1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нормален живот додека трае короната?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Аничкаa, 23 ноември 2020.

 1. Аничкаa

  Аничкаa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2020
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Женски
  Како што знаеме уште ке трае овој вирус многумина се плашат но исто така има и луѓе кои слободно шетаат непрекинато и без маски, заразени има насекаде дури ни самите не знаат дека се носители на вирусот. Тоа значи дека колку и да сакаме не можеме да се заштитиме целосно,
  Децата имаат онлајн настава но што со нивните родители кои работат и несакајки можат да бидат причинители за заразата
  Младите психички се разболуваат од затварање по домовите од страв или грижа за домашните. Додека пак сите слободно шетаат и заразуваат.
  Дистанци нема, кафичи и паркови полни
  Треба ли слободно да си ги извршуваме обврските како и сите што не се прибираат.
  Бидејки колку и да трае ова не можеме да бидене затворени колку и да сакаме да се заштитиме, или пак сите ке го поминеме вирусов. Или треба да се затвориме дома година дена или колку и да трае..?
   
 2. Devil's Mistress

  Devil's Mistress Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2015
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Животот оди понатаму и ќе оди со нас или без нас. Ние секако се трудиме да се заштитиме колку можеме, меѓутоа мора да се продолжи да се живее. Луѓето мислат дека ако се затворат сите дома ќе се реши се. А воопшто не е така. Да можеби ќе го нема вирусот, но треба да се гледа поголемата слика.Ќе имаме крах на економијата на пример, беќе на големо одиме натаму и потоа нема да се умира од болест, туку за парче леб, тоа пак ќе доведе до немири, исфрустрираност можеби дури и граѓанска војна.
  Тоа е еден цел ланец, круг кој мора да се врти не смее да запре, бидејќи ако запре ќе биде на наша огромна штета.
  Што и да се случи животот НЕ СМЕЕ да запре, секако да бидеме претпазливи и да се чуваме и пазиме колку можеме, но мораме да се бориме.
   
  На Stefani_33 и JoyJoy им се допаѓа ова.
 3. magnolija09

  magnolija09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  1.143
  Допаѓања:
  857
  Пол:
  Женски
  nema veke nisto dabide ko sto bese
  zasega ova e novata realnot a i po pandemijata nekoi (mnogu) raboti nema da bidat ko sto bea
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.671
  Допаѓања:
  52.069
  Пол:
  Женски
  Досега ние не осетивме некои големи промени заради пандемијата. Осим стравот за најблиските друга мака немам. Маж ми си работи од дома не се меша со луѓе, син ми е мал немам мака со онлајн наставите, ете единствено што сум бремена па на грижа ми е што како кога ќе дојде време за породување.
  И да има карантин мене ми одговара, само да се смири ситуацијава со ново заразени. И така сега дома сум си, иако си искачаме со мм но обавезно се чуваме.
   
  На thelittle17 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 5. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  14.690
  Пол:
  Женски
  Јас немав нормален живот и пред корона. Така да ништо не ми мења.
   
  На злоба, thelittle17, Justicija и 2 други им се допаѓа ова.
 6. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  14.690
  Пол:
  Женски
  Не сме способни еден протест да направиме, војна ќе избувнело.
   
  На La_Luna, Осе, Seli20 и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Аничкаa

  Аничкаa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2020
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Женски
  Се грижам за домашните, поради едно кафе или качување во автобус можам да направам штета, ане можам да седам и да не правам ништо дома со месеци
   
  На Tanjamm и Seli20 им се допаѓа ова.
 8. Hugh

  Hugh Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2019
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Машки
  Одамна на векот се сменети дефиницијата за нормалност. Посебно сега, тешка работа....
  Позитивното во целиот муабет може да биде само работа на себе , и работа на себе.
  Социјалните конструкти се отидени одамна во неповрат , значи сега се креираат нови а каков ќе биде исходот од тоа ќе видиме во наредните години.
   
  На Devil's Mistress и Аничкаa им се допаѓа ова.
 9. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.065
  Допаѓања:
  11.214
  Оваа година 5-6 пати сум пиела кафе во кафиќ, и тоа е се. Излегувам минимално. Се убив од читање книги, ама па убаво ми е овие зимски денови да седам на топло и да читам.
   
  На tinka-mace и Аничкаa им се допаѓа ова.
 10. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.940
  Допаѓања:
  50.023
  Пол:
  Женски
  Баш и не е нормален ама мора некако да се тера.
  На кафе ретко излегувам, одам до град по потреба,на гости не одам.
  Од работа дома и обратно, читам книги и тоа, се тера некако.
   
  На thelittle17, tinka-mace и Tanjamm им се допаѓа ова.
 11. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.947
  Пол:
  Женски
  Освен стравот ништо друго не се смена во мојот живот
   
 12. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.219
  Кај мене ништо посебно не е сменето, освен тоа што одредени денови работам од дома. Јас и онака не сакав гужви и не се дружев многу и пред оваа ситуација.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dimi_

  Dimi_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  530
  Пол:
  Машки
  Читање книги, фитнес-вежби дома, слушање музика, пешачење во природа.

  Овие четири активности многу ќе помогнат.
   
  На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Brinetka

  Brinetka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2018
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  7.900
  Пол:
  Женски
  Ништо не е нормално, само до нас е како се ќе сфаниме како ќе реагираме и како ќе се штитиме... Животи се во прашање, смртта е најголемото зло шо ни се дешава ама тоа е мораме да сме силни и да се пазиме самите и нашите најблиски..
   
  На tinka-mace му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Devil's Mistress

  Devil's Mistress Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2015
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Се однесува на светско ниво во смисла на војна и немири, а нас како народ ако дојде до било каква војна ќе ни остане само да се молиме да не не збришат големите земји од лицето на планетата хахах.
   
  На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.775
  Допаѓања:
  131.126
  Новото нормално не е нормално.

  Јас сум за тоа животот да продолжи, ама да се внимава. Што мора - да се прави, што може онлајн или да се избегне - нема потреба да се прави.

  Некои работи се учиме поинаку да ги правиме. Порано со роднините и пријателите седевме на кафиња или ручеци. Сега шетаме во парк кога сакаме да се видиме.

  Мора човек да се адаптира, долго трае и најверојатно уште долго нема да заврши.
   
  На Dentina и mimiiiii им се допаѓа ова.
 17. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.399
  Допаѓања:
  35.910
  Ми фали само патување. И можноста да се седне понекогаш надвор на ручек и пијалок. Tука цела хорека е затворена 80% од периодов. Не мислам дека имам право да се жалам, покрај толку луге кои економски страдаат и ќе страдаат , и секако смртни случаи.
  Дома сите тројца поминавме и не беше престрашно , сопруг на најблиска буквално на раб на смртта дојде, иако млад и без коморбидитети, и повеќеза него се плашев по третиот ден од за себе.
  Додека имам антитела, ми фали динамика и повеќе мрчам. Со дистанцирање и заштита, но строго применети, обврските но и дел од друштвен живот, сакам да продолжи.
   
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.120
  Допаѓања:
  76.420
  Пол:
  Женски
  Нема нормален живот во време на пандемија. Ако живееш ко да нема вирус, најверојатно ќе си го добиеш.
   
 19. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  7.872
  Јас и пред пандемијата не бев љубител на дружби. Времето секако го минував дома.. Но сега не се издржува.. Не можам да си ги видам блиските. Едно кафе со другсрка ми фали, прошетка со слушалки ми фали, вожња ми фали.. Дома не е дома за мене. Не се осеќам слободно тука кај што живеам и напнато е секој ден негативен.. Сакам барем малку слобода.. Добро е што сум зафатена со бебе, среќна сум ако во денот украдам саат време да вежбам или читам.. Смачено ми е да сум облечена постојано во пижами или тренерки.. Кога си го отворам плакарот и си ги видам сите тие убави работи ми се лоши бидејќи нигде не одам... Само генералки правев дома по сто пати чистев од досада... Сега немам доволно време ни за тоа.. Деновите ми се исти сите... НЕ Е НОРМАЛНО да се будам во 7 и да знам што правам тој ден и да ми се лоши од помислата дека едвај чекам да дојде време за спиење. Анксиозноста ми е се полоша и едвај заспивам ноќе, а уморна сум секогаш.
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  7.176
  Допаѓања:
  18.817
  Не дозволувај роб на короната да бидеш претпазливо со маски можеш со другарка да се видиш и на клупи да испиете кафе ние така правиме.
  2м оддалечени со маски секоја кафе од дома посигурно нема
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.