1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноктите на нозете

Дискусија во 'Тело' започната од suGarBaby, 5 февруари 2010.

  1. Rozevo

    Rozevo Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    32
    Ahthatfemaleproblems,
    мислев дека сум единствена на планетава што МРАЗИ француски на нозе, ми олесна :) Толку одвратно ми изгледа, цела утроба ми се крева. Канџи, раур :puke:
    Иначе, љубител сум на до-месо-исечени нокти на нозе во мека боја, некоја неутрална, пастелна ^^
     
    На MarchelineAmaru и AhThatFemaleProblems им се допаѓа ова.
  2. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Моите ножни ноктиња се сечени до живец и редовно ги лакирам циклама ,фетиш ми е :lol:
     
  3. Aniche

    Aniche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    20
    И што е ова? По цела тема само се жалат за гноење на палците. Од што е тоа? Леле грозно! А и којзнае каква болка е тоа :(

    Долги нокти на нозете не сакам и не ми изгледа убаво, но ниту ги кратам до живец. Сум слушнала, а еве сега и читам тука, многу си имаат проблем затоа што ги сечат премногу. Од уплав од такви работи јас не ги кратам до месо. Многу малку оставам речиси незабележително и обавезно со турпија ги шмирглам ќошињата. Ноктите и на нозете и на рацете секогаш ми се исто налакирани летно време кога сум боса, си сакам да ми се исти и убави. Секако се лакирам во зависност од тоа што носам. Користам лакови што брзо се сушат бидејќи некогаш и повеќе пати неделно се лакирам и убаво е кога не мораш да не пипаш ништо два саати додека ти се исушат.
     
  4. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Зошто канџи?Зарем мораш да имаш долги нокти за француски?Јас имам долга плочка на ноктите и комотно на скратен нокт си правам француски и преубаво изгледа.

    Инаку да не бидам офф секогаш ги средувам ноктите на нозете и летно и зимно време и најчесто ми се или црвени или со француски,понекогаш знам некоја интересна боја да ставам,ама пак се враќам на овие
     
  5. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Си го имала истиот проблем како јас ;( земи си од Авон или Орифлејм лак спицијален за да ти се засврстат ноктите и фластер за жуљеви од аптека ( тоа ти е кругчето) маки со ноктите со стаплата ах леле :@ :@
     
  6. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски


    И јас не сакам француски на нозе :puke: :puke: :puke: поубаво е како што рече пастелна нежна боја :* :* :* :*
     
  7. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    И мене не ми се допаѓа францускиот на нозе,најубаво ми е со бледо бел лак кога м се само и ја сиам проблем со палците ноктот ко да ми расте во месото и навистина многу боли и морам да ги сечам до живецот.
     
  8. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Е се додека ги сечеш ноктите до живец ќе си имаш проблеми со тоа,значи ноктите се сечат рамно и не треба да ги сечете така до живец,затоа ви гнојат и ви се прават проблеми на повеќето
     
  9. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Последниве, неколку година, која жена или девојка и да ја видам, било на плажа,било низ град, има црвени нокти на нозете. што е финтата? Модерни се? Некоја класика или...?
     
  10. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Ноктите на нозете ги лакирам само со бел лак,не од тој што е вар туку од оној обичниот што има сјај,Еднаш ставив црвен лак и ми беше некако штуро исто како да не се моите прсти,па така да само бел и никаков друг.Едноставно со него ми изгледаат нај нежни нозете.
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас зимно време еднаш неделно ги средувам со дотеруванње. Летно време каква шарка на раце таква шарка и на нозе, маникир на раце маникир на нозе. Многу сакам средени нокти. А и ме бива за шарање, си имам разни четки,иглички,печати,лакови,циркони... така да се сама си изработувам и узивам.

    но имам и еден мал проблем:
    дали ви се случува ноктот да ви враснува во месото, и како се справувате со него, дали тоа справување е привремено или сте се опоравиле? Јас од враснат нокт патам веќе 4-5 години, на левата нога, палецот. Долго време имав огромни болки, одев на операции, но ништо не помага.Сега ми препорачуваат да одам на пластичар, но некако веќе немам храброст. Почнав сама да го засекувам некако и еве фала богу веќе 7-8 месеци сум подобро. Но сепак не е тоа тоа кога на периоди е во ред а после повторно болки и се друго.
     
  12. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Исто ми се случуваше и на мене. Боли, корни.. :(
    Лани лето, на палецот на десната нога, ноктот ми падна (сам од себе) и порасна друг. Пред тоа и тој ми враснуваше, ама од тогаш веќе не. Во Август некаде, палецот на левата ептен ми врасна и загнои многу. И претходно ми враснуваа, ама се трпеше и сама ги средував, но сега неможев, и одев на операција, сега некаде средината на Октомври, ми направија, и ете сега зараснува, па ќе видиме натаму како ќе биде. Инаку сега ги сечам само право, без заоблени ќошови, и ги сечам се до колку што е прстот.. Во зима ги средувам еднаш неделно, ги сечам (ако има потреба), им ставам безбоен лак. Во лето ги лакирам во различни бои. :)
     
  13. bluegirl7

    bluegirl7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    931
    Мене ноктите на нозете ми се ногу тенки и се разделуваат.. Незам што да правам.. Дали некој од вас го има овој проблем? :o
     
  14. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Како ноктите од рацете, така и од нозето обавезно ги средувам без разлика дали е лето или зима. редовно ми се средени,исечени и налакирани.Без разлика дали е лето или зима. Е сега знам од време на време да ги одтавам нелакирани да ми се одморам и да не ми бидат ќолти. знам да ги налакирам во еднобоен лак, најчесто црвен, дреч розево или некогаш црн лак. Понекогаш кога имам франциски маникир на рацете на лето, знам да си направам и на нозете, ама на исечени ноктиња.
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    едно нешто што приметив, летоска на море,од водата е дефинитивно, немав полка ни гној,си се повлече ноктот...пуста цела се радував, ама ништо после две недели откако се вратив па старото :(
     
  16. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Девојки дедо ми лечи такви гноеви и други ствари на прстите на нозете. Му го дал лекот некој стар пријател, турчин. И ако го каже на некој кај него нема да лечи. Многу чудно да. Прво не верував, но кога дојде кај дедо ми еден човек што требал да иде на операција да му го сечат прстот стварно му помогнал лекот. Па видете сеа :)

    Иначе да не бидам офф. Ретко се лакирам на нозе. Само летно време :)
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    а на кој начин лечи?
     
  18. mila.s

    mila.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    36
    Пред неколку години имав проблем со ноктот на палецот од десната нога ми зараснуваше во месо и бев на операција ама после тоа пак исто, пак почна да ми гнои да ме боли и полека полека почнав сама да го подигнувам, да го сечам тој дел што навлегува во месото и сега добро ми е.

    Иначе секогаш ми се кратки ноктите на нозете, малку да ми подраснат одма ме нервираат и секогаш ми се налакирани.
     
  19. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Па прави некој лек, незнам од што :)
     
  20. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Не ги средувам нешто посебно, иако често ми се налакирани со црвен лак. :)