1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноктите на нозете

Дискусија во 'Тело' започната од suGarBaby, 5 февруари 2010.

  1. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Палчето ми е Љутко, прстето до Љутко е Спанко, до Спанко е.....
    не ми личи на годините вака да се лигавам :)

    Секогаш ми се излакирани, најчесто црвени, а поретко во некоја друга боја, ама обавезно потемна од бојата на мевцето околу ноктите, не сакам да ми изгледаат прљаво.
    Со орпоштење до сите што си прават француски маникир на нозете- мене тоа ми е грдичко.
     
  2. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Јас си ги пуштам ноктите на палците. На пример сега ми се до пола прст и изгледа ужасно, болно е и гнои, затоа што растат во месо. Сакам да ми бидат малку под или до ивицата на самиот прст. Се што е над тоа се согласувам дека нема смисла и изгледа одвратно.
     
    На Dushica-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Jас во февруари, го исеков едниот нокт на левата нога премногу, понча да ми гнои, премногу ме болеше, го носев така со гној, можеби 4-5 месеци. На почетокот на месецов се решив да направам операција, енд хир ај ем!

    Ако ти загнои многу, подобро сега да отидеш на операција отколку покасно зашто после ќе ти траат преврските подолго, и повеќе ќе треба да те исечат.
    Ако сакаш уште нешто да знаеш слободно лп.


    Он топик.

    Моите нокти на нозете се благо речено УЖАСНИ.
    Шит нокти, си ги мразам! Зашто мораат да ми растат во месо. |(
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.253
    Пол:
    Женски
    за тие што ви гнојат ноктите еден совет. Пред да ги сечете испрскајте ги со спреј ЕКАЛИН го има во исте аптеки. Ги омекнува за да не пукаат при сечењето. Исто така од време на време поткревајте ги краево на ноктите за да не зараснуваат навнатре. Ова од искуство ви го кажувам.
     
  5. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Мене ми се супер. :D Си ги сакам бе. :rofl:
    Иначе , моментално ми се налакирани со розев лак.
    До сега не сум имала проблем со ноктите, ни на рацете ни на нозете... :)
     
  6. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Девојки пред некое време се удрив на едниот палец од ногата (поточно ми падна тежок предмет врз него) сега гледам ми потемнел пола нокт. Уште малку сум на свадба,а планирав да правам француски маникир, но нема да можам бидејќи ќе се гледа црното, +отворени сандали ќе носам. Совет
     
  7. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Леле истото имене ми се случи пред 2 години,се удрив силно во дрвен предмет.Ќе ти падне ноктот за некое време сам од себе и ќе ти израсне нов да знаеш.Мене ми израсна супер,фала Богу.Иначе не ќе можеш француски маникир ќе ти се познава,налакирај се со црн лак.Јас додека ми беше темен само црн лак ставав секој друг ми се познаваше дека е темен.Имав среќа што беше зима па до летото ми израсна сам.
     
    На savana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. i.am.me

    i.am.me Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    127
    Мене ми се проблематични само палците, и тоа деловите од страна кај месото, но не е ништо страшно и сама си ги средувам. Сакам убаво негувани стапала и излакирани нокти и скоро секогаш ми се во некоја потемна боја (поретко светла). Ги лакирам и во лето и во зима, како и ноктите на рацете. :)
     
  9. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    мене ми се жива катастрофа (природно :rofl: :rofl: :rofl: ) :$
     
  10. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Ги негувам и средувам исто колку и на рацете, сакам да ми бидат тип-топ и во зима кога никој не ги гледа.. :rofl:

    Секогаш лакирани.. Најчесто се црвени или некоја друга темна боја. Моментално се нежно розеви.:inlove:

    Некогаш им правам и француски, ама тоа поретко..
     
  11. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Моите нокти на нозете ми се симпатични по облик но имам еден проблем, имам габична инфекција на левиот палец и никако да отидам на доктор, и поради таа габична инфекција неможам да ги лакирам во светли бои туку само во темни.

    Моментално ми се циклама розеви со бели точки, исти како на рацете :)

    А за должина да не коментирам, најкратки што може, грицкалката ја бутам додека не почне да ме боли, долги нокти на нозе ми се одвратни :puke: .
     
  12. macencetoo

    macencetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    3
    stapalata si gi neguvam isto kako i racete.Odam na pedikir koga imam moznost,a i doma si klavam maska i krem za noze i noktite gi turpiram,ova go pram i zima (poratko) i leto a lakirani mi se non stop ne pamtam da sum gi ostavila bez nisto :):D uzivam koga ke gi vidam sredeni pozzz:*
    [mod-kirilica:2l21ckgk][/mod-kirilica:2l21ckgk]
     
  13. ANELIJA

    ANELIJA Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    154
    И мене ми се има случено тоа лани некаде март месец,ми падна онаа даска ли како се вика за сечење месо итн итн......ноктот ми беше целиот модар,и го носев некаде пола година и повеќе се додека не ми израсна нов и неми падна тој стариот.Никако француски ке се гледа,налакирај си ги во потемни бои темно кафеава,црна и или било која потемна боја,и купи си оние налепници за нокти и залепи си на палецот,барем јас така си правев цело лето и многу ми беа убави :)
     
    На savana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. pepi-dimovska

    pepi-dimovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    а пак на ќерка ми која има само 11 години и влегува ноктот во прстот и заради тоа многу ја жалам.цело време гној и тече и за жал често и се случува таа појава. ДАЈТЕ ВЕ МОЛАМ НЕКАКОВ ЛЕК.
     
  15. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    и јас тој проблем го имав со години...но летото ги оперирав нозете (палците и малите прсти) и сега се ми е скроз нормално :)
     
  16. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Значи најдобро е да не се сече ноктот туку да се поткрене полека од страната кај што навлегува во месето и таму да се стави памукче потопено во 3% хидроген. Јас лани имав таков проблем но откако направив вака ми помина сега немам гајле. исто и свекор ми имаше такви проблеми но благодарение на овој начин сега воопшто нема проблем. значи пробај вака ке видиш дека ке успее
     
  17. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    И братучетка ми имаше таков проблем и ги оперираше палците... :(
     
  18. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Нека не ги сече до крај ноктињата, и јас имав ваков проблем исто, ама сега престанав да ги сечам скроз до крај (бидејќи до крај кога ги сечеш, после кога расте ноктот си влегува во месо и дур да порасне убаво и да избие надвор многу боли), исто ако има некои потесни кондурки / патики нека не ги носи, поубаво малце пошироки да носи, и уште нешто од една феминка што ми кажа кога го имав проблемов, лист од тегавец ако имате нека го извитка низ прстот, нека капне малку зејтин и нека го обвитка со газа, вака поминувало :)
     
  19. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Ноктите на нозете мене почнаа да ми с елупат. Посебно палците. Ама ги средувам некако тоа да не се приметува.
    Инаку, проблем ми е лакирањето, никогаш не можам саглам да ги налакирам!! Да ги видиш одблизу ќе забегаш!
     
  20. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    За лупењето - тоа ми се случува мене на почетокот на летото/крај на пролет, поради промена на обувки, нормално. Инаку не. За лакирање, претежно ми се во некоја неутрална боја, беж, бледо розова, светло кремова, а НАЈМНОГУ на цел свет МРАЗАМ француски маникир на нозе! Поодвратно нешто нема според мене, оти колку и да се средени стапалата и ноктите, сепак изгледаат како неисечени и безвеза. На раце сосема ми е нежна и средена таа варијанта, ама на нозе - никогаш не сум ни направила ниту ќе направам, а ниту пак ми е убаво за гледање нешто такво.
     
    На Rozevo му/ѝ се допаѓа ова.