1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нов тренд - забрането носење деца на свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од jacqueline.s, 27 мај 2017.

  1. Natalyy123

    Natalyy123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Не знам дали си приметила, ама на секоја покана пишува дали се поканети само родителите или заедно со децата. А сега ако некој сака да се прави паметен и да носи тајфа од деца кај пријатели или комшии е друга работа, се си зависи од културата тоа. :D
     
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Natalyy123

    Natalyy123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Децата се одлика на родителите. Ако се добро воспитани, не би требало да има инциденти.
     
    На EraBon му/ѝ се допаѓа ова.
  3. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    Taka e....Pa i tie se raduvaat bez razlika sto se mali koga ja vidat nevestata ili slicno..Ama sega vo ova vreme se im smeta gluposti mislis deteto na nivnata masa ke bide ili pak koj znae sto ke prave...dete kako dete ke si najde drugarcinja i so niv ke si bide :)
     
    На Natalyy123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.742
    Па не се сите деца немирни, родителите треба да си проценат дали е или не е детето за на свадба.
    Ама пошто очигледно родителиве сите мислат дека детето им е воспитано и мирно - а не е, младите бараат начини како да спречат деца на свадбите.
    Истото го мислам, ни јас не би сакала деца кај мене на свадба.

    Инаку на моја братучедка свадбата, на сестра ѝ детето имаше 3 години, беше присутно преку ден кога ја земаа невестата итн. а вечерта во ресторанот не го земаа.
    Поблиско од тоа амин, ама многу пргаво дете е во прашање, ни мајка му (сестра на невестата) свадба ќе видеше, ни кој било од семејството, и онака сите по него трчаат. :)

    И, секоја невеста и младоженец си одлучуваат што сакаат на свадба.
    Не е на вас да им кажете како треба.
    Нивна свадба - нивни правила.
     
    На Harper, sj *O* и Brojka им се допаѓа ова.
  5. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    5.300
    Пол:
    Женски
    Лично сметам дека на децата не им се ни оди на свадба. Тоа што трчаат, скокаат, се вртат, изигруваат принцези е од досада, па супер ако има уште некое дете да се занимаваат, инаку свадбата не е нивен избор за забава. Дете не ти сака свадбени протоколи од чекање ред да се слика со младите, до гледање на свадбен танц, па играј оро, па седни, па пак играј, па време за вечера. Инаку на мојата свадба скоро и да немаше деца, а тие малку беа дициплинирани, па не ги почувствував. Беа поголемки, во смисла прво-второ одделение. Конкретно кума ми си ја донесе ќерќичката која е смирена, мирна, додека момчето тогаш две години оправдано остана дома, бидејќи е премногу немирно.
    Инаку се сложувам дека пречкртување деца на покана е многу радикален чекор и прогласување на истите за персона нон грата и целосно ништење. Од друга страна аздиси, при јасно наведување на имињата на брачните другари на поканата, со носење на деца, внуци, па и барање екстра порции е безчуствително и крајно безобзирно. Среќа, па немав такви, ама па и немав многу гости кога ќе размислам за да очекувам некој испади сите ни беа добро познати.
     
    На sj *O* и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  6. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    Pa vase e toa.... ama podobro deca odkolku sto bev na edna svadba iznasednale starci dobro imase i mladi ama toa drugoto ne mi se dopagjase.....
     
  7. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.742
    Јас би викнала само млади и најблиска фамилија возрасни. Значи - тетки (сестри на мајка/татко), чичковци и вујковци (браќа на мајка/татко), кумовите кои ги венчале моите, и нивните најблиски пријатели, со кои и јас сум блиска.
    Сѐ на сѐ тоа се “старите“. Евентуално баба ми би си ја земала, без неа ништо не сакам, ама само да ми е жива и здрава.
    И пак “старците“ повеќе ќе се израдуваат него 3 годишно дете, биди сигурна, за разлика од децата на старите тоа им се баш ретки прилики да излезат од дома и да се повеселат, башка знаат што се случува, за разлика од децата.

    Останатиот дел од гостите би биле на дм најблиското семејство и пријатели на неговите, и сите останати наши пријатели и братучеди со кои се дружиме. Без деца.
     
    На SummerGirl, Brojka и BlackNight им се допаѓа ова.
  8. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595

    Sekoj razlicno mislenje i razlicni stavovi ima.....Taka da jas bi vikala deca na moja svadba...
     
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.742
    Е ако де, ако ти е убаво - зошто да не :)
    Ама на тие што не им е - нема потреба да ги осудувате.
    Секој си има своја замисла за тој ден, а на сите млади им е најважен ден :)
     
    На Brojka, sj *O* и EraBon им се допаѓа ова.
  10. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    Таман работа не осудувам секој си праве како сака...јас го кажав моето мислење...Неможе секој да мисле како мене.... :)
     
  11. Brojka

    Brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    1.722
    Се согласувам со @CameliaMiller за првото мислење. Нивна свадба, нивни правила. Секој нека си ја направи свадбата како сака. Јас не би се навредила ако утре децата кои се се уште мали не ми се поканети и е забрането нивно носење.
     
    На Harper, SummerGirl, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  12. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    Taman rabota ne da se ljutam toa si e nivno dali ke mi gi kanat decata ili ne..jas si kazuvam ja mene kako bi napravila..sekoj si pravi kako saka ....
     
  13. Brojka

    Brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    1.722
    Јас не го прочитав твоето мислење и ова што го напишав не се однесуваше на тебе туку лично мое мислење. :) Одкако си ме цитирала прочитав што си напишала претходно. И ОК е. И јас на моја свадба би поканила деца но не би се навредила ако не ги поканат моите, да не се повторувам.
     
    На EraBon му/ѝ се допаѓа ова.
  14. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    Jas pa mislev za moeto se odnesuva haha okej..izvinii :)
     
    На Brojka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Brojka

    Brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    1.722
    Недоразбирање. :) Ги прочитав двете мислења на Камелија, но не и вашата дискусија, па реков да напишам мое мислење па потоа ќе ги прочитам и останатите. Влегов во темава со цел да си напишам мислење па подоцна да ги прочитам останатите бидејќи се брзав, а го видов мислењето на Камелија па затоа и ја означив. Следен пат ќе ги читам и останатите мислења за да не настане недоразбирање. :D
    Инаку @EraBon гледам дека го делиме истото мислење само поинаку напишано.
     
    На EraBon му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    I jas da se izjasnam na ovaa tema:makeup:
    Ne samo zabrani za deca nego I bi vovela na toa pokanite i te kako za dress code ]:)
    Ich ne sum za nosenje deca po svadbi(mali deca),dal sme kaneti so dete ili ne jas ne ja nosam mojata(ova vazi za kaj prijateli,podalechni rodnini,komshii I itn)kaj sestra brat toa se podrazbira deka decata odat u komplet so roditelite..
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.109
    Пол:
    Женски
    Кај поблиски личности нормално дека ќе ги однесам децата. Што се однесува до порциите, никогаш не сме побарале порции за децата. Јадат од тоа што ние го јадеме. Не сакам на луѓето да им правам трошок. Децата секогаш ги пазиме. Не дозволувам да трчаат низ сала, па да направат некоја белја.
     
    На Asistentkа, Kitten, Kaetana и 3 други им се допаѓа ова.
  18. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Деца на свадба не ми сметаат доколку родителите си ги држат мирни и до себе на почетокот на свадбата кога на првото танго се обидува фотографот да направи фотографија која ќе остане засекогаш (нели има сега дим, меурчиња... па дечињата нормално трчаат по нив).
     
    На cresa-jagoda и SummerGirl им се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.109
    Пол:
    Женски
    Мене ме нервира кога одредени гости ич не ги пазат децата. Си седат или се фатени на оро, а децата беснеат низ сала. Затоа можеби некои не сакаат деца на свадба.
     
    На eliesaab, cresa-jagoda и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.023
    Допаѓања:
    37.311
    Пол:
    Женски
    На првиот танц во ресторанот децата ме фатија за рака и ми ја влечеа кога одев кон мм и фустанот ми го фаќаа (facepalm) После ги прибраа
     
    На cresa-jagoda, *Ench@nted* и SummerGirl им се допаѓа ова.