1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нов почеток во прекуокеанска земја

Дискусија во 'Канта' започната од kallias, 16 март 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Значи вака, јас сум мажена во Грција, во последниов период, тоа е околу 1 година отприлика ситуацијата овде од ден на ден е се потешка, сакам да кажам дека нема работа, многу слабо плаќаат каде и да работиш, стандардот е многу повисок во споредба од МК на пример и не излегуваш на крај со трошоците.
    Така да, јас и мојот сопруг веќе неколку месеци сме решителни да ја напуштиме земјава и да заминеме за Австралија за подобар живот. Сопругот има роднини таму кои би можеле на еден начин да ни помогнат околу работа и вселување таму за почеток, што не е мала работа и е од големо значење, што од друга страна пак ако немаш ниту еден роднина кој би можел да те поддрже од таму нема шанси да заминеш.
    Сакам да прашам, дали некоја од феминкиве има ваква или слична ситуација како мојава, да е можеби во Австралија да живее таму или да има близок таму и знае како се одвиваат работите и да ми објасни малку повеќе околу животот таму или кој знае нешто повеќе да ми објасни....ќе му бидам многу благодарна :*
     
  2. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Јас живеам во Австралија,незнам сега што поточно те интересира дали стандардот,дали работа пиши што поточно те интересира па ќе ти одговорам ;)
     
  3. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Еве уште една од Австралија,Да не откривам се,ако сакаш можеш да ни се обратиш по лп :)
     
  4. jassna

    jassna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    2
    Jas sakam da znam kakov e zivotot vo USA - Cedar point potocno :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.