1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нов тренд - забрането носење деца на свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од jacqueline.s, 27 мај 2017.

  1. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Прават свадби чисто од причина да не ги зборат дека не правеле, зашто нели, срамота од роднини и комшии, а бидејќи не им е од ќејф да си ги гледаат на куп сите роднини што не ги виделе 20 години, сакаат барем пари да им остават за таа мака. Тоа е одговорот.
    На оние што стварно прават свадби од срце, не им е многу битно колку Петкана ќе им пушти во плико.
     
    На WarriorAngel, joy1, AURUA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    @moonlight-girl.55 малограѓанштина и лечење на комплекси, друго објаснување немам, ај разбирам пред 20-30 год. нашите кога правеле свадби па ги викале сите што стигнат, дали за да не ги зборат или пак зашто и они биле на свадба кај нив па срамота да не ги викнат ама во денешно време...изгледа овој менталитет нема никогаш да се искорени (иако се повеќе прават мали свадби)
     
  3. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Тоа "поклон во плико" сигурно произлегол од времето кога гостите носеле подароци како сервиси (дали за јадење, дали ножеви/вилушки/лажици), пегла, миксер итн. Па свадбата завршувала со 2-3 пегли и 2-3 миксери, кои не можеш да ги искористиш во наредни два животи.
    Не одам на многу свадби, ама последните неколку свадби поминаа без фамозното нагласување за поклон во плик. И погодете што - и без тоа гостите носеа поклон во плик.

    Туку, ме интересира, вие не потпишувате дека поклонот е од вас? Ние да, честитки за среќен среќен брак и фмаилија таа и таа. Нема логика да ставип плик со пари без да кажеш дека се од тебе? :?:

    Не сум толку терсене, ама дали некој, некогаш однел сервис (прибор за јадење) во екстра - голем плик? #прашањакоимемачат. :lol:
     
    На Doozy, Victorian, AURUA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Па веќе ако имаш над 13-14 години, многу е глупо да отидеш на свадба кај што не ти го пишува името, па колку и да се блиски роднините. А не спаѓаш ни во деца.
    Свадбата е на невестата и младоженецот, тие да мислеле дека треба цела фамилија да се покани, ќе поканеле.
    А со сила никој не ве тера, сакаш идеш, сакаш не идеш.

    На 20-30 години, више дефинитивно не спаѓаш во деца.
    Ако некој сака да си прави журка со млади луѓе и не сака баби и дедовци, пак не гледам причина за лутење. Секој што сака може да си прави.

    Исто ко гостин што може каков сака поклон да донесе.

    Темава ме тера да мислам ко за повеќето луѓе свадба да е само непотребно фрлање пари и измачување.

    Ехееее колкупати не сум отишла кај роднини што првпат ги гледам, или деца на пријатели на моите, се знае кога негде не ти е местото, па макар и бил поканет од култура.

    А пречкртани деца и поклон во плик, јас во живот не сум видела на покана. Не дека не би отишла на таква свадба, само мислам дека ќе умрам од смеење ако ми стигне таква покана.
     
    На TheBlackRose, Doozy, Victorian и 8 други им се допаѓа ова.
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.155
    Јас не го сфаќам феноменов пречкртување на децата:^).
    Стои име и презиме на децата во поканата и врз нив со фломастер се пречкртани или?

    Кога сум била мала се знаело.
    Кој стои на покана тој оди. Ако старите биле неарни, немале волља/живци/сили, им кажувале на славениците дека децата на пример ќе отидат и готово.
    Детето ако имало мерак дедото на пример дома ќе останел па него ќе го зеле или се прашувало дали може и оно да дојде и се нагласувало да не се планира порција. Не поради трошокот, од едноставни практични и организаторски причини.

    Јас стварно не сфаќам како да отиде некаде човек плус кој не е поканет.
    Си знае дека нема планирано столче за него на и те како пренатрупани маси.
    Посебно денес, кога свадбите се поинтимни, не како порано со по 300-400 луѓе, и славениците лично ги познаваат гостите. Јави се, прашај, направи муабет...
     
    На Doozy, JuLleE, Bozica1980 и 7 други им се допаѓа ова.
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Јас вака го замислив:
    [​IMG]
    Или евентуално вака:
    [​IMG]
     
    На Victorian, marama, joy1 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.155
    Стварно се замислив како изгледа тоа.
    Во мое време имаше само изоставање на членовите од семејството и тоа некако ни беше нормално.
    Прва линија роднини сме оделе од најстаро до најмало. Колку подалечни толку помалку членови од семејството. Некогаш дури и ќе ни се јавеле, ќе ни кажеле дека можат да си дозволат само двајца, а дека би сакале да го споделат моментот со нас, сами да одлучиме дали баба ми и дедо ми или моите родители. Никогаш не сме замериле на тоа. Колку имале толку.
     
    На Doozy, JuLleE, Bozica1980 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.662
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно не би одела и јас на свадба доколку добијам ваква покана. Мислам дека самата знам каде треба да ги земам децата, а каде не. До сега сум била на свадби само кај најблиските роднини, кај пријатели на моите и колеги не сум сакала да одам, ни пак моите ме земале. Можеби не било како сега со прешкртната слика ама и порано се знаело доколку се поканети децата пишувало фамилија Х, а ако не се поканети децата ги пишувало имињата на родителите.

    Една роднина имаше пишано на поканите подарок во плик и пола од фамилијата се налути и не замина на свадба. Овој тренд е малце безвеза со оглед на тоа може некој нема пари да стави во плик, а за поклон ќе отиде некаде на рати ќе земе или нешто слично.

    Искрено кој колку ми донел нема да биде битно, затоа што свадбата ја правам за мене. Дали ќе донеле 1000 ден или сервис за кафе секој со своите можности. Ипак тие што сум ги поканила ми значат нешто и важно ми е нивното присуство, а подарокот воопшто не е битен.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Јaс пaк ќе прaшaм штo aкo тoa дете( дo 10 гoд и те кaкo е дете и не мoже дa се oстaви сaмo вo куќa или стaн) немa кoј дa ми гo чувa? Или дoaѓaм сoсе дете и зa негo пoрцијa не бaрaм или нa свaдбa не дoaѓaм. Е сегa кoгa ќе видaм декa е пречкртaнo знaчи декa немa дa oдaм и крaј!
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.538
    Пол:
    Женски


    А што ако родителите се тие што инсистираат да се прави свадба, само затоа што тие оделе по свадби? И ги канат ојлевци-дојлевци? Знам за свадби каде што на младите им се наметнувало да се прави свадба само за да не речат нешто роднините и пријателите.

    Пред да се случи свадбат му реков на татко ми дека немам желба да правам веселба. Он инсистираше и му реков дека ако планира да кани роднини што не сум ги видела од мала, одма ќе се откажам од идејата. Среќа што и тој имаше размислување како мене, па ги поканивме најблиските. Не ми беше важно кој што ќе ми донесе. На поканите не пишуваше Поклон во плик. Тоа ми е крајно ниско и мизерно. Ако ти требаат пари, не прави свадба.

    Комшиите што ми беа на свадба ни се многу блиски и немаше шанси да ги викнам без децата. На поканата ги напишав нивните имиња и имињата на децата. Одлучија да не ги донесат. Нивно право.

    Ако на поканата ги пишува само имињата на родителите, се подразбира дека децата не треба да се носат. Ама глупаво е близок роднина да те покани без деца.
     
    На TheBlackRose, Gosh, Victorian и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Абе свадбата на Бахамите брее, јас, тој, Панчо и Касандра за кумови и падре Салвадор, и тие сме тие, најблиските по одморска-врска :rofl:
    :d::drunk:
     
    На Victorian, Adi888, joy1 и 6 други им се допаѓа ова.
  12. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Јас не би се согласила на таква работа. Моите го знаат моето размислување на таа тема и крај. Јас треба да кажам како би сакала да прославувам, заедно со сопругот, а не моите. Жал ми е оние на кои им е наметнато да се прави свадба и да покануваат до трето колено само затоа што нивните инсистирале.
     
    На Gosh, AURUA, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Мислам дека модерниов начин на живот и големата доза на преразгаленост на децата доведе и до вакви прашања.
    Ги разбирам сите непријатности околу чувството децата да не ви се посакувани на свадбата.
    Но, еве од што зачестено гледаме по свадбите:
    Невестата и зетот играат прв танц, а мали дечиња трчаат во центарот, се мотаат околу нив, се сопнуваат, урлаат, а родители никаде нема да си ги приберат децава. барем кога е првиот танц приберете си ги децата на маса до вас.
    Потоа, родителите се забораваат од алкохолизирање и не ни знаат каде им се децата и што прават. А, децата трчаат, се пикаат под маси, нема што не прават.
    Лично се случи, на маса доаѓа мајка со мало девојче и уште едно девојче тазе заодено (значи ни бебе ни мало дете) и си ги седна на посебни столови, а кога праша келнерот за порции рече и за нив посебно. А, тие секако дека не изедоа ништо, посебно тоа бебето.
    Потоа, други деца, само земаат од храната, пола ја плукаат, пола ја враќаат назад. Не ја почитуваат храната денешниве деца. Порано ние или ќе јадеш или не чепкај, беше.
    Итн. многу случки кои реално сум ги видела во последниве години. (Секако со исклучоци)
    Секакви луѓе постојат. И децата се огледало на тоа какви им се родителите. Иначе деца како деца, сакаат да трчаат, да играат, скроз нормално.
    За тоа дека плачеле, и слично, деца се, мора да имаме разбирање и за нив и за нивната осетлива природа.
    И јас не сум за свадби без деца, туку за свадби со деца кои добиваат воспитание и не ја нарушуваат самата свадба.
     
    На Gosh, cresa-jagoda, black-angel и 5 други им се допаѓа ова.
  14. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Јас разбирам зошто одредени личности не сакаат деца на свадба, ама да го пишат тоа на покана е крајно некултурно и навредливо.

    Тоа што некои луѓе немаат осет исто така ми е познато. Знам многу свадби на кои иако фино напишани имињата на оние кои што треба да се појават на веселбата, парот ненадејно одлучува да ги понесе и децата со изговор дека нема кој да ги чува.
    За вас може не е проблем ама за домаќините и те како е. Колку и да одбивате секако ке добијат и децата порција и столчиња, а тоа место го планирале за други, и што правиме? Хаос на свадба, нервози и неочекувани гости, од четворица планирани да речеме се појавуваат 6 и со тоа ја реметат цела свадба.

    Може вашите деца се мирни ама сум приисуствувала на свадби каде што децата не ја оставаат невестата на мира. И го влечат фустанот одат по неа, ја влечат. Има многу напорни деца, да си признаеме.

    Јас мислам од мака го смислил некој ова, ама секако е глупаво, подобро кога ке ги каниш нагласи им да дојдат само тие отколку вакви глупости на покана да печатиш.
     
    На Gosh, cresa-jagoda, AURUA и 2 други им се допаѓа ова.
  15. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Поголема глупост од ова амин
     
  16. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Поарно деца да трчаат, отколку запотени сватови да се пијанчат и да кршат.
     
    На cresa-jagoda и theowndemon им се допаѓа ова.
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.695
    Пол:
    Женски
    Ова стварно е глупост. Да сум родител, не би ни отишла.
    Ама од друга рака, родителите (што имаат каде да ги остават) гледам ги влечкаат по свадби. Не е за порцијата, ама трчаат насекаде што е нормално за деца. Сум видела влечкаат и бебиња, а за искачање обично ги оставаат. И родителиве немаат осет.
     
    На Gosh, elimkd, Mari-Ja и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Arendelle

    Arendelle Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    7.404
    Пол:
    Женски
    Со деца на свадба само кај ептен блиски инаку не би ги водела, нема потреба од нагласување сам човек треба да си има осет. А од друга страна и радо би ги оставила дома секако кога има кој да ги чува. Место цело време да трчам по нив и да внимавам можам и јас една вечер на раат да истерам. За поклон во плик глупо ми е кога пишува, на мојата свадба не сум пишувала, како што кажав човек треба сам осет да си има. Има случси каде пишува поклон во плик па е имало подароци или пак и празни пликови.
     
  19. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    А,чекај малку,ти си правела свадба за да добиеш екстра поклон во плик и да ти се исплати порцијата што си ја платила или си правела свадба за да прославиш со најблиските???Мислам wtf???
    Јас еве на пример имам 5 годишна ќерка и 1 годишен син и на свадба при крај на јуни сме поканети а јас ќе одам замисли со деца пошто нема кој да ми ги чува а децата ми се мирни и воспитани(плус замисли не треба порција,нема да бидат на трошок),блиски сме и да,ќе одам.Ама од страна ете знам дека ќе има вакви муабети.Немам зборови...
     
    На Troi, cresa-jagoda, elimkd и 3 други им се допаѓа ова.
  20. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Кај подалечни роднини,пријатели, прво јас не би сакала да одам со деца, бидејќи сметам дека нема потреба, но доколку од прво колено добијам покана дека треба без деца да одам, згора на тоа и прешкртани да се на поканата, нема ни да одам..
    Јас кога правев свадба, претежно беа млади гостите, но имаше и дечиња и искрено многу убава атмосферата беше, сите фатени на оро, во средина децата си трчкаат, па и свадба без дечиња мене ми е глупо.
     
    На Gosh, cresa-jagoda, bittersweet и 3 други им се допаѓа ова.