1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Носталгија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од obicna, 13 јули 2010.

 1. obicna

  obicna Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  6
  Колку сме носталгични доколку живееме некаде во странство?? ;(
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 2. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Јас треба да одам Германија на две недели следниот месец и уште од сега ме фаќа носталгија за домашните, за Македонијава, за другарките. А па како би ми било ако треба да живеам таму. ;( Ама мислам дека со тек на време се навикнуваш и на новата средина и на новите луѓе,Ама ако си емоционален како мене, треба да си се навикниш да бидеш носталгичен секој ден. Слушаш некоја песна, ти се навраќаат спомени, се слушаш со твоите домашни кои ќе споделат некоја радосна вест(а богами и тажна :tmi: )па не си со нив во тие моменти.
   
  На fashionista98 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Многупати знае да ме фати носталгија, така кога размислувам... За многу работи: за детството кога бев безгрижна, за лудориите кои ги правевме ние другарките, бидејќи сега сите испофаќавме дечковци и ретко кога сите да се собереме и да излеземе заедно.
  Ме фаќа носталгија за класот мој најсакан од средно училиште, а еве неполни два месеца како не сме заедно. Носталгична сум многу и знам колку многу работи ќе ми фалат од октомври кога ќе се преселам во Скопје :(
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Aries90

  Aries90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  2
  А што да кажам јас што живеам во Германија сама веќе една година? :( Ме убива носталгија ;( ;( ;( ама тоа е, мора да се справува човек и со такви ситуации...Се осамостојуваш побрзо, една од добрите страни на живеењето сам далеку од твојата земја и сите сакани.
   
 5. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Зависно од приврзаноста кон местото е голема носталгијата. Меѓутоа таа повторно ќе се јави и после враќањето дома, по она другото место.

  Не знам како ќе се справам летово со Фиренца.
  Ќе го нема Скопје, мама и тато, ниту моите пријатели, станот и така натаму...
   
 6. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Јас бргу се приврзувам кон одредени нешта, луѓе и места.

  Така што и многу сум носталгична.
  Кога и да патувам некаде, кога сум таму ми недостига домот и пријателите. Кога сум овде ми недостига местото каде што сум била.
  Ама сепак постојат и такви моменти, сепак се пребродува и тоа некако :lol:
   
 7. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  мој најголем непријател ми е носталгијата .......мразам промени и тешко се адаптирам на нив
   
 8. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Носталгичар сум и јас.На денешен ден пред две години имав убаво поминато време.Сега се вракам на денот,времето,спомените се беше толку убаво.Минатата година бев во Црна гора на места кој прв пат ги видов сисе присетивам убаво беше.Ме фака некоја носталгија за минатото сакам да сум во малото гратче мегу лугето кој ги сакам.
   
 9. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Убаво ви било кога би се преместила темава во Психологија, типична како за таму е, а и не е дупла ;)
  Инаку носталгична сум, не би можела да живеам надвор од Скопје, само на одреден период можам да сум негде на друго место, ама зависи и со кој. Сама да сум, нема да можам. А да сум со некој што го сакам дали родител, сестра или дечко би можела, ама ако одам со еден од нив ќе ми фалат и другите и фактички пак нема да можам. На одмор кога одев со моите ме фаќаше носталгија за дома, ама тоа дека бев со нив и досада ме фаќаше од време на време, ми фалеа луѓето тука, интернетот, телевизорот, нечистиот воздух тука..се` буквално ко ќе размислам подобро.
   
 10. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Илинден голем и убав македонски празник.Пишувам и ми навираат солзи.
  На овој празник додека дедо ми беше жив,а и после тоа редовно се собиравме кај него дома во куката и от тму сите заедно одевме на излет.Сите живеевме во различни градови и тоа ни беше традиција за тој празник да бидеме сите заедно.Секоја година по некој од братучедите ке фалеше ама поширокото семејство беше собрано.Кави убави излети имвме во гората со убава скара,изладено пиво од реката,шливка ракија издробени салати во пластични чинии и черги послани по тревата.Паметам колку се радувавме како деца на тие излети ,ретко се гледавме и тие средби ни значеа многу на нас децата а и на нашите родители.
  Убаво детство,убави спомени секавања што вечно ке ги паметам.Некој од нив не се ни меѓу живите и ми недостасуват многу.Секогаш завршувавме со песна и оро разделбите беа со солзи.Каде сте години поминати братучеди мои одамна не видени. Коцељево,Струмица,Скопје,Пехчево и Штип ке се собереме ли пак заедно???Носталгија ме фати душичката ми се разнежни,срцето растрепери,а очите полни со солзи.
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  2.037
  Темава....
  за ова имам да кажам доста
  милиони пати сум му ветила на татко ми дека кога ќе отидам кај него помалку од 1 месец нема да седам
  ама... јебига кај 15-20 ден ме фаќа криза за дома, ме фаќа носталгија, и му кажувам отворено јас си одам дома у Македонија
  лел колку пати го имам изнервираноо ооо среќа што не смее да ме удри инаку... :rofl:
  Памтам пред две години баш за божиќот отидов и зимно време, нема море, нема сонце, нема компијутер абе умрев од досада, за дена спакував куферот и си тргнав...
   
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Носталгија најмногу ме фаќа за деството.
  Не сум била долго време отсутна од дома(освен на одмори и за време на расупст на поседоци)и не знам како е да те фати носталгија за дома, ама од есен и тоа ќе го искусам.
   
 13. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
  Многу сум носталгична за детството.... :( Ехх, се би дала да се вратат тие денови.
  Од дома не сум била подолго време отсутна, најмногу 15тина дена и толку :)
   
 14. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Безразлика дали сум надвор од државата или родниот град се чуствуваат носталгии
  но најмногу имам носталгија за детството за безгрижните моменти кога единствен проблем ми беше како да ги облечам барбиките
   
 15. Ella.313

  Ella.313 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  149
  Пол:
  Женски
  ..за безгрижното детство исполнето со смеа,игра,другарства,радост на која и немаше крај..
   
 16. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.732
  Допаѓања:
  32.007
  Пол:
  Женски
  Јас сум многу носталгична, иако мислев дека не сум. И на кратко време да се одделам од дома, цело време мислам за дома и како сакам веднаш да се вратам
   
 17. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  9.306
  Пол:
  Женски
  Премногу сум носталгична не можам сама од Охрид да излезам ако некој не е со мене :x:x
   
 18. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  455
  Пол:
  Женски
  i jas angelce no eden den mozebi ke se odvikneme od nostalgijata
   
 19. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.708
  Пол:
  Женски
  Носталгична сум по детството и тинејџерските години,ме убива секоја помисла кога се сеќавам и посакувам да се вратам во тие периоди;(
  Носталгична сум одкако ќе се вратам од некое патување,и си евоцирам спомени и стартно посакувам да се вратам пак таму:rofl:
   
  На 2212 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. 1slavjanka

  1slavjanka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2014
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
  Носталгична сум за некои луѓе
  За екипата од маало
  За класот
  Не се приврзувам многу за места.