1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Норвешки јазик

Дискусија во 'Образование' започната од Ahoy, 17 јуни 2020.

 1. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.124
  Допаѓања:
  37.735
  Пол:
  Машки
  Епа, hei.
  Темава ја отворам за да си помагаме сите ние што моментално го учиме Норвешкиот јазик или наскоро планираме да започнеме со учење на истиот.

  Па да почнам, ќе ве молам некој да ми објасни кога/како/зошто користиме den или det.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  4.101
  Хрватско - Норвешки речник мал формат но околу 900стр. во Хрватска е 279 куни кај издавачот т.е. околу 2100 ден. Во скопската книжара Просветно дело во Центар (во близина на гимназија Ј.Б.Тито) едно време го имаше, мислам дури и на попуст. Засега (јуни 2020) нема во обратна насока. Не ми е познато на македонски јазик дали има или се подготвува такво нешто.

  norsk.png
   
  На eliesaab и Ahoy им се допаѓа ова.
 3. Flerehhi

  Flerehhi Нов член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2020
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Den се користи кога зборуваш/опишуваш нешто што е од машки или женски род, а det се користи за neutral, кај нас што би претставувало среден род.
   
  На Ahoy, daylight и eliesaab им се допаѓа ова.
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  4.101
  А да нè научите да читаме норвешки? Знам само дека Norsk се чита Норшк.
  Дали тоа значи дека секогаш s=ш или не?

  А овие букви?

  ø
  å
  æ
   
  На eliesaab и Flerehhi им се допаѓа ова.
 5. rokmibejbi

  rokmibejbi Активен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2020
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Машки
  Колку се слични, а колку различни скандинавските јазици и дали би било збунувачко ако со научен германски почнеш да учиш норвешки?
   
  На daylight и Flerehhi им се допаѓа ова.
 6. Flerehhi

  Flerehhi Нов член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2020
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Можам да прикачам видео за почетници, учење на азбуката и читање на секоја буква и вовед во јазикот кое што мене доста ми помогна.
   
  На cresa-jagoda и daylight им се допаѓа ова.
 7. Flerehhi

  Flerehhi Нов член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2020
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа дека потекнуваат од иста група јазици( англиски, дански, шведски, норвешки и германски) доста може да ти помогне во однос на поставеност на реченица, зошто горе-доле имаат иста систематика.
   
  На cresa-jagoda, Ahoy, rokmibejbi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  4.101
  Швеѓаните ми имаат кажано дека се доста слични, воглавно се разбираат меѓу себе но данците додека зборуваат, нив им делувало како да имаат компир во устата. :D
  Шведскиот воедно има поинаков правопис, некои гласови поинаку се бележат - ö и ä наместо ø и æ на пример.

  Исклучок се исландскиот - íslenska и фарскиот - føroyskt mál (не е исто што и фарси/персиски) кои иако се во иста група, не им се разбирливи на луѓето од Скандинавија. И секако различните букви и гласови кои ги нема во другите скандинавски јазици: ð и þ


   
  На cresa-jagoda, Flerehhi, rokmibejbi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. PurpleMind

  PurpleMind Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  3.605
  Колку балканските се слични, отприлика. Ако со научен германски почнеш да учиш норвешки, ќе видиш доста сличности во зборовите, however, граматички се доста различни.


  Ова ме потсети на една случка... Јас кога учев шведски, на школо ни рекоа дека нема правило и мора да учиме дали е den или det со секоја нова именка што ќе ја научиш. За глава се држевме! :) Јас така и почнав, така и ги научив зборовите. Девет години подоцна, кога Исланѓанец почна да учи шведски, ми го посочи она што го кажа @Flerehhi, а учителите на школо не знаеја да ни го кажат. Штета!
   
  Последна измена: 24 јуни 2020
  На cresa-jagoda, Ahoy, daylight и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.124
  Допаѓања:
  37.735
  Пол:
  Машки
  Tusen takk :D

  Норвешкиот мене лично ми се гледа лесен, ама го учам од Англиски, некако ептен ми се слични а со тоа што Англискиот го знам супер, не ми е проблем.
  Норвежаниве ми имаат кажувано дека Норвешки и Шведски се доста слични, додека Данскиот е малку по комплициран и дека Норвешкиот има доста сличности со Германскиот.

  Ако не ти е проблем, фала. :)
  Јас изгледав неколку видеа на Simple Norwegian и од Michelle Alexandra, супер објаснуваат. :)
   
  На cresa-jagoda и Flerehhi им се допаѓа ова.
 11. Nebitno21

  Nebitno21 Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2020
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  47
  Јас не учам норвешки јазик, но моментално сакам холандскиот јазик да го научам :). Го учам со апликацијата Duolingo. Брзо и лесно се учи со неа :), ви ја препорачувам и на вас. :)
   
  На cresa-jagoda, Flerehhi и Ahoy им се допаѓа ова.
 12. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.124
  Допаѓања:
  37.735
  Пол:
  Машки
  И јас на Duolingo учам, супер е :D
   
  На Flerehhi и Nebitno21 им се допаѓа ова.
 13. Flerehhi

  Flerehhi Нов член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2020
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски

  Има повеќе видеа, не се многу долги и на едноставен начин објаснува, за почеток мислам се супер.
   
  На eliesaab, daylight, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.820
  Допаѓања:
  8.188
  Пол:
  Женски
  @Ahoy до каде си со јазикот? Ако може да споделиш страни/видеа и сл.?
   
 15. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.124
  Допаѓања:
  37.735
  Пол:
  Машки
  Уф... имам запрено неколку месеци со учење :|

  Инаку, Duolingo е супер, можам да сврзам неколку реченици благодарение на таа апликација.

  Исто имам изгледано и неколку видеа на Simple Norwegian на Јутуб, супер се и тие.

  Мене Норвешкиот вокабулар ми е лесен, затоа што е доста сличен со Англискиот.


  @theowndemon е понапредна, давај идеи, vær så snill :D
   
  На theowndemon и eliesaab им се допаѓа ова.
 16. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.456
  Допаѓања:
  154.973
  Пол:
  Женски
  Дуолинго деф за структура на реченици, ама јас сум презадоволна од Drops за градење вокабулар. Се осеќам ко на неќење многу да научив. :rofl: Исто преведвам детски сликовници ко ќе сум послободна. :tmi:
   
  На cresa-jagoda и Ahoy им се допаѓа ова.