1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нормален живот додека трае короната?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Аничкаa, 23 ноември 2020.

  1. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Како што знаеме уште ке трае овој вирус многумина се плашат но исто така има и луѓе кои слободно шетаат непрекинато и без маски, заразени има насекаде дури ни самите не знаат дека се носители на вирусот. Тоа значи дека колку и да сакаме не можеме да се заштитиме целосно,
    Децата имаат онлајн настава но што со нивните родители кои работат и несакајки можат да бидат причинители за заразата
    Младите психички се разболуваат од затварање по домовите од страв или грижа за домашните. Додека пак сите слободно шетаат и заразуваат.
    Дистанци нема, кафичи и паркови полни
    Треба ли слободно да си ги извршуваме обврските како и сите што не се прибираат.
    Бидејки колку и да трае ова не можеме да бидене затворени колку и да сакаме да се заштитиме, или пак сите ке го поминеме вирусов. Или треба да се затвориме дома година дена или колку и да трае..?
     
  2. Devil's Mistress

    Devil's Mistress Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Животот оди понатаму и ќе оди со нас или без нас. Ние секако се трудиме да се заштитиме колку можеме, меѓутоа мора да се продолжи да се живее. Луѓето мислат дека ако се затворат сите дома ќе се реши се. А воопшто не е така. Да можеби ќе го нема вирусот, но треба да се гледа поголемата слика.Ќе имаме крах на економијата на пример, беќе на големо одиме натаму и потоа нема да се умира од болест, туку за парче леб, тоа пак ќе доведе до немири, исфрустрираност можеби дури и граѓанска војна.
    Тоа е еден цел ланец, круг кој мора да се врти не смее да запре, бидејќи ако запре ќе биде на наша огромна штета.
    Што и да се случи животот НЕ СМЕЕ да запре, секако да бидеме претпазливи и да се чуваме и пазиме колку можеме, но мораме да се бориме.
     
    На Stefani_33 и JoyJoy им се допаѓа ова.
  3. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    nema veke nisto dabide ko sto bese
    zasega ova e novata realnot a i po pandemijata nekoi (mnogu) raboti nema da bidat ko sto bea
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.106
    Пол:
    Женски
    Досега ние не осетивме некои големи промени заради пандемијата. Осим стравот за најблиските друга мака немам. Маж ми си работи од дома не се меша со луѓе, син ми е мал немам мака со онлајн наставите, ете единствено што сум бремена па на грижа ми е што како кога ќе дојде време за породување.
    И да има карантин мене ми одговара, само да се смири ситуацијава со ново заразени. И така сега дома сум си, иако си искачаме со мм но обавезно се чуваме.
     
    На thelittle17 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Јас немав нормален живот и пред корона. Така да ништо не ми мења.
     
    На злоба, thelittle17, Justicija и 2 други им се допаѓа ова.
  6. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Не сме способни еден протест да направиме, војна ќе избувнело.
     
    На La_Luna, Осе, Seli20 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Се грижам за домашните, поради едно кафе или качување во автобус можам да направам штета, ане можам да седам и да не правам ништо дома со месеци
     
    На Tanjamm и Seli20 им се допаѓа ова.
  8. Hugh

    Hugh Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2019
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Машки
    Одамна на векот се сменети дефиницијата за нормалност. Посебно сега, тешка работа....
    Позитивното во целиот муабет може да биде само работа на себе , и работа на себе.
    Социјалните конструкти се отидени одамна во неповрат , значи сега се креираат нови а каков ќе биде исходот од тоа ќе видиме во наредните години.
     
    На Devil's Mistress и Аничкаa им се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.089
    Допаѓања:
    11.252
    Оваа година 5-6 пати сум пиела кафе во кафиќ, и тоа е се. Излегувам минимално. Се убив од читање книги, ама па убаво ми е овие зимски денови да седам на топло и да читам.
     
    На tinka-mace и Аничкаa им се допаѓа ова.
  10. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Баш и не е нормален ама мора некако да се тера.
    На кафе ретко излегувам, одам до град по потреба,на гости не одам.
    Од работа дома и обратно, читам книги и тоа, се тера некако.
     
    На thelittle17, tinka-mace и Tanjamm им се допаѓа ова.
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Освен стравот ништо друго не се смена во мојот живот
     
  12. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Кај мене ништо посебно не е сменето, освен тоа што одредени денови работам од дома. Јас и онака не сакав гужви и не се дружев многу и пред оваа ситуација.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Читање книги, фитнес-вежби дома, слушање музика, пешачење во природа.

    Овие четири активности многу ќе помогнат.
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Ништо не е нормално, само до нас е како се ќе сфаниме како ќе реагираме и како ќе се штитиме... Животи се во прашање, смртта е најголемото зло шо ни се дешава ама тоа е мораме да сме силни и да се пазиме самите и нашите најблиски..
     
    На tinka-mace му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Devil's Mistress

    Devil's Mistress Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Се однесува на светско ниво во смисла на војна и немири, а нас како народ ако дојде до било каква војна ќе ни остане само да се молиме да не не збришат големите земји од лицето на планетата хахах.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Новото нормално не е нормално.

    Јас сум за тоа животот да продолжи, ама да се внимава. Што мора - да се прави, што може онлајн или да се избегне - нема потреба да се прави.

    Некои работи се учиме поинаку да ги правиме. Порано со роднините и пријателите седевме на кафиња или ручеци. Сега шетаме во парк кога сакаме да се видиме.

    Мора човек да се адаптира, долго трае и најверојатно уште долго нема да заврши.
     
    На Dentina и mimiiiii им се допаѓа ова.
  17. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.990
    Ми фали само патување. И можноста да се седне понекогаш надвор на ручек и пијалок. Tука цела хорека е затворена 80% од периодов. Не мислам дека имам право да се жалам, покрај толку луге кои економски страдаат и ќе страдаат , и секако смртни случаи.
    Дома сите тројца поминавме и не беше престрашно , сопруг на најблиска буквално на раб на смртта дојде, иако млад и без коморбидитети, и повеќеза него се плашев по третиот ден од за себе.
    Додека имам антитела, ми фали динамика и повеќе мрчам. Со дистанцирање и заштита, но строго применети, обврските но и дел од друштвен живот, сакам да продолжи.
     
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Нема нормален живот во време на пандемија. Ако живееш ко да нема вирус, најверојатно ќе си го добиеш.
     
  19. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас и пред пандемијата не бев љубител на дружби. Времето секако го минував дома.. Но сега не се издржува.. Не можам да си ги видам блиските. Едно кафе со другсрка ми фали, прошетка со слушалки ми фали, вожња ми фали.. Дома не е дома за мене. Не се осеќам слободно тука кај што живеам и напнато е секој ден негативен.. Сакам барем малку слобода.. Добро е што сум зафатена со бебе, среќна сум ако во денот украдам саат време да вежбам или читам.. Смачено ми е да сум облечена постојано во пижами или тренерки.. Кога си го отворам плакарот и си ги видам сите тие убави работи ми се лоши бидејќи нигде не одам... Само генералки правев дома по сто пати чистев од досада... Сега немам доволно време ни за тоа.. Деновите ми се исти сите... НЕ Е НОРМАЛНО да се будам во 7 и да знам што правам тој ден и да ми се лоши од помислата дека едвај чекам да дојде време за спиење. Анксиозноста ми е се полоша и едвај заспивам ноќе, а уморна сум секогаш.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не дозволувај роб на короната да бидеш претпазливо со маски можеш со другарка да се видиш и на клупи да испиете кафе ние така правиме.
    2м оддалечени со маски секоја кафе од дома посигурно нема
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.