1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нострифицирана диплома

Дискусија во 'Образование' започната од ribce27, 4 јануари 2012.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Прв чекор е да го најдеш телото/организацијата која проверува дипломи.
    За Сад ќе ја пишеш твојата струка и ќе бараш организации кои прегледуваат и ти кажуваат што значи твојата диплома кај нив, дали е целосно признаена, делумно или целосно непризнаена.
    Од 200 до 300 долари беше проверката, не се сеќавам на точната сума.
    За Европа ќе бараш исто таква организација за посебната држава што те интересира.
    Нема правило дека ако во една европска држава ти е признаена, значи секаде низ Европа ќе ти биде, мораш за специфична држава да истражиш.
    За една европска земја знам околу 70 евра беше, за друга 125, значи различно земји, различна сума.
    Тие пари се неповратни, односно ако ти кажат дека дипломата воопшто не важи кај нив, не ги враќаат парите.
     
  2. Zatanna

    Zatanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Супер звучи. А дали за овие организации може да прашам во МОН или соодветните амбасади?
     
  3. Anastasija234

    Anastasija234 Нов член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, Дали некој знае кои се в комисија во некое од следниве: комисија за признавање и еквиваленција на странска правна диплома, за правосуден испит и в комисија за АСЈО? Ми треба директно да контактирам со нив бидејќи станува збор за правни студии кои би ги изучувал во ЕУ земја каде има разлика во содржината и времетраењето на програмата односно 4,5 г наместо 5 г како во Мк. После планот ми е за стажирање како услов за полагање на правосуден и за во АСЈО да го направам во македонска амбасада/конзулат како работа на македонско право (бидејќи на нивното право најверојатно нема да се прифати) ама не знам дали би било прифатливо и ако се прифаќа колку години треба да трае. Па би сакал доколку некој знае или има досегашно искуство за погоренаведеното да ми одговори тука или во лп.
    Фала однапред