1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Носење заштитни маски во училиштата

Дискусија во 'Коронавирус' започната од My litle pony, 17 март 2022.

 1. My litle pony

  My litle pony Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2021
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  853
  Пол:
  Женски
  Здраво,не видов ваква тема,ако има слободно во канта.Сакам да ве прашам што мислите за носењето заштитни маски во училиштата,дали треба да се носат или да се укинат.Јас мислам дека треба да останат,но ретко кој ја носи.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  955
  Da se ukinat, se nadevam mnogu skoro ke se donese konecnata odluka. U stvari, ne trebase ni da se vovedat
   
  На AndyRad, zuto, Need for Speed и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  8.169
  Допаѓања:
  37.758
  Пол:
  Женски
  А зошто мислиш дека треба да се носат?
   
  На AndyRad му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.325
  Допаѓања:
  38.047
  Пол:
  Женски
  Зошто да ги носат кога нема никаква поента маската?
  Синот е прваче, како прво маски соодветни за нив нема, медицинските детски моментално по аптеките се премали, а со н95 е претешко. Второ имаат 4 часа и 2 паузи за јадење. Погоди кај јадат? На исто место кај што седат на часовите со маски. На физичко вежбаа со маски, што не е здраво, па се побунивме сите родители и ги тргнаа. И која е целта кога не ја носат постојано да дремат на часовите со маската?
   
  На AndyRad, jacqueline.s, Angie1432 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Munchmallow20

  Munchmallow20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2021
  Пораки:
  4.872
  Допаѓања:
  17.282
  Пол:
  Женски
  Кој нормален тера некого да вежба со маска:drunk:
   
  На Tajnaotrovna, zuto и Eli23 им се допаѓа ова.
 6. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  955
  Nastavnicite po fizickopo pravilo bi trebalo site spored protokolite, ama za sreka se naogaat i normalni pa, ete, ne gi teraa ni dosega. Inaku treba
   
 7. Munchmallow20

  Munchmallow20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2021
  Пораки:
  4.872
  Допаѓања:
  17.282
  Пол:
  Женски
  Ваљда знаат тие што ги поставиле протоколите дека кога си задишан и дишеш брзо и длабоко, маската се лепи на носот и прави вакуум.
  Едит
  Така што не, не треба. Ако е веќе така, нека немаат физичко воопшто.
   
  Последна измена: 18 март 2022
  На Ouravanture и Eli23 им се допаѓа ова.
 8. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.325
  Допаѓања:
  38.047
  Пол:
  Женски
  @Munchmallow20 такви беа правилата од почеток, ние сами пуштивме барање за да ги извадат маските на физичко (facepalm) плус првачињава се по нова концепција, по 5 саати се секој ден. За 8 март ни снимаше видео наставничката, пејат песнички со маски сите, гревчиња.
   
  На Tajnaotrovna, mal.ecka, Eli23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Munchmallow20

  Munchmallow20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2021
  Пораки:
  4.872
  Допаѓања:
  17.282
  Пол:
  Женски
  Абе за другово ај ќе разбереш.
  Ама додека си физички активен не би требало да се носот и устата покриени, особено не кај луѓе и деца со послаба кондиција.
   
  На Eli23, Feminka22 и kristina.k им се допаѓа ова.
 10. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  955
  Tie sto gi pisuvale protokolite, iskreno, gi zabole za nasite deca. Cela sreka e sto ima svesni nastavnici koi ne go ocekuvaat toa od nivnite ucenici, no za zal gi ima i od onie drugite. Jas se frapirav koga vo edno tancovo studio gledav video od cas kako reklama vo koe devojcinjata tancuvaa so maski i toa prilicno zahtevna koreografija.
   
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.639
  Допаѓања:
  45.135
  Пол:
  Женски
  Реклама се снима помалку од саат, се снимале со маска 100% за да ја пренесат пораката да се носи маска.Колку сте буквалисти, ако толку се секирате за децата, немаше да се крцаат по 1000 души на журка кај што собира 500..
   
 12. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  955
  Za da ja snimat reklamata morale da napravat nekolku snimki i da ja izberat najdobrata, a bidejki od start ne znaele koja ke e najdobra snimale sigurno prilicno vreme so maski. Kontardiktorna ti e recenicata, jas deka ne sum ic zasekirana odam so decata sekade bez maski, pa normalno deka mi e bitno da gi nema ni vo skolo ;) A reklama na deca so maski za da prenesele poraka mi e najdobra antireklama. Vo tancovo studio se odi da se tancuva, ne da se reklamiraat nebulozni merki.
   
  На AndyRad му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.639
  Допаѓања:
  45.135
  Пол:
  Женски
  Тебе ти е антиреклама дека те заболе за вирусот изгледа.Еве некој како мене кога оди на факултет макар и на 30 степени во август, септември, седи со маска.
  Имам осет за другите
  а за спортски активности беше забрането да се носат, нема логика.Јас имам гледано стари дедовци на точак и со маската???Као втф?
  ќе се угушиш.Не е здраво, се шири плуќата дур вежбаш/возиш или што год
   
 14. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  3.662
  Допаѓања:
  16.138
  Пол:
  Женски
  Да се укинат секаде, но постепено, не наеднаш. Нема веќе никаква поента да се носат маски.
   
 15. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  2.028
  Пол:
  Женски
  Обавезно да им ги тргнат маските.
  Како прво мали деца не знаат да ги носат правилно, цело време ги пипкаат со валкани раце, не им текнува да ги сменат и по 8 саати си поминуваат со иста маска и повеќе штета им носат него корист.
  Еве моево е прваче со маска е во училиште од 7.30 до 15.00 па пак неколку пати ми се разболува. Да штитеа стварно маските не би требало да закачува вируси во училиште.
  И која е логиката во градинка не носат маски до 31 август, а веќе од 1 септември во школо мора да носи маска.

  На детево мое кога му спомнав дека може нема да носат маски во училиште наскоро, не знаете колку се израдува, ми вика "никој нема да носи, ќе можам да им ги видам лицата на децата кога сме во училиште?" Целиот среќен, насмеан.

  Јас би ги тргнала маските на сите, кој се плаши нека продолжи да си носи, вака веќе не се живее.
   
  На AndyRad, zuto и Snowflake97 им се допаѓа ова.
 16. Mikha4

  Mikha4 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  1.899
  Допаѓања:
  6.262
  Веќе има препорака од комисијата за заразни болести да се укине одлуката за задолжително носење маски во основните училишта, најверојатно ќе биде прифатена.
   
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Јас сум за да носат.
  Ги олабавија мерките низ Европа И САД и пак рипнаа бројките.
   
  На Lady D ❤️, cresa-jagoda, noteforself и 2 други им се допаѓа ова.
 18. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.325
  Допаѓања:
  38.047
  Пол:
  Женски
  Не штитат маските во училиштата, не се носат постојано. Ни во помалите ни во поголемите одделенија. Еден куп деца и покрај маските се заразуваат, еден период кај моето од 30 деца само 10 беа присутни.
  Ко ќе го земам од училиште ги гледам поголемите уште неизлезени ги вадат маските, после се дружат заедно сите, јадат заедно на одмори.
  Нема никаква поента маската на час. Ниту наставниците ги носат ко што треба.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Има.
  Оти седат по 40 минути во една затворена просторија.
   
  На Lady D ❤️, cresa-jagoda и My litle pony им се допаѓа ова.
 20. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  2.028
  Пол:
  Женски
  Ама еве во градинките не носат децата маски, па пак немаше некое ширење на вирусот, ќе се појавеше позитивно детенце ама ретко кога го пренесуваше на друго дете. Јас работам во градинка со 25 деца без маски, па пак на крај ни го донесе вирусот дома пензионер кој отиде на шишање.
   
  На AndyRad му/ѝ се допаѓа ова.