла бла.... не сум спремна да го слушам и со тоа што го кажува да ме малтертира психички, али пак од друга страна не сакам да седам и овде од горенаведените причини... Сеа незнам што да правам :?:
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Да сум јас на твое место, би заминала веднаш. :)
    Не те врзува ништо тука во моментов, самата си кажа, ниту работа, другарки, ниту дечко.
    Плус, млада си, а ова е најубавото време да се искусат нови простори и предизвици.
    Што се однесува до татко ти... барем си го знаеш каков е.
    Подготвена си, знаеш што може да очекуваш.
    Ако се случи таков момент со пијанството, просто тргај му се од патот.
    А можеби и ќе те изненади пријатно, со тебе во околината постојано ќе си делувате фино еден на друг.
    :)
    Поентата ми е дека - не може да биде толку лошо, за разлика од секојдневна, сива монотонија.
    Тоа ќе те убие побрзо психички, отколку наравот на татко ти.

    Јас би те советувала да размислуваш околу пакувањето. :)
    Блазе си ти на шансата која ти се пружа, не може да си го дозволи секој. ;)
    Со среќа.
    :)
     
    На Elenuskaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Јас понекогаш посакувам да го напуштам моево најубаво Скопје и да заминам некаде далеку каде што никој нема да не познава. Тогаш нема да бидам овој што јазикот му побрз од мозокот, овој кој не брои до 10 и овој кој кажува се во лице без фолирање. Супер би било нели тогаш сите би ме сакале ;)
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Не би можела луѓе.
    Јас сум си социјализирана во Скопје,тука израснав,дечко,спорт,другарки,школување....и да отидам пример: Велес или некаде друго. Ма нема шанси
     
  5. 123.Maki-first

    123.Maki-first Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Мене веќе ми е здосадено од Скопјево, еве ќе започнам студии во Штип, после тоа којзнае, од Скопје ми велат таму немало шали, идеш со некој и одма мислел на брак. Не верувам дека е тоа така, ама сепак што имав дечковци од други градови, стварно такви биле. Не ми смета ни тоа, напротив, само убави работи слушам за помаливе градови, во Скопје веќе немам што да барам и онака, сите што ми биле другари и другарки, иако се над 50, сега ниеден не би задржала. Нервозна сум поради сето тоа, страв ми е да започнам одново, досега имав заглавено со куп личности поради тоа што сите се покварени и онака, се дружев со погрешни, стварно не знам што да праам. Имам дома две сестри, не се многу помали од мене така што имам каде да се вратам ептен ако ништо не е како што треба, но не сакам пак да заглавам со некого како досега што беше, со нив никогаш не сум била блиска, близначки се и со другите се однесуваат како ќе им текне, јас што сум им сестра, не ме третираат како што треба, нивните другарки па бетер, затоа кај нив е поразлично, искачаат, со сите се знаат и само бош муабети, не гледаат да се дружат стварно пошто и онака си се имаат една со друга.
    Како и да е, не знам како ќе се снајдам, како да ги одберам луѓето, не ми иде зближување со луѓе, со сите да зборам, 24/7 со луѓе да бидам, погрешниот ќе се закачи за мене... Најмногу се плашам да не биде исто ко во Скопје, премногу очекувам, а знам тоа не е убаво, но што да правам кога на најубавото се надевам... Нешто ми вика дека ќе бидам растажена и нанервирана повторно :(
     
    На GirlRose и eloves им се допаѓа ова.
  6. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    dokolku bi nema nikogo vo nekoj grad bi se preselila bi nasla mozebi i prijateli i rabota i se
     
  7. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    За неколку дена се преселувам во Скопје на студии.
    Но не планирам да останам тука подоцна можеби,се надевам дека ќе успеам до Лондон да стигнам.:)
    Лондон е мојата животна дестинација,сакам да го посетам,да останам на некое време таму (години) можеби на работа или слично што ќе ми донесе животот.
    Life Goal: to live in London.:angel: За мене тотално нов почеток во друга држава, не само град :D
     
    На LittlePinky и Bojana.20 им се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.559
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала да си ја пробам среќата и да појдам во некој друг град и покрај тоа што таму немам никој. Ќе стекнам нешто, тоа сигурно. Ако не, тогаш секогаш можам да се вратам домичка. :)
     
    На 123.Maki-first му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Не е лесна самата промена, нова средина, круг на луѓе, клима итн., но некогаш вреди да се проба среќата и во друг град. Има и позитивна страна, нова енергија, нови пријателства итн.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.