1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нов тренд - забрането носење деца на свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од jacqueline.s, 27 мај 2017.

  1. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Се имам изјаснето за тоа во мојот прв пост.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    Јас досега со дете сум била на една свадба, и тоа зошто беше свадба на моја најдобра другарка, моите беа гости на истата, а семејството на сопругот беше на друга свадба. Ептен немаше кој да го чува, а неесмев да пропуштам :) Инаку навистина не ја разбирам потребата од носење деца на свадба, прво нормално е да им се приспие веќе за време на вечерата и да почнат да збеснуваат. Второ, родителите неможат да се опуштат зошто очите ќе им бидат во децата. Јас не забранив деца на мојата свадба, но никој не ги ни донесе па дури ни братучедите :)
     
    На emiliana и S.W.A.G им се допаѓа ова.
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ама ова не е дискусијата. И јас не би носела дете на свадба. И многу пати во темава напишав дека многу ме нервираат родители што дозволуваат децата да им збеснат на свадба. Дискусијата е дали е некултурно да биде потенцирано од младенците дека не сакаат деца, а не ти дали индивидуално ќе си одлучиш да не го понесеш детето
     
    На emiliana, SummerGirl, nextredstyle и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Себично е да правиш свадба и да очекуваш да собереш пари од поклони, а да поминеш со најмалку. Ако сакаш да добиеш треба да дадеш. Ако немаш да платиш за сите што треба да ги поканиш не прави свадба.
     
    На PaLaVa, An-na, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Не е убаво да пратиш покани на блиски на кои ќе пишува само Јанко и Станка без претходно да разговараш со нив.Поарно е да го скратиш списокот на гости ако ти е за пари.Подалечните роднини не ги викај.
    Кој има пари,нека плати некој што ќе занимава деца.
    Да,некои луѓе ќе се налутат ако не им ги викаш децата и со право.
    И децата се дел од фамилијата.Мирни или немирни,крв се.
    Кога се венчаваш,ако е од љубов,важни ќе сте само ти и партнерот,и вашето спојување.Не треба да те погодува детското трчање.
    И подобро човек ќе се справи со дете отколку со некој возрасен гостин што пие цело време и се дере ко ненормален.
     
    На smile:), Puffy2019, Kaetana и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Исто беше и со моите. Ко мала моите секаде ме носеа на свадба, плус баш ми беше интересно. Но, ние и само кај најблиските сме оделе.
    На деца свадбите им се најинтересни, кои радости ми биле кога малецки деверуши бевме кај 1ва братучетка со едно девојче, па фустан ми шиеја, еднаш и мала невестичка бев, па ќејфови цела. Сега со сила да ме тераат не ми се иде.
    Секој со својот избор, јас на свадба па баш би сакала деца да имам појше и да се радуваат него стринки од 4то колено и чичковци дојдени за да пијат и да се праат бетон.
    Не памтам да не сме биле викнати на свадба сите ко фамилија стварно.
    Ама пак ќе речам сме оделе кај најблиски роднини. Нема потреба од идење кај некој првпат или вторпат у живот што го гледаш да идеш.
     
    На smile:), MrenaRiba, BlackMistery и 8 други им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Ако поканиш роднини што не си ги видела одамна тоа подразбира дека они ќе се довлечкаат сите топтан. Си поканила двајца од семејството, а доаѓаат сите. И на крај незгодно ќе ти падне затоа што си викнала блиски без деца, а овие се тупосале со деца. Не се виделе младите од мали со братучедите, па ајде сега на свадба ќе обновуваат роднински врски. Ако немам финансии да ги поканам сите што сакам, не ни правам свадба. Нормално дека нема да ги поканам колегите на татко ми фамилијарно. Се знае....фамилијарно се канат најблиските. И да почне да плаче детето ќе си отидам дома. Голема работа ако сум отишла порано. Кај прв братучед не го однесов поголемиот на свадба. А бев поканета со дете. Причина....јас не осеќав потреба да го однесам баш таму. И така одењето на таа свадба беше ради реда.
     
    На Spidy, Dream-Girl и nextredstyle им се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Кој спомна пари од поклони и планирање на мала свадба ко да е бизнис план со добра заработка?
    Ко да ве викнале пријатели да излезете една вечер во кафиќ малку да се опуштите и забавувате до покасно. Ги носите и тогаш децата со себе или тогаш се снаоѓате за чување? Не излегувате со друштво некогаш за викенд? И ако веќе стварно нема кој да ги чува, се јавуваш, кажуваш каква е ситуацијата и ваљда за неколку деца нема да направат проблем младоженците. Проблем ќе направат сите останати после со муабети -зошто неговото дете е покането а моето не? Осет и култура малку повеќе треба и нема да има толку драми.
     
    На tinka-mace, oblace1, Avery и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Како стигна муабетот до собирање пари навистина не знам...
    Јас лично прослава правам затоа што сакам мојата среќа да ја споделам со најблиските.
    Дали јас не треба да правам свадба затоа што братучетка би била навредена ако нејзиното дете нема да дојде???

    Се работи за мој ден, моја прослава. Штом јас сум одлучила да правам мала свадба значи има причина за тоа. Ако некој навистина ти е близок ќе ја почитува твојата желба.

    Мене деца како деца не ми сметаат. Конкретно во мојот случај едноставно не е изводливо. И пак ќе кажам, очекувам разбирање и не гледам зашто некој би навредил.
     
    На princess5 и Amellie13 им се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.072
    Многу драматизирате да ви кажам.
    Сигурно, ама СИГУРНО, колешкиве без деца и без мажи ќе ги поканам.
    Ни им ги знам децата, ни сакам да им ги знам.

    За роднините знам со кои треба да поразговарам.

    Ако се несвесни дека детето им е немирно, нека се лутат.
    Најмал проблем ми е тоа.
    Некој да ме зае*ава, е тоа не може.

    Ако вие сте родители со осет, не се сите.
    И не на сите невести им е слатко 5 деца обесени за фустан. Еве мене ич не ми е.
     
    На spacegirl92, Ula, tinka-mace и 4 други им се допаѓа ова.
  11. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    40.239
    Пол:
    Женски
    Пред 6 години бевме поканети на свадба кај многу блиски луѓе, кумашинци. Отидов само со мајка ми и брат ми бидејќи татко ми мораше да оди на службен пат.
    Бевме планирани на маса број 2.

    Пристигаме, маса број два полна со возрасни и деца, непоканети деца од 6 7 8 години. Кумашинот се засрами, келнерите уште повеќе, овие на масата ни срам ни перде не ни понудија решение туку дрско одговорија дека и децата сакале да дојдат иако на нивната покана јасно пишуваше кои се поканети, само мажот и жената.
    Кумашинот беше фер човек и не покани на главната маса.

    Подоцна децата од маса број 2 направија неред низ сет ресторант, едниот келнер ги испушти чиниите со вечера затоа што едното дете се погоди ептен бесно да се турка во него, се туркаше и во невестата.
    Мајката на детето не реагираше туку го оправдуваше својот син со - Пушти го дете е.

    На моја свадба би била искрена со оние кои планирам да ги канам, не ми е гајле дали се лутеле или не. Моја свадба е, не сакам неред, не сакам несакани ситуации со невоспитани деца.
     
    На Spidy, Amellie13 и Bicka77 им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Е па за да немате ситуации со несакани последици, ќе си ги поканите само поблиските. И како што вие имате право кого да каните на вашата свадба, така и гостите имаат право да одлучат дали ќе дојдат. На некој децата му се побитни од свадбата.
     
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Како бе вака кажувате кој да се кани? Треба да дојде тој што е поканет, не зборувам за бебиња или за тригодишни деца што дошле. Ама еве мајка ми ме праша да покани први братучетки и да ми дојдат плус со своите 15 годишни деца, не е во ред, ме сфаќаш? Зашто местата се планирани. Ти ако не сакаш да дојдеш бидејќи твоето дете не е кането, кажи си нема да дојдам и готово, ама невкусно и безобразно е да кажуваш да се канат само поблиски зашто треба да има место за вашите деца. Извини, но така е.
     
    Последна измена: 24 февруари 2020
    На Spidy, Nade-sunrise и Amellie13 им се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    А што има да канам братучеди на моите???
     
  15. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Мене моите ми ги платија порциите(тие сакаа да биде тоа од нив), ме прашаа дали може да поканат двајца од неколку куќи, јас се согласив. Требаше мајките со деца да ги прашам? Какви ти се овие прашања?
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Не мораш да ги каниш со деца. Нивно е дали ќе дојдат.
     
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Точно така, ама не треба ти да коментираш дека требало да се канат толку и толку за да има место за деца. Ти ако не сакаш да одиш, ќе си кажеш и крај.
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    За канењето на поблиските....се кани кој стигне само за да не се навредат родителите. Поарно да поканам поблиски со деца, отколку тетки, стрини на моите кои не сум ги видела од мала. Секогаш кажувам унапред ако не идам на свадба. Летово имаме свадба и веќе ги известивме младите дека нема одиме. Нема кој да ги чува децата.
     
  19. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Од мала колку што се сеќавам на прсти се бројат свадбите на кои сум била. На секоја покана ги пишувало само имињата на моите, па се случувало и доколку и мене ме пишува да не ме однесат. Сме имале и случај блиски роднини да не поканат никој од нас а поканиле некои рандом луѓе што очи не сакаат да си видат или се на едно здраво. Сè зависи до луѓето, кај нас искрено деца носеле кај роднини или ретко некој ако има мало дете да нема кај да го остави, а да носиш деца кај другари и познаници - не. А познавам и луѓе кои и двајца да се поканети одат 5 и тоа децата не се баш деца, и сметам дека не е во ред.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Тоа отсекогаш така било. Најчесто со подалечните роднини. Се канат двајца, а они ги носат и децата. А децата доаѓаат со нивните девојки, или во најлош случај, со жена и деца. (facepalm)
     
    На flawless_ му/ѝ се допаѓа ова.