1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Носење штикли за полуматура

Дискусија во 'Мода и стил' започната од MarijaaaaaaaM, 31 мај 2012.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Зошто да прави дупли трошоци на родителите ?!?! Нека го купи тоа што ќе го носи.

    Кој што сака нека носи ама мене ми е невкусно да девојче-полуматурант носи високи штикли. Има бре време да пораснете останете си млади, утре ќе плачете да дојдете на тие години.
     
    На thinkerbell му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    За полуматура носев високи црни салонки напред со циркони а само две другарки од носеа балетанки.
     
  3. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Крајно глупаво ми изгледа полуматурантка со штикли. Иако сега се е извештачено и кога полуматурантка би застанала до апсолвентка, првата би изгледала повозрасно.
    Драги осмооделенки, се гледа дека телото ви е сеуште во развој, цицињата не ви израснале уште како штотреба, а вие трчате да протнете нога во штикла што изгледа погломазно од вашиот бут.
    Сите во генерација носеле, вие сте сакале...
    Не,не и не ми е сфатливо ова. Само пред се најкриви се родителите кои дозволуваат така.
     
    На kravce и slavica999 им се допаѓа ова.
  4. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Утрово во школото имаше трубачи, ајде. Леле кога ги видов какви биле :x престо се запрепастив, додуша они нели најголеми ни беа па зимоска во чизми на штиклаа доаѓаа. Ама мани друго неможат да одат, едни девојчиња се високи ептен (не дека јас сум ниска) и опнале штикла 15, шо не личе не личе нили.
     
  5. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    И мене ми е несфатливо ова! Се уште не пораснале, а се стрчале да облечат штикли. Има време и за се, ќе им се здосади и од штикли, па после ќе бараат балетанчиња да носат, ама касно ќе бидит.
    Сепак, ако родителите немаат влијание врз нив, тогаш ние ништо нема да направиме, џабе вака си зборуваме. Ама што не личи, не личи. А сте се запрашале дали знаат да одат на нив, или имаат искуство од порано, аа?
    Ајде да речиш малечка штикла колку од мерак, ама 10, 12 или 14ки на полуматура?
    Ќе речиш ниски се, па и за тоа има решение. Има сандали, чевли на полна пета за да завршат работа, или пак ако некој е толку искомплексиран за висината нека не иде на полуматура, нека се прифати таков каков што е, па има време и за растње, не е крај на светот, има време....
    И јас за неколку години сум полуматурантка, океј рано е, има 3 години заедно со се оваа, се си мислам ќе си носам балетанчиња, сандалчиња, или некои чевли на полна пета или не, поарно да не се брзам, кизнајт што ќе измислат дотогаш :?: :!: .
     
  6. Saki15

    Saki15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    142
    За носење штикли за полуматура јас искрено сум за НЕ. Веќе ако девојчето е ниско или ако и е веќе мерак нека носи, али деновиве се изнагледав девојчиња што прв пат одеа на штикли и во секој момент очекуваш да паднат воопшто не знаеа да одат на штикли. Ако веќе си се одлучила за штикли треба да знаеш и да одиш на нив, не само носи.
     
  7. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Никако , на ништо не личат. |(
    Друго е кога ќе видиш девојче на 14 години со балетанки , а онака неможеш да направиш разлика помеѓу наставник и ученик.
    До кај 6цм. може да пројде, ама онака .. :?:
     
  8. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Па што ако носеле сите во генерација.. пфф..
    И кај мене носеа сите(т.е. повекето) па јас сепак си облеков балетанки ]:)
    И што ако облекле штикли.. незнам дали помина пола саат па сите ги извадија балетанките и се пресоблекоа. Кај можат бре 14годишни девојчиња цела вечер на штикла да издржат, не ме зафркавај..
    Али сепак, пораснале женските, големи биле и плус во мода да се па ај штикли..ц.ц.ц |(
     
  9. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас си носев штикли на полуматура, 11 ипол ми беа, и платформа накај 3-4.
    На полна пета беа.
    Цела вечер со нив издржав 4 саати, и плус саат време - 5, без никаков проблем. :D
    И јас викав до пред 3-4 месеци дека нема штикли високи, ова она, ама 99 % од генерација со штикли беа (4-5 девојчиња дали имаше по балетанки, а голема генерација сме накај 200 души вкупно).
    Шта ќеш. :geek:
     
  10. Foreveryoungiwannabe

    Foreveryoungiwannabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    685
    Кај мене оваа година немаше девојче што не носеше штикла за полуматура.И тоа едни штикли-18-ка :fubar: Ај да кажеш некоја ниска штикла,ама не им личи бре.Па уште со едни фризури и шминка ко за тетка |(
    Е баш вакви носеа,само што малце повисоки беа :fubar: |(
    А башка што не издржаа ни пола саат,одма во балетанки се пресоблекоа.Па сепак се 14 годишни девојчиња бре,кај можат они на толкава штикла цел ден??Јас не планирам да носам штикли на полуматура,иако сите другарки од од.. какви ланови праат :^) Вакви штикли,онакви... |( Јас сум и висока,па со штикли уште...до небо :angel:
     

    Прикачени фајлови:

  11. gogotea

    gogotea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    13
    Do godina sum polimaturantka I seuste neznam Dali. Da Nosam stikli ili baletanki no nosenjeto stikli ima problemi ako nosis Mali ke zborat be bile Toa stikli a pa so golemi ke mozes li da odis?? Mene Kaj nosenjeto stikli mi smeta so se pravat demek ke izdrzat I posle 30 min se soblakaat I ke mora da nosis baletanki vo kesa I celiot doteran ke dojdes I so kesa baletanki ili koga ke gi soblecat gadnite smrdlivi noze I setaat bosi u restoranot prosto da povratis.PROBLEMOT NE E NOSENJETO STIKLI TUKU DA IZDRZIS SO NIV!?!?!?!?!?!?!?! izvinnete so e latinica
     
  12. 2036

    2036 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    75
    Мене ова ми е несфатливо. На 14 години штикли :x Полна пета ајде некако може да помине, ама штикли :^) Па има цел живот да носиш колку сакаш. Покрај толку убави модели на балетанки, римјанки, старки се одлучуваат за штикли.
    Јас догодина сум полуматурантка и не се замарам. Сум завршила 8одд, чудо големо.
     
    На bitter-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. guitar

    guitar Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    18
    Значи, не можеш никому да кажеш што да носи, па згора и чудо големо..Ма немој бре....
    Да, н некои не им личи ама ако некоја е згона и висока, паметна и убава, има желба да носи и знае да ги носи со стил и став, зошто да не? До лани и јас викав дека не сакам штикли туку патики и ништо друго ама сега н мислев така. Јас сега бев полуматурантка и во диско и на свечена вечер носев штикли 15ка, едни крем боја а едни црни и ни нога ме болеше, ни ништо, во диско ги носев црните, со мини ептен кратка сукничка и корсет со цветови и прстен со цвет голем и одозгора сако црно, косата пеглана а свечена вечер бело фустанче, крем сако во мноооогу впеатлива боја и крем штикли, добар часовник оние к злато боја од би-воч и прстен со крем камен...
    Во диско прв бев и не осетив болка затоа што знаев да одам на штикли!
    И доста о тоа дека не се доволно големи, ако се спемни и ако знаат да носат ако ама ако клемпаат кпо некои :lol: :rofl:
     
    На Dragannah му/ѝ се допаѓа ова.
  14. 2036

    2036 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    75
    Јас на никој не му кажам што да носи, зборувам лично за мене. Мене ми е невкусно 14 годишно девојче да носи штикли, па ако сака и нека е најпаметниот човек на планетата. За 8одд. што ќе завршам па да чудо големо, прво средното училиште е задолжително, второ реално во денешно време луѓе со факултет не можат да најдат работа, а не пак со основно образование.
     
    На bitter-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Marbella

    Marbella Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    342
    Искрено нема да издржите ни 1 сат на висока штикла, ви гарантирам, ретко некој...
    Јас кога бев полуматурантка носев со полна пета сандали со ремчиња напред, па супер ми беше, сите што носеа штикли се слекоа па цела вечер боси |( ...
    А вие како сакате, пак на крај ќе се уверите во она што повеќето ви го кажале дека не е добро да носите штикли ;)
     
  16. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со погорните мислења. Штикла не доаѓа во обѕир. Ако не сакате балетанки повеќе сум за нешто вака:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Или на вакво малечко штикле

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  17. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Многу ме интересира што кога на 14 години ќе опнат штикли.
    Мислам, поженствено се осеќаат, нешто поубави се така? Стварно не сфаќам. |(
    Имате безброј слатки обувки, разно разни чевлички, прекрасни работи со кои може да ги замените тие толкави копита шо ги носите. |( :emo:
     
    На d.i.n.a му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    За полуматура носев штикли високи 10цм и цела вечер не ги соблеков ми беа многу удобни така да кој сака за полумаура да облече штикли нека облече.
     
  19. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Јас да имам дете на 13-14 год и да ми рече штикли да носи ќе го згазам! Прво рбетот не е дооформен за таков напор , ко второ деца сте не ви бегаат штиклите цел живот ќе бидете возрасни и ќе ги носите , ко трето големото школо што сте го завршиле , да ми речете докторат , магистерски нешто па да се прослави убаво , а не основно , бре само што сте се описмениле што се вика. Патем ако другите ќе се бесат ќе се бесите и вие? Така ви е и ова со штиклата цела генерација ќе носи , па што ако носи , еднаш си дете цел живот си возрасен
     
  20. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Добро друго е да носиш штиклички до 5-6цм ама штикла од 15цм ...???Мислам ХЕЛОУ...Уште толку мали толкави штиклишта шо ќе праите коа ќе пораснете..Јас мислам дека ич не е природно.. :?: