1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нов тренд - забрането носење деца на свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од jacqueline.s, 27 мај 2017.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.106
    Пол:
    Женски
    Сигурно им било мерак да бидат до невестата. Ама родителите треба да имаат осет. На мојата свадба децата се плеткаа меѓу гостите додека играа оро.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.021
    Допаѓања:
    37.310
    Пол:
    Женски
    И брат ми беше меѓу нив.
    Јас децата не ги ни приметував освен ако не дојдеа до мене да играт. Ние имавме една мини бина на сред сала и таму игравме младите, ора само на почеток игравме. А другите нормално си играа ора околу нас. Голема беше салата и за сите имаше место
     
    На Meckicja и SummerGirl им се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.106
    Пол:
    Женски
    Се зависи до децата. Има и такви што се бесни и само гледаат да направат белја. Сум била и на такви свадби.
     
    На Asistentkа и forumce им се допаѓа ова.
  4. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.815
    Допаѓања:
    7.020
    Пол:
    Женски
    Деца на свадба само на најблиските, други деца не сакам. Бидејќи знам многу родители што не се замараат за нивните деца. Не дека ми сметаат децата ама не сакам да се пикаат под маси да трчат во орото... Бев на таква свадба и многу беше незгодно, цело време пазиш да не згазнеш некое дете.
     
    На SummerGirl и Asistentkа им се допаѓа ова.
  5. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Деца на свадба не доколку родителите не водат грижа за нив.
    Кај мене на мојата свадба откако подолг блок бевме на оро и главната маса била празна зеле кинеле декорации правеле рачиња со торта нацапани на бело-беж чаршав.Ужас. Ама тој што ги пазеше намерно ги мотивирал така бидејќи не добил екстра виски и апетисани од дома што носевме кај него на маса.(facepalm)
     
    На eliesaab и SummerGirl им се допаѓа ова.
  6. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Од невоспитани деца и од невоспитани родители што не знаат да си ги приберат децата ми е преку глава. На мојата свадба кога го поведував првото оро неколку деца ме сопнуваа, ми го газеа фустанот и слично, а таткото и мајката си зеваа на страна. Значи, ми го расипаа тој момент некои такви дечишта. Катастрофа. Затоа ако на некои децата им се немирни, нека си седат дома.
     
    На Harper, CameliaMiller, *Ench@nted* и 4 други им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.106
    Пол:
    Женски
    На мојата свадба свекрвата згазна едно дете играјќи оро. Ама родителите беа виновни. За мајката ок. Беше на оро. Ама таткото седнал и си ужива.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    Кај мене имаше дечиња доста и воопшто не ми сметаа. :)
    Баш на прв танц на снимка ги приметив како трчкале околу нас, ептен ми се слатки. Како пчелки се. :)
    Но потоа си приметиле родителите, си ги прибираа.
    Кога бев пак на друга свадба кај најдобра другарка, имаше едно прцулче мало и ја тегнеше за фустан невестава. Го земав во раце, ја прашав кај е мајка и да ја однесам. Женава само ми се насмеа не одмина, демек чувај ја малава да си играм јас.
    Самите родители треба да се свесни дали децата им се за носење ( не само за свадби) или да ги причува некој. Ако се темпераментни, нема носење и крај.
     
    На cresa-jagoda, glosipgirl, irenna и 6 други им се допаѓа ова.
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Неќу неваспитани деца. Ако моето е беснотилак не би го носела на свадба. Нема потреба никој да ме пцуе а и не сум тип кој што може да ужива и пијуцка дур детето се качуе на глава таму негде. Значи ќе треба да трчам по него насекаде. Не фала.
    Сеуште е мал и сва среќа сега за сега не делува како такво дете ама не знам што ќе биде понатаму.
     
    На VoodooGirl, Harper, BoaVista и 7 други им се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.106
    Пол:
    Женски
    Со деца на свадба, ни свадба нема да ти се види како што треба. Мора да внимаваш на нив. Без деца е поубаво. Ќе уживаш. Ама не бива кај блиски личности да не ги однесеш. На последнава свадба каде што бевме, децата ги пазеше свекорот. За да можеме јас и маж ми да поиграме. Остатокот од свадбата си ги пазевме јас и маж ми. Ама ме изненадија. Не беа бесни. Повеќе време поминаа седејќи на стол. Или кружеа околу нашата маса.

    Треба да се прочита меѓу редови. Ако на поканата ги пишува само имињата на родителите, треба само тие да отидат. Друго е ако отпосле се напомене да се дојде со деца.
     
  11. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Деца на свадба само кај најблиски роднини! Има безобразни родители,ќе седнат,а детето ќе прави 1000 бељи и око не им трепнува.. И зошто, тие деца да ми го упропастат најубавиот ден во животот? Значи,родителите ако имаат малку мозок нема да ги донесат малите деца на свадба. И тие ќе бидат релаксирани,а и на невестата и зетот нема да им се крева косата и притисокот!!! Значи мали и немирни деца само кај најблиските,таму каде мора! :!:
     
    На CameliaMiller и SummerGirl им се допаѓа ова.
  12. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    На една свадба ми дојде мало детенце и околу 2 саати седеше со мене. Јадевме заедно на вечерата, оро игравме, шетавме, и цело време си викам ај го гледаат веројатно родителите дека е тука со мене, па не го земаат.
    Ама јас ниту го познавав детето, ниту родителите. Со него муабет си правевме, не сакаше да си оди, му викам да не те бараат, каде седиш, ама не и не, детето сакаше со мене.
    И после за сечење на тортата дојде една жена го зеде со убаво, нејзино било. Ни здраво ни чао не рече.
    И ден денес не знам кое е детенцето, ниту родителите.
    Безвезе, ама жал ми беше и за малото.
     
    На eliesaab и SummerGirl им се допаѓа ова.
  13. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Немирни деца не се носат ни кај најблиските. :!: Зошто да им го уништат денот? Ако ви се најблиски не значи дека е сѐ дозволено.
    Но, децата не се виновни, виновни се родителите кои не ги воспитале... Како ќе си го воспиташ, такво ќе ти биде. :)
     
    На Harper, theowndemon, Matotheja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.106
    Пол:
    Женски
    Кај и да носиш дете, треба да си го пазиш. А не да го оставиш да прави што сака. Ако треба нема да станам да играм, ама децата ќе си ги пазам. Не сакам да уништам нечија свадба. Порции за децата не порачувам. Нема потреба. Јадат од нашето јадење. Ако ме поканат без деца, а нема кој да ги чува, нема да отидам на свадбата.
     
    На Coco31, *Лорена*, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.203
    Пол:
    Женски
    На последнава свадба кај што бев имаше многу деца. Некои трчаа цело време низ масите, па играа оро 5-6 деца фатени у ред, до нив мајки, баби, тетки шта год им беа, каша попара беше.
    Најгрдо ми е ко ќе земе некоја жена бебе в раце и ќе се опне на оро, па ја треба да ја држам неа под рака.
    Треба да се поведе рачун за деца на свадба. Не викам да не ги носат, ама осет луѓе, осет малку треба.
     
    На CameliaMiller, SummerGirl, ocicka2014 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. milaaa20

    milaaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    37
    Дете на свадба не би носела, во април бевме на веридба каде што сме старосватови и имаше деца цело време трчаа се буткаа. Син ми не го однесовме не затоа што е немирен туку затоа што е дете од 4години и ќе сакаше да трчка цело време. Имаше едно девојче од 3години дојде кај мене и заспа а мајката, комшивка на зетот беше премногу зафатена со играње на стол и нималку не се потресе што детето и спие кај непозната жена. Дури после еден саат дојде бабата на детето и го однесе дома да спие. Мене не ми сметаше ни малку бидејќи обожавам деца ама на некоја друга личност можеби и сметала. Сега во септември е свадбата и син ми пак нема да го носам, бидејќи ќе треба цела вечер да трчам со него и само ќе го измалтретирам. Се знае деца за каде се
     
    На Harper, CameliaMiller, Martka и 3 други им се допаѓа ова.
  17. kikica14

    kikica14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    668
    Пол:
    Женски
    Последниве неколку свадби на кои одам не сум видела многу деца, само најблиските.. На мојата свадба имаше доста дечиња ама јас сакав да има, ми носеа фустанот, фрлеа цвеќиња кога излегувавме... Јас лично не ги носам децата, бидејќи ми се "терет" не може на раат да се игра, треба по нив цело време да се трча, па да се пазат. Овој викенд деверот ќе прави свадба, па како ќе сум со децата којзнае, нема на кого да ги оставам инаку не доаѓаше во обзир да ги зимам...
     
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Не одам на свадби кај што ме поканиле мене и муж ми, а не и ќерка ми. Ние тројцата сме семејство. Ако некој мисли дека некој член од нашето семејство е помалку важен, немам јас што да барам кај такви луѓе. Ако јас одлучам да не ја понесам, а веројатно ќе одлучам, тоа е друго, ама битно ми е да е поканета. Од друга страна ме нервираат тотално родители што си ги носат децата на свадба и ги пуштаат кај сите гости, па овие досаѓаат, и го газат фустанот на невестата, невоспитани се. Ако ја донесам ќерка ми на свадба, гарантирам дека никој нема да има проблем со неа. Другарка ми кога се мажеше во ресторанот имаше како со мала ограда заграден дел од околу 20 квадрати да речеме,кај што имаше играчки, една лизгалка и си доплати за тоа, за децата да можат да се занимаваат тука на видик на родителите, а да не сметаат. Не сметам дека е претерување. Затоа што доколку плаќаш за мене порција за храна, место во ресторанот и така натака, треба да си оддвоиш да платиш за сите гости, неизбежно е едноставно, пошо толку се на број гостите, а децата спаѓаат во број на гостите.
     
    На Starlič, Feminka88 и zuto им се допаѓа ова.
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Не се работи за бројот на гости. Се работи за родителите кои мислат во игротека ги однеле децата па не се ни умарат со нив. А реално не одиме на свадба да ни се качува на глава туѓи деца нели...
     
    На Lolipop23, Alisa22, Anie93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Love 83

    Love 83 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    До сега на секоја свадба кај што сум била сум го носела и детето зашто сум немала кој да ми го чува .Ама среќа секогаш е во моја близина и мирно е ,така да не досаѓало на никој .
    Ми се допаѓа многу на некои места каде има посебно дел за деца ,со неколку занимации за нив ,но сепак доволно да им го задржат вниманието .
     
    На melnicanecot му/ѝ се допаѓа ова.