1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Носење на бебето во слинг или марама

Дискусија во 'Бебе' започната од Unique.chick, 5 октомври 2012.

  1. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Од 3.5 - 9 кг (што значи би требало до кај 10/11 месеци) не знам кога имаат по 9кг, секое бебе различно. Ќе ти пратам сега и слика во лп.
     
  2. spirkovski

    spirkovski Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.614
    Пол:
    Женски
    Ај и тука да прашам, слинг марама дали сте користеле или за џабе ке ја купувам?
     
  3. Mia.milicka

    Mia.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    205
    Јас ја купив... џабе. Еднаш го ставив кога беше месец дена, и цело време имав чуство дека ќе ми падне од доле. Тешко ја местев, воопшто не ми беше лесно, како на видеата. Ја баталив и се вратив на кенгурот што ми го даде сестра ми од внуките. Може некој има друго искуство, но мене ич не ми се најде.
     
    На spirkovski му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pepa B..

    Pepa B.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2017
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    677
    Пол:
    Женски
    Nez dali e soodvetno prasanjevo za tuka ama aj da prasam. Od koga pocnavte so kenguri. Od koja vozrast
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Вчера на ортопед бевме и ми кажа со полни 2 и тоа со лицето према мене. Од 3 нанадвор :)
     
    На Kaja991, crazylady, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Повеќе во кенгур него ли во марама. Кога е над 5 кг тешко го местев во неа..
     
  7. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    ^^јас ортопед не сум прашала, туку педијатар за кенгур. Бевме 6недели и некој ден и +5кг рече слободно, секако со лицето накај мене и не повеќе од 30мин да биде внатре. Нанадвор смее да се става кога ќе почне убаво да го држи главчето, пред +3.5м рече никако :)

    Ставам бејби чат пат во кенгур, дури 5мин седи без проблем, ако цело време го шеткаш ќе поседи цели 15мин :D
     
    На Pepa B.., kukla21 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. macence89

    macence89 Нов член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Majki, sto e podobro kengur ili ergonomska nosilka? Koe e vaseto iskustvo i sto preporacuvate? Fala mnogu!
     
  9. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    на каква ергономска носилка мислиш? за колкаво бебе? за помали бебиња (додека не можат да седат) марама најмногу се препорачува, затоа што најдобро може да се оствари правилната положба на грбчето и нозете. Секако треба да се запазат некои работи во врска со врзувањето ама брзо се учи. Материјалот исто е важен, да биде цврст а малку растеглив, најдобрите се дијагонално ткаени. видов и кај нас има едни од little frog јас зедов со памук и бамбус многу сум задоволна. А имаме и Manduca, само за таа да биде добра за бебе треба многу подесувања плус, има на јутуб видеа, и пак не сум баш задоволна како седи бебето во неа
     
  10. macence89

    macence89 Нов член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Se raboti za bebe 1+. Fala mnogu!
     
  11. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Zenski gledam dosta od vas se pofalija deka kupile sling marama. Jas sega sum so vtoro bebe. Za prvoto kupivme kengur, ama kasno. Maliot stana tezok i ni eden mesec ne go koristevme. Sega pocnav bebkava da ja stavam ama citam po net i ispaga mojov kengur ne bil dobar Za kukcinjata.
    Pa resiv da kupam marama. Iskreno mnogu mi se 3000 i kusur, pa si vikam moze nekoj od vas ke bide zainteresiran da mi ja prodade maramata ako ste zavrsile so koristenje.
    Kontaktirajte me slobodno.
    Izvinete za latinica, ama moram od telefon, do kompjuter nesto ne stigam vo posledno vreme.
     
  12. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Искрено јас од 1 месец во марама ја носев и се преродив Ич не жалам што дадов 3200 денари.
    Прво ми беше страв што како ама за 2 дена ја уходав и сеа со мижење јја местам.
    Беба е сеа скоро 6 месеци и уште ја носам.
    Кенгур имам на Инфантино ергономски и тој топ ми се погоди, ама појќе сопругот со кенгурот.
    Ако имаш можност нарачај си верувај ќе уживаш и ти и бебе. Плус супер е за грчеви и заспивање и да завршиш работи. Башка кичма ич не болит.
     
    На ennaz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Eve bas sega se mislev da poracam. Inaku nisto rabota ne zvrsuvam. Na maliot sabajle ne ne mozam ni nadenje da mu dadam, ni da go oblecam.
     
  14. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    На youtube имаш туторијали за секоја врста и марка марама како се местит. Искрено ако си во можност земи си немат да згрешиш
     
  15. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Од кога почнавте да ги ставате во слинг/ ринг марами?
     
  16. 123baby

    123baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Од првиот месец
     
    На Sandrin4 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Со марамата може да се биде само во исправена положба или може да се седне така наместено во неа, исто и за во кенгурот?
     
  18. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20190327-202151.png
    Најправилна положба е ко жаба за во марама, може и странично на бок да се намести бебето....со некој марами можи бебето и на грб да се носит, или со лицето нанапред. Зависи од моделот.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Мене се ми се чини нема да сака да седи во неа, а сакам да купам пошто количката не можам сама да си ја спуштам и сум приморана дома да седам, а ова би било идеална замена за количка. Во какви услови, за кои цели се користат, дали само за прошетки во природа или може и дома, или во трговски и слично? И дали вашите бебиња ви седат внатре?
     
  20. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Мене топ ми се погоди, башка после 5 мин ми заспиваше и раат бев...Сегде шетав и уште шетам по потреба во носилка
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.