1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Носење на бебето во слинг или марама

Дискусија во 'Бебе' започната од Unique.chick, 5 октомври 2012.

  1. petkovski

    petkovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
  2. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    На petkovski и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.035
    Пол:
    Женски
    Мајки ми треба мислење, предлог од вас.
    Имам керка 5 месеци, ја носев до сега во еден обичен кенгур од 700 ден ама више не ми се свиѓа ја стиска некако. Една сестра ми кажа од локо кроко имало убав со седло. Ептен бил згоден, има ли некој слика или сличен да видам??
    каков користите вие, да си земам поубав, и ако знаете од кај можам да си нарачам, со достава дека неможам да шетам :nod:
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Мајки како сте задоволни од чико кенгурот? Доколку некоја го има..и од колку месеци го користевте?
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    Вчера купив кенгур за ќерка ми , колку е дозволено да седи внатре ? :)
     
  6. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Многу е малечка твојата за кенгур, од 4ти месец се препораките бидејќи е некако седечка позиција во него. Прашај си кај ортопед види таму како ве советуваат овде е 4+. Оние марами мислм дека се 0+. Посоветувај се сепак.
    На почеток е макс десет минути, потоа постепено наголемуваш.
     
  7. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Зависи од кенгурот...најбитно да е ергономски и нозете да бидат во положба ко жаба. Слично како во марама кога седи.
     
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    0+ е кенгур. Едина разлика е што во зависност од возраста се врти.
    Бебе што не држи главче со лице накај гради. Бебе што држи главче со тил накај гради.
     
    На mariz и Sandrin4 им се допаѓа ова.
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Веќе кога спомена за страната да надополнам, овде не се препорачува никогаш да се стави бебе со лице напред на вашите гради.
    Ако веќе се става со лице напред тоа се прави на тој начин што бебето се врзува на грб. На тој начин кенгурот кој треба да е ергономски ќе овозможи правилна потпора на грбот на бебето. А не грбот на бебето да дојде на нашите гради.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Си има педијатар, ортопед, упатство на секој кенгур и се си пишува. А овде или онде - сегде е различно.
     
    На fana и Sandrin4 им се допаѓа ова.
  11. Beba 68

    Beba 68 Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, Сакам да прашам дали некоја ја продава слинг марамата, дпкплку веќе нема да ја користи? Доколку да, може да ми пишете порака. Поздрав до сите
     
  12. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Мајќички има ли некој искуство со кенгуров? Очајно ми треба
    Мојата малечка е 1,5 месец, тешка е скоро 3500кг. За кенгуров пишува дека е дозволено од 3500кг па нагоре.
    За почеток не би ја оставала многу внатре. Би ја користела за кратки релации, најмногу 30-40 мин би седела во него. Дали положбата од сликата би и пречела со оглед дека е малечка со месеци, не седи сеуште. Ве молам за совет и искуства. FB_IMG_1581952576010.jpg
     
  13. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Малечка е уште, ако има некој да ти позајми марама , поубаво е за положбата.Плус уште не можи главата да ја држи цврсто, како пена се на таа возраст. Не брзај.
     
    На crazylady и Starlič им се допаѓа ова.
  14. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Мојето 70% ја држи исправено главата. Плус овој кенгур од сликата има потпора за главчето.
    Маж ми вчера го купи истиов модел, го пробавме и супер е. Пак ќе кажам за почеток еднаш во една недела ќе го користам, по 30,40 мин. На сликата ми се гледаше како бебето да седи, ама кога ја ставив моето бебе не беше така, исто како со рака да ја држам. Марамите воопшо не ме привлекуваат. Некако страв ми е да ја носам во тоа. Ти благодарам.
     
    На crazylady и Sandrin4 им се допаѓа ова.
  15. iskra.mya

    iskra.mya Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Zdravo,
    Bi zamolila ako nekoj bi ja prodal koristenata sling marama da mi pise. Jas mnogu se mislam sto da pravam megu kengur i i marama,m bebce napolni mesec ama uste nema 3kila pomalecka se rodi ,neuste nema ni 3kila, a ne se stiga niz doma nisto bidjeki e vo race stalno, a 3000mi se mnogu inaku bi ja kupila,pa ako nekoj ja prodava svojata neka mi pise. Fala!
     
  16. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Бебе ти е мала за кенгур, од 3 месеци смее доколку стабилно го држи главчето. Марамата е нешто што највеќе сум го искористила. Фино ќе си ја врзиш, она ќе си спие, ти ќе си направиш ручек, ќе вежбаш, ќе се нашминкаш. Тоа ме спаси. Бебе е сега 4 и пол месеци,6 и пол кг тешка, реално потешко ми е сма уште ја користам. За толку мало бебе е и најпрактична за излегување марамата.
     
  17. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Девојки бебе има 3 полни месеци, се мислам дали да купам кенгур, дали е практичен. Најдов два, едниот е на локо кроко 600ден и е до 15кг,а другиот е на Chico околу 2000ден и е до 9кг.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  18. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    За кенгур би ти препорачала да не штедиш пари, да гледаш да е и кај кичмата долу со појас пошо ќе останиш без неа ако имаш буцо бебе. Иначе ние од 3 месец до 5ти нон стоп в кенгур ја носевме и ни беше ептен практично, а и беба обожаваше.
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  19. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Купивме кенгур ама бебе нејќе во него. Има ли некоја финта за да му стане убаво и удобно?
     
  20. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Првата реакција е таква, најдобро надвор додека сте да го дтавите за да почне одма да гледа, налце подскокнете и ќе прифати. И кај нас плачеше првиот пат.