1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нора Робертс

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од nedzma, 26 февруари 2011.

 1. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Нора Робертс пишува крими романи со нишка на футуризам, лесен стил и романсата ја концентрира во главниот лик. Дали нејзиниот стил на пишување ви е интересен и разбирлив? Дали уживате во нејзините романи?

  Јас ги обожавам нејзините дела. Ги имам прочитано Голи во смртта и Славни во смррта од серијата Во смртта и многу ми е криво што само овие две дела се преведени на македонски јазик ме оставиа без зборови, Вечерва и засекогаш и Краеви и почетоци се лесни љубовни и прекрасни романчиња.
  Сега планирам да си ги земам Засолниште и Право на избор. :)
   
  На Draginja и hristina979 им се допаѓа ова.
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Јас оваа ја имам читано, само на македонски.
  [​IMG]
  „Паднати ангели“ - така чинам беше преведен насловот.
  Интересна ми беше навистина и она што навистина ми се допаѓа е што имаше доза на мистерија (што е една од основните работи кои ги барам во книга пред да се одлучам дали да ја читам) и секако романса (која СИТЕ ДЕВОЈКИ ја бараме по книгите :) ).
   
  На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Ах, да ја заборавив Паднати ангели и оваа ја имам прочитано. Добра е. Ако ти се допаѓаат вакви романи со доза на мистерија а воедно и романса читај ги Голи во смртта и Славни во смртта.
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  302
  Ми се допаѓа стилот на Нора Робертс,ги имам прочитано Прашање на избор и Вечерва и засекогаш,Вечерва и засекогаш ми остави силен впечаток многу добра книга и исто така почнав да ја читам Black Rose ама не успеав да ја дочитам
   
 5. LifeLove

  LifeLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  141
  И јас ја имам читано Паднати ангели и баш ми се допадна.Ама замислете,таман дојде расплетот и видов дека од книгата нема 20 страни :@ и може ли некоја да ми каже како заврши,т.е.дали имаше убиство или не?Мене тој шерифот некако ми беше сомнителен...
   
 6. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Па да полицаецот беше убиецот, ама Рис и дечкото ( заборавив како се викаше) се спасија на крај, од дамна ја имам прочитано и не се сеќавам баш на деталите
   
 7. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  ^ Двеојкииии, ставајте во спојлер тоа горе!!! :tmi: не откривајте ни од книгата! :)
   
  На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Може ли нејзините книги да се најдат низ библиотека?
  Бидејки многу пати барам книги ама не наоѓам :?:
   
 9. LifeLove

  LifeLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  141
  Секако дека можат да се најдат во библиотека,и јас оттаму ги земам.Ги немаш начекано оти веројатно ги има во по еден примерок,па биле земени.
   
  На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. in.love.girl

  in.love.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  12
  Јас сега моментално ја читам ,,Краеви и почетоци" и многу ми се допаѓа и делото и стилот на Нора Робертс би сакала да прочитам ѕште некое дело од неа :)
   
 11. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Вечерва и засекогаш е слична на Краеви и почетоци, типично за стилот на Нора Робертс. :)
   
 12. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.695
  Допаѓања:
  37.489
  Пол:
  Женски
  Јас само Паднати ангели ја имам прочитано од неа и ми се допадна.Има и филм според книгата, само немаше торент па го гледав на делови на youtube, добар беше и филмот и сега имам на листата уште еден според нејзина книга.
   
 13. sason

  sason Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Голи во смртта ја имам читано и прекрасна е.Нора има лесен стил на пишување,уживав во книгата.
   
 14. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Сум ги прочитала повеќето книги на Нора Роберст, и навистина прекрасно пишува. Но, најмногу ми се допаднаа Голи во смртта, Славни во смртта и Вечерва и засекогаш
   
 15. Afrodita-M

  Afrodita-M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  11
  Најинтересна ми е серијата Во смртта, за жал само Голи во смртта и Славни во смртта ги има на македонски. Ви ги препорачувам сите што ги немате прочитано прочитајте ги, нема да зажалите :wink:
   
 16. HappyOne

  HappyOne Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  77
  Ги имам прочитано „Голи во смртта“ и „Славни во смртта“, ми се допаднаа и еве сега планирам да ја читам „Паднати ангели“. Интересен стил има. :)
   
 17. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.718
  Допаѓања:
  5.012
  Пол:
  Женски
  Моментално ја читам оваа. До пола сум. Ми се допаѓа стилот на кој пишува.
   

  Прикачени фајлови:

 18. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  Ја имам читано само Голи во смртта и ми се допадна. Лесна и интересна
   
 19. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  Јас сум ги прочитала Голи во смртта и Славни во смртта. Пред да ја прочитам втората ми се допадна стилот на писателката, приказната...но кога ја прочитав втората се разочарав! Преслични книги, некако ми делување како госпожава да нема креативност и инспирација :( И некако сега имам предрасуди дека не вреди да и читам друго дело. Што мислите вие? Вреди да и дадам втора шанса? Ако да, ајде предложете некоја добра друга нејзина книга... :)
   
 20. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  17.268
  Допаѓања:
  94.334
  Пол:
  Женски
  Ау женава ме импресионира, почнав со една книга, трилерче-романче, на името не ми текнува ама мислам дека беше нешто Кралство, Принцеза, приказната се развива околи киднапирана принцеза, мора да ја побарам како се викаше точно, ако има некој идеа како се вика нека пише, имам лоша навика читам и не памтам наслови. По таа книга ја прочитав и Точно на пладне и уште една ама ете и на таа не се сеќавам на името а последна неа ја читав, за срамови сум, ако некој ја читал нека го каже насловот, иначе се работи за криумчарење на дијаманти, антиквитети и нормално фантастична љубовна приказна. Сега на ред ми се Голи во Смртта и Славни во Смртта, земени ми се и двете од библиотека, ама се плашам дека нема веќе ништо овде во Ѓорче, ќе ги барам додека не прочитам добар дел од неа, а машала има замашна колекција од неколку стотици издадени книги за двеипол децении работа, алал да и е. Имам интересно чувство кога ги читам нејзините книги, за жива глава не можам да ги оставам дури и очите да ми паѓаат од умор :lol:
   
  На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.