1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Носење на бебето во слинг или марама

Дискусија во 'Бебе' започната од Unique.chick, 5 октомври 2012.

  1. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Кенгур е одлична за смирување грчеви, од топлото му поминува стомачето и за мама е супер за сурфање дур спие бебушот. Еве Мари до сега вриштеше, ја ставив во марама и заспа срце за 5 минути.
    Буда не ја знам, имаш линк за како се прави?
    ;)
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Еве веќе имам поставено слика како изгледа положбава и како и беше на цуцка моја , си уживаше.

    [​IMG]

    А еве и линк
    http://www.youtube.com/watch?v=5bu5KJjvzAw
     
    На Annath, Delgadina, pepita82 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Мамички ај едно прашање која знае да ми одговори, земав кенгур за моето малечко, за една недела ке полниме 3 месеци и не знам дали да почнам да го ствам од сега или да почекам уште малку? Јас го пробав доам да видам како изгледа и супер ми е некако, како да немам ништо со мене, слободни ми се рацете и можам што сакам да си правам, е сега не знам дали ножињата треба да му се расчепатени ептен нешто да не му биде така или пак да не му ги вадам да му стојат внатре како кога е во мешето на мама, м? :?: ваше мислење??
     
  4. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    ^^Јас и двете кога ги ставав во кенгур, тука некаде имаа и моите 3-4 месеци, ги ставав со расчепатени нозе и со лицето кон надвор за да гледаат, а ако е така поладничко тогаш со лицето кон мама или тато.

    Многу малку користевме кенгур, негде мислам до 6 месец за ќерка ми :?: , а малиов само 2 пати е ставен и тоа по дома :D бидејќи многу ме болеа рацете, а сама бев по цел ден. :sweat:
     
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Значи не му е ништо да му се расчепатени ножињата? Јас викам немој да не не треба така да му се, да почекам уште 1 месец ама пак сега почна убавото време па сакам да излезам со него до супермаркет, до кај мм и да не ја носам количката стално, за до поблиску во кенгур да го носам, сега е 15-18 степени преку ден и е баш идеално времето за прошетки, зар не? :)
     
  6. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    ние си се шетаме со бобата и супер ни е. Ема веднаш заспива. :*
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Не го носев син ми нити во слинг, нити во марама. Имам видено мајки кои така ги носат своите бебиња и тоа воопшто не ми се допадна. Бебињата беа свиткани.
     
  8. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    многу практицна работа ние го купивме во гтц мислам дека се викаше ,,бамби,,продавницата не сум сигурна,кога излегувавме на прошетка ако се здосадеше во колицка го сместувавме во кенгур(маж ми)го носеше и немаше проблем,и бебето си ужива во прошетката и го запознава светот
    п.с. имаше и многу коментари од луѓето од типот на леле го направиле како жаба детево :lol:
     
    На anetass му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    И ние се шетаме во кенгур и многу ни е убаво. Мене ми делува како обесено детето како да не му е удобно, ама тој си ужива во прошетката. Што да правиме кога некогаш нејќи да шета во количка легнат, сака исправен да шета чоекот :lol:
     
  10. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Јас денес за прв пат ја ставив бебушка во кенгурот и си уживаше :) онака кратко колку за проба и гледам дека си уживка ,уште немаме 3 месеци па малку ми е шубе ја придржувам со рака ,не разговарав со ортопед од колку месеци може да ја ставам во кенгурче да не е ранко уште ? ама и тешка за шеткање само во раце ...
     
  11. Twinja

    Twinja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    68
    Може смешно ќе звучи прашањево но ме интересира дали на сите кенгури каишите им се иста големина? Нас ни донесоа кенгури на повојница ама ниту еден не ме префаќа :$ Ние не сакаме во количка па кенгур само ќе ни врши работа, оти рацеве ми паднаа од шетање во раце .....
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    ^^Јас не би знаела да ти кажам право. Имам еден кенгур, исто ни го донесоа, еднаш го ставивме малиот во него, како да му помодреа нозете после некое време и го баталив. Можеби не го наместивме убаво, што знам, ама шубе ми беше пак да го ставам. Затоа не би носела пак дете во кенгур, за второто се мислам да си земам слинг, попрактични ми се и поудобни, барем така изгледаат. Кога можат жените во Африка така да ги носат, можеме и ние. Башка тоа им е поприродна положба на бебињата, отколку во кенгурот.
     
    На Twinja и Mama25 им се допаѓа ова.
  13. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Малиот мој има месец и 4 дена...Смеам сега да го ставам во кенгур?
     
  14. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Од кога во кенгур/слинг марама

    Имам и двете. Затоа што има рефликс морам да ја држам во раце цело време (ми паднаа рацеве). Докторката ми рече ок е да користам, доволно е голема ама страв ми.
    Ги имам сите овие. Мислам прво да почнам со слингот. Иначе денес ја ставив во тој како кенгур. Се одспа убаво. Оддамна нема спиено така преку ден.
    [​IMG]


    [​IMG]
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Од кога во кенгур/слинг марама

    Во Jumbo денес видов многу убав кенгур на чико 1800ден.
     
  16. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    Од кога во кенгур/слинг марама

    мамички колку е практичен кенгурот? дали и кога го користите? јас се мислам дали да купуваме или не? дали е неопходен, т.е. колку е практичен?
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Од кога во кенгур/слинг марама

    Мојата кума има кенгур за синчето и воопшто не е задоволна. Кога и да го носеше синчето во кенгурот, се жалеше на болки во грбот. После некое време го батали кенгурот. Ми рече дека не е практичен за носење. За син ми не купив кенгур, а и за второво дете нема да купам.
     
    На gluvarche му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Од кога во кенгур/слинг марама

    Едно прашање до мамичките кои веќе имаат слинг марама, ама од онаа која е обична како парче материјал .
    [​IMG]
    Ме интересира од прилика колкава е должината на истата? :)
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Од кога во кенгур/слинг марама

    Од кога почнавте да ги ставате во кенгур?
     
  20. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Од кога во кенгур/слинг марама

    Мојот бебуш има скоро 2 месеци, кога го носев на ортопед на контрола го прашав ортопедот. Дали смеам да го ставам во кенгур, ми рече ставај го ама тој уште не може да ја држи главата сам. Значи дека најубаво е кога бебушот ке може сам да ја држи главата.